Ιταλία Ταξίδι σε Ρώμη και Φλωρεντία

malioufas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας κι από εμένα παιδιά! Περιφερόμενος στο διαδυκτιο κατέληξα στο travel stories και με λίγο ψάξιμο κατάλαβα πως κάπου εδώ ... κρύβεται ο/οι άνθρωπος/οι μου!!!!

Λοιπόν έκλεισα εισητηρια για Ρώμη (Ciampino) να πάω ένα διήμεράκι με το κορίτσι μου. (και με την ευκαιρία να δω και τον ΠΑΟΚ που παίζει στην φλωρεντια..... :clap::clap::clap::xalara::xalara:)

Εδώ λοιπόν ξεκινάει το "βάσανο"!!!
Που να μείνουμε στη Ρώμη (φτάνουμε βραδάκι Τετάρτης) ώστε να μπορέσουμε εύκολα να πάμε την άλλη μερα φλωρεντία , πως ειναι καλύτερα να πάμε και που να μείνουμε εκεί;

Να προσθέσω οτι θα ήθελα αν γίνεται, οικονομικές προτάσεις....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποία βοήθεια!!!!
 

shikabalas

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Καλησπερα και απο μενα και καλως σας βρηκα,πραγματικο κορυφαιο το φορουμ για οποιον ψαχνεται για ταξιδια μπραβο σε ολους που συμμετεχουν και μοιραζονται εμπειριες!

Οπως λεει και ο τιτλος, θα μοιρασουμε ενα 5ημερο σε Ρωμη και Φλωρεντια οικογενειακως.Φτανουμε Ρωμη Δευτερα 3/11 απογευμα-βραδακι,αναχωρηση μεσημερι Σαββατου.Ετσι οπως το εχω στο μυαλο μου ελεγα να μεινουμε Δευτερα Τριτη Τεταρτη Ρωμη και Πεμπτη Παρασκευη Φλωρεντια.Φυσικα εχω ψαξει τα υπαρχοντα τοπικ αλλα ειδικα οσον αφορα τα ξενοδοχεια δεν ξερω που ακριβως να κλεισω.Ψαχνουμε μεχρι 150 ευρω τη βραδια για τετρακλινο και οσο γινεται πιο κεντρικα,αν και το περπατημα δεν ειναι προβλημα και απο οτι καταλαβα ειναι πολεις που χαιρεσαι να τις περπατας.

Ας ξεκινησουμε λοιπον με προτασεις ξενοδοχειων απο οποιους επισκεφτηκαν προσφατα τις δυο πολεις και για αξιοθεατα κτλ θα τη βρουμε την ακρη,αν και ειναι λιγες οι μερες και θα πρεπει να τα στριμωξω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.398
Οικονομικο ξενοδοχειο θα βρεις στην περιοχη του termini,ο οποιος ειναι ο σταθμος των τρενων που θσ φυγεις για φλωρεντια.
Επειτα με τρενο μεχρι φλωρεντια S.M.Novella απο το σαιτ της trenitalia.το φθηνοτερο εισιτηριο κοστιζει 19 ευρω,οποτε αν δεις τετοια τιμη το χτυπας αμεσως.
Τωρα για φλωρεντια να μεινεις καπου κεντρικα ωστε να μπορεις να τη γυρισεις με τα ποδια γιατι οπως καταβα θα εισαι λιγες μερες εκει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.720
Likes
14.810
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
φίλε malioufas πόσο σου κόστισε το εισιτήριο για το κάθε άτομο??
 

malioufas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Οικονομικο ξενοδοχειο θα βρεις στην περιοχη του termini,ο οποιος ειναι ο σταθμος των τρενων που θσ φυγεις για φλωρεντια.
Επειτα με τρενο μεχρι φλωρεντια S.M.Novella απο το σαιτ της trenitalia.το φθηνοτερο εισιτηριο κοστιζει 19 ευρω,οποτε αν δεις τετοια τιμη το χτυπας αμεσως.
Τωρα για φλωρεντια να μεινεις καπου κεντρικα ωστε να μπορεις να τη γυρισεις με τα ποδια γιατι οπως καταβα θα εισαι λιγες μερες εκει.
Φίλε Jimp σ ευχαριστώ! Προτείνεις να κλείσω και τραινο απο τώρα δηλαδή;;
Τι θεωρείται κέντρο στη φλωρεντια;;;

φίλε malioufas πόσο σου κόστισε το εισιτήριο για το κάθε άτομο??
Μάκη μια ώρα μετα την κλήρωση 65€ πανε έλα με Ryanair!
3 ώρες μετα εχθές είχε παει 150€ περίπου το ιδιο ακριβώς!!!!
 
Μηνύματα
6
Likes
3
Καλησπερουδια σε ολους,

προσφατως επεστρεψα απο το ταξιδι μου στην Ιταλια και μπορω να πω θα μου μεινει αξεχαστο. Ετσι λοιπον αποφασησα να δωσω μερικες πληροφοριες για τιμες και μερη που πρεπει να επισκεφθειτε.

Καταρχας αεροπορικα εισητιρια δεν θα αναφερω γιατι οι τιμες αλλαζουν συνεχως. Εξαρτατε λοιπον απο την εποχη που θα ταξιδεψετε, απο τη μερα που θα ταξιδεψετε (το Σαββατοκυριακο τα εισητηρια ειναι ακριβοτερα), και ποσο καιρο πριν κελισατε τα εισητηρια σας. Οσο πιο νωρις τοσο πιο καλα.

Εχετε στο νου σας οτι επειδη στην Ιταλια τα κτηρια ειναι πολυ παλια να ειστε προσεκτικοι στην κρατηση του ξενοδοχειου γιατι πολλα δωματια δεν εχουν δικο τους wc αλλα κοινοχριστο.

Θα σας συμβουλεβα να επισκεφτειτε την Ιταλια (ειδικα τη Ρωμη) τους μηνες που δεν εχει πολυ τουρισμο αν θελετε να αποφυγετε ατελειωτες ουρες στα μουσεια.

Φτανετε λοιπον στο αεροδρομιο της Ρωμης. Ως εκει ολα ευκολα. Για να πατε απο το αεροδρομιο στο κεντρο της Ρωμης μπορειτε να χρησιμοποιησετε ταξι (45 € ), μπορειτε επισης να χρησιμοποιησετε το τρενο Leonardo Express με κοστος 16€ και διαρκεια 30 λεπτα. Ενας πιο οικονομικος τροπος ειναι το λεωφορειο το οποιο θα σας κοστισει 4€ και θα σας μεταφερει στο Termini απ'οπου μπορειτε να παρετε μετρο για οπουδηποτε θελετε.

Το εισητηριο του μετρο κοστιζει 1.50 €. Παρακατω θα βρειτε ενα συνδεσμο με τις στασεις του μετρο
http://www.rometoolkit.com/Images/rome_metro_map.gif

Στη Ρωμη αποφειγετε τα ταξι...ειδικα τα πειρατικα ταξι....

Ωρα για αξιοθεατα.

Collosseo+Roman Forum+Palatino 12 €
Leonardo Museum (Piazza del Popolo) 8 €
Castel Sant'Angelo 10.5€
Fontana Di Trevi (προσορινα κλειστη για μερεμετια)
Pantehon χωρις εισοδο
Μαυσολειο του Αυγουστου (δεν αξιζει...χωματερη...)
Μνημιο του V.Emmanuele χωρις εισοδο
Μουσεια Καπιτολειου (κλειστα)
Βατικανο 16€ (skip the line απο 25€)
Βασιλικη του Αγ. Πετρου δωρεαν, η ουρα συνηθως ειναι τεραστια επειδη περνας απο μηχανιματα ελεγχου τυπου αεροδρομιου

Τρενο προς Φλωρεντια, διαρκεια 1,5 ωρα, κοστος 43€, αξια ανεκτημιτη!

Η Φλωρεντια δεν ειναι ενα ταξιδι στο χωρο αλλα ενα ταξιδι στο χρονο. Μια πολη πραγματικα απιθανη. Το νεοτερο κτιριο κατασκεβαστηκε γυρω στο 1700. Πραγματικη μαγεια! Μια πεντακαθαρη πολη με πλακοστρωτο ολο το κεντρο. Τα μονα αυτοκινητα που θα δειτε στο κεντρο ειναι περιπολικα, ασθενοφορα, ταξι και λεωφορια. Ολες οι δημοσιες εργασιες γινοντε νυχτα.

Ημουν πολυ τυχερη γιατι η receptionist του ξενοδοχειου μου εδωσε ενα χαρτη και με κατατοπησε πληρως ως προς τα αξιοθεατα, τα καταστηματα, τα λεωφορια και τα super market.


Καθεδρικος ναος Duomo - Βαπτηστηριο, μουσειο Duomo και καμπαναριο 10€
Palazzo Vecchio + πυργος 14€
Μουσειο San Marco 4€
Πινακοθηκη Uffizi 12.5€
Εκκλησια Santa Croce 6€
Palazzo Pitti + Κηποι Boboli 20€

Δυσυχως εμεινα μονο 3 μερες Φλωρεντια και δεν προλαβα να επισκεφτω περισσοτερα αξιοθεατα. Αν ηξερα την ομορφια της θα κανονιζα περισσοτερες μερες. Αξιζει να την επισκεφτεις οπως και ολοκληρη την Τοσκανη.

ΠΡΟΣΟΧΗ κοιτατε ψηλα...θεικα ταβανια!!!
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα σας!

Στις 2 Ιουλίου πετάμε από Κέρκυρα με easyjet για Ρώμη , με σκοπό από εκεί να πάρουμε το τρένο για Φλωρεντία! Επειδή όμως η πτήση μας φτάνει στη Ρώμη γύρω στις 11:30 το βράδυ και το τρένο θα το πάρουμε το ξημέρωμα (δλδ μεσολαβούν περίπου 6-7 ώρες) θα ήθελα να σας ρωτήσω που θα μπορούσαμε να "σκοτώσουμε" τις ώρες μας. θα ήταν ασφαλές κάπου μέσα στη Ρώμη ή να περιμένουμε στο αεροδρόμιο?? Επίσης θα υπάρχει η δυνατότητα μετακίνησης από το Αεροδρόμιο με λεωφορείο προς termini τέτοιες ώρες??

Ευχαριστώ πολύ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα σας!

Στις 2 Ιουλίου πετάμε από Κέρκυρα με easyjet για Ρώμη , με σκοπό από εκεί να πάρουμε το τρένο για Φλωρεντία! Επειδή όμως η πτήση μας φτάνει στη Ρώμη γύρω στις 11:30 το βράδυ και το τρένο θα το πάρουμε το ξημέρωμα (δλδ μεσολαβούν περίπου 6-7 ώρες)
1. να περιμένουμε στο αεροδρόμιο??
2. υπάρχει η δυνατότητα μετακίνησης από το Αεροδρόμιο με λεωφορείο προς termini τέτοιες ώρες??
1. Ναι
2. Ναι
 

zouzou92

Member
Μηνύματα
114
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
να ρωτησω και εγω κατι.ξερεις αν ισχυει καποια εκπτωση για κατω των 26 με ταυτοτητα η με φοιτητικο πασο?γιατι στο παρισι μας βολεψε και στα μουσεια δεν πληρωσαμε τιποτα
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
220
Likes
1.259
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Γειά σας και από μένα! Μόλις γράφτηκα στο travelstories! Θα κάνουμε ένα ταξίδι ρωμη Φλωρεντία με τον φίλο μου μιας και τυχαμε δύο εισιτήρια! Θέλω να ρωτήσω αν το τέρμινι είναι καλή περιοχή για διαμονή και δεύτερον στη Φλωρεντία μπορώ να πάω με τρένο ή με λεωφορείο και πόσο στοιχίζουν ?
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Γειά σας και από μένα! Μόλις γράφτηκα στο travelstories! Θα κάνουμε ένα ταξίδι ρωμη Φλωρεντία με τον φίλο μου μιας και τυχαμε δύο εισιτήρια! Θέλω να ρωτήσω αν το τέρμινι είναι καλή περιοχή για διαμονή και δεύτερον στη Φλωρεντία μπορώ να πάω με τρένο ή με λεωφορείο και πόσο στοιχίζουν ?
Καλως όρισες!
Μπορεις να ταξιδεψεις με τρένο και να δεις τις τιμες απο τα site των trenitalia και italotrain. Καλο θα ήταν να κλεισεις τα εισιτήρια σου ιντερνετικα και πιο νωρις γιατι οι τιμές ειναι πιο χαμηλές.
Το τερμινι είναι μια οκ περιοχή, μπορείς να πας περπατωντας στα περισσότερα αξιοθέατα, κάποιοι ανησυχούν για την περιοχή κ κατα ποσο επικίνδυνη είναι, αλλα έχουμε πει δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
220
Likes
1.259
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Καλως όρισες!
Μπορεις να ταξιδεψεις με τρένο και να δεις τις τιμες απο τα site των trenitalia και italotrain. Καλο θα ήταν να κλεισεις τα εισιτήρια σου ιντερνετικα και πιο νωρις γιατι οι τιμές ειναι πιο χαμηλές.
Το τερμινι είναι μια οκ περιοχή, μπορείς να πας περπατωντας στα περισσότερα αξιοθέατα, κάποιοι ανησυχούν για την περιοχή κ κατα ποσο επικίνδυνη είναι, αλλα έχουμε πει δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Σε ευχαριστώ πολύ! Να ρωτήσω και κάτι άλλο από budget δεδομένου ότι θα μένουμε τέσσερις μέρες Ρωμη και μια Φλωρεντία (αυθημερόν) με 100 ευρώ το ζευγάρι εκτός τρένο και ξενοδοχεία θα είμαστε Οκ ??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom