Ιταλία Προτάσεις για Ιταλία οδικώς!!!!

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Με προβληματίζετε καλοί μου συμφωρουμήτες πάνω που έκλεινα για Αμάλφι.

@karfitsa μου πέρα από τη πλάκα δεν καθόλου κακή ιδέα αλλά λέτε να προλαβαίνω να πάω και στα 2? Έχω 7 καθαρές μέρες. Πως να τα βολέψω?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
@karfitsa μου πέρα από τη πλάκα δεν καθόλου κακή ιδέα
κακή ιδέα είναι. δεν συνδυάζονται, ξεχασε το. Να πας Ναπολη, Αμάλφι, Ματερα να γεμισεις εικονες. ασυγκριτα καλυτερη επιλογή από Τοσκανη μονο.
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Με μόνο 7 ημέρες διαθέσιμες δεν προλαβαίνεις και τα δυο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ασφαλώς και είναι κάκιστη ιδέα να πας και στα δύο... ο Samion στα είπε άριστα, στην Costiera θα πας μαζί με Νάπολη... το μέρος είναι μαγικό και η εποχή άριστη...η Τοσκάνη μπορεί να περιμένει μέχρι την άνοιξη...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Έχω πάει και στα δύο, φοβερά αμφότερα, ψηφίζω Κοστιέρα σαν μέρος (συν Νάπολι), σαν εποχή δε ξέρω μόνο, τα έχω επισκεφθεί άνοιξη, ηλιόλουστα, χωρίς βροχές κτλ. Τώρα που το σκέφτομαι, προτιμώ την Κοστιέρα Μάιο-Ιούνιο και φθινόπωρο Τοσκάνη. Έτσι μάλλον θα το έκανα...
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Μου φαίνεται θα πάω προς Νάπολι-Αμάλφι-Ματέρα. Δώστε μου τα φώτα σας πλιζ…

- Πόσες μέρες να αφιερώσω στο κάθε μέρος?
- Καμία πρόταση για διαμονή σε Νάπολι, Κοστιέρα, Ματέρα? Μπορώ να δώσω μέχρι 100Ε/βράδι
- Αν δεν έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο κατάλυμα μήπως ξέρετε που είναι πιο βολικά να μείνω στη Κοστιέρα?
- Ποια είναι η καλύτερη διαδρομή από Ματέρα για Ρώμη? Να την σπάσω στη μέση και να κάνω μια διανυκτέρευση κάπου στη μέση; Υπάρχει τίποτα αξιόλογο?
-Μήπως να πάω με τρένο Ρώμη - Νάπολι-Ρώμη και να νοικιάσω αυτοκίνητο στη Νάπολι για την υπόλοιπη διαδρομή?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για Νάπολη σου συστήνω ανεπιφύλακτα αυτό
http://www.ilsorrisonapoli.it/ita/home_it.html
Με μόλις τρία, πολύ καλά και μεγάλα δωμάτια, σε πολύ καλή θέση, με φιλικότατους ιδιοκτήτες. Θα το βρεις και στο booking. Εμείς τους είχαμε στείλει mail και μας έκαναν καλύτερη τιμή.

Στην Κοστιέρα, αν ξαναπήγαινα, θα έμενα Αμάλφι. Καλή λύση είναι και το Praiano που προτείνει ο GTS, αλλά και το Atrani που είναι δίπλα στο Αμάλφι. Για πιο οικονομικά κοιτάξτε στο Sorrento (εμείς εκεί είχαμε μείνει) που όμως δεν είναι Κοστιέρα.
 
Last edited:

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Η ανάβαση στο Βεζούβιο αξίζει το κόπο ή θα μου βγεί η πίστη άδικα λαμβάνοντας υπόψη ότι η φυσική μου κατάσταση είναι κλάματα;
Αν ναι ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να πάω;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εμείς είχαμε αποφασίσει ότι δεν αξίζει ο κόπος, μετά και από ένα ποστ του Samion, οπότε δεν ψάξαμε και τον τρόπο. Τελικά αποδείχτηκε ότι δεν μας περίσσευε και χρόνος για κάτι τέτοιο. Και εσείς δεν έχετε πολλές μέρες (λιγότερες από εμάς που πήγαμε και μόνο Νάπολη και Κοστιέρα). Να πάτε όμως Πομπηία, οπωσδήποτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom