Κιργιστάν Κιργισταν - σχεδιο Β: Αυτή την φορά πάμε με σχέδιο

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Μισό μέτρο κοπριά μόνο? Αυτό θα πει τύχη! Εμεις κοντεψαμε να πνιγούμε, αφού να φανταστείς -την ωρα του πνιγμού- νόμισα ότι στον ορίζοντα αχνοφαινόταν η φιγούρα της κιβωτού με τον Νωε μέσα.

Γάντι γουρούνι μου, γάντι! Μονο που οι περισσότεροι Κιργίσιοι να θυμάσαι: τρωνε ΚΑΙ χοιρινό, οπότε πρόσεχε.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Μισό μέτρο κοπριά μόνο? Αυτό θα πει τύχη! Εμεις κοντεψαμε να πνιγούμε, αφού να φανταστείς -την ωρα του πνιγμού- νόμισα ότι στον ορίζοντα αχνοφαινόταν η φιγούρα της κιβωτού με τον Νωε μέσα.
Γάντι γουρούνι μου, γάντι! Μονο που οι περισσότεροι Κιργίσιοι να θυμάσαι: τρωνε ΚΑΙ χοιρινό, οπότε πρόσεχε.
Παραβλέπω τον εκφοβισμό που ουδόλως με πτοεί κι επικεντρώνομαι ηδονικά στην φωτογραφία με τη κοπριά. Γράφε γιατί χανόμαστε!
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
και αναρωτιομουν ποτε θα εγραφες γι αυτο..αλλα ευτυχως το ιντρο εγινε νωρις..για να δουμε για να δουμε..ηδη χαμογελαω με αυτα που διαβαζω..
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Καλως ηλθατε αγαπημενοι Χιππις!

-Σου το είπα χριστιανέ μου, όπως το ξέχασες εσύ, έτσι το ξέχασα κι εγώ!
Σιγά μην θυμάμαι τέτοιες λεπτομέρειες...
-Λεπτομέρεια είναι ένα αεροπορικό εισητήριο εσωτερικής διαδρομής κατά την διάρκεια των διακοπών? Θα με τρελάνεις?
-Κι εσύ γιατί δεν το θυμήθηκες?
-Τώρα που το λες... έχεις δίκιο (η επονομαζόμενη "γαργάρα")... θα πάμε οδικώς απο την άλλη πλευρά της χώρας.
-Ετσι μπράβο. Ελαστικότητα.

ναι.. ναι... χαράλαμπε... 'ετσι είπαν! δεν τους ένοιαξε καθόλου που ξεχασαν να
βγάλουν αεροπορικό για να μεταβούν στο Ος . Αν μου το είχε κάνει εμένα η γυναίκα μου
ακόμα θα την έδερνα, κι ας είναι καλή μαγείρισα η κυρά Χαρίκλεια.
Τέλος πάντων να μην σου τα πολυλογώ, έφτασαν στο Μπισκέκ νωρίς τα χαράματα.

Η Dim είχε κλείσει για τις 2 πρώτες νύχτες , ένα χοστελ (νόμιζε). Η αλήθεια είναι
βέβαια ότι κάτι είχε υποψιαστεί, γιατί έλεγε συνέχεια "μωρέ τούτο δω είναι ύποπτα
φτηνό", αλλά μετά το δικαιολογούσε ότι είναι φτηνό λόγω θέσης.

Αφού λοιπόν φτάσανε στο "χόστελ" -δεν είχε ξημερώσει ακόμη καλά καλά-
το πρώτο που αντικρίζουν είναι μια πισίνα.





Ουαου!! Πολυτέλειες.. σκεφτήκανε με ανειπωτη θλίψη (και ηταν η μοναδική στιγμή
που η Ντιμ κορδώθηκε σαν λόρδος για την επιλογή της 90αστερης ξενοδοχειακής μονάδας που επέλεξε).
Προχωρούνε λίγο στα ενδότερα και βλέπουν



Ωχχ.. Ωχχ. Ωχχ. ωχχ..
Η Ντιμ κατά την προσφιλή της συνηθεια , εδεσε τα ανύπαρκτα κορδόνια στις σαγιονάρες της, προκειμένου να αποφυγει το θανατερο βλέμμα του Γκιουλι.

Προχωρούν στα ενδότερα και βλέπουν




Οκ.. Εδω κάτι πάει στραβα. Ξενοδοχείο δεν το λες. guesthouse δεν το λες , hostel δεν το λες, homestay δεν το λες, μα τι στο διάλο είναι?

Αναδρομή για να σε βαλω στο κλίμα: Την δεκαετία των 60s και νωρίς 70s η παγκόσμια ομάδα τουριστων που υπάγονταν στην κατηγορία χιππις είχαν αναπτυξει ενα αυτοσχέδιο τυπο καταλύματων τα οποία τα ειχαν ονοματίσει κοινόβια και ως τετοια πέρασαν στην τουριστική ορολογία και ιστορία. Αυτός ο ορος θα χρησιμοποιηθεί λοιπον -εστω και καταχρηστικά-
προκειμένου να περιγραφεί αυτό το.. το.. το... εεε.. τελων πάντων αυτό το 90αστερο.
Η γλώσσα μου ειναι φτωχή και τόοοσο μεγαλη ευφραδεια λόγου δεν εχω Χαραλαμπε για να καλύψω λεκτικά με μια λέξη το... ΑΥΤΟ.

Αμέτρητες σκηνες στην αυλή, πόδια που εξείχαν απο αυτές, κατσαρολικά πεταμένα μέσα σε τόνους σκουπίδια, αποφαγια κλπ, σωβρακα απλωμενα σε συρματοσκοινα (τα οποία ενείχαν τον κίνδυνο αποκεφαλισμού ωσαν από μουτζαχεντιν στην Βαγδάτη), γαργαροι ηχοι ροχαλητων,
και -φυσικά- υπνόσακοι με κοιμώμενους μέσα πάνω στα λιγδιασμένα τσιμέντα.

Αλλά φυσικά τα πράγματα μπορεί πάντα να γίνουν χειρότερα. Πάντα μπορούν..... ΠΑντα. Δογμα!
υποσημείωση: Ο Μικυ Μαους ΠΟΤΕ δεν ηταν ο αγαπημένος μου ηρωας. Πολύ σοβαρός και ρασιοναλιστής για τα γουστα μου.
Ανέκαθεν ετρεφα μια εκτίμηση στον Νταμπο το ελαφαντακι. Αλλά δυστυχώς δεν ειμασταν Ινδία ή Σρι Λανκα.
Βρισκόμασταν στα εδάφη του Κιργιστάν, του οποίου οι κάτοικοι έχουν μια βαθία εκτίμηση που φτάνει στα όρια λατρείας για τον Μικυ Μαους.
Επισης, συμφωνα με φήμες στον Ελληνικό στρατό κάνουν εμβόλια και για ασθενειες που προκαλούν τα δαγκώματα ποντικιών.
Τελικά τα ελληνικά στρατά είναι έτη φωτός μπροστά. Αχχ... κατακαυμένε Γκιούλιβερ... καλά... εσύ εμβολιάστηκες νωρίς...


Η.. πως την λένε ιδιοκτητρια του κοινόβιου αγουροξυπνημένη τους πλησίασε -χαμογελαστή και με κομμάτι έπαρσης , απόλυτα δικαιολογημένο για το 90αστερο που διαθέτει) και τους είπε ότι το δωμάτιο δεν είναι ετοιμο. Προφανώς τώρα χτιζόταν, οι εργάτες το πρωί θα έρχονταν να έριχναν τα μπετα.
Λογικό.
Στις 5 τα χαράματα δεν κάνεις chek in. Μην είμαστε πλεονέκτες. Αλλά επειδή φαινόταν όι το κοινόβιο είχε μια Α ποιότητα τους πρότεινε να περιμένουν στην γιούρτα στην μέση της αυλής. ΩΩΩ!! ΝΑι!! υπήρχε και γιούρτα , πριγκιπέσσα κουρελού και αρχόντισα που επόπτευε τους ταπεινούς συγγενείς-όρα αντίσκηνα.

Οι ταξιδιώτες μας που λες Χαράλαμπε είπαν ευχαριστούμε. Θα πάρουμε. Βέβαια αυτή η απόλυτη καταδεκτικότητα και θετική σκέψηπου εχουν, εχει τις ριζες της στον χαρακτήρα τους. Με γνωμονα και κριτήριο την ευγένεια , θα μπορούσαν ακόμα και σεφενταγίν με πλήρη εξοπλισμό να πουν το ίδιο (ευχαριστούμε. Θα πάρουμε) , αλλά είναι και απόρροια της άγνοιας. Η οποία όμως
εδω που τα λέμε καλέ μου φίλε, δεν δικαιολογείται εφόσον η εικόνα που απολάμβαναν ήταν ερμηνευτικό ετοιμολογικό λεξικό Μπαμπινιώτη ςγια την κατάσταση της γιουρτας.

Πάντως αυτοί αισθάνθηκαν και υποχρεωμένοι. Κακώς. Κατά μια έννοια. Κατά μιά αλλη και σύμφωνα με συνωμοσιολόγους σε κάποια στιγμή θα πρέπει να αποδειχτεί επιτέλους, αν αυτή η φήμη για τα εμβόλια και τα ελληνικά στρατά ισχύει.
Το όλο σύστημα είναι δυαδικό. Πάντα υπάρχει και η άλλη άποψη. Δόγμα και αυτό.


Η Γιουρτα ηταν .. μια γιούρτα. κάτω χώμα, καλαμωτη στο κάτω μέρος ενος μετρου υψους και μετά πανιά. 3 αυτοσχέδια κρεβάια απο MDF
Αυτά. Α.. και μια λάμπα με γυμνό ντουι. Α... και μια συστάδα χόρτα δίπλα απο τα κρεβάτια. Α... και μια κουρελού για πόρτα.
Ααα.. και τίποτε άλλο. Τίποτε? Οπα. Πιάστο απο την αρχή.

Ενταξει Χαράλαμπε. Ας πούμε ότι η γιούρτα ηταν η χαρά του Δαρβίνου. Ευχαριστημένος?
Οταν ο Γκιουλι ξάπλωσε στο 1 απο το -ας πουμε- κρεβατι , η Ντιμ κάθησε στο άλλο. Σηκώθηκε
όμως αμέσως (για την ακριβεια εκσφεδονίστηκε με την χάρη ιαγουάρου αναφωνίζοντας Εεε! δεν θα τους πληρώσω και το νοβοπάν για δισκοπότηρο!) . Η γωνία 30 μοιρων που πήρε το επιπλο ήταν κάπως ανησυχητική.
Ας μην πλατιάζουμε όμως. Απλά όταν η Ντιμ πλησίασε τον -πλεον- κοιμώμενο Γκιούλι για να τον επαναφέρει στην γηινη πραγματικότητα με ευγένεια που σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής την διακρίνει, για να μην πούμε τη χαρακτηρίζει (ξύπνα βρε! Τι κοιμάσαι? Δεν εχουμε τσιγάρα! Οριστε! κοιμάται ο αναισθητος!) παρατήρησε ενα ποντίκι στο αυτί του συνταξιδιώτης της.

Εδω Χαραλαμπε τέθηκε ένα ηθικό δίλλημα που νομίζω βεβαια ότι όλοι ο ανθρωποι στην ζωή τους εχουν αντιμετωπίσει. Σε όλους μας εχει συμβει να βλέπουμε ενα ποντικι στο αυτί, πόδι, χερι κτλ πάνω στον ή στην συνταξιδιώτισσα , κατα την διάρκεια πιθανών την 1ης ημερας των διακοπών μας και να ,μας έχει περασει η σκεψη "Τώρα το βουλώνω και τον κάνει ελβετικό τυρι γιατί πριν δυο μήνες δεν με πήγε στο κλαμπ που του ζήτησα ή του λέω : Ξύπνα ρε! Σε τρ'ωνε ζωντανό σαν την εφορία?

Ανθρωπινα , ουμαννιστικά διλληματα. Μην κρυβόμαστε. Σε όλους εχει συμβει. Ειναι τόσο καθημερινό φαινόμενο...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
ε τι να πω τωρα..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
ε τι να πω τωρα..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ελα βρε Lullu... μην ζηλεύεις το αρχοντικό. Θα σουστείλω την διεύθυνση, οταν βρεθείς με το καλό να πας κι εσύ, μην χάσεις τετοια εμπειρία. Πάντος καλού κακού πάρε και μια ποντικοπαγίδα δωρο στην ιδιοκτητρια. Αα.. και που να δεις τι γινόταν το βράδυ! Ντου παντος η Αστυνομία δεν έκανε για "παράνομες δραστηριότητες"
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Μεξικό
Έχω μια φίλη από το Κιργιστάν που εδώ κι ένα χρόνο με καλεί να πάω.
Άρχισα να διαβάζω την ιστορία ελπίζοντας ότι θα μου δώσει την ώθηση που χρειαζόμουν για να το κανονίσω επιτέλους.
Αλλά τώρα δεν ξέρω...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Ασε τα σχολια και γραφεεεε... τρωω τα νυχια μου απο την αγωνια τελικα ..για το ουμανιστικο σου πνευμα αν βγηκε κερδισμενο χααχαχ :bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh:
 

NectariosΜ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν
Καλησπέρα στο φόρουμ, εντελώς τυχαία κάνοντας σερτς στο Google για το Κιργισταν έπεσα στο ποστ της Dim Kyr και με εντυπωσίασε τόσο πολύ ώστε να κάνω εγγραφή στο Travelstories.gr μονό και μόνο για να πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στην Dim Kyr για την εκπληκτική περιγραφή του ταξιδιού της στο Κιργισταν.

Είχα την τύχη τον περασμένο Μάρτιο να περάσω 2 αξέχαστους μήνες στο Μπισκεκ και το συνιστώ ανεπιφύλακτα στους λάτρεις της περιπέτειας και της φύσης γενικότερα.

Δύστυχος λόγο του καιρού και κάποιων άλλων υποχρεώσεων που είχα δεν μπόρεσα να ταξιδέψω έκτος της πρώτευσα αλλά σκοπεύω να επιστρέψω σύντομα για περισσότερη εξερεύνηση στις στέπες και τα βουνά το Κιργισταν.

Σίγουρα βοηθάει πολύ να γνωρίζεις Ρωσικά η να έχεις συνοδό που να μιλάει Ρωσικά.

Θα κοιτάξω να βρω μερικές φωτογραφίες από το Μπισκεκ και θα τις ποσταρω αργότερα.

Dim Kyr....όπως λένε και οι Αγγλόφωνες Respect!!


20140313_141737.jpg

20140409_172915.jpg
20140502_162103.jpg
20140326_120925.jpg
 
Last edited:

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
έχω μεγάλη απορία!! Τον ξύπνησες ή όχι;;;; θα σκάσω λέμεεεεεεεε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom