Κίνα Βοήθεια για Κίνα!

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
Γεια σας! Σε Λιγότερο από 3 βδομάδες θα ταξιδέψω στην Κίνα και θα ήθελα την βοήθειά και την γνώμη σας. Εχο ένα πλάνο στο μυαλό μου αλλά ακόμα δεν κατέληξα. Έχουμε και λέμε..
1 ημέρα Πεκίνο (άφιξη)
2 ημέρα Πεκίνο
3 ημέρα Πεκίνο
4 ημέρα Χian (περιήγηση στην πόλη)
5 ημέρα Χian ( επίσκεψη στον πήλινο στρατό)
6 ημέρα Chengdu (περιήγηση στην πόλη)
7 ημέρα Chengdu (επίσκεψη στο κέντρο έρευνας των Πάντα)
8 ημέρα Guilin (περιήγηση στην πόλη)
9 ημέρα Guilin ( βαρκάδα στον ποταμό Λι)
10 ημέρα Σαγκάη
11 ημέρα Σαγκάη ( βόλτα στην Hangzhou)
12 ημέρα Σαγκάη ( βόλτα στην Suzhou)
13 ημέρα Πεκίνο
14 ημέρα Πεκίνο
Λέτε να είναι υπερβολικά κουραστικο? Πεκίνο- Xian και Σαγκάη-Πεκίνο σκέφτομαι να πάω με bullet train και τις υπόλοιπες διαδρομές αεροπορικώς. Γνωρίζει κανείς που να κοιτάξω για φτηνές πτήσεις εκτός απο elong και ctrip καθως και για ξενοδοχεία?
Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου είναι χρήσιμη. Σας ευχαριστώ!
 

stella sakal

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!!Τον Ιούνιο ταξιδεύω για πεκίνο και σαγκάη και δεν ξέρω απο που να πρωτο αρχίσω!! καμιά βοήθεια??
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλους!!Τον Ιούνιο ταξιδεύω για πεκίνο και σαγκάη και δεν ξέρω απο που να πρωτο αρχίσω!! καμιά βοήθεια??
Για αρχή άρχισε διάβασμα από εδώ
http://www.travelstories.gr/community/threads/Βοήθεια-για-Κίνα.50262/
και από τις ιστορίες των μελών
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ασία.58/?prefix_id=26
:)
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
@amazon δεν εχω φτιαξει ακομα προγραμμα, αλλα μαλλον για Πεκινο, Σιαν, ισως και Πινγκιαο με κοβω. Αν εχεις παει εκει θελω συμβουλες- προτασεις! ;)
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Εμεις πηγαμε Πεκινο, Χαντσοου και Σαγκαη αρα κοινο εχουμε το Πεκινο.
Πηγαμε και σε αλλες πολεις οπως επισης ειχαμε και εσωτερικη πτηση.
Πολλες ωρες ομως εξω 10 ωρες σερι απο το πρωι ...

Πεκινο ενοειτε οτι πας σεινικο τειχος , Tian Tan ,Τιεν αν μεν ,ταφοι Μινγκ ,Απαγορευμενη Πολη!
Γενικα αν εισαι φαν τις ιστοριας τους και του πολιτισμου τους θα την λατρεψεις εγω απο μικρη ονειρευομουν να παω σεινικο τειχος.:clap:
Απο κει κ περα ολοι ειναι φιλικοι χαμογελαστοι δε θα δεις τσατισμενο κινεζο.(αλλα δεν θα συννενοηθεις κιολας :haha: κανεις δεν ξερει αγγλικα )

Συναλλαγμα μεσα στο ξενοδοχειο καναμε σε μηχανημα .
Προσοχη τα νερα τους μονο εμφιαλωμενα οχι χυμους κ τετοια τα αραιωνουν με δικο τους νερο .(παρε χαπια ενοειται καλου κακου , ενα Mini φαρμακειο )
Εαν πινεις γαλα στον καφε παρε μαζι σου μεριδουλες δε φημιζονται για το γαλα τους,θελει προσοχη τι τρωως κ που.
Εμεις ειχαμε πρωινο κ βραδινο στο ξενοδοχειο κ ολη μερα τη βγαζαμε με κατι ελαφρυ που ειχαμε παρει απο δω μπισκοτακια ,γκοφρετες κτλ..(να ναι καλα η μανουλα μου μας εκανε πιτα και βγαλαμε 5 μερες με αυτην )
Να φανταστεις οτι εγω λατρευω το κινεζικο (μαγειρευω κινεζικο αλλα αυτο που τρωω στην ευρωπη.Εκει ειναι αλλιως.(πρεπει να τα πω κι αυτα μην πας ετσι)

Οπωσδηποτε να πιεις τις κινεζικες μπυρες και να τρωως τα φρουτα τους αλλη διασταση!!:)

Πηγαμε σε κηπους καναμε βαρκαδες καναμε τελετη τσαγιου η Κινα ειναι μαγικη και σιγουρα κατι εντελως μοναδικο αυτο το ταξιδι δε ξερω με επηρεασε πολυ γυρισα με μια εσωτερικη ηρεμια.Ηθελα μερες για να επεξεργαστω τα οσα ειδα και βιωσα εκει !

Σου ευχομαι να περασεις υπεροχα !:clap:
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Εμεις πηγαμε Πεκινο, Χαντσοου και Σαγκαη αρα κοινο εχουμε το Πεκινο.
Πηγαμε και σε αλλες πολεις οπως επισης ειχαμε και εσωτερικη πτηση.
Πολλες ωρες ομως εξω 10 ωρες σερι απο το πρωι ...

Πεκινο ενοειτε οτι πας σεινικο τειχος , Tian Tan ,Τιεν αν μεν ,ταφοι Μινγκ ,Απαγορευμενη Πολη!
Γενικα αν εισαι φαν τις ιστοριας τους και του πολιτισμου τους θα την λατρεψεις εγω απο μικρη ονειρευομουν να παω σεινικο τειχος.:clap:
Απο κει κ περα ολοι ειναι φιλικοι χαμογελαστοι δε θα δεις τσατισμενο κινεζο.(αλλα δεν θα συννενοηθεις κιολας :haha: κανεις δεν ξερει αγγλικα )

Συναλλαγμα μεσα στο ξενοδοχειο καναμε σε μηχανημα .
Προσοχη τα νερα τους μονο εμφιαλωμενα οχι χυμους κ τετοια τα αραιωνουν με δικο τους νερο .(παρε χαπια ενοειται καλου κακου , ενα Mini φαρμακειο )
Εαν πινεις γαλα στον καφε παρε μαζι σου μεριδουλες δε φημιζονται για το γαλα τους,θελει προσοχη τι τρωως κ που.
Εμεις ειχαμε πρωινο κ βραδινο στο ξενοδοχειο κ ολη μερα τη βγαζαμε με κατι ελαφρυ που ειχαμε παρει απο δω μπισκοτακια ,γκοφρετες κτλ..(να ναι καλα η μανουλα μου μας εκανε πιτα και βγαλαμε 5 μερες με αυτην )
Να φανταστεις οτι εγω λατρευω το κινεζικο (μαγειρευω κινεζικο αλλα αυτο που τρωω στην ευρωπη.Εκει ειναι αλλιως.(πρεπει να τα πω κι αυτα μην πας ετσι)

Οπωσδηποτε να πιεις τις κινεζικες μπυρες και να τρωως τα φρουτα τους αλλη διασταση!!:)

Πηγαμε σε κηπους καναμε βαρκαδες καναμε τελετη τσαγιου η Κινα ειναι μαγικη και σιγουρα κατι εντελως μοναδικο αυτο το ταξιδι δε ξερω με επηρεασε πολυ γυρισα με μια εσωτερικη ηρεμια.Ηθελα μερες για να επεξεργαστω τα οσα ειδα και βιωσα εκει !

Σου ευχομαι να περασεις υπεροχα !:clap:
Τετοια να μου λες να μου ανοιγεις την ορεξη περισσοτερο!!! Σινικο τειχος πώς πηγατε; Κλεισατε οδηγο; Ποιο τμημα επισκεφτηκατε; Λεω να παω να το δω στο jinshaling ή στο Simatai που ειναι, λενε, πιο αυθεντικο και με λιγοτερο κοσμο.
Κανα κινεζικο σοου με ακροβατικα ειδατε;
Επισης, μηπως κατα τυχη ειδατε τιμες κινητων τηλεφωνων; Ειναι πιο φθηνα εκει; Μιλαω για καθαρα κινεζικες μαρκες (HTC, Huawei κλπ).
Για το φαγητο χρειαζονται τοσες προφυλαξεις; Ηθελα να 'μαι πιο χαλαρος. Σε αντιθεση με την Ινδια εδω σκοπευω να δοκιμαζω ο,τι street food βρεθει μπροστα μου!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Δεν θα στο πρότεινα.
Ζατί;;; Δεν είναι τόσο χάλια στο Πεκίνο (θέλω να) πιστεύω... κάποια στάνταρ υγιεινής πρέπει να υπάρχουν. Από την άλλη εσύ κάτι έπαθες απ' ότι θυμάμαι στην ιστορία σου (πότε θα την τελειώσεις; )... απ' το φαγητό ήταν;;;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Εμεις ειχαμε πρωινο κ βραδινο στο ξενοδοχειο κ ολη μερα τη βγαζαμε με κατι ελαφρυ που ειχαμε παρει απο δω μπισκοτακια ,γκοφρετες κτλ..(να ναι καλα η μανουλα μου μας εκανε πιτα και βγαλαμε 5 μερες με αυτην )
Να φανταστεις οτι εγω λατρευω το κινεζικο (μαγειρευω κινεζικο αλλα αυτο που τρωω στην ευρωπη.Εκει ειναι αλλιως.(πρεπει να τα πω κι αυτα μην πας ετσι)
Θεωρώ εξαιρετικά υπερβολικό να ταξιδέψει κάποιος από την Ελλάδα στην Κίνα και να έχει πάρει μαζί του σνακ. Στο Πεκίνο καταευχαριστήθηκα τους φούρνους. Έχουν απίστευτα σφολιατοειδή για πρωινό και για όλες τις ώρες της ημέρας. Εννοείτε δεν υπάρχει τίποτα κατεψυγμένο. Ζυμώνουν πάντα και παντού ολόφρεσκα προιόντα και είναι κρίμα να μην τα γευτεί κάποιος.Σε αντίθεση με την Ελλάδα που οι πιο πολλοί φούρνου πουλάνε κατεψυγμένες τυρόπιτες και ψωμιά.
Επίσης φάγαμε σε εστιατόρια, σε πάγκους , σε υπαίθριες αγορές χωρίς κανένα πρόβλημα. Πιστεύω επίσης πως είναι υπερβολικό να περιοριστεί κάποιος τρώγοντας μόνο στο ξενοδοχείο. Δεν έχει καμιά διαφορά άλλωστε το εστιατόριο του ξενοδοχείου με τα υπόλοιπα εστιατόρια, προμηθεύονται ίδιες πρώτες ύλες.
Τέλος συμφωνώ για την προσοχή που πρέπει να δείχνουμε στο νερό και στα παγάκια τους . Παγάκια κάποιες φορές δεν μπορώ να τα αποφύγω όταν παίρνω χυμούς ή γλυκά με θρυμματισμένο πάγο. Νερό όμως αυστηρά και μόνο εμφιαλωμένο.
Μέρος του ταξιδιού μου θεωρώ πως είναι και οι νέες γεύσεις για αυτό δοκιμάζω όσα πιο πολλά μπορώ.
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Θεωρώ εξαιρετικά υπερβολικό να ταξιδέψει κάποιος από την Ελλάδα στην Κίνα και να έχει πάρει μαζί του σνακ. Στο Πεκίνο καταευχαριστήθηκα τους φούρνους. Έχουν απίστευτα σφολιατοειδή για πρωινό και για όλες τις ώρες της ημέρας. Εννοείτε δεν υπάρχει τίποτα κατεψυγμένο. Ζυμώνουν πάντα και παντού ολόφρεσκα προιόντα και είναι κρίμα να μην τα γευτεί κάποιος.Σε αντίθεση με την Ελλάδα που οι πιο πολλοί φούρνου πουλάνε κατεψυγμένες τυρόπιτες και ψωμιά.
Επίσης φάγαμε σε εστιατόρια, σε πάγκους , σε υπαίθριες αγορές χωρίς κανένα πρόβλημα. Πιστεύω επίσης πως είναι υπερβολικό να περιοριστεί κάποιος τρώγοντας μόνο στο ξενοδοχείο. Δεν έχει καμιά διαφορά άλλωστε το εστιατόριο του ξενοδοχείου με τα υπόλοιπα εστιατόρια, προμηθεύονται ίδιες πρώτες ύλες.
Τέλος συμφωνώ για την προσοχή που πρέπει να δείχνουμε στο νερό και στα παγάκια τους . Παγάκια κάποιες φορές δεν μπορώ να τα αποφύγω όταν παίρνω χυμούς ή γλυκά με θρυμματισμένο πάγο. Νερό όμως αυστηρά και μόνο εμφιαλωμένο.
Μέρος του ταξιδιού μου θεωρώ πως είναι και οι νέες γεύσεις για αυτό δοκιμάζω όσα πιο πολλά μπορώ.

Συμφωνω σε αυτο κ γω ειμαι φαν να δοκιμαζω κουζινες πιστεψε με..
Εαν καποιος αγαπαει την κινεζική κουζινα ειμαι εγω εμαθα να μαγειρευω κινεζικο γι αυτο το λογο.

Αλλα ακομα κ οι σφολιατες τους ηταν αγευστες εντελως....επισης οσοι εχουν παει τα ιδια μ λεγανε για το φαγητο.ολοι μα ολοι επαιρναν απο δω οσοι δοκιμαζαν τα παντα την εβγαλαν στην τουαλετα..Φυσικα κ δε τα βγαζω απο το μυαλο μου η ταξιδιωτικη μ πρακτορας εχασε 6 κιλα σε μα βδομαδα στην κινα κ σε πληροφορω τρωει τον αμπακο κ εκει εμεινε νηστικη.
Περι ορεξεως κολοκυθόπιτα εγω παντως δε θα παροτρυναν σε κανεναν να φαει στην κινα στον δρομο οταν ολα τα φαστ φουντ ηταν μεσα στη λιγδα που σου προκαλουσε αναγουλα η οψη κ η μυρωδια....
Εσυ προτεινε το γνωμη σου εγω δε το προτεινω απλα γιατι οτι μ ειπαν για τις τροφες εκει ηταν αληθινο..

Μακαρι να ειχα φωτογραφίες την λιγδα στα μαγαζια στου πεκινου κ στην σουτσοου κ την μπιχλα στα φουρνακια παγκους κτλ...για να καταλαβεις panius....

Κ για να κλεισουμε το θεμα του φαγητου γιατι αλλο ειναι το θεμα ας θυμόσαστε οτι η κινεζοι τρωνε οτι περπαταει κολυμπαει κ πεταει...τα συμπερασματα δικα σας.....
 
Last edited:

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Πρόσθεσα απλά την δικιά μου εμπειρία και τις διατροφικές μου συνήθειες κατά την διαμονή μου στο Πεκίνο. Δεν προτείνω σε κανέναν τίποτα γιατί προφανώς ο κάθε ταξιδιώτης γνωρίζει τα όριά του. Εξακολουθώ να επιμένω όμως πως είναι υπερβολικό να παίρνει κάποιος από εδώ φαγητά.
Να προσθέσω πως με 20 μηνών παιδί κάναμε πρόσφατα ταξίδι σε Μαλαισία, Σιγκαπούρη , Ταϊλάνδη και το ταΐσαμε σχεδόν ότι φάγαμε και εμείς. Ακόμη και από πάγκους . Άλλες χώρες αυτές και δεν είναι Κίνα αλλά ακούω σχεδόν τις ίδιες απόψεις για το φαγητό στην Ασία. Απόψεις γεμάτες δισταγμό και φόβο.
Ίσως δεν μου έχει τύχει ακόμη εμένα η στραβή και για αυτό είμαι άνετος. Προφανώς και χρειάζεται προσοχή στην επιλογή του εστιατορίου αλλά όχι υπερβολές.
Για τέλεια πάπια Πεκίνου προτείνω το Quanjude Roast Duck στον πεζόδρομο wangfujing πολύ κοντά στην tiananmen. O σεφ έρχεται στο τραπέζι για να φιλετάρει μπροστά σου την ολόκληρη πάπια η οποία έχει ψηθεί σε ξυλόφουρνο. Παραδοσιακό μαγαζί με πολύ κόσμο αλλά είτε θα περιμένει κάποιος 2 ώρες αναμονή είτε μπορεί να κλείσει τραπέζι από το ίντερνετ.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Κατάλαβα... στα Burger King θα την βγάλουμε χαχαχαχα!!! Πάντως πάπια Πεκίνου, νουντλς και κανά γλυκόξινο θα τα δοκιμάσω έστω και με imodium ως συνοδευτικο χαχαχαχαχα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.263
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom