ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΗΣΙΑ: θετικά, αρνητικά, κατάλληλα για...

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η υφήλιος...
Σπέτσες
Θετικά
- Υπεροχη αρχιτεκτονικη, με παλαια αρχοντικα και τα περισσοτερα αψογα διατηρημενα. Ωραια τα δυο μουσεια της πολης.
- Καθαρο γενικα νησι και περιποιημενο, πνιγμένο στο πράσινο.
- Παρα την φημη που συνοδευει τις Σπετσες περι ακριβειας, υπαρχουν καποιες καλες και οικονομικες επιλογες για διαμονη/ φαγητο. Όλα τα μαγαζιά προσεγμένα.
- Ομορφες και καθαρες παραλιες κοντα και μεσα στην πολη, αν δεν υπαρχει η δυνατοτητα να μετακινηθει κανεις προς τις φημισμενες και πιο εντυπωσιακες του νησιου.
- Καλος κοσμος, η τουριστιλα ειναι αγνωστη λεξη ή και να υπαρχει, εκει μεταμορφωνεται σε κατι πιο εκλεπτυσμένο.
- Μικρές αποστάσεις, ένα ικανοποιητικό κομμάτι γύρω απ' την πόλη καλύπτεται
άνετα με τα πόδια.

Αρνητικά
- Μιας και απαγορεύονται τα αμάξια για τους επισκέπτες, όλοι κυκλοφορούν με μηχανάκια, τα οποία εκτός ότι τα οδηγούν όπως να'ναι, κάνουν θόρυβο μέχρι αργά τη νύχτα.
- Τα ακριβά ακτοπλοικά εισιτήρια απ' τον Πειραιά (70 πήγαινε-έλα - υπάρχει μόνο ταχύπλοο) για αυτό επιλέξαμε την διαδρομή μέχρι την Κόστα (κουραστική, αλλά όμορφη) όπου το καραβάκι έχει 1,50 ευρώ να σε πάει απέναντι.
- Οι μετακινήσεις με ταξί και καραβάκι δεν συμφέρουν αν δεν είναι πάνω από 3 άτομα μαζί. Ο γύρος του νησιού πχ έχει 90 ευρώ και η μεταφορά προς κάποια πιο μακρινή παραλία 45-60. Αλλά είναι η διαδρομή, όχι το άτομο, οπότε αν είναι πολλοί, εξισορροπείται κάπως.

Συνίσταται για:
Ζευγάρια μιας και είναι ατμοσφαιρικό νησί για ατελείωτες ρομαντζάδες, παρέες γιατί οι επιλογές είναι πολλές ακόμα και στην νυχτερινή διασκέδαση (ειδικά προς Παλιό Λιμάνι), σκαφάτους παντός είδους, οικογένειες.

Δεν συνίσταται για:
Δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει κάποια κατηγορία επισκεπτών που δεν θα το συνιστούσα, αφού ακόμη και τα party animals βρίσκουν μέρη για να ξεδώσουν. Ίσως αυτοί που δεν θέλουν να ψάξουν αρκετά για οικονομικές λύσεις, μιας και τα πρώτα που θα αντικρίσουν είναι τα πιο τσιμπημένα.
 

tzoumerka

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
εξαιρετικο τοπικ!!
ας βαλουμε και την πινελια μας
Σχοινουσα:
(+)
κρυσταλλινα νερα, μερικες υπεροχες παραλιες
Σχεδον παντου υπαρχουν μεγαλα αλμυρικια με αφθονη σκια
ευγενεστατοι ανθρωποι, με αυτη την ανεπιτηδευτη ευγενεια που σε σκλαβωνει
πολυ καλο φαγητο, κορυφαια φαβα (προσωπικα καλυτερη της φημισμενης σαντορινιας και φυσικα πολλη φθηνοτερη)
Ειναι τετοια η μορφολογια της ωστε οποια διαδρομη και να ακολουθησεις αντικριζεις το απεραντο μπλε του αιγαιου, δεν υπαρχει εμποδιο να σου κοψει την θεα ειτε αριστερα ειτε δεξια ειτε μπροστα ειτε πισω κοιταξεις!!!
Νυχτερινη ζωη χαλαρη αλλα ικανοποιητικη. Βασικα οταν ειχα παει δε θυμαμαι να εφυγα για υπνο πριν τις 3 το πρωι
(-)
ακριβες τιμες για αξιοπρεπη δωματια
για να το γυρισεις χωρις αμαξι πρεπει να εισαι σε καλη φυσικη κατασταση, εχει διαδρομες και πανω απο ωρα μεσα στο λιοπυρι (εκτος φυσικα και αν ξυπνας αρκετα νωρις)
τελειως ακυρες ωρες αφιξης και αναχωρησης (απο Αθηνα)
οι τεραστιες ιδιοκτητες εκτασεις!!! που απαγορευουν την προσβαση σε καποιες παραλιες
Εχω παει σε αρκετα νησια, λατρευω την Κρητη και την Σαντορινη ΑΛΛΑ την 'μαγεια' της Σχοινουσας ακομα κανενα δεν την εχει...αποκαθηλωσει.
 
Last edited by a moderator:

tzoumerka

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Οσο αφορα το ποστ του φιλου agalipa ως προς την Σιφνο, θα διαφωνησω σε 3 σημεια
Ακριβο.μετριο φαγητο: Φιλε δε ξερω ποτε πηγες η που εφαγες παντως φετος που πηγα εφαγα πολυ καλα με τιμες απο 15-18 ευρω το ατομο (εκτος απο εναν...πειρατη στο Φαρο). Ακριβα βεβαια ολα τα αλλα, γλυκα και ποτα, απαραδεκτο αυτο με το εμφιαλωμενο νερο στα μπαρ!!
Επαγγελματιες: Πλην ελαχιστων περιπτωσεων, εγω συναντησα ευγενικους (αν και ολιγον προσποιητη ευγενεια ενιοτε) επαγγελματιες, πολυ σωστους στη δουλεια τους και ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ εκοβαν αποδειξεις, αυτο δε το εχω συναντησει πουθενα αλλου
Μετριες παραλιες: Προφανως αυτο ειναι πολυ υποκειμενικο αλλα για μενα τα Βρουλιδια ειδικα αλλα και το Γλυφο ειναι απο τις ωραιοτερες παραλιες που εχω κολυμπησει. Βασικα, μετριες θεωρω μονο τον Πλατυ γυαλο και τις Καμαρες.
Αυτα, α και κατι αλλο...αυτο ρε φιλε με την Ισλανδια στο avatar σου με 'σκοτωνει'!!! ειναι απο τα ταξιδια που θελω να κανω οπωσδηποτε
 

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Θα συμφωνήσω σε όλα, προσθέτοντας ακόμα ότι: όποιος κάνει διακοπές τον Αύγουστο (ισχύει και για τον Ιούλιο σε μικρότερο βαθμό), θα αντιμετωπίσει το αδιαχώρητο (το φτιάξιμο των δρόμων είχε και το "προσδωκόμενο" επακόλουθο: να γεμίσει αμάξια ο παραλιακός..και μιλάμε για αποστάσεις της πλάκας). Επίσης, το νησί από τον απόλυτο χίππικο προορισμό που ήταν κάποτε- μέχρι τα early 00's τουλάχιστον, έχει γίνει πιο in και από τη Μύκονο και πλέον προσελκύει μπόλικη πλεμπαδούρα.
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Οσο αφορα το ποστ του φιλου agalipa ως προς την Σιφνο, θα διαφωνησω σε 3 σημεια
Ακριβο.μετριο φαγητο: Φιλε δε ξερω ποτε πηγες η που εφαγες παντως φετος που πηγα εφαγα πολυ καλα με τιμες απο 15-18 ευρω το ατομο (εκτος απο εναν...πειρατη στο Φαρο). Ακριβα βεβαια ολα τα αλλα, γλυκα και ποτα, απαραδεκτο αυτο με το εμφιαλωμενο νερο στα μπαρ!!
Επαγγελματιες: Πλην ελαχιστων περιπτωσεων, εγω συναντησα ευγενικους (αν και ολιγον προσποιητη ευγενεια ενιοτε) επαγγελματιες, πολυ σωστους στη δουλεια τους και ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ εκοβαν αποδειξεις, αυτο δε το εχω συναντησει πουθενα αλλου
Μετριες παραλιες: Προφανως αυτο ειναι πολυ υποκειμενικο αλλα για μενα τα Βρουλιδια ειδικα αλλα και το Γλυφο ειναι απο τις ωραιοτερες παραλιες που εχω κολυμπησει. Βασικα, μετριες θεωρω μονο τον Πλατυ γυαλο και τις Καμαρες.
Αυτα, α και κατι αλλο...αυτο ρε φιλε με την Ισλανδια στο avatar σου με 'σκοτωνει'!!! ειναι απο τα ταξιδια που θελω να κανω οπωσδηποτε
καλησπέρα φίλε Τζουμέρκα και καλως ήρθες στο site, φέτος ήμουν Σίφνο 28/7 με 3/8. Όταν λέω οτι το φαγητό είναι ακριβό και μέτριο εννοώ οτι για 2 μερίδες μια Σαλάτα και 2 αναψυκτικά αν θέλεις πάνω απο 32€ είναι ακριβά, όπως και να το κάνουμε, και πόσο μάλλον αν αυτό δεν ανταποκρίνεται στην ποιότητα. Τα ίδια πιάτα στην Κίμωλο τα έφαγα με 22 € με ασύγκρητα καλύτερη ποιότητα και στην Μήλο με 27€. Τα Βρουλίδια σε σχέση με τις άλλες παραλίες της Σίφνου είναι καλή αλλα σε γενικές γραμμές είναι μια μέτρια παραλία για μένα.
Όσο για την Ισλανδία είναι απωθυμένο χρόνια τώρα αλλά λόγω κόστους δεν έχω καταφέρει να το κάνω ακόμα, ελπίζω μελλοντικά να το καταφέρω.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πολύ ωραίο topic που πριν λίγο ανακάλυψα. Σας πάω ένα μικρό ταξίδι στα Δωδεκάνησα λοιπόν για κάποια νησιά που δεν έχουν αναφερθεί πολύ

ΡΟΔΟΣ

Συν

- Ίσως η πιο εντυπωσιακή παλιά πόλη στην Ελλάδα και σύμφωνα και με ιστορικούς μια από τις πιο ενδιαφέρουσες πανευρωπαικά- ένα virtual tour σε όλους τους πολιτισμούς που πέρασαν από τη Μεσόγειο. ¨Ετσι και την περπατήσεις ειδικά off season νομίζεις ότι μπαίνεις σε χρονομηχανή και μεταφέρεσαι σε άλλη εποχή. Προσωπικά καμία άλλη παλιά πόλη στην ΕΛλάδα δεν έχει καταφέρει να μου μεταφέρει αυτή την αίσθηση
- Καλή νυχτερινή ζωή που μπορεί να ικανοποιήσει όλα τα γούστα
- Φυσικές ομορφιές στην ενδοχώρα, ιδανικά για ατέλειωτες on the road διαδρομές με αυτοκίνητο και μηχανάκι (Επτά Πηγές, Προφήτης Ηλίας, Φιλέρημος, ορεινά χωριά προς Αττάβυρο)
- Ο αρχαιολογικός χώρος και η ακρόπολη της Λίνδου αλλά και της Καμείρου
- Άρτιες τουριστικές υποδομές

Πλην
- Σ
το peak της σεζόν μπορεί να κουράσει κάποιον που πηγαίνει για πρώτη φορά στον νησί και θέλει να δει πράγματα, δεδομένου του υπερβολικού κόσμου και της κίνησης στους δρόμους, αλλά και των αποστάσεων (μεγάλο νησί). Ενδεχομένως κάποιος να γυρίσει περισσότερο κουρασμένος παρά ξεκούραστος. Πάντα συμβουλεύω κάποιον που πηγαίνει πρώτη φορά στη Ρόδο να αποφύγει καλύτερα τον Ιούλιο και τον Αύγουστο (για δέυτερη επίσκεψη που ξέρεις πως να κινηθείς μια χαρά είναι και η περίοδος αιχμής)
- Αρκετά αρχιτεκτονικά εξαμβλώματα σε κάποια παραλιακά θέρετρα (π.χ. Φαληράκι) έχουν τραυματίσει το τοπίο σε ορισμένα σημεία

Ενδείκνυται
-
Για όλους πραγματικά. Γενικά η Ρόδος προσφέρεται για κάθε τύπο διακοπών, και όλοι μπορούν να περάσουν καλά, είτε μιλάμε για παρέες, είτε για οικογένειες, είτε για ζευγάρια

ΚΑΡΠΑΘΟΣ

Συν

- Μερικές από τις πιο ωραίες παραλίες που έχω δει στην Ελλάδα (Κυρα Παναγιά, Απέλλα, Άγιος Μηνάς, Διακόπτης, Μικρή Αμμοοπή)
- Όμορφα παραδοσιακά χωριουδάκια (μου άρεσαν πολύ Μενετές, Απέρι, και Όλυμπος)
- Απίστευτο φαγητό παντού σχεδόν
- Οι ίδιοι οι Καρπάθιοι. Εξυπηρετικότατοι χωρίς να σε κοιτούν σαν κινούμενο πορτοφόλι. Ιδιαίτερο μείγμα παραδοσιακής νησιωτικότητας και αμερικανικής νοοτροπίας (οι περισσότεροι ήταν μετανάστες στην Αμερική) που δεν το βλέπεις πουθενά αλλού. Σε πολύ μεγάλο βαθμό, μια μάλλον μητριαρχική κοινωνία (που επίσης δεν το βλέπεις πουθενά αλλού και είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον)

Πλην
- Κακή συγκοινωνία με τον "έξω κόσμο". Το αεροπλάνο και η επακόλουθη ενοικίαση αυτοκινήτου μονόδρομος μάλλον
- Υπερβολικός τοπικισμός στην 'Ολυμπο (ωραίο χωριό δεν λέω, αλλά και άλλα χωριά είναι ωραία στην Κάρπαθο)
- Αρχιτεκτονικά μάλλον αδιάφορη χώρα (Πηγάδια τα λένε), αλλά ευτυχώς με ωραία στέκια και ωραίο feeling γενικότερα, που σε κάνει να περάσεις καλά.

Ενδείκνυται
Σε όλους όσους αγαπούν το ταξίδι εκτός πεπατημένης. Για όλους όσους αγαπούν το να ταξιδεύουν και να περιηγούνται σε ενδιαφέροντα μέρη, χωρίς να τους ενδιαφέρει το να είναι ο απλός επιφανειακός τουρίστας του τρίπτυχους παραλία-ταβέρνα-μπαρ (όχι βέβαια ότι δεν μπορεί να το κάνει κάποιος και αυτό)

ΚΩΣ

Συν

- Η πόλη της Κω. Μια από τις ωραιότερες πόλεις κατ'εμέ της Ελλάδος που συνδυάζει απίστευτα αρχιτεκτονικές απ' όλους τους πολιτισμούς που πέρασαν από το νησί με σύγχρονα ευρωπαικά πολεοδομικά χαρακτηριστικά. Χαίρεσαι να την περπατάς και να τη γυρίζεις με ποδήλατο (διαθέτει ποδηλατόδρομους διπλάς κατευθύνσεως) απολαμβάνοντας τα - πολλά - αξιοθέατά της
- Παραλίες για κάθε γούστο και παντός καιρού
- Το πολυπολιτισμικό παρελθόν του νησιού είναι ακόμα παρόν (μια επίσκεψη στο χωριό Πλατάνι- τουρκιστί Κερμεντές- θα σας κάνει να το καταλάβετε). Εϊναι όμως παρόν και στην ευρύτερη ανοιχτή νοοτροπία των Κώων
- Ωραία ορεινά χωριουδάκια στο βουνό Δίκαιος πνιγμένα στο πράσινο (Ζία, Ασώματος)
- Καταπληκτικές ξενοδοχειακές υποδομές και μάλιστα από τις πιο value for money σε όλη την Ελλάδα
- Καλή νυχτερινή ζωή (ειδικά για τους πιο νέους).
- Καλές τιμές στο φαγητό και το ποτό γενικότερα

Πλην
- Πολύ ξαπλώστρα στις περισσότερες παραλίες, αν και οι παραλίες του νησιού είναι καλές, οι πραγματικά γαλήνιες είναι λίγες
- Σε πολλούς παραλιακούς κυρίως οικισμούς, βλέπεις απίστευτη άναρχη δόμηση και παντελή έλλειψη "χρώματος"

Ενδείκνυται
Όπως και στην περίπτωση της Ρόδου πραγματικά για όλους
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Επειδή έμεινα 3 μήνες εκεί και δεν το έχει αναφέρει κάποιος άλλος:
Ψέριμος:
Θετικά:

-Η Παραλία Αυλάκια (αμμουδιά) που είναι ακριβώς μπροστά στο μοναδικό οικισμό του νησιού με πεντακάθαρα και αβαθή νερά.
-Η καλοσύνη και φιλόξενη διάθεση των λιγοστών κατοίκων.
-Η απίστευτη ησυχία.
Αρνητικά:
-Είναι πολύ πολύ μακρυά (το 2004 που ήμουν εκεί πήγαινε καράβι 1 φορά τη βδομάδα από Μαστιχάρι (Κως)με στάση σε Κάλυμνο και μετά Καλόλημνο).
-Λίγα ενοικιαζόμενα δωμάτια.
Προτείνετε για όσους θέλουν απόλυτη αίσθηση ησυχίας και απομόνωσης, πεζοπόρους (μιας και δεν υπάρχουν δρόμοι στο νησί παρά μόνο μονοπάτια) και όσους θέλουν να κάνουν ημερήσια εκδρομή από Κάλυμνο ή Κω..
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
ΚΑΡΠΑΘΟΣ

Συν

- Μερικές από τις πιο ωραίες παραλίες που έχω δει στην Ελλάδα (Κυρα Παναγιά, Απέλλα, Άγιος Μηνάς, Διακόπτης, Μικρή Αμμοοπή)
- Όμορφα παραδοσιακά χωριουδάκια (μου άρεσαν πολύ Μενετές, Απέρι, και Όλυμπος)
- Απίστευτο φαγητό παντού σχεδόν
- Οι ίδιοι οι Καρπάθιοι. Εξυπηρετικότατοι χωρίς να σε κοιτούν σαν κινούμενο πορτοφόλι. Ιδιαίτερο μείγμα παραδοσιακής νησιωτικότητας και αμερικανικής νοοτροπίας (οι περισσότεροι ήταν μετανάστες στην Αμερική) που δεν το βλέπεις πουθενά αλλού. Σε πολύ μεγάλο βαθμό, μια μάλλον μητριαρχική κοινωνία (που επίσης δεν το βλέπεις πουθενά αλλού και είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον)

Πλην
- Κακή συγκοινωνία με τον "έξω κόσμο". Το αεροπλάνο και η επακόλουθη ενοικίαση αυτοκινήτου μονόδρομος μάλλον
- Υπερβολικός τοπικισμός στην 'Ολυμπο (ωραίο χωριό δεν λέω, αλλά και άλλα χωριά είναι ωραία στην Κάρπαθο)
- Αρχιτεκτονικά μάλλον αδιάφορη χώρα (Πηγάδια τα λένε), αλλά ευτυχώς με ωραία στέκια και ωραίο feeling γενικότερα, που σε κάνει να περάσεις καλά.

Ενδείκνυται
Σε όλους όσους αγαπούν το ταξίδι εκτός πεπατημένης. Για όλους όσους αγαπούν το να ταξιδεύουν και να περιηγούνται σε ενδιαφέροντα μέρη, χωρίς να τους ενδιαφέρει το να είναι ο απλός επιφανειακός τουρίστας του τρίπτυχους παραλία-ταβέρνα-μπαρ (όχι βέβαια ότι δεν μπορεί να το κάνει κάποιος και αυτό)
Όχι, που δε σχολιάσω... :bleh:

Εντάξει, ωραία τα ΣΥΝ αν και έχουμε πολλά περισσότερα (οκ πλάκα κάνω).

Στα ΠΛΗΝ τώρα. Βεβαια είναι άσχημη η συγκοινωνία (αν και τελευταία θεωρώ καλή την τιμή 96 ευρώ μετ'επιστροφής αεροπορικώς), όμως η ενοικίαση του αυτοκινήτου για κάποιον που θέλει να την αποφύγει, δεν είναι υποχρεωτική. Υπάρχουν τα ΚΤΕΛ Καροάθου, τα οποία πηγαίνουν καθημερινά σε όλα τα χωριά και στις περισσότερες παραλίες... Περισσότερο τα χρησιμοποιούν οι μη Έλληνες τουρίστες , όμως έχω γνωρίσει και πολλούς Έλληνες που γυρνάνε έτσι όσα προλάβουν. Το νησί όμως είναι μεγάλο και με πολλά χωριά και παραλίες, οπότε δύσκολα κάποιος θα αρκεστεί στα ΚΤΕΛ...

Στην Όλυμπο τώρα (είμαι απο εκεί κατά το ήμισυ). Δε γίνεται να μην είναι τοπικιστές οι Ολυμπίτες. Εκτός του ότι πιστεύω ότι είναι το πιο όμορφο χωριό (υπάρχουν κι άλλα όμορφα όπως έγραψες, αλλά όχι κι άλλα ΠΙΟ όμορφα), έτσι ''πρέπει'' να είναι. Αν δεν ήταν τοπικιστές, πόσοι νομίζεις ότι θα έμεναν χειμώνα στο χωριό; Πόσες γυναίκες θα φορούσαν ακόμη την παραδοσιακή φορεσιά; Πόσοι άντρες θα γίνονταν οργανοπαίχτες και πόσοι νέοι θα συμμετείχαν στα πανηγύρια (τα πανηγύρια στην Κάρπαθο για όσους δε γνωρίζουν έχουν μια ιδιαίτερη ιεροτελεστία). Πώς να μην είναι τοπικιστές, αφού έχουν δικό τους λιμάνι και στην ουσία ζούν αποκομένοι απο το υπόλοιπο νησί, πώς να μην είναι όταν ξέρουν ότι το 50% των επισκεπτών του νησιού, έρχονται για να δούν αυτό το χωριό... όταν κάθε ντοκιμαντέρ ή διαφημιστικό ''ασχολείται'' με την Όλυμπο. Είναι τόσα πολλά και επειδή είμαι όπως είπα ο μισός απο κει, τους δίνω κάποιο δίκιο. Είναι δύσκολο να είναι κανείς απο αυτό το χωριό, που όλα τα υπόλοιπα χωριά τους ''κρίνουν'', διαρκώς ασχολούνται μαζί τους κλπ κλπ.

Κάτι τελευταίο, επειδή νομίζω παίζει ρόλο: το ότι είναι τοπικιστές, το συμπέρανες εσύ, ή τα σχόλια των κατοίκων των υπόλοιπων χωριών;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Κατά μία έννοια, έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου...όταν κατάγεσαι από ένα μέρος που για τόσα χρόνια ήταν τόσο απομονωμένο από τον υπόλοιπο κόσμο, νομίζω πως αναγκαστικά η ψυχοσύνθεσή στου θα γίνει κάπως πιο εσωστρεφής και πιο περιχαρακωμένη με αναπόφευκτο επακόλουθο μεταξύ άλλων και τον τοπικισμό.
Το ότι είναι τοπικιστές οι Ολυμπίτες το συμπέρανα μάλλον από τους ίδιους τους κατοίκους της Ολύμπου. Θυμάμαι είχαμε κάτσει με την παρέα μου στο καφενεδάκι που είναι στο δρομάκι κοντά στη διασταύρωση της εκκλησίας (έβλεπε θάλασσα) και την ώρα που μας σέρβιρε καφέ ο Ολυμπίτης όπως μας είπε σερβιτόρος (δεν θυμάμαι αν ήταν και ιδιοκτήτης), έτυχε να σχολιάζουμε το καλό φαγητό που είχαμε φάει σε μια ψηστάριά στους Μενετές την προηγούμενη μέρα. Αφήνοντας τους καφέδες ο σερβιτόρος πετάει τη φορά ατάκα "Σιγά το χωριό", αναφερόμενος στους Μενετές προφανώς. Για να είμαι ειλικρινής γελάσαμε.
Επειδή στην Κάρπαθο βρέθηκα με αφορμή μια φίλη μου που ήταν καθηγήτρια αγγλικών εκεί 2 χρόνια (στο λύκειο στο Απέρι) μου το επιβεβαίωσε ότι οι Ολυμπίτες έχουν μια τάση να θεωρούν πατρίδα τους την Όλυμπο και όχι την Κάρπαθο.
Πάντως όπως προφανώς θα κατάλαβες το νησί σου φίλε μου μου άφησε πολύ καλή γεύση από πολλές απόψεις.
 

zoimpr

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Πάρος

Θετικά
-Κυκλαδονήσι με τα όλα του (κάτασπρα σπιτάκια, στενά σοκάκια κτλ.)
- πάρα πολύ συχνή ακτοπλοϊκή σύνδεση με Αττική και άλλα νησιά.
-Ποικιλία καταλυμάτων, πολλές επιλογές στη διασκέδαση και το φαγητό.
- η παραλία Κολυμπήθρες
- το χωριό Λεύκες και το λιμανάκι της Νάουσας με τα καϊκάκια του.
- η κοιλάδα των πεταλούδων.
-έντονη νυχτερινή ζωή για όσους ψάχνουν κάτι ανάλογο.

Αρνητικά
-έντονη νυχτερινή ζωή και αρκετός κόσμος στη high season για όσους ψάχνουν ηρεμία.
-πολύ στενές ακτές (εμένα παιδιά μου είχε φανεί αρνητικό αυτό, μη βαράτε, δεν είχαν καλά καλά χώρο να απλώσω την πετσέτα μου) και μέτριες παραλίες για τα δεδομένα των Κυκλάδων πάντα (μην βαράτε λέμε, την προσωπική μου άποψη εκφράζω ;))
- ξερό τοπίο, τυπικά κυκλαδίτικο.Ούτε ένα δέντρο..

Ενδείκνυται για παρέες, φοιτητές, ζευγάρια, αλλά και οικογένειες.
Επειδή πηγαίνω επί σειρά ετών στην Πάρο (σχεδόν εικοσαετία) θεωρώ ότι η Πάρος είναι καταπληκτικό νησί. Εύκολα προσβάσιμο, για όλες τις ηλικίες και όλα τα γούστα. Ωστόσο (γιατί διάβασα πολλές ιστορίες που εκθειάζουν τη Νάουσα σαν τόπο διαμονής και διασκέδασης) η Νάουσα είναι πραγματικό διαμάντι αλλά τον Αύγουστο γίνεται χαμός Δυσκολεύεσαι να περάσεις στα στενά, κατακλύζεται από νεαρόκοσμο, δεν μπορείς να εξυπηρετηθείς άμεσα στα μαγαζιά (σε κάποια πρέπει να κλείσεις τραπέζι) δεν μπορείς να βρεις ομπρέλα στις παραλίες. Υπάρχουν πολύ ωραία μέρη για φαγητό όπως ο Αμπελάς, το Πίσω λιβάδι, ο Δρυός, η Αλυκή, οι Λεύκες. Για νυχτερινή διασκέδαση η Νάουσα όντως κρατά τα πρωτεία αλλά και πάλι αυτό είναι σχετικό. Στα μαγαζιά δύσκολα βρίσκεις να καθίσεις εκτός αν πας νωρίς και μπορέσεις να βρεις μια θέση δίπλα στο κύμα, εκτός αν θέλεις να στριμωχτείς μαζί με τους άλλους. Εξαρτάται τι θέλει κανείς για τις διακοπές του.
Όσον αφορά στις παραλίες, οι πολυσύχναστες Παρασπόρος, Κολυμπήθρες, Μοναστήρι, Πούντα, Χρυσή Ακτή, Σάντα Μαρία (μικρή και μεγάλη) είναι όμορφες και αμμουδερές αλλά γίνεται το ποδοπάτημα. Λιγότερο κοσμικές όπως ο Φάραγκας (είναι η αγαπημένη μου) ο Αμπελάς, ο Δρυός είναι όμορφες και οργανωμένες. Υπάρχουν όμως κι άλλες που είναι ανοργάνωτες (ομπρέλες- ξαπλώστρες), οι Πλάκες, το Φιλίζι, ο Άσπρος Γκρεμός, το Νταμουλί, οι Καλαμιές, η Λάγκερη (στις δύο τελευταίες κάνεις γυμνισμό) που πραγματικά μπορείς να απολαύσεις καταγάλανα νερά.
Αν επιλέξει κάποιος την Πάρο για προορισμό μόνο καλά θα έχει να θυμάται, γιατί το νησί είναι από τη φύση του ερωτεύσιμο. Όλες οι γωνιές του είναι πανέμορφες και γραφικές
Καλή διαμονή σε όσους την επιλέξουν και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Κατά μία έννοια, έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου...όταν κατάγεσαι από ένα μέρος που για τόσα χρόνια ήταν τόσο απομονωμένο από τον υπόλοιπο κόσμο, νομίζω πως αναγκαστικά η ψυχοσύνθεσή στου θα γίνει κάπως πιο εσωστρεφής και πιο περιχαρακωμένη με αναπόφευκτο επακόλουθο μεταξύ άλλων και τον τοπικισμό.
Το ότι είναι τοπικιστές οι Ολυμπίτες το συμπέρανα μάλλον από τους ίδιους τους κατοίκους της Ολύμπου. Θυμάμαι είχαμε κάτσει με την παρέα μου στο καφενεδάκι που είναι στο δρομάκι κοντά στη διασταύρωση της εκκλησίας (έβλεπε θάλασσα) και την ώρα που μας σέρβιρε καφέ ο Ολυμπίτης όπως μας είπε σερβιτόρος (δεν θυμάμαι αν ήταν και ιδιοκτήτης), έτυχε να σχολιάζουμε το καλό φαγητό που είχαμε φάει σε μια ψηστάριά στους Μενετές την προηγούμενη μέρα. Αφήνοντας τους καφέδες ο σερβιτόρος πετάει τη φορά ατάκα "Σιγά το χωριό", αναφερόμενος στους Μενετές προφανώς. Για να είμαι ειλικρινής γελάσαμε.
Επειδή στην Κάρπαθο βρέθηκα με αφορμή μια φίλη μου που ήταν καθηγήτρια αγγλικών εκεί 2 χρόνια (στο λύκειο στο Απέρι) μου το επιβεβαίωσε ότι οι Ολυμπίτες έχουν μια τάση να θεωρούν πατρίδα τους την Όλυμπο και όχι την Κάρπαθο.
Πάντως όπως προφανώς θα κατάλαβες το νησί σου φίλε μου μου άφησε πολύ καλή γεύση από πολλές απόψεις.
Κατ'αρχην αν μιλάς για την ταβέρνα στις Μενετές που είναι πάνω στο δρόμο, έκανες την καλύτερη επιλογή. Αλλά σε συνδυασμό με τη φίλη σου που ήταν εδώ δύο χρόνια και το καταπληκτικό φαγητό στην ταβέρνα που φαντάζομαι ότι την ίδια λέμε...η φίλη σου είναι από Λάρισα και τα τελευταία 2-3 χρόνια βρίσκεται σε άλλο νησί των Δωδεκανήσων; Για να δούμε......
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Κατ'αρχην αν μιλάς για την ταβέρνα στις Μενετές που είναι πάνω στο δρόμο, έκανες την καλύτερη επιλογή. Αλλά σε συνδυασμό με τη φίλη σου που ήταν εδώ δύο χρόνια και το καταπληκτικό φαγητό στην ταβέρνα που φαντάζομαι ότι την ίδια λέμε...η φίλη σου είναι από Λάρισα και τα τελευταία 2-3 χρόνια βρίσκεται σε άλλο νησί των Δωδεκανήσων; Για να δούμε......
Καλημέρα φίλε μου,
Κατ'αρχάς να πω ότι είναι πολύ ευχάριστο που πια μπορεί κανείς να πάει στην Κάρπαθο μόνο με 96 ευρώ πήγαινε-έλα. Δεν το ήξερα και ειλικρινά δεν σου κρύβω πως με δελεάζει από χτες να ξαναεπισκεφθώ το νησί σου σύντομα. :) Όταν είχα έρθει (το 2010 αν δεν με απατά η μνήμη μου) είχα πληρώσεις 160 ευρώ πήγαινε-έλα! Το μαγαζί που φάγαμε στους Μενετές ήταν όντως πάνω στο δρόμο. Δεν θα το έλεγα ταβέρνα με τη στενή έννοια του όρου, αλλά κάτι μεταξύ ψησταριάς και καφενείου. Ο,τι φάγαμε όμως ήταν πραγματικά θεσπέσιο! Το μαγαζί θυμάμαι το είχε ένας γκριζομάλλης κύριος ο οποίος γνώριζε τη φίλη μου και την παρέα της και ήταν πραγματικά καταπληκτικός.
Και έρχομαι στη φίλη μου καθηγήτρια αγγλικών. Δεν είναι από Λάρισα αλλά από Αθήνα. Στο νησί υπηρετούσε από το 2007 έως και τ0 2010 (νομίζω) και αυτή τη στιγμή υπηρετεί στην Εύβοια. Στην Κάρπαθο δίδασκε και στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο στο Απέρι. Για να σε βοηθήσω έχει ξανθά μαλλιά:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom