Κουβέντα για φωτογραφικές μηχανές

prod21

Member
Μηνύματα
39
Likes
8
Εννοείς το φακό 18-55 IS II, σωστά;
Μια χαρά είναι για πρώτη dslr σε αυτό το ποσό. Ο φακός βέβαια είναι βασικός και δεν έχει μεγάλο ζουμ, για τον 18-135 πάει πάνω από 660€ (με την EOS 600D). Δες και τη Nikon D3200 με το φακό 18-105.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εννοείς το φακό 18-55 IS II, σωστά;
Μια χαρά είναι για πρώτη dslr σε αυτό το ποσό. Ο φακός βέβαια είναι βασικός και δεν έχει μεγάλο ζουμ, για τον 18-135 πάει πάνω από 660€ (με την EOS 600D). Δες και τη Nikon D3200 με το φακό 18-105.
Ναι, το είδα λίγο καθυστερημένα και το διόρθωσα.:) Σ΄ευχαριστώ πολύ. Να σε ρωτησω, αν ξέρεις, ποια η διαφορα μεταξύ των μοντέλων 1200D και 600D εκτός απ' την τιμή φυσικά;
 

prod21

Member
Μηνύματα
39
Likes
8
Έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά, οι μόνες διαφορές ότι η 1200D είναι πιο ελαφριά, ενώ η 600D έχει μεγαλύτερη ανάλυση στην οθόνη της. Ψάξε τι φακό θα πάρεις με το kit, γιατι ίσως ο 18-55 να μη σου κάνει, ή με λίγα παραπάνω χρήματα να πάρεις τον 18-105 για Nikon ή τον 18-135 για Canon. Καλή αγορά :)
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Το ζητημα είναι: θα μπορώ να χρησιμοποιήσω εύκολα αυτούς τους φακούς που προτείνεις ή θα θέλω 10 ώρες να ρυθμίζω για ένα κλικ; Κάπου διάβασα οτι είναι προτιμότερο για τους αρχάριους να ξεκινήσουν με έναν 18-55 και μετά να αγοράσουν συμπληρωματικά έναν 55-200.
Εντωμεταξύ σε κάποιο σάιτ είδα τη συγκριση ανάμεσα στην Canon 600d και τη Nikon d3200 και υπερτερεί η δεύτερη με διαφορά. Μέχρι την αγορά θα έχει γίνει το κεφάλι μου καζάνι!
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Αν πάντως καταλήξεις στη Nikon d3200, είναι προτιμότερο να δώσεις 100€ παραπάνω και να πάρεις το κιτ με φακό 18-105 (βγαίνει γύρω στα 500€).
 

prod21

Member
Μηνύματα
39
Likes
8
Το ζητημα είναι: θα μπορώ να χρησιμοποιήσω εύκολα αυτούς τους φακούς που προτείνεις ή θα θέλω 10 ώρες να ρυθμίζω για ένα κλικ; Κάπου διάβασα οτι είναι προτιμότερο για τους αρχάριους να ξεκινήσουν με έναν 18-55 και μετά να αγοράσουν συμπληρωματικά έναν 55-200.
Ο φακός 18-55 είναι το ίδιο εύκολος στο χειρισμό με τον 18-105, δε θα έχεις πρόβλημα. Οι διαφορές είναι στο βάρος (200 γραμμάρια πιο βαρύς ο δεύτερος) και φυσικά στο μεγαλύτερο ζουμ του δεύτερου. Αν δε σε ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή το μεγαλύτερο ζουμ ή σκοπεύεις να αγοράσεις στο μέλλον άλλο φακό, τότε σίγουρα και ο 18-55 κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Εγώ στη θέση σου, αν δε με ενδιέφερε το μεγάλο ζουμ θα πήγαινα στην canon 1200D με τον 18-55. Αλλιώς θα έδινα κάτι παραπάνω και θα έπαιρνα τη Nikon με το φακό 18-105.
 
Last edited:

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Η γνώμη μου ειναι ότι ο 18-55 ειναι ιδανικός (φτηνος-ελαφρύς-ιδιαίτερα sharp για την κατηγορία του) όχι μόνο για αρχαριο αλλα και πιο advanced νέο φωτογράφο. Για τα περισσότερα θέματα (οχι για safari βεβαια) το εύρος 18-55 ειναι αρκετό. Αλλωστε ειναι καλυτερα να μετακινείται ο φωτογράφος και να καδραρει το θέμα του
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, με έχετε βοηθήσει αρκετά.:)
Καλά αν μου κάτσουν λεφτά για σαφάρι δε θα κολλήσω στον φακό.;)
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Υπάρχουν και πολυ! φτηνά safari.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραία, ας το μεταφέρουμε εδώ. Μπορεί κάποιος με ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ λόγια που να καταλαβαίνει κι ένας ηλίθιος να μου απαντήσει στο εξής:
Τι φωτογραφική προτείνετε για κάποιον που ερωτεύτηκε τις δυνατότητες μιας καλής dslr αλλά δεν μπορεί να κουβαλάει μια κουμούτσα ολόκληρη και πλέον δεν καλύπτεται από τις απλές compact; Κάτι που να μην έχει πρόσθετο φακό και να είναι σχετικά δυνατό, ας είναι και ακριβούτσικο. Κάποιοι ανέφεραν για καλές compact και κάποιοι τις mirrorless, για τις οποίες δεν ξέρω τίποτε και θέλω να μάθω σε πολύ απλά ελληνικά.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Εσύ ζητάς ακριβώς αυτήν αλλά δεν ξέρω αν θα σου αρέσει η τιμή.

Εάν θέλεις και φακούς, εννοείται οτι πας mirrorless και ησυχάζεις.
Μην νομίζεις οτι φακοί = βάρος/μέγεθος γιατί εμένα (πχ) γίνεται και έτσι αλλά και έτσι.
Και στις βραδινές εξόδους, η δεύτερη -του ιδίου συστήματος- ακόμα πιο έτσι.
Ανάλογα τα γούστα μου :)
 
Last edited:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Αγοράζω μετά από πρόταση ανθρώπων με γνώσεις στη φωτογραφία την
Sony DSC-HX50. Μετά από δύο βδομάδες και στην τρίτη μέρα του ταξιδιού μου στη Βαρκελώνη και έχοντας άλλες 4 μέρες εκδρομής, την δίνω σε κάποιον να βγάλει όλη την παρέα φωτογραφία για να φαίνονται οι ομορφόφατσές μας. Και μπαμ πέφτει η φωτογραφική. Αλλαγή όλος ο φακός και ζημιά 100€. Ποτέ ξανά την φωτογραφική μου για να βγάλω την φάτσα μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.165
Μηνύματα
882.645
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom