Γαμήλιο Ταξίδι στην Κούβα τον Φεβρουάριο

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Γεια σας παιδιά και από εμένα! Πρώτο μου Post στο forum όμως σας διαβάζω ανελλιπώς καιρό τώρα, και σας έχω συμβουλευτεί πολλές φορές πριν από τα ταξίδια μου και ομολογώ ότι οι περισσότερες πληροφορίες μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμες.

Αρκετά όμως ήμουν απλός visitor και είπα να γίνω και εγώ μέλος μιας και νομίζω ότι μπορώ να βοηθήσω λιγάκι και εγώ με τις εμπειρίες μου.
Αποφάσισα να ξεκινήσω από το συγκεκριμένο θέμα μιας και είμαι έτοιμος να ανέβω στο αεροπλάνο για Κούβα. Όλα είναι κανονισμένα και 7 Σεπτέμβρη αναχωρώ μαζί φυσικά με το έτερον ήμισυ. Το ταξίδι είναι γαμήλιο μιας και παντρευτήκαμε τον Μάιο (Ευχαριστούμε. Σας πρόλαβα).
Καλησπέρα! Να ζήσετε κιόλας!!!

Μέχρι να απαντήσει ο Yorgos να κάνω μια απόπειρα κ γω!

1. Κοκτέιλ εμείς μια χαρά πίναμε, όπως μάς τα σέρβιραν, κρύα ήταν οπότε προφανώς είχαν παγάκια αλλά ποτέ δε μάς πείραξαν.
2. Ναι έχει κοντά παραλία, θα σου πει ο Yorgos λεπτομέρειες γιατί δεν είχαμε πάει κ δε θυμάμαι να σού πω.
3. Μια φορά φάγαμε στο "la guarida" κ ήταν ωραία
4. Εμείς στην εκδρομή Κάγιο Μπλάνκο περάσαμε πολύ ωραία, δεν ξέρω αν αξίζουν τόσα λεφτά αλλά δεν το έχουμε μετανιώσει.

Την ίδια εκδρομή κάναμε κ εμείς, αν θες τσέκαρε την ταξιδιωτική μου ιστορία εδώ ίσως βοηθήσει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το πρακτορείο είναι το Βέρσους. Τώρα τι θα ξοδέψουμε εκεί δεν έχω ιδέα. Μιας και πολλά πρωινά, γεύματα συμπεριλαμβάνονται
Ανάλογα με το πόσο ψωνίζετε και πόσο βγαίνετε, 200-400€/άτομο.
Φυσικά έχω και εγώ ερωτήσεις! (Είναι σαν να ακούω τον Yorgo να λέει "Hit me").
Ε hit me.
. Δηλαδή πώς θα πίνουμε βρε αδερφέ τα κοκτειλάκια μας βρε αδερφέ? Ζεστά?
Τα πίνετε όλα, σαν τις πορνοστάρ.
2) Ευρισκόμενος στην Αβάνα, είναι εύκολο να επισκεφθώ παραλία κοντινή? Και αν ναι ποια είναι η ιδανικότερη?
Σάντα Μαρία, 25' μακριά, 15 κούκια το ταξί. Αλλά μάλλον θα θέλετε να κάνετε άλλα πράγματα στην Αβάνα.
4) Υπάρχει μια προαιρετική εκδρομή στο Κάιο Μπλάνκο. Απόψεις? Κόστος 110 CUC( τα οποία παιδιά τα λέω κουκ!)
Αν σας αρέσουν τα δελφίνια, τα νησάκια και τα καταμαράν, θα γουστάρετε. Εναλλακτικά κάνετε μπάνιο στο ξενοδοχείο, που θα κάνετε έτσι κι αλλιώς.

Και καλά κάνει η γυναίκα σου και φοβάται τις Κουβανές!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
λυσσαξατε όλοι " να προσεχουν τις Κουβανες" :lol:
Γιατι δεν λέτε και στους αντρες " να προσεχουν τους Κουβανους " που ειναι κόλαση .:bleh:
Σοβαρά τωρα , εχει πολυ ομορφια και στα 2 φύλα , μη σας πω και στο τρίτο !
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
λυσσαξατε όλοι " να προσεχουν τις Κουβανες" :lol:
Γιατι δεν λέτε και στους αντρες " να προσεχουν τους Κουβανους " που ειναι κόλαση .:bleh:
Σοβαρά τωρα , εχει πολυ ομορφια και στα 2 φύλα , μη σας πω και στο τρίτο !
Φσιιιτ..μπόινγκ... Τώρα με έφτιαξες, αυτό που ήθελα να ακούσω!!! Άντε να δούμε κι αυτό το μέρος με τα διάφορα φύλ(λ)α..των πούρων πάντως θα τα τιμήσω, αν και δεν έχω καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο σύνολο στη ζωή μου.. Λες να μην το αντέξω;;;:xalara:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Φυσικά έχω και εγώ ερωτήσεις! (Είναι σαν να ακούω τον Yorgo να λέει "Hit me").
1) Έχω διαβάσει πολλά για το νερό. Εντάξει δεν θα πίνω από βρύσες που βρίσκω στο δρόμο αλλά διάβασα να αποφεύγω και τα παγάκια. Δηλαδή πώς θα πίνουμε βρε αδερφέ τα κοκτειλάκια μας βρε αδερφέ? Ζεστά?
2) Ευρισκόμενος στην Αβάνα, είναι εύκολο να επισκεφθώ παραλία κοντινή? Και αν ναι ποια είναι η ιδανικότερη?
3) Μιας και υπάρχουν αρκετά έμπειροι από Αβάνα, θα ήταν ιδανικό να αναφέρατε κάποιο από τα στέκια σας, κυρίως για φαγητό.
4) Υπάρχει μια προαιρετική εκδρομή στο Κάιο Μπλάνκο. Απόψεις? Κόστος 110 CUC( τα οποία παιδιά τα λέω κουκ!)
Μιας και έχω πιο φρέσκο το ψάξιμο οποιοσδήποτε θέλει μπορεί να ρωτήσει το οτιδήποτε!(Έχω επίσης φρέσκο και το γάμο. Οπότε 2 σε 1 οι πληροφορίες!! :) )
Έχετε μονο 2 μέρες στην Αβάνα. Μην το κουνησετε. Χαρείτε την όσο μπορείτε. Και για την προαιρετική: που θα τη στριμώξετε; Αφήστε την καλύτερα.
Εννοείται οτι θα πίνετε κανονικά τα κοκτέιλ σας. Πάρτε όμως και κανά immodium μαζί, just in case.:)
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
λυσσαξατε όλοι " να προσεχουν τις Κουβανες" :lol: Γιατι δεν λέτε και στους αντρες " να προσεχουν τους Κουβανους " που ειναι κόλαση .:bleh:
Αυτή την απορία έχω κι εγώ..Πιθανόν γιατί όπως νομίζουν "Σαν τη Χαλκιδική δε έχει" , νομίζουν ότι και σαν αυτούς δεν έχει :bleh:
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ήμουν σίγουρος ότι θα βρω πολλές απαντήσεις αν έκανα αρκετές ώρες να ανοίξω το λαπιτόπι. Χαίρομαι για αυτό!

Η προαιρετική εκδρομή παιδιά είναι κατά την διάρκεια της παραμονής μας στο Βαραδέρο οπότε δεν νομίζω να είναι χάσιμο χρόνου. Βέβαια ο Yorgos ρωτάει αν μου αρέσουν τα δελφίνια. Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία θα είναι η πρώτη μου φορά. Ελπίζω να μην πονέσει!:D
Για τις παραλίες της Αβάνας είπα να ρωτήσω. Κουβέντα να γίνεται. Εγώ προσωπικά δεν σκοπεύω να "ξοδέψω" ώρες για μπάνιο όταν θα είμαστε εκεί(Αβάνα). Άλλωστε από νησί είμαστε. Δεν μας έλειψαν δα και οι παραλίες. Και τι παραλίες......

λυσσαξατε όλοι " να προσεχουν τις Κουβανες" :lol:
Γιατι δεν λέτε και στους αντρες " να προσεχουν τους Κουβανους " που ειναι κόλαση .:bleh:
Σοβαρά τωρα , εχει πολυ ομορφια και στα 2 φύλα , μη σας πω και στο τρίτο !
Αυτό με το κόλαση δεν μ'άρεσε! Αν και όπως λέει και η go2dbeach δεν έχουμε τίποτα να φοβηθούμε! Έλληνες uber alles ένα πράμα.....Στην επιστροφή πάντως θα σας πω αν έμεινε κάποιος από τους 2 πίσω. Χο χο χο χο.

Μήνυμα ελήφθη Yorgo. Πορνοστάρ. Πίνουμε. Το 'χω.

@demie την ιστορία σου την είχα διαβάσει πριν καιρό και ήταν πολύ ωραία! Φυσικά χθες που την ανέφερες την ξαναδιάβασα για να τα φρεσκάρω. Thanks a lot!

Εκτός όμως από την demie Που ανέφερε μαγαζάκι οι άλλοι δεν είπατε κανένα. Φοβάστε μην σας βρω εκεί και σας γίνω μπάστακας? :lol:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
μαγαζια θα σου συστησει ο ξεναγος σου εκει. Ειναι αψογος και πολυ επαγγελματιας , εχω κανει τουρ μαζι του και ειναι κορυφή και το λεω εγω που ειμαι του επαγγελματος.
εισαστε πολυ τυχεροί , θα μαθετε τα πάντα για τη Κουβα και την ιστορια της και τη σημερινή ζωη που ειναι δυσκολο να γινει κατανοητη σε εναν επισκεπτη .
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Οπότε ξέρεις και ποιος θα είναι ο οδηγός ε? Ωραία! Ανυπομονώ για το ταξίδι λοιπόν. Να φανταστείτε έχω αλλάξει μέχρι και τον ήχο του κινητού, το οποίο εδώ και καιρό χτυπάει στους ήχους του Represent Cuba των Orishas.
Αααα! Τελικά ρε παιδιά να πάρω μεατσχηματιστή ή αντάπτορα για τις πρίζες? Έχω διαβάσει διάφορα σχόλια. Ο Yorgos είδα ότι ανέφερε κάπου πως τα μεγάλα ξενοδοχεία δεν χρειάζονται. Τα πιο μικρά όμως? Τύπου Καρδένας ή Σιένφιουέγκος? Μήπως η demie Θυμάται?
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες guys!
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Οπότε ξέρεις και ποιος θα είναι ο οδηγός ε? Ωραία! Ανυπομονώ για το ταξίδι λοιπόν. Να φανταστείτε έχω αλλάξει μέχρι και τον ήχο του κινητού, το οποίο εδώ και καιρό χτυπάει στους ήχους του Represent Cuba των Orishas.
Αααα! Τελικά ρε παιδιά να πάρω μεατσχηματιστή ή αντάπτορα για τις πρίζες? Έχω διαβάσει διάφορα σχόλια. Ο Yorgos είδα ότι ανέφερε κάπου πως τα μεγάλα ξενοδοχεία δεν χρειάζονται. Τα πιο μικρά όμως? Τύπου Καρδένας ή Σιένφιουέγκος? Μήπως η demie Θυμάται?
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες guys!
Τον καλυτερο ξεναγο θα εχεις!

Εμεις ειχαμε παρει ανταπτορα αλλα τον χρησιμοποιησαμε μονο καμια- δυο φορες κ αυτο επειδη ετυχε να χρησιμοποιησουμε 2 πριζες ταυτοχρονα κ μονο η μια δε χρειαζοταν ανταπτορα.
Καλα κανεις κ ανυπομονεις! Θα περασετε τελεια...σιγουρακι!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Οπότε ξέρεις και ποιος θα είναι ο οδηγός ε? Ωραία! Ανυπομονώ για το ταξίδι λοιπόν. Να φανταστείτε έχω αλλάξει μέχρι και τον ήχο του κινητού, το οποίο εδώ και καιρό χτυπάει στους ήχους του Represent Cuba των Orishas.
Αααα! Τελικά ρε παιδιά να πάρω μεατσχηματιστή ή αντάπτορα για τις πρίζες? Έχω διαβάσει διάφορα σχόλια. Ο Yorgos είδα ότι ανέφερε κάπου πως τα μεγάλα ξενοδοχεία δεν χρειάζονται. Τα πιο μικρά όμως? Τύπου Καρδένας ή Σιένφιουέγκος? Μήπως η demie Θυμάται?
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες guys!
στα ξενοδοχεια που θα μενεις θα εχουν πριζες καταλληλες για το κινητο σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.235
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom