Δανία Νέα από Κοπεγχάγη και όχι μόνο..

Faidra90

Member
Μηνύματα
43
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
?
@Frabala : Εδώ έχω βρει το pdf με πληροφορίες για το μεταπτυχιακό της φυσικής στο Copenhagen University http://www.science.ku.dk/studerende/studieordninger/kandidat/fysik/sto_fysik_2010 και έχει specialization σε διάφορους κλάδους οπως και αστροφυσική. Δεν έχει δίδακτρα, εδώ είναι το site και μπορείς να στείλεις ένα email για ερωτήσεις http://studies.ku.dk/masters/physics/programme-structure/ . Ξέρω ότι εδώ στην Κοπεγχάγη γεννήθηκε ο Bohr και είναι φημισμένη γιαυτό, αλλά πιο συγκεκριμένα δεν ξέρω κάποιον να σπουδάζει φυσική για λεπτομέρειες.
Γενικά στο Copenhagen University γράφει στο site ότι πρέπει να έχεις κάνει συγκεκριμένα μαθήματα στο προπτυχιακό σου για να σε δεχτούν στο μεταπτυχιακό, μπορείς να ρωτήσεις για αυτά με email. Υποθέτω όμως ότι εφόσον έχεις τελειώσει πτυχιακό φυσικής και πας για το αντίστοιχο μεταπτυχιακό δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. :)

@VassoStav : Βασικά βρίσκεις δουλειά και χωρίς την γλώσσα, σε κουζίνα πχ, ή σε μαγαζιά στο κλείσιμο για δίπλωμα ρούχων, ή σε καφετέρια για barista αν έχεις και skills... Ή και στον τομέα σου αν έχεις κάποια προυπηρεσία ή αν ξέρεις να εντυπωσιάσεις με το βιογραφικό σου, βρίσκεις. Απλά τώρα είναι και η περίοδος που πλάκωσαν όλοι οι καινούριοι φοιτητές και είναι ψιλοδύσκολο, αλλα όχι απίθανο. Αύγουστο- Ιούλιο είναι ιδανικά.

Καλή τύχη και στις δυοοοοο !
 

Frabala

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
@Frabala : Εδώ έχω βρει το pdf με πληροφορίες για το μεταπτυχιακό της φυσικής στο Copenhagen University http://www.science.ku.dk/studerende/studieordninger/kandidat/fysik/sto_fysik_2010 και έχει specialization σε διάφορους κλάδους οπως και αστροφυσική. Δεν έχει δίδακτρα, εδώ είναι το site και μπορείς να στείλεις ένα email για ερωτήσεις http://studies.ku.dk/masters/physics/programme-structure/ . Ξέρω ότι εδώ στην Κοπεγχάγη γεννήθηκε ο Bohr και είναι φημισμένη γιαυτό, αλλά πιο συγκεκριμένα δεν ξέρω κάποιον να σπουδάζει φυσική για λεπτομέρειες.
Γενικά στο Copenhagen University γράφει στο site ότι πρέπει να έχεις κάνει συγκεκριμένα μαθήματα στο προπτυχιακό σου για να σε δεχτούν στο μεταπτυχιακό, μπορείς να ρωτήσεις για αυτά με email. Υποθέτω όμως ότι εφόσον έχεις τελειώσει πτυχιακό φυσικής και πας για το αντίστοιχο μεταπτυχιακό δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. :)

@VassoStav : Βασικά βρίσκεις δουλειά και χωρίς την γλώσσα, σε κουζίνα πχ, ή σε μαγαζιά στο κλείσιμο για δίπλωμα ρούχων, ή σε καφετέρια για barista αν έχεις και skills... Ή και στον τομέα σου αν έχεις κάποια προυπηρεσία ή αν ξέρεις να εντυπωσιάσεις με το βιογραφικό σου, βρίσκεις. Απλά τώρα είναι και η περίοδος που πλάκωσαν όλοι οι καινούριοι φοιτητές και είναι ψιλοδύσκολο, αλλα όχι απίθανο. Αύγουστο- Ιούλιο είναι ιδανικά.

Καλή τύχη και στις δυοοοοο !
Σε ευχαριστώ!
 

stavraetos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα Φαιδρα . εγω ειμαι απο κατερινη και αμεσα ενδιαφερομενος για να παω κοπενχαγη για δουλεια και σπουδες ταυτοχρονα αν ειναιδυνατο. εχω τελειωσει τεχνολογος τροφιμων με 6,5 και εχω ενα φιλο εκει που με ειπε θα προσπαθησει να με βοηθησει με το θεμα να βρω σπιτι και να μην ειμαι στο "αερα" για αρχη . θελω να σε ρωτησω πως βλεπεις αυτη την προοπτικη και μια βοηθεια σχετικα με το ποια πανεπιστημια να κανω αιτηση μεταπτυχιακου. σε ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

olienin

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σου Φαίδρα.Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στο business school του πανεπιστημίου της Κοπεγχάγης.Έχω διαπιστώσει μετά από πολύ ψάξιμο ότι είναι μέσα στα 10 κορυφαία πανεπιστήμια της ευρώπης σε σπουδές σε διοίκηση και management και λέω να προτιμήσω από Αγγλία που έτσι κι αλλιώς θεωρώ υπερεκτιμημένη.Θα ήθελα να μου πεις εάν έχεις ακούσει και εσύ καλά λόγια για το business school της Κοπεγχάγης και επίσης εάν ξέρεις τι παίζει με δίδακτρα.Ευχαριστώ.
 

elenistyl

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Γεια σου Φαίδρα και ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μαζί μας ! Ενδιαφέρομαι κι εγώ για το DTU , καθώς και για το Aalborg της Κοπεγχάγης , καθώς έχουν από τα πιο ενδιαφέροντα μεταπτυχιακά που έχω δει , γι αυτό δε θα ρωτήσω κάτι για τις σπουδές , αλλά το μόνο που με προβληματίζει είναι πως το DTU είναι πολύ μακριά από το κέντρο της Κοπεγχάγης...Επιπλέον είδα πού είναι οι εστίες και βρίσκονται κάπου στη μέση , αν τα βρήκα σωστά , ή και πιο πάνω από το πανεπιστήμιο , γεγονός που με προβλημάτισε ακόμα περισσότερο. Γι αυτό θέλω να σε ρωτήσω αν ξέρεις , τι κάνουν αυτοί που σπουδάζουν εκεί ; κατεβαίνουν καθόλου κέντρο με το ποδήλατο ; ο καιρός , ως γνωστόν είναι τις περισσότερες μέρες κακός (όχι μόνο βροχή υποθέτω). Επίσης θέλω να σε ρωτήσω για τα δωμάτια που παίζουν στις εστίες. Υπάρχουν ιδιωτικά ή έστω συγκατοίκηση;μπορείς να το πεις αυτό; , γιατί έχω εμπειρία με εστία που μοιραζόμασταν 10 άτομα μπάνιο και κουζίνα όταν ήμουν εράσμους και δεν νομίζω να το ξαναέκανα για 1 ή 2 χρόνια που διαρκεί το μάστερ...ΑΑΑ και κάτι ακόμα , η φοιτητική ζωή στο Aalborg της Κοπεγχάγης πώς είναι ; έχει campus με δραστηριότητες για να κάνεις στα πλαίσια της σχολής ή πρέπει να γραφτείς κάπου εξωτερικά ;
 

evadim

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σου ! Είμαι τοπογράφος μηχανικός και τώρα κάνω ένα μαστερ με θέμα χωροταξία και περιβάλλον στο Aalborg University Copenhagen. Ξέρω πάντως ότι έχει πολλούς Έλληνες στο DTU... Γενικά τους Έλληνες τους παίρνουν πολύ εύκολα για μεταπτυχιακά επειδή έχουμε παραπάνω μαθήματα. To DTU ξέρω ότι είναι πιο τεχνικό από το Aalborg University και είναι και πολύ καλό πανεπιστήμιο σε παγκόσμιες κατατάξεις. Συνήθως μόνο TOEFL η κάποιο πτυχίο αγγλικών θέλουν, βαθμολογίες πτυχίου δεν νομίζω ότι κοιτάνε και πολύ. Και ίσως motivation letter, δεν είμαι σίγουρη για το DTU.
Τι μάστερ θέλεις να κάνεις? Για διδακτορικά όμως είναι πιο αυστηρά.Διδακτορικά πληρώνεσαι καθαρά 2000 και αν έχεις πενταετές πτυχίο από ελληνικό πολυτεχνείο και με καλό βαθμό σε παίρνουν κατευθείαν διδακτορικό.
Και ένα μικρό θέμα με το DTU είναι το ότι βρίσκεται μακριά από το κέντρο, στο Lyngby οπότε οι περισσότεροι φοιτητές μένουν εκεί... Και φυσικά το πλεονέκτημα του ότι δεν υπάρχουν δίδακτρα..
Είσαι ανάμεσα σε άλλες πόλεις και την Κοπεγχάγη, ή το έχεις πάρει απόφαση για εδώ?
Φαιδρα καλημερα! Νομιζω πως εισαι το ατομο ακριβως που χρειαζομουν να ρωτησω πληροφοριες! Οπως λες εισαιεκει ως τοπογραφος. Αποφασισες να πας αποκλειστικα εκει λογω σπουδων ή ειχες δει οτι εχει καλη επαγγελματικη αποκατασταση για τον τομεα αυτο? Ενδιαφερομαι κυριως για εργασια εκει.. Ποσο ευκολο/ δυσκολο ειναι? Υπαρχει καπου καποιο/α site οπου μπορω να ψαξω και να δω τι παιζει? Σε ευχαριστω πολυ :)
 

Capitals

Member
Μηνύματα
25
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι - Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος της Ευρώπης
Γεια σας !! Είμαι φοιτήτρια στην Κοπεγχάγη, ημουν ως εράσμους το προηγούμενο εξάμηνο, και τώρα ήρθα κανονικά για μεταπτυχιακό. Είμαι από Ρόδο!

Ρωτήστε με ό,τι θέλετε για την πόλη και την ζωή εδώ καθώς και για τα διαδικαστικά είτε για εράσμους, είτε χαρτιά για μεταπτυχιακά, είτε για τους αριθμούς δημοτολογίου CPR κτλ.

Επίσης πρόσφατα άρχισα αυτό το blog στο οποίο θα γράφω ιστορίες όχι μόνο από την Κοπεγχάγη αλλά σχεδιάζω να προσθέσω και από διάφορα προηγούμενα ταξίδια...
www.copenhagen-stories.blogspot.com
Καλησπέρα Φαίδρα,
καταρχάς καλή επιτυχία στο μεταπτυχιακό σου. Εχω μερικές ερωτήεις για την Κοπεγχαγη... Καταρχήν η μεταφορά από το αεροδρόμιο στο κέντρο της πόλης γίνεται με μετρό; και πόσο κοστίζει; Έπειτα υπάρχουν φτηνές λύσεις για φαγητό καφε και σουβενίρ; και τελευταίο μπορούμε να νοικιάσουμε από κάπου ποδήλατο;;
Ευχαριστώ πολύ!!! :D
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Γεια σας !! Είμαι φοιτήτρια στην Κοπεγχάγη, ημουν ως εράσμους το προηγούμενο εξάμηνο, και τώρα ήρθα κανονικά για μεταπτυχιακό. Είμαι από Ρόδο!

Ρωτήστε με ό,τι θέλετε για την πόλη και την ζωή εδώ καθώς και για τα διαδικαστικά είτε για εράσμους, είτε χαρτιά για μεταπτυχιακά, είτε για τους αριθμούς δημοτολογίου CPR κτλ.

Επίσης πρόσφατα άρχισα αυτό το blog στο οποίο θα γράφω ιστορίες όχι μόνο από την Κοπεγχάγη αλλά σχεδιάζω να προσθέσω και από διάφορα προηγούμενα ταξίδια...
www.copenhagen-stories.blogspot.com

καλησπέρα. Σχεδιάζουμε ένα ταξίδι το καλοκαίρι από Αθήνα και θα θέλαμε να συνδυάσουμε Κοπεγχάγη και Βερολίνο.Βρήκα εισητήρια τρένου Κοπεγχάγη - Βερολίνο 4,5 ευρώ .Μπορεί να είναι τόσο φθηνά;
 

thomai20

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Με το πρόγραμμα ερασμους θα έρθω για 3 μήνες (Οκτώβριο με Δεκέμβριο) στην Κοπεγχάγη στο DTU. Θέλω να βοηθήσετε για το που πρέπει να ψάξω για σπίτι. Ή αν γνωρίζει κάποιος για κάποιο σπίτι που μπορώ να το νοικιάσω για 3 μήνες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom