Σαν τη Χαλκιδική...ΔΕΝ έχει???

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
μην με τσαντίζεις τώρα ρε tripakia.Τι ακριβώς δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα από αυτά που γράφτηκαν και τι είναι λάθος αριθμητικά εννοώ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
μην με τσαντίζεις τώρα ρε tripakia.Τι ακριβώς δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα από αυτά που γράφτηκαν και τι είναι λάθος αριθμητικά εννοώ.
π.χ. το να ζητάς τραίνο στη Χαλκιδική, όταν δεν έχει μπεί ράγα στη χώρα τα τελευταία 100 χρόνια, έχει καμμία σχέση με την πραγματικότητα;
ή, π.χ. πόσος αριθμός επιβατών, σε πόσα δρομολόγια, διακινούνται με τα τραίνα από Θεσσαλονίκη για Αθήνα και τούμπαλιν και πόσοι από Θεσσαλονίκη προς Καλαμίτσι με το ΚΤΕΛ; Εσύ, αν είχες λεωφορείο στη γραμμή, τι θα έκανες; Ψυχικό στον καημένο που θέλει να κάνει μπάνιο ένα Σ/Κ το καλοκαίρι, ή θα κοίταγες να βγάλεις τουλάχιστον ένα μεροκάματο;
Άλλο παράδειγμα, άσχετο, αλλά σχετικό: Ξέρεις πόσα δρομολόγια έχει κάθε μέρα από Βόλο για Β. Σποράδες; Δύο (ένα το πρωί με οχήματα κι ένα το μεσημέρι - Δελφίνι). Ξέρεις πόσα ήταν πριν μερικά χρόνια; Κάθε 2 ώρες! (τα ίδια και από Αγ. Κωνσταντίνο). Ξέρεις πόσα είχε τότε από Θεσσαλονίκη; 4 Δελφίνια (αν θυμάμαι καλά). Και είχε και από Μουδανιά και από Μαρμαρά. Πόσα έχει σήμερα; Κανένα. Γιατί;
Και στην τελική: Αν όντως είχαν θέμα οι Χαλκιδικιώτες με τις τιμές των ΚΤΕΛ, γιατί δεν διαμαρτύρονται πρώτα αυτοί που τους ενδιαφέρει και άμεσα στο κάτω-κάτω; (αν δεν μπορείς να δώσεις μόνος σου την απάντηση, θα σε βοηθήσω σε επόμενο ποστ).
Εν κατακλείδι: Αν κάνουμε κουβέντα για το χαβαλέ, ΟΚ, λέμε ό,τι θέμε. Αν όμως θέλουμε να σοβαρευτούμε λιγάκι, ας σκεφτόμαστε λίγο πριν εκσφενδονίσουμε ό,τι π@π@ριά νά'ναι (και αυτό αφορά όλους μας - όχι μόνον έναν συγκεκριμένο ειδικά).
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Εσύ που σκέφτεσαι πολύ πριν γράψεις κάτι γιατί δεν λες που είναι το μαθηματικό λάθος να το ξέρω να το διορθώσω κιόλας;
Το ότι έχουν να μπουν ράγες εδώ και πολλά χρόνια σημαίνει ότι δεν είναι σωστό να γίνει κάτι τέτοιο και ότι δεν πρέπει να το ζητάμε να γίνει και ακόμη χειρότερα ότι δεν πρέπει να συζητάμε καν για την μη ύπαρξη τους;
Να μην συζητάμε μήπως με την ίδια λογική και για το πως μπορεί να λειτουργήσει ένα καλύτερο σύστημα παιδείας η ένα κράτος που δεν είναι διεφθαρμένο;
Εσύ βέβαια μπορεί να μην θέλεις να το συζητάς αλλά μπορείς να αναγκάσεις και τους άλλους να μην το κάνουν; Στην τελική γιατί διαβάζεις αυτούς που σε ενοχλούν και δεν είναι σοβαροί σύμφωνα με τα δικά σου δεδομένα;
Σε ανάγκασε κάποιος;

Από εδώ και κάτω διαβάζεις λοιπόν με δική σου ευθύνη και μην ξαναγράψεις σε παρακαλώ για π@π@ριές κτλ γιατί τον ίδιο σου τον εαυτό θίγεις πρώτα εφόσον επιμένεις να διαβάζεις τέτοια πράγματα από συγκεκριμένα άτομα.

Το Θεσσαλονίκη-Αθήνα ήταν ένα παράδειγμα μόνο.Υπάρχει τραίνο από Θεσσαλονίκη για Σέρρες,Βέροια,Σόφια,Σκόπια ακόμη και εποχιακά τα τελευταία υπάρχουν.Θα μπορούσε να μπει και ένα εποχιακό δρομολόγιο τουλάχιστον για Χαλκιδική. Χιλιάδες άτομα το καλοκαίρι πηγαίνουν στην Χαλκιδική.Είσαι σίγουρος ότι δεν θα το χρησιμοποιούσαν;Ειδικά την στιγμή που είναι και πολύ κοντά στο κτελ Μακεδονία και την στιγμή που οι περισσότεροι θέλουν να χρησιμοποιούν
όσο το δυνατόν λιγότερο το αυτοκίνητο για να γλιτώσουν τις βενζίνες η την στιγμή που γενικότερα κοιτάνε όλοι να εξοικονομήσουν χρήματα από παντού και μια τέτοια επιλογή θα ήταν σίγουρα πιο οικονομική;

Το ότι πηγαίνει λιγότερος κόσμος επίσης για Σποράδες όπως λες είναι επειδή έχει λιγότερα χρήματα από παλιά για να το κάνει και όλος αυτός ο κόσμος ψάχνει για φθηνότορες εναλλακτικές λύσεις.Είσαι σίγουρος ότι όλοι αυτοί δεν θα μετακινούνταν με ένα φθηνό τραίνο για Χαλκιδική;

Έχεις υπολογίσει γενικότερα πόσο θα ήταν το κόστος μιας έστω και μόνο γραμμής από Θεσσαλονίκη για Χαλκιδική και έχεις υπολογίσει τα εισιτήρια που θα κοβόταν για τους καλοκαιρινούς μήνες και μόνο και έχεις βγάλει ότι τα νούμερα θα είναι μείον για τον ΟΣΕ η για μια άλλη ιδιωτική εταιρία αν τις δινόταν η ευκαιρία και έχεις βρει ότι δεν βγαίνουν και έχεις καταλήξει έτσι στο συμπέρασμα ότι είναι π@π@ρια και ότι ναναι η ύπαρξη μιας τέτοιας συζήτησης;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Μετά από έναν τέτοιο καταιγισμό επιχειρημάτων που με ρούμπωσαν κυριολεκτικά, αποχωρώ από τη συζήτηση ντροπιασμένος με κατεβασμένο το κεφάλι. Σ' ένα πράγμα θα συμφωνήσω μαζί σου: Η μ@λ@κία ήταν δική μου που ασχολήθηκα. Συνεχίστε εποικοδομητικά (κι αν θέλετε, δώστε και τα νούμερα που εγώ δεν μπορώ να δώσω: ξέρετε, τεχνικο-οικονομικές μελέτες για την κατασκευή της γραμμής, τις μηχανές, τους σταθμούς, τα βαγόνια, τον αριθμό των επιβατών, την ανταποδοτικότητα του φτηνού εισιτηρίου, κλπ. κλπ. - απλά πράγματα).
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Να είσαι καλά και μην στεναχωριέσαι όλοι κάνουμε μ@λ@κιες.
Νούμερα δεν μπορώ να δώσω βέβαια αλλά για να χαρακτηρίσει ένα επιχείρημα κάποιος σαν π@πα@ρια νομίζω ότι θα πρέπει να προσκομίσει και αποδείξεις αλλιώς κινδυνεύει να χαρακτηριστούν και τα λεγόμενα του π@π@ριές.
Έχω μεγάλη περιέργεια πάντως να μάθω ποιο ήταν το μαθηματικό λάθος...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Να είσαι καλά και μην στεναχωριέσαι όλοι κάνουμε μ@λ@κιες.
Νούμερα δεν μπορώ να δώσω βέβαια αλλά για να χαρακτηρίσει ένα επιχείρημα κάποιος σαν π@πα@ρια νομίζω ότι θα πρέπει να προσκομίσει και αποδείξεις αλλιώς κινδυνεύει να χαρακτηριστούν και τα λεγόμενα του π@π@ριές.
Έχω μεγάλη περιέργεια πάντως να μάθω ποιο ήταν το μαθηματικό λάθος...
Δηλαδή τώρα εσύ, σοβαρά, διαβάζεις αυτά που έγραψες προηγουμένως και βρίσκεις ότι δεν τους ταιριάζει ο χαρακτηρισμός που τους έκανα και συνεχίζεις; Τέλεια, μπορείς να θριαμβολογείς όσο θες, ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για όσα λέει και κάνει.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Συγνώμη αλλά το έχω απορία...Γιατί πάντα μα πάντα μια συζήτηση με όποιες διαφωνίες και να υπάρχουν να καταλήγει σε χαρακτηρισμούς, τσακωμούς,ειρωνίες,εγωισμούς,εξυπνάδες κτλ κτλ να χαλάει το θέμα και μετά να κλειδώνεται;;;
 

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Ναι βεβαια, ο δρομος ηταν το προβλημα γι αυτο επελεγε το πρωτο ποδι. Γιατι για να παει κανεις στην Κασσανδρα για μπανιο διασχιζει autobahn και δεν υπαρχει καθολου κινηση (ιδιαιτερα στο παρελθον που ηταν ολο το οδικο δικτυο μια λωριδα ανα κατευθυνση). Ειπαμε να λεμε ο,τι θελουμε αλλα οχι να βγαζουμε συμπερασματα οπως μας συμφερει.
Το πρωτο ποδι δεν εχει τιποτα να προσφερει παραπανω απο αλλα διπλανα του μερη και ως δια μαγειας επειδη εχει καλο οδικο δικτυο ( !!! ) μαζευει κοσμος.
Το ιδιο και με τη Χαλκιδικη. Χιλιαδες τουριστες απ' ολο τον κοσμο την επισκεπτονται και την ξαναεπισκεπτονται καθε χρονο ή και περισσοτερες φορες στον ιδιο χρονο, επειδη ειναι κοντα στη Θεσσαλονικη. Δηλαδη η λογικη εχει παει ταξιδι.
Και στην τελικη διαβαζω τοσα ποστ στα οποια κατηγορειτε τη Χαλκιδικη αλλα δεν μας ειπατε που εχει καποιο καλοκαιρινο προορισμο σαν τη Χαλκιδικη. Με τοσες πολλες καλες παραλιες για ολα τα γουστα, με πρασινο, με βουνα διπλα στη θαλασσα, με εντονη νυχτερινη διασκεδαση, με καλο φαγητο, ασφαλη, με ικανοποιητικο οδικο δικτυο και σχετικα ευκολη προσβαση, με ενα μεγαλο αστικο κεντρο για παν ενδεχομενο σε αποσταση αναπνοης, με αρκετους σημαντικους αρχαιολογικους τοπους, με μια μοναστικη πολιτεια, με ικανοποιητικη τουριστικη υποδομη (καταλυματα, camping, καταστηματα εστιασης, κεντρα νυχτεριμης διασκεδασης, αγορα), με γραφικα χωριουδακια, με διεθνεις μαρινες με σχετικα καλη συγκοινωνια κτλ.
Tripakias, επειδή πραγματικά εκτιμώ τη γνώμη σου, πιστεύεις ότι η Σαντορίνη, ηΡόδος, η Κεφαλλονιά και πολλά ακόμα μέρη, έχουν να ζηλέψουν κάτι από την Χαλκιδική? Έχω επισκεφθεί το πρώτο πόδι μόνο, οπότε για αυτό θα εκφέρω άποψη, ναι έχει πολύ ωραίες παραλίες, ναι έχει πάρα πολύ πράσινο άλλα σαν "πακέτο διακοπών", νομίζω ότι υστερεί σε σχέση με τα μέρη που σου ανέφερα.. Όταν θέλω να πάω βράδυ στο Πευκοχωρι, Ιούλιο μήνα, όχι Αύγουστο, και τρώω μια ώρα μέσα στο αυτοκίνητο, αυτό κάπου με χαλάει.. Επίσης σε καμιά περίπτωση δεν θυμίζει νησί και η Καλλιθέα είναι ένα από τα χειρότερα τουριστικά μέρη που έχω επισκεφθεί.. Κλείνοντας, η Χαλκιδική είναι ίσως το ιδανικό μέρος για να έχεις εξοχικό, αλλά για μια βδομάδα διακοπών το χρόνο, υπάρχουν πολύ ομορφότερα μέρη!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.992
Likes
12.057
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Chris22 ας αρχισουμε απο αυτα που συμφωνουμε. Σαντορινη δεν ξερω αλλα Ροδος και Κεφαλλονια ειναι δυο νησια που μου αρεσουν πολυ, το καθενα για τους λογους του. Η Καλλιθεα οχι απλως ειναι χαλια, ειναι το απολυτο εκτρωμα. Αυτο το αναγνωριζουν σχεδον ολοι εδω και ειναι γνωστο το ανεκδοτο που λεγεται πως η Καλλιθεα για να φτιαξει πρεπει να γκρεμιστει και να χτιστει απο την αρχη. Για μια βδομαδα διακοπων υπαρχουν πολλα μερη ομορφοτερα, για 3-4 μερες ακομα περισσοτερα αλλα στην πλειονοτητα τους ειναι ανυποφορα για πολυημερες διακοπες.
Και μεταξυ μας δεν πρεπει να περασες απο Αθυτο...
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Συγνώμη αλλά το έχω απορία...Γιατί πάντα μα πάντα μια συζήτηση με όποιες διαφωνίες και να υπάρχουν να καταλήγει σε χαρακτηρισμούς, τσακωμούς,ειρωνίες,εγωισμούς,εξυπνάδες κτλ κτλ να χαλάει το θέμα και μετά να κλειδώνεται;;;
Και νόμιζα πως μόνο εγώ έχω αυτή την απορία...:)
 

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Chris22 ας αρχισουμε απο αυτα που συμφωνουμε. Σαντορινη δεν ξερω αλλα Ροδος και Κεφαλλονια ειναι δυο νησια που μου αρεσουν πολυ, το καθενα για τους λογους του. Η Καλλιθεα οχι απλως ειναι χαλια, ειναι το απολυτο εκτρωμα. Αυτο το αναγνωριζουν σχεδον ολοι εδω και ειναι γνωστο το ανεκδοτο που λεγεται πως η Καλλιθεα για να φτιαξει πρεπει να γκρεμιστει και να χτιστει απο την αρχη. Για μια βδομαδα διακοπων υπαρχουν πολλα μερη ομορφοτερα, για 3-4 μερες ακομα περισσοτερα αλλα στην πλειονοτητα τους ειναι ανυποφορα για πολυημερες διακοπες.
Και μεταξυ μας δεν πρεπει να περασες απο Αθυτο...
Αν θυμάμαι καλά,δεν πέρασα.. Συμφωνώ πως η Χαλκιδική προσφέρει ποικιλία επιλόγων που δεν συναντάς εύκολα..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom