Ινδονησία Η μαύρη μαγεία του Μπαλί

GTS

Member
Μηνύματα
6.768
Likes
18.144
Τι μου κανατε μεσημεριατικα.........Εχει παει εξι και ουτε ξερω απο τι ωρα διαβαζω για Μπαλι. Αυτα ειναι ταξιδια και νομιζω θα αρχισω να ξανασκεφτομαι την Ιταλια. Τωρα θα μου πειτε τι συγκρινω....Απο εποχη τι λεει αρχες ή μεσα Νοεμβρη? Και να σε ρωτησω gts ποσες μερες ηταν στο συνολο και ποσο περιπου σου κοστισε? Μαλλον εχεις απντησει πιο πανω με προσωπικο μηνυμα. Thanks!!!!!!!
Το ταξίδι ήταν ~15 μέρες και κόστισε περίπου 3500 χιλ. για δυο άτομα....γίνεται και πιο φτηνά, εννοείται, αρκετά θα έλεγα....
 

AMAGINI

Member
Μηνύματα
52
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
Πραγματικα ταξίδεψα μαζί σου. Πολύ ομορφες περιγραφές. Ανυπομονώ να ζήσω και εγώ
στην μαγεία του Ubud . Πρώτη Ιουνίου θα ειμαι εκεί για 2 εβδομάδες.
 
  • Like
Reactions: GTS

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
επειδή ετοιμάζομαι κι εγώ για εξωτικό ταξίδι , σας έχω ένα ερώτημα ....Μπαλί, Κό Σαμούι ή Πουκέτ?
 

AMAGINI

Member
Μηνύματα
52
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
Καλησπέρα
και οι τρείς προορισμοι εχουν την ομορφιά τους. Εξαρτάται το τι ψάχνει να βρεί κανείς.
Επειδή εχω ταξιδέψει και στους τρείς, για εμένα οι παραλίες στο Σαμούι ειναι καλύτερες απο Πουκέτ και Μπαλί. Ετσι και αλλιώς το Μπαλί δεν φημίζεται για τις παραλίες του, αλλα για την κουλτούρα και την φύση.
Προσωπικά πάντα, ευχαριστηθηκα την Ταυλανδέζικη κουζίνα περισσότερο απο την Μπαλινέζικη.
Το Σαμούι ειναι ενα μικρό νησάκι, που ευκολα το φέρνεις βόλτα ενώ το Πουκέτ ειναι πολύ μεγαλύτερο και οι αποστάσεις μερικές φορές κουραστικές. Το Μπαλί επίσης ειναι μεγάλο νησί, αλλά η φύση ειναι
το κατι άλλο.
Σε καθε περίπτωση το Σαμούι και το Πουκέτ, δεν ειναι για πολλές ημέρες, εκτός και αν ψάχνεις κάπου να " λιώσεις" στην ξαπλώστρα. Αντίθετα το Μπαλί ειναι για περισσότερες ημέρες , εχοντας στο μυαλό μια εξόρμηση σε Lombok & Gili.

Για εμένα, με τα δικά μου κριτήρια , ωραιότερος προορισμός ήταν το Μπαλί, μετα το Σαμούι και τελευταίο το Πουκέτ.
Πρεπει επίσης να λάβεις υπόψην σου και την περίοδο που θέλεις να ταξιδέψεις, γιατι οι καιρικές συνθηκες δεν ειναι ιδιες την ιδια χρονική στιγμή στα τρία αυτά νησιά.

Σου ευχομαι οπου και αν πάς να περάσεις ομορφα και να φέρεις μαζί σου εικόνες που θα μείνουν για παντα χαραγμένες στην μνήμη σου:lol:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
επειδή ετοιμάζομαι κι εγώ για εξωτικό ταξίδι , σας έχω ένα ερώτημα ....Μπαλί, Κό Σαμούι ή Πουκέτ?
Αν σκέφτεσαι να πας στο Μπαλί ψάχνοντας εξωτικό προορισμό και μπάνια, καλύτερα να αλλάξεις προορισμό.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.768
Likes
18.144
Αν σκέφτεσαι να πας στο Μπαλί ψάχνοντας εξωτικό προορισμό και μπάνια, καλύτερα να αλλάξεις προορισμό.
Συγγνώμη, αλλά το Μπαλί είναι εξόχως εξωτικός προορισμός. Εξωτικό δε σημαίνει ντε και καλά θάλασσα όπως τη φανταζόμαστε (λευκή άμμος, τυρκουάζ νερά, φοίνικες κτλ), που από αυτό πράγματι, όπως σωστά λέει ο taver, το Μπαλί δεν έχει, αλλά εξωτικό το Μπαλί, μας τον Γκανές, είναι και παραείναι. Απίθανα εξωτικά τοπία που κόβουν την ανάσα, αρκεί να γυρίσεις λίγο ακόμα και με τα πόδια γύρω από το Ubud, η ιστορία αυτή έχει μπόλικα δείγματα από δαύτα.
 

AMAGINI

Member
Μηνύματα
52
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
Ξανασκέψου το και ψάξε: Sabah και Sipadan. ;)
Καλημέρα !!! Επειδή Μαλαισία ισως να ειναι η επόμενη απόδραση, μπορείς να μας δώσεις κατι περισσότερο για Sibadan ??
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Συγγνώμη, αλλά το Μπαλί είναι εξόχως εξωτικός προορισμός. Εξωτικό δε σημαίνει ντε και καλά θάλασσα όπως τη φανταζόμαστε (λευκή άμμος, τυρκουάζ νερά, φοίνικες κτλ), που από αυτό πράγματι, όπως σωστά λέει ο taver, το Μπαλί δεν έχει, αλλά εξωτικό το Μπαλί, μας τον Γκανές, είναι και παραείναι. Απίθανα εξωτικά τοπία που κόβουν την ανάσα, αρκεί να γυρίσεις λίγο ακόμα και με τα πόδια γύρω από το Ubud, η ιστορία αυτή έχει μπόλικα δείγματα από δαύτα.
Ας μην αναλύσουμε τώρα το νόημα της λέξης "εξωτικός". Συμφωνούμε στο ότι εξωτικός προορισμός, με την έννοια που χρησιμοποίησε αρχικά η ερωτούσα, και που θα τον καθιστούσε συγκρίσιμο με Πουκέτ κλπ, δεν είναι.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
έχοντας πάει πάντως και στα 3 και καθώς είμαι λάτρης των εξωτικών μπορώ να πω ότι το Μπαλί ήρθε αργότερα σαν ταξίδι από τα άλλα δύο αλλά με εξέπληξε τρομερά. Μπορώ να πω ότι το ερωτεύτηκα! Η εσωτερική ομορφιά του νησιού είναι το κάτι άλλο.. Αν πάντως ενδιαφέρεσαι για εξωτικό ανάμεσα στα 3 διάλεξε Σαμούι (είναι και η μεγάλη μου αδυναμία άλλωστε)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Καλημέρα !!! Επειδή Μαλαισία ισως να ειναι η επόμενη απόδραση, μπορείς να μας δώσεις κατι περισσότερο για Sibadan ??
Κάτι περισσότερο από αυτά που μπορείς να βρεις και μόνος σου στο διαδίκτυο, όχι δεν μπορώ. Αυτό που μπορώ να σου πω, όμως, είναι ότι επειδή το Sabah δεν είναι ο "in" προορισμός που είναι το Bali ή το Samui, διατηρεί περισσότερο αναλλοίωτα τα στοιχεία της φυσικής του ομορφιάς (παρόμοιας με των άλλων όμορων χωρών) αλλά και μ' ένα καταπληκτικό βουνό για αναρρίχηση (ή, έστω, επίσκεψη), κέντρα προστασίας άγριας ζωής και νησιά (βλ. Sipadan) που τον βυθό τους θαύμασε ακόμη κι ο Κουστώ. Υποδομές για όλα τα βαλάντια υπάρχουν και - νομίζω - σε πιο ανταγωνιστικά επίπεδα από τους "αντιπάλους". Οι δε ντόπιοι - κατά την ταπεινή μου άποψη - είναι πολύ πιο "αυθεντικά" φιλικοί από αυτούς της Ταϋλάνδης ή του Μπαλι.
 

AMAGINI

Member
Μηνύματα
52
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
Κάτι περισσότερο από αυτά που μπορείς να βρεις και μόνος σου στο διαδίκτυο, όχι δεν μπορώ. Αυτό που μπορώ να σου πω, όμως, είναι ότι επειδή το Sabah δεν είναι ο "in" προορισμός που είναι το Bali ή το Samui, διατηρεί περισσότερο αναλλοίωτα τα στοιχεία της φυσικής του ομορφιάς (παρόμοιας με των άλλων όμορων χωρών) αλλά και μ' ένα καταπληκτικό βουνό για αναρρίχηση (ή, έστω, επίσκεψη), κέντρα προστασίας άγριας ζωής και νησιά (βλ. Sipadan) που τον βυθό τους θαύμασε ακόμη κι ο Κουστώ. Υποδομές για όλα τα βαλάντια υπάρχουν και - νομίζω - σε πιο ανταγωνιστικά επίπεδα από τους "αντιπάλους". Οι δε ντόπιοι - κατά την ταπεινή μου άποψη - είναι πολύ πιο "αυθεντικά" φιλικοί από αυτούς της Ταϋλάνδης ή του Μπαλι.
Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες και τον χρόνο σου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom