GPS

Marexy

Member
Μηνύματα
45
Likes
22
Καλημερα.
Επειδη κανω αρκετα ταξιδια με το αυτοκινητο πρεπει να αγορασω ενα GPS.
Μερικους γνωστους μου που ρωτησα μου ειπανε διαφορετικα πραγματα.
Ο ενας μου ειπε να παρω μια γνησια συσκευη GPS και οχι ημιμετρα.
Αλλος μου ειπε να παρω ενα ταμπλετ και να δουλεψω απο εκει μεσα με προγραμμα GPS αφου ειναι το ιδιο.
Και φυσικα εγω μπερδευτηκα.
Επειδη θελω να προχωρησω σχετικα αμεσα στην αγορα του, οποιος εχει γνωσεις και θεληση να βοηθησει θα περιμενω με χαρα τις γνωμες-προτασεις.
Ευχαριστω.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Επειδή μία καλή συσκευή gps κοστίζει περίπου όσο ένα μεσαίας κατηγορίας tablet,αγόρασα ενα tàblet 10' και ξεχωριστά τους χάρτες της εταιρίας sygic τους οποιους χρησιμοποιουν και στα gps.Οι χάρτες είναι για όλη την Ευρώπη και μου κόστισαν από το σάιτ της εταιρίας 30 ευρώ.Οι χάρτες έχουν δωρεάν ενημέρωση αν θυμάμαι καλά 3 φορές το χρόνο.Μπορείς να τους χρησιμοποιείσεις και για πεζοπορεία.Σημείωση σε χώρες όπως Αλβανία,Σκόπια κλπ περιέχουν μονο τους κεντρικούς δρόμους όπως και σε όλα τα gps που έψαξα.Στις υπόλοιπες χώρες με βγάλανε παραπανω κι απο ασπροπρόσωπη!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
villi, το gps σου δουλεύει μόνο όταν υπάρχει internet ή δουλεύει και offline.????
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Δεν έχει καμία σχέση με το ίντερνετ.Στην ουσία αγόρασα τους χάρτες που περιέχει το gps χωρίς τη συσκευή.Δουλεύει όπως ένα οποιοδήποτε gps με εικόνα και ήχο και επιπλέον το είχαμε και σαν χάρτη μέσα στην πόλη.Αρκεί φυσικά το tablet σου να διαθέτει λειτουργία gps δηλαδή να δέχεται σήμα απο δορυφόρο οπώς και οι κλασσικές συσκευές. Εγώ έχω το Asus 320m το οποίο έχει μπαταρία με 10 ώρες αναμονή.Αθήνα-Βελιγράδι δε χρειάστηκε φόρτιση και μας οδήγησε στην πόρτα του ξενοδοχείου ενώ πολλά gps δεν έχουν δρόμους Βελιγραδίου.
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Δεν έχει καμία σχέση με το ίντερνετ.Στην ουσία αγόρασα τους χάρτες που περιέχει το gps χωρίς τη συσκευή.Δουλεύει όπως ένα οποιοδήποτε gps με εικόνα και ήχο και επιπλέον το είχαμε και σαν χάρτη μέσα στην πόλη.Αρκεί φυσικά το tablet σου να διαθέτει λειτουργία gps δηλαδή να δέχεται σήμα απο δορυφόρο οπώς και οι κλασσικές συσκευές. Εγώ έχω το Asus 320m το οποίο έχει μπαταρία με 10 ώρες αναμονή.Αθήνα-Βελιγράδι δε χρειάστηκε φόρτιση και μας οδήγησε στην πόρτα του ξενοδοχείου ενώ πολλά gps δεν έχουν δρόμους Βελιγραδίου.
σ'ευχαριστώ. με κάλυψες.
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ονειρεμένο Ταξίδι
φινλανδια
παιδες τα φωτα σας...αγορασα εν ΤΟΜ ΤΟΜ VIA 135 EUROPE και χθες ειπα μιας και θα παω Εδεσσα να το δω πως δουλευει...πρωτη πατατα 100 μετρα μετα το νοσοκομειο και πριν μπω στην πολη (για οσους ξερουν απο Εδεσσα) μου λεει ''στριψτε αριστερα'' ομως αριστερα ειχε απαγορευτικο, αλλα και να μην ειχε σε κεινον τον δρομο βραδυ δεν εμπαινα !!! κοιταζομαστε με τη γυναικα μου και λεμε ''πατατα'' πηραμε !!! συνεχιζουμε στην πολη παλι ''στροφη αριστερα'' αλλα στο αγνωστο και παλι ( να πω οτι στο περιπου ηξερα που παμε)...συνεχιζουμε και επιτελους μας πηγε εκει που θελαμε !!! ξεκινεμε επιστροφη για Βεροια και λεω θα παμε οπου μας πει...στροφη δεξια αλλα κατι δε μαρεσει, στροφη αριστερα και παλι κατι δε μ' αρεσει και μεις να κανουμε σβουρες στο ιδιο σημειο, στροφη δεξια να ομως που δεξια ειχε απαγορευτικο λεω δε γ@μιεται παμε να παρουμε το σωστο δρομο για να γυρισουμε καποια στιγμη σπιτι μας !!! αμ δε ομως, λιγο εξω απο τη Βεροια και παλι στροφη δεξια !!! καλα ρε γμτ ειναι δυνατον να στειλει καποιον απο αυτο το δρομο 3 χμ εξω απο τη βεροια που το χρησιμοποιουμε μονον οσοι τον ξερουμε? συνεχιζουμε την πορεια μας και μετα απο 2 χμ παλι ''στροφη δεξια'' που αν στριβαμε θα συναντουσαμε τον προηγουμενο, το αγνοουμαι, 1χμ παλι πιο εκει στροφη αριστερα, ντε και καλα να μας βγαλει στο σημειο οπου θα μπαιναμε στον αρχικο δρομο, το αγνοουμαι, και μπαινουμε στην πολη καθ' οδον για το σπιτι μας και αυτο στην κοσμαρα του, στριψτε αριστερα, στριψτε δεξια, καντε αναστροφη, και 50 πριν το σπιτι μας λεει ''αναστροφη'' και μπλα μπλα μπλα αλλα στο σπιτι δε μας πηγε ποτε!!! λογικα κατι δεν εχω ρυθμισει σωστα, δεν μπορει να ειναι τοση π@π@αρια...

ευχαριστω πολυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom