Μεξικό Μεξικό - Πληροφορίες για Yucatan

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ναι και για τιμωρία πρέπει να πας και να διαπιστώσεις ιδίοις όμμασι πόσο ζεστή είναι :haha:
Το ίδιο το Κανκούν μπορεί να μην είναι το τέλειο μέρος, αλλά η παραλία του είναι α-πι-θα-νη, αυτό το οινοπνευματί της θάλασσας με σκότωσε! Μπορεί να είμαι υπερβολική λόγω της λατρείας μου προς την περιοχή..
Κάπου εδώ είναι η φίλη μας, στη zona hotelera:
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Τετοια τιμωρια ευχαριστως και ορθια με το ενα ποδι:haha:.η αληθεια ειναι οτι ειμαι καπου αναμεσα Ταυλανδη (και νησια της) και Μεξικο. Τον κυριοτερο λογο θα παιξει το οικονομικο γιατι απ οτι βλεπω και τα δυο εχουν Super παραλιες και θα ηθελα να μην περιοριστω μονο σε περιηγησεις αλλα να απολαυσω ηλιο και θαλασσα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ευχάριστο το δίλλημα. Αλλά το Μεξικό είναι ακριβότερος προορισμός και έχεις κι έναν (μικρό) κίνδυνο να σου χαλάσει ο καιρός τη θάλασσα, στις περιηγήσεις δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ευχάριστο το δίλλημα. Αλλά το Μεξικό είναι ακριβότερος προορισμός και έχεις κι έναν (μικρό) κίνδυνο να σου χαλάσει ο καιρός τη θάλασσα, στις περιηγήσεις δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.
ναι οντως ειναι ακριβοτερος.... βεβαια εχω πολυ χρονο ακομη.... και γραφω και κανενα Kino μπας και γινει χορηγος ο ΟΠΑΠ.:p
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
καλά να περνατε ! περιμενουμε ανταποκριση .....
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Γεια σας απο Μέριδα.Μια γνήσια μεξικανική πόλη.Ειναι τόσο ιδιαίτερα όλα!Τωρα βλέπω τον ήλιο να δύει, απο το μπαλκόνι του ξενοδοχείου μας ,πίσω απο την πυκνή βλάστηση .Ηπόλη ειναι μεσα στα δέντρα ,επίπεδη ,με πολύχρωμα σπίτια αλλά απλά και αλλά αποικιακά.Τα χρώματα που παίρνει ο ουρανός ειναι μοναδικά .Δεν διάλεξαν τυχαία οι Μαγια αυτό το μέρος.Ο ουρανός ,ο ήλιος,το φεγγάρι ,η ζούγκλα ,η θάλασσα όλα τα νοιώθεις πιο κοντά ,πιο έντονα ,μαγικά.Ειναι τόσα πολλά τα συναισθήματα και οι εικόνες .
Οι Μεξικανοι ειναι κοντοί,χωρις λαιμό ,τύπου Μαραντόνα,(ίσως γι αυτό ήταν τόσο αγαπητός).Οι περισσότεροι ειναι ευγενικοί και γελαστοί ,υπάρχουν και οι φτωχό διάβολοι που σε κοροϊδεύουν για να σου πάρουν κανένα δολάριο παραπάνω.Οι κοπέλες παντρεύονται μικρές και ειναι όμορφες,οι πιο μεγάλες ομως ειναι πολυ κουρασμένες απο την δύσκολη ζωη που κάνουν.
Go 2 beach έδωσες τον κατάλληλο χαρακτηρισμό για το χρώμα της θάλασσας ,οινοπνευματί.το ίδιο χρώμα υπάρχει και πιο βαθειά όπως και στο Isla Mujeres.Πηγαμε χθες απο μια αποβάθρα ντόπιων με ενα καραβάκι γεμάτο χαρούμενους εκδρομείς Μεξικανους.Υπεροχα νερά.
Θα κλείσω για να βγω βόλτα με μια τελευταία εικόνα .Χθες το βράδυ ,μόλις είχε δυσει ο ήλιος ,το σούρουπο ,κάνοντας βόλτα στην παραλία του Κανκουν (27χλ.)όπως υπήρχε μια θολούρα στην ατμόσφαιρα φαινόταν σαν να ήμουν σε διαστημικό σταθμό ,μια πόλη του μέλλοντος...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Go 2 beach έδωσες τον κατάλληλο χαρακτηρισμό για το χρώμα της θάλασσας ,οινοπνευματί.το ίδιο χρώμα υπάρχει και πιο βαθειά όπως και στο Isla Mujeres.Πηγαμε χθες απο μια αποβάθρα ντόπιων με ενα καραβάκι γεμάτο χαρούμενους εκδρομείς Μεξικανους.Υπεροχα νερά.
Καλά δεν ξεμπέρδεψες τώρα με δύο γραμμές που μας έγραψες για isla Mujeres..ο λαός απαιτεί πλήρες ρεπορτάζ με την επιστροφή σας :xalara:
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Σήμερα πήγαμε στη πρώτη μας πυραμίδα,στη Dzibilchaltum.Ειμασταν μόνοι μας!Το καλο να πηγαίνεις εκτός εποχής .Ο ναός των επτά κουκλών σε ενα καταπληκτικό ,μεγάλης ενέργειας σημείο.Μετα μια αναζωογονιστική βουτιά στη σενοτε με τα νούφαρα μεσα στο αρχαιολογικό χώρο.Τέλεια!Νοιωσαμε λιγο σαν (ιθαγενείς ).
Το απογευμα με το ηλιοβασίλεμα , μια βόλτα στο κέντρο της Μερίδα ,με τα κτίρια κολονιακης αρχιτεκτονικής,να παίρνουν καταπληκτικά χρώματα .

Καλά δεν ξεμπέρδεψες τώρα με δύο γραμμές που μας έγραψες για isla Mujeres..ο λαός απαιτεί πλήρες ρεπορτάζ με την επιστροφή σας :xalara:
Η εκδρομή μας στο Isla Mujeres αν και ξεκίνησε πολυ καλά δεν ολοκληρώθηκε .Ο μικρός μου αδιάθετισε και αναγκαστηκαμε να φύγουμε στην μέση της εκδρομής με το πλοίο της γραμμής.Ευτυχως την άλλη μέρα ήταν καλά.
 
Last edited by a moderator:

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Να πάτε στο Chichen Itza νωρίς νωρίς, με το που ανοίγει! Και Uxmal, εγώ δυστυχώς δε το πρόλαβα..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Χαίρομαι που ήταν μια μικρή αδιαθεσία μόνο και συνεχίζετε δυναμικά το ταξίδι σας. Θυμάμαι το δικό μου μικρό και μπορώ να φανταστώ τι μάθημα παίρνουν τα παιδιά σου και τι ανεκτίμητες εμπειρίες! Θα το θυμούνται για πάντα αυτό το ταξίδι, σε βεβαιώνω :)
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Αφήνοντας με λύπη την ενδοχώρα του Γιουκαταν από χθες το βράδυ ήμαστε στη Riviera Maya.Μετά την Merida πήγαμε Valladolid ,ένα όμορφο,καθαρό,ανθρώπινο χωριό ,με μικροσκοπικούς ανθρώπους που ο χρόνος φαινόταν ότι έχει σταματήσει σε μια άλλη εποχή.Επισκευτηκαμε όσους πιο πολλούς αρχαιολογικούς χώρους μπορούσαμε .Chichen Itza μεγαλειώδες.El Bakam,ανεβαίνοντας στην κορυφή της Ακρόπολις έβλεπες την ζούγκλα περιμετρικά ατέλειωτη να σχηματίζει ένα κύκλο μέχρι εκεί που φτάνει το μάτι.Coba πυραμίδες μέσα στη ζούγκλα που και εκεί ανεβαινες στη κορυφή της μεγαλύτερης πυραμίδας και τέλος Tulum,ενεργειακό σημείο πάνω από την θάλασσα.Δεν έχω λόγια !Ο κάθε ένας αρχαιολογικός χώρος μοναδικός,ιδιαίτερος,τέλειος.
Δεν βρήκαμε πλήθη πουθενά,υπήρχε μια χαλαρότητα ,που άλλοτε έβγαζε μια γλύκα,άλλοτε χάσιμο,άλλοτε μαγεία.
Όλα αυτά μέσα σε ζέστη ,όχι ανυπόφορη και με βουτιές σε δροσιστικες denotes.
Οι διαδρομές με το αυτοκίνητο σε ατέλειωτες ευθείες μέσα στα δέντρα ,με κίτρινες και πορτοκαλί πεταλούδες,αρπακτικά πουλιά και
ουρανό ..Ουρανό γεμάτο σύννεφα που τον ενοιωθες πιο χαμηλά να σε σκεπάζει και για πολλά χιλιόμετρα να μην συναντούμε
ούτε ένα αμάξι.
(Σε ένα βενζινάδικο ο υπάλληλος μου έκλεψε με ταχυδακτουργικό τροπο 200πεσος.Μικρό το κακό.)
Όταν χθες φτάσαμε στον παραλιακό δρόμο στεναχωρήθηκα που άφησα πίσω μου την ενδοχώρα.Ομως σήμερα ο ουρανός και η θάλασσα της Καραιβικης με χαλαρωσαν ,μαζί με δυο τεκιλες.
(Το πρωί ένα ρακουν με κοίταζε προσπαθώντας να ανεβεί στο μπαλκόνι μας.)
Σήμερα ο καιρός είναι πιο δροσερός ,βρέχει που και που και φυσάει ένα αεράκι.Η θάλασσα έχει κύματα ,αλλά και έτσι είναι καταπληκτική .
Σας αφήνω προς το παρόν από την Playa del Carmen .
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ομως σήμερα ο ουρανός και η θάλασσα της Καραιβικης με χαλαρωσαν ,μαζί με δυο τεκιλες.Σας αφήνω προς το παρόν από την Playa del Carmen .
Απόλαυσε την Playa!! Πιες μια τεκίλα στην υγειά μας :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom