H εκκλησία που προκαλεί «τρόμο» στους επισκέπτες της

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606


Αξέχαστη μένει σε πιστούς και τουρίστες η επίσκεψη στο νεκροταφείο της Εκκλησίας των Αγίων Πάντων, στο Σέντλεκ της Τσεχικής Δημοκρατίας. Η εξωτερική δομή μοιάζει αρκετά λιτή, αλλά το εσωτερικό της προκαλεί τρόμο και δέος ακόμα και στους πιο τολμηρούς.

Μέσα στη μικρή Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία, βρίσκεται ένα οστεοφυλάκιο, το οποίο είναι ουσιαστικά ένα τεράστιο μαυσωλείο με λείψανα από περίπου 40.000 με 70.000 νεκρούς.

Και σε περίπτωση που δεν ανατριχιάσατε αρκετά ακόμη, αξίζει να σημειωθεί ότι η συντριπτική πλειοψηφία των εκλιπόντων, των οποίων τα οστά κοσμούν τους τοίχους, χρονολογούνται ανάμεσα στον 14ο και 15ο αιώνα, την περίοδο δηλαδή που η επιδημία της Μαύρης Πανούκλας θέριζε την Ευρώπη.

Παρά τη ανατριχιαστική όψη της, η εκκλησία δέχεται περισσότερους από 200.000 τουρίστες κάθε χρόνο και αποτελεί ένα από τα πιο δημοφιλή τουριστικά αξιοθέατα της Τσεχικής Δημοκρατίας, υπενθυμίζοντάς μας την ανθρώπινη εμμονή με οτιδήποτε νοσηρό και μακάβριο.

























 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Νοσηρά μοναδικό, να το έχω κατά νου άμα πάω κατά Τσεχία μεριά (όπως είδα μόλις 80 χλμ ανατολικά της Πράγας)
Μόνο που μόνο οσtεοφυλάκιο δεν είναι… που να ξέρανε οι πεθαμένοι ότι θα γίνουν πολυέλαιοι
Kι επειδή το έψαξα το σκηνικό είναι αποτέλεσμα της έμπνευσης κι εργασίας του ξυλογλύπτη Frantisek Rint στα 1870 όταν του δώθηκε η εντολή να βάλει μια τάξη στα οστά του νεκροταφείου.
 
Last edited:

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
ρε hydronetta δεν παίζεσαι! Ακου πολυέλαιοι!! Ακόμα γελάω!!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Και αυτα ...
"Μακάβριες απεικονίσεις του θανάτου"
http://www.newsbeast.gr/world/arthro/487330/makavries-apeikoniseis-tou-thanatou/
...και καποιες λεπτομεριες για το σπιτι των οστων στο Χαλστατ...
http://www.iefimerida.gr/news/57329/το-μυστηριώδες-σπίτι-των-οστών-με-τις-1200-νεκροκεφαλές-εικόνες
Μακαβρια σιγουρα αλλα πολυ ενδιαφεροντα για την ιδεα του θανατου των κατοικων γυρω απο αυτες τις εκκλησιες....
(Τι μ'επιασε βραδιατικα...φτου-φτου:rolleyes-80:)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Στο πρώτο άρθρο δεν ξέρω αν η αναφορά στο Παλερμο αφορά τις μοναδικές κατακόμβες των καπουτσίνων (Samion τα φώτα σου), όπου εκεί τα σώματα εκτίθενται με τις αυθεντικές τους στολές. Μακάβριο θέαμα για μερικούς θα μου πείτε, εγώ ενθουσιάστηκα όταν το επισκέφθηκα. Το highlight είναι η δίχρονη Rosalia Lombardo που πέθανε το 1920 και το σώμα της βαλσαμώθηκε και το βλέπει κανείς σήμερα σχεδόν ολοζώντανο. Σαν τον Λένιν ένα πράγμα δηλαδή.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
τέτοιες εκκλησίες υπάρχουν μερικές στην Ιβηρική. Έχω πάει σε μια στο νότο της Πορτογαλίας (χωριό Alcantarilha) (http://www.travelstories.gr/community/threads/Πορτογαλία.996/) και ξέρω πως υπάρχουν τουλάχιστον άλλες 2 στην Πορτογαλία και κάποιες στην Ισπανία
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Στην Έβορα της Πορτογαλίας υπάρχει μία με κόκαλα μοναχών...Η παρέα μου θυμάμαι είχε μπει και τράβηξε και φωτογραφίες (δίνοντας ένα ευρώ πρώτα) όσο εγώ βόλταρα απ'έξω...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
οταν πριν χρονια ειχα επιμενει να φυγω απο τη τουριστικη Πραγα και να παω στη επαρχια ετυχε να μπω και σε αυτο το ναο...η διαστροφη των καλογηρων που νομιζω ηταν και τυφλοι αν θυμαμαι καλα απο τη ξεναγηση , η ανατριχίλα που νοιωθεις κατεβαινοντας τα σκαλια ακόμη τα θυμαμαι....
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
στην εκκλησια αυτη ειχα παει το 2006
αλλα αν θυμαμαι καλα ειναι σε ενα χωριο εν ονοματι Kutna Hora.
Εκτος αν ειναι το ιδιο μερεος με αυτο που αναφερει το αρθρο...
παντως ωραιο μεν, αλλα ενταξει....δεν ανατριχιασα κιολας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom