Τουρκία Οδικώς Marmaris-Bodrum-Kusadasi-Pamukkale-Izmir-Cesme-Χίος (!)-Candarli-Canakkale-Ipsala-Λάρισα..

Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Σευχαριστω πολύ Κική!Ειμαστε Σμύρνη και τωρα καθομαστε σενα ωραιο μαγαζι στο konak pier ένα μέτρο απ'τη θαλασσα :)
Όπως σου λέει και ο Κωνσταντίνος τα σχεδια άλλαξαν! Όντως δεν είναι για πολλές μέρες η Σμύρνη οπότε θα μεινουμε ένα βράδυ Pamukkale..Με τρένο θα παμε..
@KonstantinosAlena Mπραβο για την πολύ όμορφη ιστορία! Εύχομαι πολλά και καλα ταξίδια!
Να ΄σαι καλά (το όνομά σου;;; )!! Την ιστορία την τελείωσα επιτέλους, περιμένω να διαβάσω και τη δική σας εμπειρία από Τουρκία. Καλά καφεδάκια και γλυκά εκεί!!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλή συνέχεια και πολλά ταξίδια ακόμα.
Μήπως θυμάσαι πόσο πλήρωσες για επιβάτες και αυτοκίνητο από Ρόδο Μαρμαρις και στο φερρυ για Χίο;
 

THROUBAS

Member
Μηνύματα
39
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ακόμα το σκέφτομαι!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπαλ-Θιβετ-Πεκινο
Πολύ ωραια η ιστορια σου και περιλαμβανει αρκετες πληροφοριες γι αυτους που θελουν να ακολουθησουν το παράδειγμα σου!!!!!!!! να ειστε καλα και καλη συνεχεια στα ταξίδια σας!!!!!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Να ΄σαι καλά (το όνομά σου;;; )!! Την ιστορία την τελείωσα επιτέλους, περιμένω να διαβάσω και τη δική σας εμπειρία από Τουρκία. Καλά καφεδάκια και γλυκά εκεί!!
Ελενη :)
Σιγουρα θα γράψω και γω κάτι για αυτά τα μέρη..περιμενουμε κι άλλες δικές σου ιστορίες!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλή συνέχεια και πολλά ταξίδια ακόμα.
Μήπως θυμάσαι πόσο πλήρωσες για επιβάτες και αυτοκίνητο από Ρόδο Μαρμαρις και στο φερρυ για Χίο;
Βασίλη, νομίζω πλήρωσα περίπου 165 ευρώ για αυτοκίνητο και 2 άτομα (μαζί με τους φόρους στους Τούρκους) στο Ρόδος - Μαρμαρίς, και στο Τσεσμέ - Χίος - Τσεσμέ μας βγήκε περίπου 90 ευρώ όλο, αν και εκεί κατάφερα να περάσω το αυτοκίνητο στα 50 ευρώ both ways, αντί για 90 που ήταν κανονικά. Μου έκαναν τη χάρη γιατί έτσι κι αλλιώς μόνο ένα φορτηγό τους ήταν πάνω.. Ρόδο - Μαρμαρίς είναι περίπου 40 ευρώ το άτομο με φόρους, και το όχημα περίπου 90, τσιμπημένα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Πολύ ωραία η ιστορία σου και οι φωτογραφίες. Μου έφεραν πολλές αναμνήσεις. Λίγες παρατηρήσεις μόνο. Ο Ανάβατος δεν είναι εντελώς ακατοίκητος. Ζει μια κυρία μόνο με συντροφιά της πολλά ζωάκια ενώ το καλοκαίρι έχει και καφετέρια που λειτουργεί. Και άλλοι προσπαθούν να αναστηλώσουν σπίτια και να μείνουν αλλά είναι δύσκολο λόγω της γραφειοκρατίας.

Στη Βόρεια Χίο τα Καρδάμυλα,το Παντουκιός,η Λαγκάδα κλπ είναι όπως λες με φοβερή φύση και μακριά από τον τουρισμό.Αν σου φάνηκαν τώρα αρκετά τα εγκαταλειμμένα σπίτια που να δεις τι γινόταν πριν λίγα χρόνια:D.......Τώρα έχουν αναπαλαιώσει πολλά.

Αφού σου αρέσουν τα αρχοντικά πρέπει να σου άρεσε πολύ η περιοχή του Κάμπου ή κάνω λάθος;
 

roald

Member
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
0λλανδια,Τσεχια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη-Χιλη-Παταγονια
Βασίλη, νομίζω πλήρωσα περίπου 165 ευρώ για αυτοκίνητο και 2 άτομα (μαζί με τους φόρους στους Τούρκους) στο Ρόδος - Μαρμαρίς, και στο Τσεσμέ - Χίος - Τσεσμέ μας βγήκε περίπου 90 ευρώ όλο, αν και εκεί κατάφερα να περάσω το αυτοκίνητο στα 50 ευρώ both ways, αντί για 90 που ήταν κανονικά. Μου έκαναν τη χάρη γιατί έτσι κι αλλιώς μόνο ένα φορτηγό τους ήταν πάνω.. Ρόδο - Μαρμαρίς είναι περίπου 40 ευρώ το άτομο με φόρους, και το όχημα περίπου 90, τσιμπημένα.
Να σε ρωτησω κατι ποσο πηγε στο ατομο ολο τα ταξιδι??
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Να σε ρωτησω κατι ποσο πηγε στο ατομο ολο τα ταξιδι??
Χμμ..Δύσκολο να το υπολογίσω, γιατί στη Χίο ας πούμε μείναμε με εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού, και έπεσα και λίγο έξω με τη χαλασμένη βαλβίδα αερίου.. Νομίζω ότι συνολικά (ακτοπλοϊκά, διαμονή, καύσιμα, διατροφή και λοιπά έξοδα) δεν ήταν πάνω από 1300 ευρώ και τα δύο άτομα. Αν θες πιο συγκεκριμένο πλάνο, έξοδα κτλ για ανάλογο ταξίδι, μπορείς να να ρωτάς :)

Καλησπέρα @alma :)
Αρχές Απριλίου που είμασταν εμείς εκεί, μου φάνηκαν ίσως όλα πιο εγκατελελειμμένα απ' την πραγματικότητα. Το πρόσεξα ένα σπιτάκι στην είσοδο του Ανάβατου νομίζω, ήταν και ένα φορτηγάκι της κοινότητας που κάτι έκαναν μου φαίνεται. Έτσι κι αλλιώς, το μέρος είναι "ψαρωτικό"..
Κάμπος, χμμμ...Νότια και λίγο δυτικά της Χίου, εκεί που έχει πολλά περιβόλια, και ναι, αρχοντικά με ψηλούς τοίχους, νερόμυλους και σκηνικά άλλης εποχής.. Μια κυρία μας έβαλε στην αυλή της για να τραβήξω φωτογραφίες κιόλας!!
 
Last edited by a moderator:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Καλησπέρα @alma :)
Αρχές Απριλίου που είμασταν εμείς εκεί, μου φάνηκαν ίσως όλα πιο εγκατελελειμμένα απ' την πραγματικότητα.
Iσχύει ότι είναι αρκετά διαφορετικά από το καλοκαίρι. Είδα και τη φωτογραφία σας από το Μάρμαρο Καρδαμύλων πόσο πιο ήσυχο φαίνεται, σε σχέση με τον Αύγουστο που γεμίζουν οι καφετέριες δίπλα στη θάλασσα....

Ο Κάμπος όντως σε μεταφέρει σε άλλη εποχή. Αν ξαναπάτε μπορείτε να περάσετε και από τον πολυχώρο-μουσείο εσπεριδοειδών citrus στον Κάμπο.....
 

roald

Member
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
0λλανδια,Τσεχια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη-Χιλη-Παταγονια
Χμμ..Δύσκολο να το υπολογίσω, γιατί στη Χίο ας πούμε μείναμε με εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού, και έπεσα και λίγο έξω με τη χαλασμένη βαλβίδα αερίου.. Νομίζω ότι συνολικά (ακτοπλοϊκά, διαμονή, καύσιμα, διατροφή και λοιπά έξοδα) δεν ήταν πάνω από 1300 ευρώ και τα δύο άτομα. Αν θες πιο συγκεκριμένο πλάνο, έξοδα κτλ για ανάλογο ταξίδι, μπορείς να να ρωτάς :)

Καλησπέρα @alma :)
Αρχές Απριλίου που είμασταν εμείς εκεί, μου φάνηκαν ίσως όλα πιο εγκατελελειμμένα απ' την πραγματικότητα. Το πρόσεξα ένα σπιτάκι στην είσοδο του Ανάβατου νομίζω, ήταν και ένα φορτηγάκι της κοινότητας που κάτι έκαναν μου φαίνεται. Έτσι κι αλλιώς, το μέρος είναι "ψαρωτικό"..
Κάμπος, χμμμ...Νότια και λίγο δυτικά της Χίου, εκεί που έχει πολλά περιβόλια, και ναι, αρχοντικά με ψηλούς τοίχους, νερόμυλους και σκηνικά άλλης εποχής.. Μια κυρία μας έβαλε στην αυλή της για να τραβήξω φωτογραφίες κιόλας!!
Ωραιος εγω σκεφτομαι ενα ταξιδακι με αυτοκινητο Αθηνα-Πατρα-Βενετια και απο εκει Τεργεστη-Σλοβενια-Κροατια με ενδιαμεσες στασεις Βερονα-Τρεβιζο-Λιουμπλιανα-Κοπερ-Πιραν-Ριεκα-Πουλα-Ζανταρ-Σπλιτ κλπ και επιστροφη μεσω Μαυροβουνιου αλλα οταν αρχιζω να μετραω τα εξοδα χανω το μπουσουλα γιατι σιγουρα θα βγουν και αλλα εξοδα απροβλεπτα..Ιδωμεν..παντως πριν μια βδομαδα πηγα Bodrum απο ΚΩ με 25 ευρω πηγαινε-ελα(5 ωρες κατσαμε,45 λεπτα μολις το καραβακι!)
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ωραιος εγω σκεφτομαι ενα ταξιδακι με αυτοκινητο Αθηνα-Πατρα-Βενετια και απο εκει Τεργεστη-Σλοβενια-Κροατια με ενδιαμεσες στασεις Βερονα-Τρεβιζο-Λιουμπλιανα-Κοπερ-Πιραν-Ριεκα-Πουλα-Ζανταρ-Σπλιτ κλπ και επιστροφη μεσω Μαυροβουνιου αλλα οταν αρχιζω να μετραω τα εξοδα χανω το μπουσουλα γιατι σιγουρα θα βγουν και αλλα εξοδα απροβλεπτα..Ιδωμεν..παντως πριν μια βδομαδα πηγα Bodrum απο ΚΩ με 25 ευρω πηγαινε-ελα(5 ωρες κατσαμε,45 λεπτα μολις το καραβακι!)
Είναι πολύ κοντά η Κως, όντως.. Για το ταξίδι που λες, εγώ θα κάνω κάτι παρόμοιο τα επόμενα χρόνια σίγουρα, όταν φύγω από Ρόδο. Η δυσκολία στον υπολογισμό κόστους είναι ότι αλλάζεις αρκετές χώρες, κατά συνέπεια πρέπει να λογαριάσεις κόστος καυσίμου, πιθανών διοδίων, διαμονής, διατροφής και στάσεων σε κάθε μια. Εγώ ήμουν τυχερός γιατί πρώτα απ' όλα ήμουν μόνο σε μια χώρα, και η ισοτιμία ευρώ-τουρκικής λίρας είχε πάει στο 1/3 τότε, που σημαίνει μεγαλύτερη οικονομία σε όλα τα έξοδα από ένα εξάμηνο πριν ας πούμε. Επίσης οι τιμές είναι γενικά χαμηλές, ειδικά με λίγο ψάξιμο. Η διαδρομή που θες να κάνεις πάντως πρέπει να είναι πανέμορφη, απλά έχει τόσα πολλά να δεις που αυξάνεται και το κόστος.. Δεν πειράζει, βρες τον τρόπο και κάνε το! :)
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Η περιγραφη σου μου αρεσε πολυ.Παρα πολυ.Δεν με κουρασε καθολου!Πολυ καλη η ιδεα να ανεβασεις και καποιες φωτογραφιες με τη δικη σας παρουσια,ειναι πιο ζεστες κι ανθρωπινες νομιζω.Τελος,ηθελα να πω οτι ειναι πολυ ωραιο να βλεπεις ενα γλυκυτατο ζευγαρι να κανει ομορφα ταξιδια.Ευχομαι να κανετε οσα περισσοτερα μπορειτε στο μελλον!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom