Τα καλά τα στραβά και τα ανάποδα που συμβαίνουν σ΄αυτή τη χώρα.....

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Και άλλα άχρηστα. Πχ στο νησί μου πλέον έχει ένα ασθενοφόρο μιας και τα οικονομικά της χώρας δεν επιτρέπουν περιττά έξοδα. Βέβαια η απόσταση από την μια άκρη του νησιού στην άλλη είναι καμιά 50αριά χιλιόμετρα, αλλά δεν πειράζει. Έχουμε εκπαιδευτεί να παθαίνουμε κάτι όταν είναι από την σωστή μεριά το ασθενοφόρο. Όλα θέμα εκπαίδευσης είναι. Μην γκρινιάζουμε.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Και άλλα άχρηστα. Πχ στο νησί μου πλέον έχει ένα ασθενοφόρο μιας και τα οικονομικά της χώρας δεν επιτρέπουν περιττά έξοδα. Βέβαια η απόσταση από την μια άκρη του νησιού στην άλλη είναι καμιά 50αριά χιλιόμετρα, αλλά δεν πειράζει. Έχουμε εκπαιδευτεί να παθαίνουμε κάτι όταν είναι από την σωστή μεριά το ασθενοφόρο. Όλα θέμα εκπαίδευσης είναι. Μην γκρινιάζουμε.
Από ποιο νησί είσαι;Γιατί αυτό νομίζω δυστυχώς συμβαίνει σε πάνω από ένα νησιά......
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Είμαι από την Σάμο και έχω βρεθεί πολλές φορές μπροστά σε ατυχήματα, όπου οι κλήσεις μας για ασθενοφόρο απαντώνται με "δυστυχώς δεν είναι εδώ το ασθενοφόρο". Για την ακρίβεια οχήματα υπάρχουν. Λεφτά για άλλον οδηγό δεν υπάρχουν (και καλά). Οπότε εκεί αρχίζουν οι πειραματισμοί. Τα Ι.Χ. αναλαμβάνουν, άσχετοι παίρνουν τα υπάρχοντα ασθενοφόρα αναγκαστικά και άλλα τέτοια ωραία. Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε!
Είμαι σίγουρος ότι σε άλλα μικρότερα νησιά συμβαίνουν και χειρότερα. Αλλά όπως λέει και ο Maska_29 λεφτά υπάρχουν για πιο σοβαρά θέματα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.981
Likes
12.033
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ελα καημενε πως κανεις ετσι; Πεντε βηματα απ' την Τουρκια και διαμαρτυρεσαι!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πλάκα πλάκα οι γείτονες ετοιμάζουν (δεν ξέρω αν είναι ήδη έτοιμο) πλοίο-νοσοκομείο που θα πλέει κοντά σε εμάς τους πληβείους στα παράλια (δεν είμαστε και πολλοί ψήφοι δα), για να σπεύδει να βοηθήσει. Αρχίζω εντατικά Τούρκικα. Μάλλον θα μου χρειαστούν.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Όταν ερχόμαστε στα νησιά χρόνια και δεν κόβει κανείς απόδειξη και όλο το χρήμα είναι κατάμαυρο, τότε δεν μπορούν οι κάτοικοί τους να γκρινιάζουν για έξτρα κοινωνικές παροχές οι οποίες από κάποιους άλλους πρέπει να πληρωθούν. Αν βάζαμε όλοι λίγο το χέρι στην τσέπη, δε θα είχαμε πιάσει πάτο κάτι χρόνια τώρα (εκτός κι αν εσύ δεν το έχεις καταλάβει).
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Ευτυχώς που το κατάλαβες εσύ και μας ανοίγεις τα μάτια.
Οι αποδείξεις στον καφενέ της Σάμου φταίνε, όχι κάτι Μορέας Α.Ε που είδαμε στην προηγούμενη σελίδα κάτι τζόγοι των ταμείων στα χρηματιστήρια ας πούμε..
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Χαχαχα! Καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο!
Τα ίδια ακούω τακτικά και από τα χρεοκοπημένα κανάλια που ΕΓΩ (και εσύ) διασώσαμε. Για να επικοινωνούν αυτά που θέλουν 2-3 οικογένειες. Δεν ξέρω αν αυτά αναπαράγεις αλλά λύσε μου μια απορία. Πώς γίνεται όλοι όσοι "ανακαλύψανε" ξαφνικά την κατάπτωση της χώρας να κουνάνε το δάχτυλο σε όσους μόνο τους παίρνει?
Εξηγούμαι. Εσύ ας πούμε ασχολείσαι με εμάς τους νησιώτες κλέφτες αλλά όχι με 1) ότι με την φορολογία μου διασώζω τράπεζες 2)με την φορολογία μου πληρώνω το 80% αφορολογήτου που έχει η ήδη ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΑ βουλευτική αποζημίωση 3)με την φορολογία μου πληρώνω τα δάνεια του Μεγάρου Μουσικής 4)με την φορολογία μου πληρώνω πολλούς μεγαλοεπιχειρηματίες που δηλώνουν τα ίδια με μένα! 5)με την φορολογία μου πληρώνω τον φόρο που δεν πληρώνουν πχ τα στάρμπακς μιας και έχουν ζημιές (10 χρόνια τώρα, πρέπει να πηγαίνουν κατά διαόλου τα κακόμοιρα) 6)με την εφορία μου πριμοδοτώ και διάφορες εταιρείες που έχουν ζημιές με τα διόδια οι κακόμοιρες 7)με την εφορία μου επίσης πληρώνω μεγαλοεργολάβους για έργα του δημοσίου που δεν παραδίδουν ποτέ.

Ο κατάλογος είναι ατελείωτος. Είμαι σίγουρος ότι για αυτά τα πταίσματα δεν χτύπησες την πόρτα του γραφείου του βουλευτή σου να του τα πεις. Τα λες σε εμένα. Έστω. Πριν πάντως συμπορευθείς με τον λιτοδίαιτο "μαζί τα φάγαμε", να σου θυμίσω ότι κάποιοι φάγανε ψίχουλα και κάποιοι ολόκληρους φούρνους. Και καλά, το πάρτυ τέλειωσε και ήρθε ο λογαριασμός και όλοι πρέπει να πληρώσουμε. Να πληρώσουμε. Αλλά γιατί πληρώνουν μόνο όσοι φάγανε τα ψίχουλα?
Υ.Γ.Να φανταστώ πάντως ότι μιας και είναι βέβαιο ότι κλέβουμε καλά να πάθουμε που ψοφάμε στο δρόμο!
Υ.Γ.2 Πάντως αν κάποιος δηλώνει αυτούσια αυτά που κερδίζει για να πληρώνει τα παραπάνω ε δεν είναι τίμιος. Κάτι άλλο είναι....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.981
Likes
12.033
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Όταν ερχόμαστε στα νησιά χρόνια και δεν κόβει κανείς απόδειξη και όλο το χρήμα είναι κατάμαυρο, τότε δεν μπορούν οι κάτοικοί τους να γκρινιάζουν για έξτρα κοινωνικές παροχές οι οποίες από κάποιους άλλους πρέπει να πληρωθούν. Αν βάζαμε όλοι λίγο το χέρι στην τσέπη, δε θα είχαμε πιάσει πάτο κάτι χρόνια τώρα (εκτός κι αν εσύ δεν το έχεις καταλάβει).
Ε ναι, γιατι αμα κοβαν αποδειξεις στα νησια θα λυνονταν ολα τα οικονομικα προβληματα του κρατους.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom