Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στο κέντρο έχει τράπεζες για συνάλλαγμα πχ η Landsbankinn στην Austurstraeti.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Με την κάρτα της Εθνικής και με χρέωση μόνο ένα ευρώ έχω κάνει κι εγώ ανάληψη. Η χρέωση αυτή όμως ισχύει για όλες τις χώρες; Ισχύει και για την Τουρκία δηλαδή;
Στην Κροατία πχ είναι 2ε σε κάθε ανάληψη.Μόνο η τράπεζα μπορεί να το διευκρινίσει.
 

iordp

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Σε ευχαριστώ πολύ North66! Ανυπομονώ να φτάσω εκεί και να δω την πόλη και τα τριγύρω μέρη... :)
 

cloclo1990

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας παιδια.Μετακομίζω Σκοτία και ήθελα και γω με τη σειρα μου καποιες πληροφορίες για το συνάλλαγμα.Διάβασα οσα γράψατε και οι περισσοτεροι προτείνετε ανάληψη απο ΑΤΜ.
1,Λιρα Αγγλιας χρησιμοποιουνε και στη Σκοτια ετσι?
2.Εχω λογαριασμο στην Πειραιώς.Θα ανοιξω κι εκει βεβαια εναν λογαριασμο αλλα για τον πρωτο καιρο θα κινούμαι με την χρεωστικη αυτη.Σκευτομουν να κανω απο δω συναλλαγμα να εχω εστω για τις πρωτες μέρες.Ειδα τις ισοτιμιες στο site της Πειραιως και μου φαίνονται πολυ καλες εως κ οτι βγαίνω κερδισμένη.Αναρωτιομουν μηπως εχω καταλαβει κατι λαθος και στην πράξη υπαρχουν extra χρεωσεις?Εχει κανει κανεις συναλλαγμα στην τράπεζα?
3.Απο ΑΤΜ η πειραιως ξερετε τι προμήθεια κραταει για λιρες?
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Γεια σας παιδια.Μετακομίζω Σκοτία και ήθελα και γω με τη σειρα μου καποιες πληροφορίες για το συνάλλαγμα.Διάβασα οσα γράψατε και οι περισσοτεροι προτείνετε ανάληψη απο ΑΤΜ.
1,Λιρα Αγγλιας χρησιμοποιουνε και στη Σκοτια ετσι?
2.Εχω λογαριασμο στην Πειραιώς.Θα ανοιξω κι εκει βεβαια εναν λογαριασμο αλλα για τον πρωτο καιρο θα κινούμαι με την χρεωστικη αυτη.Σκευτομουν να κανω απο δω συναλλαγμα να εχω εστω για τις πρωτες μέρες.Ειδα τις ισοτιμιες στο site της Πειραιως και μου φαίνονται πολυ καλες εως κ οτι βγαίνω κερδισμένη.Αναρωτιομουν μηπως εχω καταλαβει κατι λαθος και στην πράξη υπαρχουν extra χρεωσεις?Εχει κανει κανεις συναλλαγμα στην τράπεζα?
3.Απο ΑΤΜ η πειραιως ξερετε τι προμήθεια κραταει για λιρες?
Εφόσον θα βρίσκεσαι Βρετανία η οποία δεν ανήκει στην νομισματική ένωση, η ελάχιστη προμήθεια που κρατάει η Πειραιώς είναι 4€ + 2% επί του ποσού ανάληψης(με μέγιστη χρέωση 6€). Ακόμη και αγορά να κάνεις με την κάρτα θα πληρώσεις προμήθεια 2% επί του ποσού της συναλλαγής. Οι προμήθειες της Πειραιώς είναι εξωφρενικές, αλλά οι κάρτες της πολλές φορές είναι μονόδρομος όταν επισκέπτεσαι χώρες του εξωτερικού.
 

cloclo1990

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εφόσον θα βρίσκεσαι Βρετανία η οποία δεν ανήκει στην νομισματική ένωση, η ελάχιστη προμήθεια που κρατάει η Πειραιώς είναι 4€ + 2% επί του ποσού ανάληψης(με μέγιστη χρέωση 6€). Ακόμη και αγορά να κάνεις με την κάρτα θα πληρώσεις προμήθεια 2% επί του ποσού της συναλλαγής. Οι προμήθειες της Πειραιώς είναι εξωφρενικές, αλλά οι κάρτες της πολλές φορές είναι μονόδρομος όταν επισκέπτεσαι χώρες του εξωτερικού.
Eυχαριστω πολυ για την απαντηση.
Οταν λες 2% και μεγιστη χρεωση 6ευρω δηλαδη αν εγω τραβαω 1000ε το μηνα πχ δε θα μου χρεωσει πανω απο 6 ετσι?
Αν αλλαξω συναλλαγμα εδω στην Πειραιως πριν φυγω πληρωνω παλι προμηθεια?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Με ένα λογαριασμό στην HSBC όπως όλοι όσοι πάνε για καιρό θα βγάζεις χρήματα χωρίς προμήθειες από τα καταστήματά της εκεί.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Όπως είπε και η paefstra, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ανοίξεις ένα λογαριασμό στην εν λόγω τράπεζα (ή σε κάποια άλλη). Στο πρόσφατο ταξίδι μου στην Κωνσταντινουπολη η τράπεζα κράτησε μέσα σε 10 ημέρες συνολικά 30€ προμήθειες. Είναι χαζό καθώς αυτά τα 30€ θα μπορούσα να τα δαπανησω σε μικροδώρα/σουβενίρ.
 

spoul

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ταξιδέψω Βουδαπέστη και θα χρειαστώ 200~300 ευρώ σε συνάλλαγμα.
Σκεφτόμουν να κάνω στο αεροδρόμιο της Αθήνας (http://www.eurochange.gr/?page_id=1417) 100 ευρώ για τα πρώτα έξοδα και τα υπόλοιπα ανάλογα τις ανάγκες που θα προκύψουν.
Κάποια ανταλλακτήρια (πχ. System change κοντά στην πλατεία Oktogon σύμφωνα με το www.ValutaCentrum.hu) δίνουν καλή αναλογία. Δεν ξέρω αν κρατάνε όμως προμήθεια και πόση.
Έχει κανένας να αντιπροτείνει κάτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Όπως είπε και η paefstra, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ανοίξεις ένα λογαριασμό στην εν λόγω τράπεζα (ή σε κάποια άλλη). Στο πρόσφατο ταξίδι μου στην Κωνσταντινουπολη η τράπεζα κράτησε μέσα σε 10 ημέρες συνολικά 30€ προμήθειες. Είναι χαζό καθώς αυτά τα 30€ θα μπορούσα να τα δαπανησω σε μικροδώρα/σουβενίρ.
η Κωνσταντινουπολη ειναι η μονη Πολη που εχω επισκεφτει μεχρι τωρα που εχει τοσα πολλά ανταλλακτήρια σαν τα περιπτερα στην Ελλάδα...και δινουν πολύ καλή τιμη χωρις να κρατανε προμηθεια..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.757
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom