Ryanair 1o Ταξίδι με την Ryanair. Βοήθεια

koulisan

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα και από εμένα. σκέφτομαι να πετάξω και γω πρώτη φορά με την ryanair μέσα στις γιορτές. διαβάζοντας κάποια πράγματα εδώ μέσα με κάνουν νευρικό. κάθε φορά όταν ταξιδεύω το μόνο που κρατάω στα χέρια μου είναι το laptop μου. αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να το βάλω στην βαλίτσα μου? δεν γίνεται να πληρώσουμε κάτι extra ώστε να το κρατάω?

άλλη ερώτηση. η αποσκευή μας πρέπει να είναι συγκεκριμένων διαστάσεων?

3η και τελευταία. επειδή είμαι λίγο κοκοκο με τα αεροπλάνα, ο στόλος της θεωρείται αξιόπιστος?

ευχαριστώ εκ των προτέρων....
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Nομιζω αν διαβασεις οτι εχει γραφτει για τη συγκεκριμενη εταιρεια εδω μεσα οι αποριες σου θα λυθουν αμεσως.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
καλησπέρα και από εμένα. σκέφτομαι να πετάξω και γω πρώτη φορά με την ryanair μέσα στις γιορτές. διαβάζοντας κάποια πράγματα εδώ μέσα με κάνουν νευρικό. κάθε φορά όταν ταξιδεύω το μόνο που κρατάω στα χέρια μου είναι το laptop μου. αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να το βάλω στην βαλίτσα μου? δεν γίνεται να πληρώσουμε κάτι extra ώστε να το κρατάω?

άλλη ερώτηση. η αποσκευή μας πρέπει να είναι συγκεκριμένων διαστάσεων?

3η και τελευταία. επειδή είμαι λίγο κοκοκο με τα αεροπλάνα, ο στόλος της θεωρείται αξιόπιστος?

ευχαριστώ εκ των προτέρων....
ναι το λαπ τοπ πρεπει να το βαλεις μεσα στην χειραποσκευη..αν το θες μαζι σου θα πρεπει να δωσεις την χειραποσκευη και να χρεωθει κανονικα..

οι διαστασεις της χειραποσκευης ειναι στανταρ και ειναι 55*40*20..

ο στολος της εχει νομιζω καινουρια αεροπλανα και πιστευω οτι ειναι αξιοπιστος..αλλα υπαρχουν αεροπορικοεταιρειολαγνοι εδω μεσα που θα σε κατατοπισουν καλυτερα σαυτο το θεμα..
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΡΑ
μονο μια χειραποσκευη αλλιωσ βαζεισ χρεωσει και μια βαλιτσα και κανεισ αυτο που λεσ ειναι στανταρ διαστασεισ και ενα τεμ.
μια χαρα ειναι η εταιρια και το προσωπικο
 

koulisan

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
πράγματι. μετά το ποστ μου είδα τους οδηγούς που έκανε ένα παιδί και εκεί έχει λυμένες τις απορίες μου.

σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
 

stelios357

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Καλησπέρα σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όποιον γνωρίζει.Πετάω σε 4 μέρες για κύπρο με ryanair και στο check in έγραψα Στέλιος αντί Στυλιανός που γράφει η ταυτότητα.Φυσικά τον αριθμό ταυτότητας τον έγραψα σωστά.Λέτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα και αν ναί τι πρέπει να κάνω??? Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Καλησπέρα σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όποιον γνωρίζει.Πετάω σε 4 μέρες για κύπρο με ryanair και στο check in έγραψα Στέλιος αντί Στυλιανός που γράφει η ταυτότητα.Φυσικά τον αριθμό ταυτότητας τον έγραψα σωστά.Λέτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα και αν ναί τι πρέπει να κάνω??? Ευχαριστώ
Από Ελλάδα πετάς; Από Ελλάδα για Κύπρο πολύ αμφιβάλλω ότι θα συναντήσεις πρόβλημα με τέτοιο πράγμα, αλλά η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και να το αλλάξεις για να μη ρισκάρεις.
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλημέρα!

Ταξιδεύω σύντομα και ήθελα να ρωτήσω τα εξής σημαντικά:
1. Η ταυτότητα μου ειναι Χ 39810 (π.χ) . α) Εγώ το γράμμα "Χ", άσχετα με το εάν φαίνεται το ίδιο και στα ελληνικά και στα αγγλικά, πρέπει να φροντίσω να είναι το "X" στα λατινικά; β) Πρέπει να έχει space μεταξυ τους (Χ 39810) ή πρέπει να ειναι κολλημένα όλα μαζί διπλα- διπλα (Χ39810);
2. Ημερομηνία λήξης Ταυτότητας: Κάπου εδώ διάβασα ότι γράφουμε αυτήν την ημερομηνία η οποία είναι 5 χρόνια μπροστά από τότε που πετάμε. Σε ένα άλλο forum της ryanair διάβασα ότι βάζουμε οποιαδήποτε μελλοντικη ημερομηνία μας κατεβαίνει στο κεφάλι. Το πρόβλημα μου είναι το εξής: Εγώ, την προηγούμενη φορά είχα βάλει στην λήξη ταυτότητας την ημερομηνία 24/5/2012 ( δέκα χρόνια μετά την έκδοση της ταυτότητας ) επειδή έτσι είχα διαβάσει σε κάποια posts... Και τώρα δεν μου έχει τέτοια επιλογή(του έτους 2012 εννοώ).. Τι να κάνω; Αν βάλω άλλη ημερομηνία θα έχει πρόβλημα; Και τελικά οποιανδήποτε ημερομηνία και να βάζω κάθε φορά διαφορετική ίσως δεν παίζει ρόλο; Σας παρακαλώ, βοηθήστε με γιατί δεν ξέρω πιο από όλα αυτά ισχύει;

Ευχαριστώ πολύ!
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Καλησπέρα χρειάζομαι τη βοηθεια σας για κάποια λάθη που έγιναν.

1) Έκανα μέσω του skyscanner.com αναζήτηση για πτήση Αθήνα-Θεσσαλονικη, για 3 άτομα. (2 ενήλικες και 1 παιδί ηλικίας 15 ετών αλλά βάσει των επιλογών που είχα στο site έπρεπε να καταχωρήσω το παιδί ώς ενηλικα ηλικίας 12+). Μου έβγαλε ολες τις πτησεις και εγώ επέλεξα της ryanair. Μεταφέρθηκα στο site ryanair.com με συμπληρωμένα τα πεδία αναζήτησης απο πριν και προχώρησα τη κράτηση. Αφού ομως έκανα και online check in διαπίστωσα πως για τα παιδιά ηλικίας κάτω των 16 στη ryanair επρεπε να το καταχωρήσω ως παιδι και οχι ως ενηλικα. Το αποτέλεσμα; Εχω boarding Pass για 3 ενήλικες ενω ο ένας ειναι 15 ετων.

Τι μπορω να κανω για να διορθωσω το λαθος;

Ευχαριστω πολυ
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Εφόσον είναι εσωτερική η πτήση δεν έχεις προβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom