Ρουμανία Βουκουρέστι

Tzelaledin

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
bucuresti
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ριο
ποσο παλια ηταν αυτη η τιμη?
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
μέσα δεκέμβρη 09
 

vangelis_101

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
ὀμόμεθα καὶ ἴδωμεν
Αγαπητοί, παρατηρώ ότι οι για την Ρουμανία ταξιδεύσαντες, δεν περιορίστηκαν μόνο στήν πρωτεύουσά της αλλά πήγαν και σέ καρπάθια κλπ κλπ.
Θεωρείτε ότι είναι ολίγον τί χάσιμο νά πάει κάποιος γιά δύο (ή τρία τό πολύ) βράδια στό Βουκουρέστι χωρίς νά πάει στά άλλα μέρη;
 

tr@velFrea@k

Member
Μηνύματα
10
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΙΡΛΑΝΔΙΑ - ΔΟΥΒΛΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ , ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Καλησπέρα!
Το Βουκουρέστι είναι μια χαρά και απο μόνο του σαν προορισμός. Απλά η ενδοχώρα είναι κάτι το διαφορετικό και νομίζω ότι αξίζει μια ημερησια σε Brasov - Sinaia - Bran . Πιο πολύ αξίζει η διαδρομή ...
 

vangelis_101

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
ὀμόμεθα καὶ ἴδωμεν
Αγαπητοί, σε περίπτωση που είχατε τρείς μέρες στό βουκουρέστι, πού θα επιλέγατε μία μονοήμερη εκτός πρωτευούσης; Διαβάζω γιὰ Μπρασόφ, Σινάϊα καὶ μερικὰ ὰλλα...
 

vangelis_101

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
ὀμόμεθα καὶ ἴδωμεν
Αγαπητοί, σε περίπτωση που είχατε τρείς μέρες στό βουκουρέστι, πού θα επιλέγατε μία μονοήμερη εκτός πρωτευούσης; Διαβάζω γιὰ Μπρασόφ, Σινάϊα καὶ μερικὰ ὰλλα...

ήταν αύγουστος τότες κι ο κόσμος ήταν στες παραλίες μαυρίζοντας κορμί· σιγά μην ασχολείτο με τα Καρπάθια και με το να μού δίνει προσοχή. Τώρα όμως έχει φθινοπωρίσει και ελπίζω νά εύρω κάποιον ρουμανίσαντα ο οποίος να έχει να μού δώσει μερικές συμβουλές! Στό μέσον Νοεμβρίου και για τρείς ημέρες θα είμαι εκεί. Θέλω μιαν μονοήμερη γιά Καρπάθια, νά πάρω μια μυρωδιά, όχι τίποτις πρός χόρτασιν. Δεν θα διανυκτερεύσω· λέω νά πάω πρωί καί να γυρίσω απογευματόβραδο. Αξίζει; Ποιό είναι το κοντινότερο στην πρωτεύουσα, μέρος, (που νά αξίζει) των Καρπαθίων; Σάς μερσώ εκ τών προτέρων.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Βουκουρέστι-Μπρασόβ 185χλμ γύρω στις 3 ώρες αν πας με δικό σου όχημα.Αν πας με λεωφορείο βάλε μισή ώρα παραπάνω.
Βουκουρέστι-Σιναια 132χλμ περίπου 2 ώρες.
Ειλικρινά με 3 μόνο μέρες στο Βουκουρέστι και με δεδομένα ότι πριν 2 μέρες έριξε αρκετό χιόνι και η μέρα σε συνδυασμο με την μουντάδα έχει μικρύνει πολύ δε θα στο συνιστούσα.Αν μιλάγαμε για άνοιξη ή αν έβαζες μία διανυκτέρευση έστω εκεί οκ αλλά μέσα Νοέμβρη και μονοήμερη δε θα το ευχαριστηθείς όσο νομίζεις.
 

vangelis_101

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
ὀμόμεθα καὶ ἴδωμεν
Χμ... Σε ευχαριστώ για την συμβουλή. Είχα υπόψιν μου ότι λόγω νοεμβρίου μπορεί ο καιρός να μήν είναι σύμμαχος αλλά σκεπτόμουν να το κάνω με τραίνο πού θεωρώ ότι δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Θα το επανεξετάσω λοιπόν!Μήπως ξέρεις άν μέσω τραίνου υπάρχει πρόσβαση στήν Σινάϊα;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
http://www.cfrcalatori.ro/164

Νομίζω πως αυτή η σελίδα θα σε βοηθήσει.
Το λεωφορείο δε θα στο συνιστούσα ιδίως με την κίνηση του Βουκουρεστίου.
Τρένο δε έχω χρησιμοποιήσει για να είμαι ειλικρινής.
Καλύτερα να το αποφασίσεις λίγες μέρες πριν το ταξίδι για να δεις και τον καιρό.
 

fonzareli

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρετε αν στη Ρουμανία στο Βουκουρέστι δέχονται γενικά το ευρώ η' πρέπει να το αλλάξουμε;;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Το επίσημο νόμισμα της Ρουμανίας είναι το Leu.1ευρώ=4.40 lei.
Ως εκ τούτου καμία συναλλαγή δεν μπορείς να κάνεις σε ευρώ.Στην καλύτερη των περιπτώσεων να τα δεχτεί κανένα ξενοδοχείο αν έχει προηγηθεί σχετική συνεννόηση.Καλύτερη ισοτιμία συνήθως θα βρεις στην τράπεζα Romaneasca.
 

NIKOS S

Member
Μηνύματα
11
Likes
8
Ευρώ θα αλλάξουν και στο ξενοδοχείο. Εχει επίσης τράπεζα στο αεροδρόμιο.Αφού πάρεις τη βαλίτσα πας δεξια και θα τη βρεις (δεν βγαίνεις από το αεροδρόμιο).
Για καλυτερες τιμές θα πας σε ανταλλακτήρια που υπάρχουν σχεδόν παντού και είναι ανοικτά μέχρι τις 9.
Επίσης αν σκοπεύεις να πάρεις ταξί από το αεροδρόμιο μην πάρεις από τις αφίξεις. Πήγαινε στις αναχωρήσεις (4-5 λεπτά περπάτημα) και περίμενε να έρθει κανένας να ξεφορτώσει. Θα πληρώσεις περίπου τα μισά λεφτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom