Γενικά Jat Airways

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Με airtickets ειχα κλεισει.Για το αλλο που ρωτας δεν ξερω γιατι κανω check in παντα στο γκισε.
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Προσωπική εμπειρία τον Ιούλιο.

Ταξίδεψα με Ait Serbia για Βρυξέλλες μέσω Βελιγραδίου.
Αν εξαιρέσουμε μια μικρή καθυστέρηση επιβίβασης στην επιστροφή από Βελιγράδι για Αθήνα περίπου 25' δεν μπορώ να πώ πως είχα κάποια άλλη "παρατήρηση" για την εταιρία παροτι είχα μικρές επιφυλάξεις.

Προσωπικό τυπικό και χαμογελαστό (αν και επέμεναν να μου μιλούν στα Σέρβικα!!!).Γεύμα κλασικό τυποποιημένο μέτριας ποιότητας (προτιμώ όμως πάντα να μην τρώω μέσα στο αεροπλάνο για προληπτικούς λόγους). Πιλοτοι πολύ καλοί σε απογειώσεις και προσγειώσεις.Κανένα πρόβλημα με τα αεροσκάφη σε καμία από τις 4 συνολικά πτήσεις.

ΥΓ Το Νίκολα Τεσλα του Βελιγραδίου είναι απλά τραγικό αεροδρόμιο...Ειδικά δε χώροι όπως οι τουαλέτες και οι αίθουσες αναμονής (ο Θεός να τις κάνει...)

Τα check in προσωπικά τα έκανα στο γκισέ του αεροδρομίου χωρίς κάποιο πρόβλημα αν και παρατήρησα στις Βρυξέλλες επιστρέφοντας πως είχε δημιουργηθεί πρόβλημα με άλλη πτήση της ίδιας εταιρίας πάλι για Ελλάδα και υπήρχε κάποια παρανόηση διότι οι πτήσεις είχαν διαφορά μίας ώρας και είχαν έντονο προβληματισμό οι επιβάτες (βαλίτσες,επιβίβαση κλπ).

ΥΓ Το αεροσκάφος της επιστροφής ονομαζόταν Vlade Divac...Λέτε να σηκώσουμε κανα μετάλλιο φέτος ???!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Να συμπληρωσω την cult κομμωση ολων των αεροσυνοδων με τον χαρακτηριστικο κοτσο!
 

lastsupper

Member
Μηνύματα
37
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
unknown
Ταξίδι-Όνειρο
θιβετ-περου
Ταξίδεψα με την συγκεκριμένη εταιρία το περασμένο Πάσχα για Βερολίνο μέσω Βελιγραδίου. Στην πτήση Αθήνα-Βελιγράδι το αεροπλάνο ήταν παλιό και θορυβώδες ενώ στο Βελιγράδι-Βερολίνο παρ όλο που το αεροσκάφος ήταν αισθητά πιο καινούριο είχαμε μισή ώρα καθυστέρηση καθώς γινόταν επανεκκίνηση σε έναν από τους υπολογιστές του αεροσκάφους όπως μας ενημέρωσε ο πιλότος. Στον γυρισμό δεν συνέβη τίποτα αξιοπερίεργο στις 2 πτήσεις και να προσθέσω ότι και το Βελιγράδι-Αθήνα έγινε με καινούριο αεροσκάφος.
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Μιας που επέστρεψα από το ταξίδι Θεσσαλονίκη ~ Παρίσι μέσω Βελιγραδίου να πω και εγώ την προσωπική μου εκτίμηση (όχι ότι έχω την τρελή εμπειρία οι μόνες αεροπορικές που έχω ταξιδέψει είναι ολυμπιακή,αιγαίου, τουρκικές, sky Europe :p και malev.)

Αν εξαιρέσουμε λοιπόν το γεγονός ότι στο Cdg~Paris περίμενα στην ουρά κάνα 2ωρο για check in δε βρήκα κάτι μεμπτό ίσα ίσα θα έλεγα, και οι 4 πτήσεις ήταν ευχάριστες και το προσωπικό ευγενικό.

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί δεν έχει Web check in..ίσως να είχε το μισό κόσμο στην ουρά.
 

billvar

Member
Μηνύματα
132
Likes
166
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έχω βρει κάτι εισιτήρια για Παρίσι σε πολύ καλή τιμή για μέσα στις γιορτές με την εν λόγω εταιρεία. Η επιφύλαξη μου είναι ότι και στην πτήση για να πάω (55 λεπτά) άλλα κυρίως στην επιστροφή (40 λεπτά), έχει μικρο connection στο αεροδρόμιο του Βελιγραδίου και σκέφτομαι μην τρέχω χρονιάρες μέρες. Να κλείσω με Turkish και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο?
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Τι ακριβώς εννοείς; Η πτήση δεν είναι Θεσσαλονίκη προς Παρίσι με ενδιάμεσο το Βελιγράδι; Εμάς έτσι ήταν και μάλιστα με μικρούς χρόνους αναμονής στο Βελιγράδι (τώρα που το σκέφτομαι σε μια πτήση είχαμε και καθυστέρηση) αλλά όλα οκ δεν έφυγαν χωρίς εμάς!

Αρνητικό που ξέχασα να γράψω: όταν πηγαίναμε Παρίσι η βαλίτσα/τσάντα της φίλης μας σχίστηκε. Παρόλο που πήρε ένα χαρτί επιβεβαίωσης της ζημιάς στο CDG, σήμερα μετά από ένα μήνα κανένα νέο και ακόμα περιμένει αποζημίωση. Επίσης Στο γυρισμό οι φίλοι μας δεν παρέλαβαν τη μια βαλίτσα τους. Στο μακεδονία μας είπαν πως είναι συχνό φαινόμενο με αυτήν την εταιρεία. (δεν ξέρω κατά πόσο στέκει). Πάντως οι φίλοι μας την παρέλαβαν την επόμενη ημέρα.
 

billvar

Member
Μηνύματα
132
Likes
166
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έτσι είναι και με πολύ μικρούς χρονους αναμονής! Αυτό με ανησυχεί! Αν υπάρχει καθυστέρηση , θα χάσουμε την πτήση ή θα μας περιμένουν; Έχουν τέτοια υποχρέωση;
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Νομίζω θα σας περιμένουν. Το είχαμε και εμείς απορία και κάποιοι συνταξιδιώτες μας είπαν πως σίγουρα περιμένει. Και λογικό μου ακούγεται καθώς το εισιτήριο είναι για Παρίσι, με σταση στο βελιγράδι. μάλιστα στο μακεδονία παίρνεις και το boarding pass βελιγράδι παρίσι.

Δε χάνεις τίποτα πάντως να τους πάρεις τηλ.και να ρωτήσεις
 

billvar

Member
Μηνύματα
132
Likes
166
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Νομίζω θα σας περιμένουν. Το είχαμε και εμείς απορία και κάποιοι συνταξιδιώτες μας είπαν πως σίγουρα περιμένει. Και λογικό μου ακούγεται καθώς το εισιτήριο είναι για Παρίσι, με σταση στο βελιγράδι. μάλιστα στο μακεδονία παίρνεις και το boarding pass βελιγράδι παρίσι.

Δε χάνεις τίποτα πάντως να τους πάρεις τηλ.και να ρωτήσεις
Ευχαριστώ @Kafkasios για τον χρόνο σου και για τις απαντήσεις! Θα τους πάρω τηλέφωνο και θα μάθω.
 
Μηνύματα
49
Likes
96
Φυσικά και θα σας περιμένουν! Εφόσον η πτήση είναι με την ίδια εταιρεία και απλά έχει ως ενδιάμεσο σταθμό το Βελιγράδι, δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει το αεροπλάνο χωρίς να έχει έρθει το προηγούμενο. Είχα κι εγώ connection με τη JAT (Air Serbia πλέον) στο Βελιγράδι για Ζυρίχη και παρόλο που η πτήση από Θεσσαλονίκη για Βελιγράδι είχε μεγάλη καθυστέρηση, η επόμενη πτήση για Ζυρίχη μας περίμενε. Είχα παραδώσει και κάτι βαλιτσάρες...τίγκα μέχρι επάνω, 20 κιλά η καθεμία, δεν έπαθαν τίποτα! Το μόνο που με είχε χαλάσει με τη JAT ήταν η πολύ πρωινή και άβολη ώρα πτήσης από Θεσσαλονίκη. Ελπίζω να βοήθησα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.715
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom