Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

sot1973

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Πρέβεζα (μάλλον)
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Ελλάδας
Θα ήθελα εάν ήταν δυνατόν κάποιος να με ενημερώσει πως θα φτάσω και πόση ώρα θα κάνω από το αεροδρόμιο της Ρώμης στον σταθμό Termini γιατί θέλω να εκδόσω εισητήρια για να ταξιδέψω για Φλωρεντία. Υπάρχει απευθείας μετρό; Επίσης από την ώρα της άφιξης σε πόση ώρα παραλαμβάνεις αποσκευές; (ταξιδεύω με Alitalia). Σας ευχαριστώ
 

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Με τρένο (Leonardo express) διαρκεί περίπου 35 λεπτά και σε πάει στο Termini χωρίς ενδοιάμεσες στάσεις. Ξεκινά κάθε μισή ώρα. Εισιτήρια βγάζεις από τα μηχανήματα ή από τα γραφεία στο σταθμό. Με λεωφορείο (terravision) διαρκεί περισσότερο, ανάλογα την κίνηση. Σε μισή ώρα μετά την άφιξη μπορείς να έχεις παραλάβει τις βαλίτσες και να είσαι στο σταθμό (είναι κοντά στο terminal 3, η Alitalia πάει στο 1).
 

sot1973

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Πρέβεζα (μάλλον)
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Ελλάδας
Κατ'αρχή Takis83psa να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση και για τις αναλυτικές πληροφορίες. Η πτήση φτάνει 08:00 , εισητήρια για Φλωρεντία να εκδόσω κατά τη γνώμη σου 11:20 ή 11:50 ; (Ότι μου πεις θα κάνω) σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Κατ'αρχή Takis83psa να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση και για τις αναλυτικές πληροφορίες. Η πτήση φτάνει 08:00 , εισητήρια για Φλωρεντία να εκδόσω κατά τη γνώμη σου 11:20 ή 11:50 ; (Ότι μου πεις θα κάνω) σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Γιατί να τα εκδώσεις από τώρα; Έχεις βρει προσφορά; (υποθέτω εννοείς τρένο, έτσι?)
 

sot1973

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Πρέβεζα (μάλλον)
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Ελλάδας
Takis83psa σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
tripakias ελπίζω να μη συμβεί αυτό αν και το έχω ακούσει για τις αποσκευές με την Alitalia.
HummingBird ναι τρένο εννοώ το γρήγορο. Θα τα εκδόσω από την trainitalia με 38 ευρώ το άτομο Ρώμη - Φλωρεντία και Φλωρεντία - Ρώμη αντίστοιχα. Από όσο έχω κοιτάξει θεωρώ ότι είναι μια καλή τιμή. Έχεις κάποια άλλη πρόταση;
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
HummingBird ναι τρένο εννοώ το γρήγορο. Θα τα εκδόσω από την trainitalia με 38 ευρώ το άτομο Ρώμη - Φλωρεντία και Φλωρεντία - Ρώμη αντίστοιχα. Από όσο έχω κοιτάξει θεωρώ ότι είναι μια καλή τιμή. Έχεις κάποια άλλη πρόταση;
Άρα έχεις βρει την απλή μετάβαση 19 ευρώ το άτομο (το super economy); Τότε εντάξει, έλεγα μήπως είχες σκοπό να τα αγοράσεις στην κανονική τιμή οπότε και δεν θα είχε νόημα να τα κλείσεις από τώρα, θα σε περιόριζε χωρίς λόγο.
11:20 είναι καλά. Ακόμα και με μια νορμάλ μικρή καθυστέρηση στην πτήση προλαβαίνεις.
 

sot1973

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Πρέβεζα (μάλλον)
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Ελλάδας
Σας ευχαριστώ πολύ.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
καλημερα παιδια, ψαχνοντας διαφορα για ρωμη στο ιντερνετ και επειδη μαρεσουν οτι εχει σχεση με καλλιτεχνες, ζωγραφιες κτλ. ειδα οτι υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που ζωγραφιζουν με σπρει, ισχυει η τα βιντεκια που ειδα ειναι ποιο παλια; αν ισχυει που τους συναντας; εχει γενικως σε ολες τις πλατειες η βρισκονται καπου συγκεκριμενα;
 

vasom

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά. Έχει κανείς να προτείνει κάποιο διαμέρισμα από το airbnb στην Ρώμη. Είμαστε ζευγάρι και θα θέλαμε κάτι αξιόπιστο χωρίς μεγάλη πληρωμή εγγύησης και οικονομικό.
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
καλησπέρα και απο εμένα παιδιά , έχω κλείσει εισητήρια 12-15/09 για Ρώμη και θα ήθελα μια βοήθεια για το ξενοδοχείο.Επειδή δεν έχουμε μεγάλο μπάτζετ ψάχνω κάτι στα 60 με 70€ μάχιμουμ το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μήν έχει κοινόχρηστο μπάνιο. Ξέρω οτι στο κέντρο είναι δύσκολο να βραθεί κάτι τέτοιο απλά αν ξέρετε κάτι πιο μακρυά να έχει καλή σύνδεση με το κέντρο είτε μετρό είτε λεοφωρείο (ειδικά αν έχει και βραδυνό ακόμα καλύτερα) ευπρόσδεκτο είναι , ακόμα και διαμέρισμα!! περιμένω τα φώτα σας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom