Γαλλία Νυχτερινό Παρίσι....

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα σας !
Σκοπεύουμε να επισκεφτούμε το Παρίσι 3-12 Μαρτίου! Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας ως προς το τι θα άξιζε να επισκεφτούμε τις νυχτερινές ώρες ! Όταν λέω νυχτερινές εννοώ όταν έχει νυχτώσει καθότι αρχές Μαρτίου θα νυχτώνει ακόμα νωρίς !
Για παράδειγμα στον πύργο του Άιφελ , θα άξιζε περισσότερο να ανεβούμε μέρα ή όταν νυχτώσει?
Επίσης και μία ακόμα ερώτηση :d στο Moulin Rogue αξίζει κάποιος να κλείσει για να δει την παράσταση???
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σας !
Σκοπεύουμε να επισκεφτούμε το Παρίσι 3-12 Μαρτίου! Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας ως προς το τι θα άξιζε να επισκεφτούμε τις νυχτερινές ώρες ! Όταν λέω νυχτερινές εννοώ όταν έχει νυχτώσει καθότι αρχές Μαρτίου θα νυχτώνει ακόμα νωρίς !
Για παράδειγμα στον πύργο του Άιφελ , θα άξιζε περισσότερο να ανεβούμε μέρα ή όταν νυχτώσει?
Επίσης και μία ακόμα ερώτηση :d στο Moulin Rogue αξίζει κάποιος να κλείσει για να δει την παράσταση???
Αν είναι στο budget σας, το Moulin Rouge σαφώς και αξίζει (είναι αξιόλογο θέαμα, με φτασμένους χορογράφους και χορευτριες, όχι καμπαρέ σαν αυτό που φαντάζεται ο περισσότερος κόσμος...).

Αν επίσης το σηκώνει το budget σας, για βράδυ, προγραμματίστε επισκέψεις και στους ναούς της γαστρονομίας της πόλης. Έχω ακούσει επίσης (ΔΕΝ το έχω κάνει) ότι οι βραδινές βόλτες των Bateaux Mouches στο Σηκουάνα είναι πολύ ωραίες, με τα κτήρια φωτισμένα.

Για τον πύργο εγώ θα ανέβαινα μέρα, αλλά θα πήγαινα ξανά για να τον δω φωτισμένο το βράδυ. Αλλά περί ορέξεως... Οι ουρές πάντως είναι τερατώδεις μέρα - νύχτα.

Επίσης, κάποιες μέρες της εβδομάδας, τα μεγάλα μουσεία μένουν ανοικτά μέχρι τις 21:00. Μπορείτε να προγραμματίσετε επισκέψεις για τότε.

Από κει και πέρα, κάποιοες γειτονιές προσφέρονται και για βραδινή βόλτα. Αλλά κι αυτό στα "περί ορέξεως" εντάσσεται. Σε ώρες καταστημάτων (για να υπάρχει κίνηση), η Champs Elysees είναι ευχάριστη. Και κάποιες γειτονιές, στο Marais και αλλού είναι ατμοσφαιρικές το βράδυ, παρά τη μηδενική κίνηση.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Η νυχτερινή βόλτα στον Σικουάνα είναι ωραία. Δεν θα την αντικαθηστούσα με την ημερήσια αλλά αν πάρεις Batobus για 1 ή 2 ημέρες (+2 ευρώ μόνο η δεύτερη μέρα) που είναι hop on - hop off μπορείς να το χρησιμοποιήσεις απο το πρωί μέχρι περίπου τις 23:00 to βράδυ που είναι το τελευταίο.
http://www.batobus.com/ Θα δεις την Notre Dame που είναι τόσο όμορφη φωτισμένη.. Αν είσαι τυχερός κ πετύχεις την ώρα θα δεις κ τον Άιφελ να λαμπυρίζει από μακρυά.
Για τον Πύργο θα πρότεινα να κλείσετε μέσω ίντερνετ για σούροπο. Να τον δείτε μέρα και όσο είστε εκεί να νυχτώσει..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεδομενου οτι στο Παρισι αρχες Μαρτη νυχτωνει γυρω στις 7 οι βραδινες επιλογες δεν ειναι πολλες περα απο το να φας ή να πιεις. Θα συμφωνησω με τον taver για τα Bateaux Mouches τα οποια το βραδι ειναι 10 φορες καλυτερα απο τη μερα αλλα και για τη Champs Elysees οπου μπορειτε να τη συνδιασετε με την Αψιδα.

Γενικοτερα βολτες στις οχθες του Σηκουανα και στα κεντρικα βουλεβαρτα σε συνδυασμο με ενα ποτο ή φαγητο ειναι η ιδανικοτερη επιλογη.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
καλησπέρα σας :) και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Το Moulin Rouge το έχουμε σαν σκέψη στη περίπτωση που όπως είπες taver μας παίρνει από θέμα budget ! Θα το δούμε όταν πλησιάζει ο καιρός :D :D !

Για βαρκάδα από ότι καταλαβαίνω αξίζει βράδυ!! Η διαφορά Bateaux Mouches με batobus είναι μόνο στην εταιρία ή στο ένα είναι καθαρά βαρκάδα ( δλδ ανεβαίνεις κάνει μια στάνταρ διαδρομή και κατεβαίνεις ) και στο άλλο μπορείς να ανέβεις και να κατέβεις όποτε θες??

Για τον πύργο του Άιφελ το σκεπτικό είναι να κλείσουμε από το ίντερνετ που σου έχει την επιλογή να διαλέξεις την ώρα επίσκεψης ! Η τιμή νορμάλ μου φάνηκε , κάπου 13,5 για την κορυφή αν θυμάμαι καλά!
Μου αρέσει η ιδέα να πάμε κοντά στο σούρουπο :D ! Υπάρχει κάποιος περιορισμός στην ώρα που σε αφήνουν στην κορυφή??

σας ευχαριστώ και πάλι !
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
καλησπέρα σας :) και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Η διαφορά Bateaux Mouches με batobus είναι μόνο στην εταιρία ή στο ένα είναι καθαρά βαρκάδα ( δλδ ανεβαίνεις κάνει μια στάνταρ διαδρομή και κατεβαίνεις ) και στο άλλο μπορείς να ανέβεις και να κατέβεις όποτε θες??
Αυτό ακριβώς. Το Batobus το χρησιμοποιείς καθ όλη την διάρκεια της ημέρας, όσες φορές θες και δεν έχει audio guide. Ανεβαίνεις και κατεβαίνεις σε όποια απο τις 8 στάσεις θες. Το Bateaux Mouches (αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει) είναι one way κρουαζιέρα.

Για τον Άιφελ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ από το ίντερνετ απλά γίνεται σκοτωμός στα εισητήρια με το που ανοίγουν εξαντλούνται.
Αν δεν τα καταφέρεις να κλείσεις για την κορυφή και στο 2nd floor είναι εξίσου μαγικά και δεν γίνεται κ πανικός στην ουρά για το ασανσέρ..
 
Last edited by a moderator:

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
όταν λες με το που ανοίγουν εξαντλούνται εννοείς τα εισιτήρια στο ίντερνετ?? Άμα είναι έτσι να έχουμε το νου μας με το που βγουν για την ημερομηνία που θέλουμε να τα κλείσουμε!! Άσχετη ερώτηση , στο 2nd floor στο εστιατόριο η τιμές είναι αστρονομικές?? :haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Για βαρκάδα από ότι καταλαβαίνω αξίζει βράδυ!! Η διαφορά Bateaux Mouches με batobus είναι μόνο στην εταιρία ή στο ένα είναι καθαρά βαρκάδα ( δλδ ανεβαίνεις κάνει μια στάνταρ διαδρομή και κατεβαίνεις ) και στο άλλο μπορείς να ανέβεις και να κατέβεις όποτε θες??
Αυτο. Batobus ειναι αυτο ακριβως που λεει. Βαρκολεωφορειο. Ανεβαινεις κατεβαινεις. Δεν εχει ουτε ξεναγηση, ουτε τουριστικο οδηγο, ουτε υπαρχει δυνατοτητα για σνακ, γευμα, ποτο. Επιπλεον το χειμωνα τα τελευταια δρομολογια ειναι στις 19.00.

Τα Bateaux Mouches σε κανουν μια μινι κρουαζιερα και μπορεις να συνδυασεις να πιεις ενα ποτο και να τσιμπισεις ενα σνακ ή να γευματισεις κατα τη διαρκεια αυτης της κρουαζιερας. Δεν ειναι μονο τα Bateaux Mouches, υπαρχουν και αλλες εταιριες οπως τα Vedettes de Paris, τα Bateux Parisiens κ.α.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
όταν λες με το που ανοίγουν εξαντλούνται εννοείς τα εισιτήρια στο ίντερνετ?? Άμα είναι έτσι να έχουμε το νου μας με το που βγουν για την ημερομηνία που θέλουμε να τα κλείσουμε!! Άσχετη ερώτηση , στο 2nd floor στο εστιατόριο η τιμές είναι αστρονομικές?? :haha:
Εννοείς μάλλον στον πρώτο όροφο... Στον 2ο δεν είδα εστιατόριο. Να σου πω την αλήθεια δεν κοίταξα... Αλλά φαντάζομαι πως θα είναι .. Είναι που είναι ακριβό το φαγητό στο Παρίσι , εκει θα είναι φωτιά κ λαύρα.. Αλλά μην σε πάρω κ στο λαιμό μου...
Όταν ανοίγουν όχι μονο την ίδια μέρα αλλά σε λίγα λεπτά εξαντλούνται... Πρέπει να μπεις την ώρα που σου λέει (νομίζω 8μιση).
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
tripakia ευχαριστώ για τις πληροφορίες :D Θα κάνω μια έρευνα αγοράς στις εταιρίες που ανέφερες !!!

happy_dreamer λάθος δικό μου για τον όροφο !! ωχ πάλι καλά που το είπες γιατί εμείς σκεφτόμασταν ότι εισιτήρια είναι να κλείσουμε να τα κλείσουμε προς Ιανουάριο αλλά για τον πύργο θα το δούμε από τώρα! ευχαριστούμε !!
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Μπα δυστυχώς ούτε από τώρα γίνεται.. Νομίζω ανοίγουν 2 μήνες πριν...Μπες να βάλεις την ημερομηνία που θες και θα σου πει πότε ανοίγουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom