Ίος Ίος κανείς;

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Πάω Ίο μεθαύριο μετά το '87 που πάτησα στο νησί τελευταία φορά.
Τότε, punk στα μισά μπαρ, bar brawls παντού, το Β-52 το έφτιαχναν με φωτιστικό οινόπνευμα, το απόλυτο χάος στη χώρα & καθημερινοί τσαμπουκάδες από χουλιγκάνους του Ολυμπιακού σε ανύποπτα Ιταλάκια στο κάμπινγκ του Μυλοπότα.
Το απόλυτο Far West coolness για έναν έφηβο που φορούσε Dr Martens & δερμάτινο windbreaker στους 35 βαθμούς.

Πάω χωρίς να ξέρω τι θα συναντήσω, πέρα από τις σκιές του μακρινού χτες.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Πάω Ίο μεθαύριο μετά το '87 που πάτησα στο νησί τελευταία φορά.
Τότε, punk στα μισά μπαρ, bar brawls παντού, το Β-52 το έφτιαχναν με φωτιστικό οινόπνευμα, το απόλυτο χάος στη χώρα & καθημερινοί τσαμπουκάδες από χουλιγκάνους του Ολυμπιακού σε ανύποπτα Ιταλάκια στο κάμπινγκ του Μυλοπότα.
Το απόλυτο Far West coolness για έναν έφηβο που φορούσε Dr Martens & δερμάτινο windbreaker στους 35 βαθμούς.

Πάω χωρίς να ξέρω τι θα συναντήσω, πέρα από τις σκιές του μακρινού χτες.
Να πας για φαγητο οπωσδήποτε στη χώρα στο Κατώγι! Φοβερός χώρος και πεντανόστιμα πιάτα! Ωραία τυπάκια και οι κοπέλες που το έχουν... Το καλύτερο ενα πιατο κοτοπουλο που δυστυχώς δε θυμαμαι το όνομα του!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Τι διαβάζουν τα ματάκια μου!!! Ομπρέλες και ξαπλώστρες στο Μαγγανάρι; Κυρ ελέησον! Οταν είχαμε πάει εμείς ημασταν μόνοι μας στην παραλία. Ούτε τον Κωστάκη (τον πρωην ντε) δεν είδαμε. Τελικά έχουν αλλάξει πολύ οι Κυκλάδες. Το διαπίστωσα φέτος μετά από 10+ χρόνια που είχα να πατήσω πόδι σε Κυκλαδονήσι. Μα τόσο πολύ πια έχω γεράσει;:rolleyes-80:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Μαγγανάρι, φοβερή παραλία, την έχω προλάβει κι εγώ χωρίς ξαπλώστρες. Τσουρουφλιστήκαμε στον ήλιο, αλλά απίθανα νερά...15 χρόνια πριν...
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εγώ ήμαν εκεί το 2001 και δεν υπήρχε ψυχή. Οντως φοβερή παραλία, απίθανα νερά!
 
  • Like
Reactions: GTS

paefstra

Member
Μηνύματα
12.930
Likes
40.768
Έκανα το απονενοημένο και πήγα διακοπές με παιδί φέτος στην Ίο. Αποδείχθηκε εξαιρετική επιλογή:
Ταχύτατη μετακίνηση με το ταχύπλοο από Πειραιά σε 3.45 ώρες, καταπληκτικές παραλίες που ήταν άδειες το πρωί που πηγαίναμε επειδή κοιμόντουσαν ακόμη τα ξενυχτισμένα, γρήγορη πρόσβαση με λεωφορείο κάθε 10 λεπτά σε όλο το νησί, καλό και καινούργιο Κέντρο Υγείας με παιδίατρο απίκο που τσεκαρίστηκε λόγω μικρού θέματος υγείας. Το βράδυ παιχνίδι στην πλατεία ως αργά, καθώς κι άλλοι έχουν την ίδια ιδέα να φέρουν παιδιά και στις 11-11.30 που άνοιγαν τα μπαράκια είχαμε ήδη μαζευτεί στο δωμάτιο.
Φοβερό value for money επιπλέον: Δωμάτιο στις παρυφές της χώρας με θέα όλο το Γυαλό σε τιμή όνειρο, δωρεάν επιστροφή με το ταχύπλοο από Πειραιά, δωρεάν μετακίνηση για τα παιδιά με το λεωφορείο και παιδική τιμή στις εκδρομές με το καραβάκι για Σίκινο και Μαγγανάρι, νορμάλ τιμές για μαγειρευτό φαγητό στο Nest στη Χώρα και την Αφροδίτη για ψαράκι στο λιμάνι καθώς και ψώνια από σούπερ μάρκετ αλυσίδας σε τιμές Αθήνας κι όχι νησιώτικες (στην Ανδρο πλήρωσα αδρά για τα παραπάνω).
Το ξανάκανα άνετα του χρόνου, κι ας μην πήρα χαμπάρι από τη νυχτερινή ζωή του νησιού. Προτεραιότητα ήταν οι άψογες παραλίες και η γραφικότητα και αποδείχθηκαν πάνω από τις προσδοκίες μου.
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21

thanos.4

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
καλησπέρα θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με την Ίο. Καταρχάς να πω ότι είμαστε φοιτητές και θα πάμε με σκοπό να διασκεδάσουμε! Οπότε θέλω να μάθω σε πια περιοχή προτείνετε να μένουμε, έχω ακούσει οτι η Χώρα μαζεύει τον κόσμο αλλά επειδή θέλουμε κάτι οικονομικό κοιτάζουμε και στις γύρω περιοχές. Γνωρίζετε το πόσο μακριά είναι ο γιαλος και ο μυλοπότας απο την χώρα?? επίσης χρειαζόσαστε σιγκινονια αν είμαστε σε αυτές τις περιοχές για να πάμε στην χωρα?αυτά προς το παρόν αν πιστευτέ οτι πρέπει να γνωρίζω κάτι άλλο πειτετο ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Εγώ προτείνω να μείνεις στη χώρα . Εκει ειναι ολο το fun . Ο Μυλοποτας απο τη Χώρα γίνεται και με το πόδι , αλλα εχει συγκοινωνία συχνή . Το θέμα ειναι οτι δεν ειναι συχνή για τις υπόλοιπες παραλίες .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.930
Likes
40.768
Αν δεν βρεις στη Χώρα, καλά είναι και στο Γυαλό, για να παίρνεις συγκοινωνία από την αφετηρία για κάθε παραλία.
Είναι 10 λεπτά με τα πόδια από τη χώρα, αλλά ανηφόρα/ κατηφόρα. Λεωφορείο κάθε 15 λεπτά αν βαριέστε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom