Γενικά Που να πάω τα Χριστούγεννα;

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Για να με βοηθησετε θα σας δωσω καποια στοιχεια του τι ζηταω.
Θελω εναν κλασσικο χριστουγεννιατικο προορισμο που θα φαινεται μαγικος στα ματια των παιδιων.
Δεν θα ηθελα πολυ μεγαλη πολη (π.χ. Παρισι) αλλα ουτε και πολη που ειναι προορισμος για χειμερινες δραστηριοτητες (π.χ. για σκι). Να ειναι σε οικονομικα φυσιολογικα ορια λιγο πολυ ( δηλαδη καλο το Ροβανιεμι αλλα δεν το φτανω οικονομικα, ειπαμε 5μελης οικογενεια ειμαστε).
Απο οτι εχω δει μια τετοια πολη που ζηταω φαινεται οτι ειναι η Πραγα.
Να ξεκινησω να ψαχνω για εκει ή υπαρχει και κατι αλλο που δεν το ξερω εγω και αξιζει τον κοπο παραπανω ερευνας;
Ευχαριστω και περιμενω τις γνωμες-προτασεις σας.
Προτείνω Αλσατία όπου τα Χριστούγεννα είναι πολύ γλυκά με βασική διαμονή το Στρασβούργο και επισκέψεις σε Σελεστά, την πρωτεύουσα του χριστουγεννιάτικου δέντρου και το μοναδικό Κολμάρ. Πάντως τυχαία πριν κοιτούσα για διαμερίσματα στο Κολμάρ και βρήκα και φθηνά (50 για διαμέρισμα με 2 δωμάτια). Φυσικά έχει κι άλλα μέρη να επισκεφτείς αλλά δεν ξέρω αν μες στο χειμώνα θα βολεύουν οι πολλές μετακινήσεις. Η Αλσατία πάντως γενικά είναι μαγική. Πανέμορφη, παραδοσιακή και ταυτόχρονα μοντέρνα με πολλές επιλογές. Το δε Στρασβούργο, εκτός από πανέμορφο, είναι και εξαιρετικά πρακτικό (βρίσκεις τα πάντα) και εύκολο να το γυρίσεις ακόμη και με τα πόδια. Κι έχει ενδιαφέροντα και για τα παιδιά αλλά και για τους μεγάλους.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Για να με βοηθησετε θα σας δωσω καποια στοιχεια του τι ζηταω.
Θελω εναν κλασσικο χριστουγεννιατικο προορισμο που θα φαινεται μαγικος στα ματια των παιδιων.
Δεν θα ηθελα πολυ μεγαλη πολη (π.χ. Παρισι) αλλα ουτε και πολη που ειναι προορισμος για χειμερινες δραστηριοτητες (π.χ. για σκι). Να ειναι σε οικονομικα φυσιολογικα ορια λιγο πολυ ( δηλαδη καλο το Ροβανιεμι αλλα δεν το φτανω οικονομικα, ειπαμε 5μελης οικογενεια ειμαστε).
Απο οτι εχω δει μια τετοια πολη που ζηταω φαινεται οτι ειναι η Πραγα.
Να ξεκινησω να ψαχνω για εκει ή υπαρχει και κατι αλλο που δεν το ξερω εγω και αξιζει τον κοπο παραπανω ερευνας;
Ευχαριστω και περιμενω τις γνωμες-προτασεις σας.
Πραγα..καθολου φτηνή δεν ειναι μεσα στο τουριστικο κεντρο...ασε που με ενα δικο τους τροπο σου παίρνουν χρηματα χωρις να το καταλαβεις...πχ στα ανταλλακτήρια ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! μπορει και 30% να σου παρουν προμηθεια....οποτε χρησιμοποίησε μονο καρτα για χρηματα απο ΑΤΜ..και επισης στα εστιατορια..εχουν τις τιμες στο καταλογο χαμηλες και μετα το καθενα σου χρεωνει 25% , 15% οτι θελει για service!!.. H Πραγα ειναι ομορφη αν εχεις φιλους να σε πανε και πιο εξω ....αλλα τελικα δεν ξερω ποσο "παραμυθένια " ειναι ή ποσο "παραμύθι.."
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Φτηνα+Χριστούγεννα+εύκολη πρόσβαση+όμορφα μέρη=Γερμανία. Μετά απλά διαλέγεις πολη.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Ψάχνουμε και εμεις να πάμε καπου τα χριστούγεννα! Θέλουμε να ειναι "Χριστουγεννιάτικα"...να ειναι στολισμένα, να έχει αγορές ίσως και λίγο χιονι,αν και αυτό δεν ειναι απαραίτητο. Το βασικότερο όλων ομως είναι να είναι φθηνά. Γυρίσαμε από ένα μεγάλο και ακριβό ταξίδι (Ταυλάνδη) και θελουμε να μην μας φύγει 1 περιουσία. Κοιτάζαμε τα αεροπορικά και δυστυχώς δεν βρήκα τρελλές προσφορές.

  • Οικονομικά είναι για Γευνεύη που απ'ότι έμαθα δεν αξίζει τα Χριστούγεννα γιατί η πόλη ερημώνει και δεν εχει καθόλου Χριστουγεννιάτικο πνεύμα αλλά είναι και πανάκριβα. Μου είπαν ότι μια πίτσα έχει 20 ευρώ πάνω κάτω.Και ότι ένα ξενοδοχείο αξιοπρεπές ( 3 αστέρων) χωρίς πολυτέλειες κοστίζει κάπου στα 100 ευρώ
  • Επίσης οικονομικά ειναι για Κωσταντινούπολη, αλλά δεν ξέρω...κάτι με κρατάει πίσω!

Μου αρέσει πολύ η ιδέα της Πολωνίας (Βαρσοβία+Κρακοβία) καθώς και η Γερμανία ( Βερολίνο+Μόναχο).Πιστεύω ότι στην Πολωνία μέσα σε 5-6 μέρες που διαθέτουμε θα δουμε πολλά σε χαλαρους σχετικά ρυθμούς σε σχέση με την Γερμανία.

Καμιά άλλη πρόταση;;;;;;;;;

Α επίσης να προτείνω για Χριστούγεννα την Ρουμανία. Οχι το Βουκουρέστι οσο τα χωριά της Τρανσυλβανίας...Μπρασοβ-Σινάια-Σιγκισοάρα.Ειχα πάει προπερσυ και ήταν μαγικά! Ειχε χιόνι,χριστουγεννιάτικα φωτάκια, αγορές,ωραίο φαγητό και ήταν πολύ φθηνά και τα αεροπορικά και η ζωη εκεί!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Εχω πάει και Βιέννη και Βουδαπέστη!
Δεν έχω πάει καθόλου Γερμανία...Σκεφτόμασταν όταν πάμε να κανουμε τουρ...Βερολίνο-Νυρεμβέργη-Μόναχο-Χωριά Βαυαρίας και νομιζω χρειάζεται αρκετές μερες!
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Βέλγιο...Με το νέο δρομολόγιο της rynair είναι αρκετά οικονομικά....και συμφωνώ επίσης και για Γερμανία!!!!!!!
Αααααα ρίξε μια ματιά και για Βαρσοβία ή Μπρατισλάβα......Παίζουν πολύ τώρα τελευταία...
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ναι χρειαζεται πολλές μέρες! Γιατί δεν αφήνεις έξω το Βερολίνο, μιας και ειναι προορισμος από μόνος του και πολύ δύσκολα θα το συνδιάσεις με Νότια Γερμανία, και να συνδιάσετε Μόναχο με Σαλτζμουργκ ή εναλλακτικά Νυρεμβέργη με 1 -2 βαυαρικά χωρια?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Αααααα ρίξε μια ματιά και για Βαρσοβία ή Μπρατισλάβα......Παίζουν πολύ τώρα τελευταία...
Tώρα δηλαδή εσύ έχεις πάει Χριστούγεννα στη Βαρσοβία και την Μπρατισλάβα και σου άρεσαν?
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Εχω πάει Μπρατισλάβα,αλλά όχι Χριστούγεννα!

Οσο για την Βαρσοβία σε συνδιασμό με την Κρακοβία και το Αουσβιτς είναι η πρωτη μας επιλογή τελικά για Χριστούγεννα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom