Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπερα, θα ηθελα τη βοηθεια σας για την ευρεση φτηνου ξενοδοχειου στη Ρωμη. Θα ειμαι εκει 2 με 6 Νοεμβριου. Με ενδιαφερει να ειναι καθαρο και να μην ειναι μακρια απο κεντρο η εστω να εξυπηρετειται απο συγκοινωνια. Αν καποιος εχει μεινει προσφατα σε καποιο και εμεινε ικανοποιημενος θα ηθελα τις προτασεις σας. Το περιθωριο μουειναι μεχρι 80 ευρω τη βραδια.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Φίλε σπεύσε να κλείσεις!!!!
http://www.booking.com/hotel/it/alb...dcid=4;checkin=2014-11-02;checkout=2014-11-06

Έμεινα σε αυτό τον Απρίλη. Είναι αξιοπρεπές, εξυπηρετικός ο τύπος στην ρεσεψιόν, και 20 μέτρα από το Τέρμινι. Από εκεί πας όπου θέλεις. Δεν είναι και κέντρο-κέντρο αλλά μακριά δεν το λες. Η περιοχή είναι κάπως το βράδυ αλλά don't worry έχω μείνει 2 φορές.
Και με 156 για 4 βράδια είσαι κομπλέ. Να πω ήδη ciao?
 

harabutterfly

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα!
Τον Σεπτέμβριο θα πάμε με τον άντρα μου ένα ταξίδι στη Ρώμη. Θα επισκεφτούμε το Βατικανό, ενώ έχω αγοράσει τα εισιτήρια online. Ενας έντυπος οδηγός που διάβασα, αναφέρει ότι μπορείς να αποφύγεις την ουρά στην κεντρική είσοδο και να μπεις από μια πλαινή, στη Via della Stazione Vaticana. Ισχύει?
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα! Έχω την εντύπωση ότι αν έχεις βγάλει On line εισιτήρια αποφεύγεις έτσι και αλλιώς την ουρά. Πάντως την είσοδο που γνωρίζω είναι η κλασική στη Viale Vaticane αν δεν κάνω λάθος. Ας μας διαφωτίσουν και οι υπόλοιποι.

Πάντως να έχεις υπόψιν σου ότι η είσοδος είναι δωρεάν την τελευταία Κυριακή του μήνα με κάποιες εξαιρέσεις. Ψάξτο. Έτσι έχω μπει και εγώ. Απλά η είσοδος είναι μέχρι τις 12.

Ετοιμάσου βέβαια για ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΑ αναμονή....
 

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Καλησπέρα. Έχω μείνει στα:
1)Grand Hotel Fleming. Eίναι στα βόρεια της πόλης στο Tor di Quinto, αλλά έχει στάση λεωφορείου(Bevagna) πέντε λεπτά μακριά. Υπολόγισε ένα εικοσάλεπτο μέχρι το Βατικανό. Οι τιμές είναι λίγο ακριβές αλλά κάνει συνέχεια προσφορές!
2) Rim B&B. Λίγο πιο πάνω από 80 ευρώ, αν όμως το κλείσεις μέσω του site τους, μπορούν να σου κάνουν καλύτερη τιμή. Είναι στη στάση Re di Roma (metro και λεωφορείο).
3) Aurelia 429 Fine House Town. Bed and Breakfast. Είναι στα δυτικά του Βατικανό 4 ( ; ) στάσεις, νομίζω είναι η στάση Baldo degli Umbaldi, έχει και στάση λεωφορείου απ'έξω. Είναι το πιο οικονομικό, αλλά έχει μερικά θέματα με την καθαριότητα. Οι ιδιοκτήτες είναι πολύ φιλικοί!
Από τα 3 προτείνω το Rim!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα!
Τον Σεπτέμβριο θα πάμε με τον άντρα μου ένα ταξίδι στη Ρώμη. Θα επισκεφτούμε το Βατικανό, ενώ έχω αγοράσει τα εισιτήρια online. Ενας έντυπος οδηγός που διάβασα, αναφέρει ότι μπορείς να αποφύγεις την ουρά στην κεντρική είσοδο και να μπεις από μια πλαινή, στη Via della Stazione Vaticana. Ισχύει?
Ισχυει. Για να μπεις που? Στο Βατικανο? Ναι σωστα τα λεει ο οδηγος. Για φαρμακειο, αγορα νομισματων, Αρχειο και λοιπες δραστηριοτητες με σχετικη αδεια.
Για μουσεια οχι.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα. Έχω μείνει στα:
1)Grand Hotel Fleming. Eίναι στα βόρεια της πόλης στο Tor di Quinto, αλλά έχει στάση λεωφορείου(Bevagna) πέντε λεπτά μακριά. Υπολόγισε ένα εικοσάλεπτο μέχρι το Βατικανό. Οι τιμές είναι λίγο ακριβές αλλά κάνει συνέχεια προσφορές!
2) Rim B&B. Λίγο πιο πάνω από 80 ευρώ, αν όμως το κλείσεις μέσω του site τους, μπορούν να σου κάνουν καλύτερη τιμή. Είναι στη στάση Re di Roma (metro και λεωφορείο).
3) Aurelia 429 Fine House Town. Bed and Breakfast. Είναι στα δυτικά του Βατικανό 4 ( ; ) στάσεις, νομίζω είναι η στάση Baldo degli Umbaldi, έχει και στάση λεωφορείου απ'έξω. Είναι το πιο οικονομικό, αλλά έχει μερικά θέματα με την καθαριότητα. Οι ιδιοκτήτες είναι πολύ φιλικοί!
Από τα 3 προτείνω το Rim!
Αν είναι να δώσει κάποιος 80€/βραδιά, γιατί να μη μείνει σε πιο κεντρικό μέρος?
Θα βρει σίγουρα αξιοπρεπή b&b σε αυτήν την τιμή...
 

tpap

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
London
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokyo
Εγώ πάντως - εκτός κι αν είναι να μείνω σε κάποιο 4-5στερο - θα ξανα έμενα στο Pratti την επόμενη φορά. Είναι σημαντικό να γυρνάς πίσω και να έχεις κοντά στο ξενοδοχείο bars & restaurants που δεν είναι tourist traps και έχουν μέσα actual Ρωμαίους και όλο αυτό, χωρίς να είσαι χιλιόμετρα μακριά από το κέντρο. Αν μένεις κοντά στην piazza cavour, Η piazza Navona & Spagna είναι 15 λεπτά με τα πόδια.
 

bul_69

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Στο Άγνωστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ
Θα είμαι σε μερικές μέρες στη Ρώμη και φροντίζω κάποιες τελευταίες λεπρομέρειες αλλά έχω μια ερώτηση, θέλω να πάω στη Villa Borghese αλλά δεν με ενδιαφέρει να επισκευθώ το μουσείο αλλά μόνο το πάρκο, χρειάζεται και σε αυτήν την περίπτωση να έχω κάνει κάποια κράτηση ή η κράτηση είναι μόνο για την gallery?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom