Τουρκία Σμύρνη

Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ωραία φωτογραφία! Για να καταλάβω αυτό που βλέπω είναι εικόνα του χωριού κοντά στην είσοδο; Αν είναι έτσι φαινεται πολύ όμορφο! αξίζει να το περπατήσουμε λίγο το βράδυ ή θαναι ερημιά;


Μπερδεύτηκα με τη μέρα που φεύγουμε εμείς! :p
Κάθε μία ωρα είναι πολύ αραιό δρομολόγιο, το φοβάμαι, και αν έχει καμιά καθυστέρηση θα είμαστε λιγότερο από μια ώρα πριν την πτήση στο αεροδρόμιο.. Μάλλον τρένο θα προτιμήσουμε αλλά δε βρίσκω δρομολόγια.. Όταν έφτασες πάλι με λεωφορείο πήγες στο κέντρο; Σε άλλα site διαβάζω πως δεν έχει μετρό στο αεροδρόμιο ενώ σε άλλα λέει πως έχει και είναι το πιο γρήγορο και φτηνό μέσο.. Μπέρδεμα..

Στο κάστρο του Selcuk έχει πάει κανείς; Είναι ανοιχτό για το κοινό γιατί κάτι διάβαζα για έργα.. Είναι εύκολο να πας από το κέντρο της πόλης; (Το σκέφτομαι για τη μέρα που θα πάμε Sirince που θα έχουμε αρκετό χρόνο)..
Στη φωτό που ανέβασα βλέπεις μια λιμνούλα που σχηματίζεται και από τα νερά που τρέχουν από πάνω νομίζω, έχει καφέ και χώρο αναψυχής εκεί. Το χωριό είναι "πίσω" μου ακριβώς, είναι μικρό, περπατιέται, σαν μικρό ελληνικό χωριό με ανάλογους ανθρώπους.
Όσο για το κάστρο του Selcuk, εμείς δεν μπήκαμε. Φαίνεται όμορφο, πολύ κοντά στο κέντρο της πόλης... Γενικά στο Selcuk περπατήσαμε κάμποσο, μας άρεσε αρκετά ) Και βγάλαμε φώτος από το κάστρο χωρίς να μπούμε, δεν ξέρω αν είχε έργα..
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Είδα στα δρομολόγια των τρένων ότι 9 το πρωί φεύγει από το Basmane τρένο (όχι μετρό, αλλά τρένο που κάνει τη γραμμή izmir-denizli) που πάει στο αεροδρόμιο και φτανει 9.21, σε δύο στάσεις δηλαδή χωρίς αλλαγές. Δες το και συ μήπως σε βολεύει! Δυστυχώς από αεροδρόμιο προς το κέντρο το τρένο αυτό δε βολεύει γιατί έχει αραιά δρομολόγια..
Βρε συ μην αγχωνεσε πως θα πας κεντρο ή Basmane ειναι μικρη η Σμυρνη, και ευκολη, θα δεις οταν ερθεις, εγω θα παν με το λεωφορειο με βολευει πολυ φευγει εξω απο το ξενοδοχειο καθε μια ωρα οποτε μπορει κ να φυγω κατα τις 8 αν εχω ετοιμαστει...αλλα κ 9 παλι προλαβαινω.Πληροφοριακα! Για pamukkale ε χει λεωφορειο απο σμυρνη κατέθεια κανει 4 ωρες κ εχει εισιτηριο 30 τλ www.pamukkale.com.tr ,ωρες 5- 6.30-8 και μετα καθε μιση ωρα. Εχει κ αλλες εταιρειες μου ειπαν με τα μισα χρηματα αλλα κανουν στασεις κ περισσοτερη ωρα
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
ευχαριστώ! Tην είχα δει και γω την εταιρία pamukkale αλλά διάβασα πως κάνει περίπου 5 ώρες και είναι πιο ακριβή από το τρένο (που κάνει 4 ωρες και 15 λεπτά το απευθείας με 30ΤL μετ επιστροφής).. Έτσι κι αλλιώς θέλω να κάνω στάση στο Selcuk για να πάω στο Sirence.. Aπό το Selcuk μέχρι το Pamukkale είναι 3 ώρες περίπου..

Τελικά το πρόγραμμα βγήκε όπως το σχεδιαζα και λιγο καλύτερο! Πηγαμε Selcuk, Sirince, Pamukkale και Εφεσο και αυριο θα παμε Cesme.. Tο Pamukkale από μονο του ήταν λόγος ταξιδιού! Και μονο εκεί να πηγαιναμε μας έφτανε! Ονειρεμένο μέρος!
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
μιας και εγω περιορίστηκα στη πόλη της Σμυρνης...δεν αρχιζεις εσυ να γραψεις πως περασες και πως τελικα βγηκε το προγραμμα...? :) και βαλε και καμμια φωτο απο Pamukalle...να ζηλεψω!! που ημουν διπλα και με επιασε η βαρεμάρα μου και δεν πηγα! :rolleyes-80: Θα παω ομως Ανοιξη ...Ηρακλειο-Σμυρνη-Παμουκαλε-Καπαδοκια-Αγκυρα-Κωσταντινουπολη....
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
μιας και εγω περιορίστηκα στη πόλη της Σμυρνης...δεν αρχιζεις εσυ να γραψεις πως περασες και πως τελικα βγηκε το προγραμμα...? :) και βαλε και καμμια φωτο απο Pamukalle...να ζηλεψω!! που ημουν διπλα και με επιασε η βαρεμάρα μου και δεν πηγα! :rolleyes-80: Θα παω ομως Ανοιξη ...Ηρακλειο-Σμυρνη-Παμουκαλε-Καπαδοκια-Αγκυρα-Κωσταντινουπολη....
Θα γράψω ιστοριούλα, μήπως και βοηθηθεί κάποιος που θέλει να πάει σε αυτά τα μέρη χωρίς αυτοκίνητο.. Ήταν πολύ εύκολο τελικά! Το ταξίδι που θα κάνεις την άνοιξη φαίνεται σούπερ! Aν προλαβαίνεις πήγαινε και στο χωριό Alacati (μου το είχαν προτείνει εδώ στο φόρουμ) πολύ όμορφο αν και τουριστικό χωριό με ανεμόμυλους και αμέτρητα σπίτια που έχουν μετατραπεί σε μαγαζιά, εστιατόρια κτλ... Το Sirince μας άρεσε αλλά δε τρελαθήκαμε κιόλας.. Για ένα 2ωράκι να πας για φαγητό είναι οκ! Λεπτομέρειες στην ιστορία..
 

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καλησπερα στους συνταξιδιωτες! Θα ηθελα πληροφοριες για αξιοθεατα στη Σμυρνη που θα παω αρχες Μαιου. Τι μεσο να χρησιμοποιησω απο το αεροδρομιο για το Konak;
 

Gareth95

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλησπέρα σε όλους !

Αυτό το φθινόπωρο θα επισκεφτώ την Τουρκία και πιο συγκεκριμένα την Σμύρνη , και την ευρύτερη περιοχή γύρω από αυτή. Επίσης μπορεί να επισκεφτω και την Κωνσταντινούπολη. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες

Καταρχήν, για την μεταφορά υπάρχει η δυνατότητα μέσω πλοίου ή με αεροπλάνο. Υπάρχουν ιστοσελίδες που μπορώ να επισκεφτώ για να δω όλες τις εναλλακτικές.

Ο χρόνος που θα κάτσω, θα είναι γυρω στις 2-3 βδομάδες. Χρειάζεται να έχω διαβατήριο? Είχα διαβάσει ότι γίνεται και ταυτότητα. Ισχύει αυτό?

Επίσης μπορεί να μου πει κάποιος τι χάρτια θα πρέπει να έχω μαζί μου κατά την διαμονή μου εκεί?

Η μετατροπή του νομίσματος από ευρώ σε τουρκική λίρα που και πώς μπορεί να γίνει?

Επίσης κάποιος που έχει πάει αν μπορεί να μου πει την εμπειρία του.

Ευχαριστώ!
 
Last edited:

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Καλησπέρα σε όλους !

Αυτό το φθινόπωρο θα επισκεφτώ την Τουρκία και πιο συγκεκριμένα την Σμύρνη , και την ευρύτερη περιοχή γύρω από αυτή. Επίσης μπορεί να επισκεφτω και την Κωνσταντινούπολη. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες

Καταρχήν, για την μεταφορά υπάρχει η δυνατότητα μέσω πλοίου ή με αεροπλάνο. Υπάρχουν ιστοσελίδες που μπορώ να επισκεφτώ για να δω όλες τις εναλλακτικές.

Ο χρόνος που θα κάτσω, θα είναι γυρω στις 2-3 βδομάδες. Χρειάζεται να έχω διαβατήριο? Είχα διαβάσει ότι γίνεται και ταυτότητα. Ισχύει αυτό?

Επίσης μπορεί να μου πει κάποιος τι χάρτια θα πρέπει να έχω μαζί μου κατά την διαμονή μου εκεί?

Η μετατροπή του νομίσματος από ευρώ σε τουρκική λίρα που και πώς μπορεί να γίνει?

Επίσης κάποιος που έχει πάει αν μπορεί να μου πει την εμπειρία του.

Ευχαριστώ!
Καλημέρα! Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα αλλά σου παραθέτω κάποιες λίγες πληροφορίες για Σμύρνη από προσωπική μου εμπειρία. Πήγα από Χίο και πέρασα απέναντι με καραβάκι στο Τσεσμέ, και από εκεί η Σμύρνη απέχει περίπου 1-1,5ώρα με λεωφορείο. Αλλά ξέρω ότι πρόσφατα ξεκίνησε πτήσεις η ellinair απευθείας από Θεσ/νίκη (αν είσαι από Βορρά)-ορίστε και το link http://el.ellinair.com/.
Μπαίνεις στη χώρα με ταυτότητα (τις καινούργιες ε? που έχουν και λατινικούς χαρακτήρες-όχι τις παλιές με το θρήσκευμα) και σου δίνουν στο προξενείο ένα χαρτάκι κίτρινο που, αν θυμάμαι καλά, έχει διάρκεια 2 βδομάδες και δείχνει ότι είσαι στη χώρα ως τουρίστας.
Από χαρτιά δεν χρειάστηκε κάτι άλλο.
Η μετατροπή γίνεται σε ανταλλακτήρια που υπάρχουν σε διάφορα σημεία της πόλης ή ίσως και στο ξενοδοχείο που θα μείνεις (αλλά δεν νομίζω να σε συμφέρει το ξενοδοχείο). Αν θυμάμαι καλά κάπου στην οδό Fevzi pasa είχα αλλάξει εγώ.
Αν χρειάζεσαι κάτι άλλο είμαι στη διάθεση σου...
 

andy-chris

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Καλησπέρα σας παιδια,
Θέλω πολύ την βοήθειά σας!! ¨Εχω ψαξεί αρκέτα αλλά δεν έχω βγάλει άκρη, οπότε θέλω τα φώτα σας όποιος γνωρίζει please! Σκοπεύω να επισκευτώ την Σμύρνη περνώνας από την Χίο τώρα τα Χριστούγεννα. Ο χρόνος που θα έχω στην διάθεσή μου θα είναι 4 γεμάτες ημέρες(3 διανυκτερεύσεις). Οι ερωτήσεις μου είναι, έχει ταξιδεψει κανένας Χριστούγεννα στην Σμύρνη? Είναι καθόλου στολισμένα γιορτινά όπως στις περισσότερες ευρωπαικές πόλεις? ¨Οσον αφορά αξιοθέατα έχω κάνει έρευνα αλλά οποιαδήποτε προταση καλοδεχούμενη! Επίσης επειδη θεωρώ πως 4 ημερες Σμύρνη είναι αρκέτες θέλω να κανω και 1 διανυκτερευση καπου αλλού. Σκέφομαι για Παμούκαλε, όμως χειμωνιάτικα είναι καλή επιλογη η θα απογοητευτώ? Προτίνετε κάποια άλλη πόλη που να αξίζει πραγματικά να αφιερώσω σχεδον 2 ημερες(1 διανυκτερευση)?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ισως σε απογοητευσω και δε μαρεσει να απογοητευω τους ανθρωπους αλλα επειδη ειχα κ εγω την ιδια απορια με σενα (σκεφτομουν φωτα στη σμυρνη) επεφτα σε τοιχο...ειναι καλοκαιρινος προορισμος η σμυρνη...
πανε με το σκεπτικο οτι πας σε ενα νεο μερος, βολτιτσες φαγητο και τζαι παντου ε και ψωνια!
δεν θα εμενα 4 μερες με τιποτα απο την αλλη δεν βαζω κ το χερακι μυ στη φωτια γιατι δεν εχω παει αλλα απο φωτο που ειδα ειναι μια μοντερνα πολη που χειμωνα εχει ενδιαφερον μονο το φαγητο και η καλη παρεα.αν τα εχεις αυτα εισαι οκ.
μακαρι να κανω λαθος αλλα ειμαι παντα αλανθαστη :haha: μοουαχαχα
 

andy-chris

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Δεν απογοητεύομαι εύκολα! Δεν πίστευα ούτως ή άλλως ότι θα είναι στολισμενη η Σμυρνη χτιστουγενιατικα αλλά είπα να ρωτήσω.
Υπάρχει κανέναν άλλος ωστόσο να με ενθαρρύνει λίγο;; :p
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Δεν απογοητεύομαι εύκολα! Δεν πίστευα ούτως ή άλλως ότι θα είναι στολισμενη η Σμυρνη χτιστουγενιατικα αλλά είπα να ρωτήσω.
Υπάρχει κανέναν άλλος ωστόσο να με ενθαρρύνει λίγο;; :p
Οχι δυστυχώς! και το καλοκαιρι ακομη,το ενδιαφερον της Σμυρνης εξαντλείται σε μια μερα... και εννοείται οτι δεν γιορτάζουν τα χριστουγεννα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.165
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom