Το Ελαφονησι που ολοι γνωριζουν,ετσι ομως που λιγοι το εχουν δει

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Την Κυριακη ενω τα δελτια καιρου προειδοποιούν για χιονια και στα Χανια βρεχει καρεκλες εμεις βρισκομαστε νοτια Κρητη και απολαμβανουμε ενα τοπιο μοναδικο που ομως συνηθως δεν το χαιρομαστε λογω αφορητης πολυκοσμιας.

Οπως ελεγε και η γιαγια μου ''αλλος θεος εδω'' και πραγματικα στη νοτια Κρητη ουδε μια σχεση εχει ο καιρος με βορεια.........

Μες την κακοκαιρια λοιπον που πλητει την Ελλαδα πως θα σας φαινοταν μερικες φοτος απο ενα ''εξωτικο''τοπιο που οσο κι αν φορεσει τα χειμερινα του,χειμωνιατικο....δεν γινετε!?



[/IMG]


















 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
χειμερινο κεδροδασος

Αποφασιζουμε να ακολουθησουμε το μονοπατι Ε4 και να φτασουμε μεχρι κεδροδασος,εκμεταλευομενοι τον συμμαχο καιρο και την ατελειωτη μοναξια που σ'αυτη την περιπτωση ειναι μοναδικο προνομιο.Με ενα ακομα ζευγαρι και το σκυλακι μας,που ειναι και η πρωτη του επαφη με θαλασσα,μιας και ειναι ακομα μικρη,ξεκιναμε.......


ειχε την εντυπωση πως ολο αυτο το νερο που εχει μπροστα της πινετε:haha:


στο δρομο μας ενα πηγαδι μεσα στο δασος απο κεδρους.εκει τρυγυρω οι κεδροι εχουν θεριεψει...










μικρα κολπακια καθ' οδων προς τη μεγαλη παραλια


φτανουμε στη μεγαλη παραλια,σα να χεις σκορπισει διαμαντακια στην γκριζα αμμο:p


ο τροπος που παρασυρει το κυμμα την αμμο γυρω απο τα βοτσαλακια τα κανει να μοιαζουν με μετεωριτες:D

η μεγαλη παραλια:clap:





τι λετε να βουτηξω?



τελικα το αποφασισα,θα βουτηξω!μονο που φοβαμαι το νερο που ερχετε προς το μερος μου,αλλα του τσαμπουκαλευομαι και φευγει:haha:(δλδ κυμματακι)
ειπαμε πρωτη φορα παω θαλασσα:)






ωραια τα περασαμε παμε τωρα πισω να προλαβουμε το ηλιοβασιλεμα στο ελαφονησι,γιατι ετσι και μας πιασει σκοταδι εδω,εδω θα μεινουμε
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Eφη μου σε ευχαριστω πολυ ...πραγματικα συλλεκτικες οι φωτο για μενα ..γιατι αυτα τα μερη δε νομιζω να τα δω ποτε στη ζωη μου χειμωνα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Απίστευτο, όταν σκεφτώ πόσο κόσμο έχει καλοκαίρι και ότι τώρα είχε μόλις λίγες ψυχές... Πραγματικά απίστευτο!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Μπραβο Εφη πολυ καλο το αφιερωμα σου......
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
προσωπικη μου αποψη,το πιο ασχημο ελαφονησι ειναι απο μεσα Ιουνιου μεχρι τελη Αυγουστου.
φαντασου τοση ομορφια να τη χαιρεσαι μονος σου,μ ενα καφε κι ενα τσιγαρο πανω στα βραχακια και να χαζευεις το ηλιοβασιλεμα,να μαζευεις κοχυλακια και να απολαμβανεις την ασπρη αμμο με τις ροζ λεπτομερειες,χωρις ουτε μια πατημασια!
μαγεια!!!
Εν τω μεταξυ καθε φορα αναλογα τον καιρο το μερος παιρνει και αλλη μορφη,την τελευταια φορα που ειχα παει το ελαφονησι με το νησι απεναντι ειχε γινει ενα.....το καλοκαιρι το ενωνει μια λεπτη λωριδα αμμου και τωρα δεν υπηρχε απο πουθενα προσβαση χωρις να βρεχτεις για να πας.....

Θα ακολουθησουν φωτος απο τελη Νοεμβριου
και σας προτρεπω να επισκεπτεστε μερη που θεωρουμε ''εποχιακα'' και off season μπορει να μην κανεις μπανιο αλλα απολαμβανεις αλλη ομορφια!
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
26/11/11

πισω απο το νησι....προς λυβικο



πισω απο το νησι προς Κρητη



κεντρικη παραλια.....



εδω μπορειτε να δειτε απο την κεντρικη παραλια το διαδρομο που εχει δημιουργηθει προς το νησι.......πρωτη φορα το ειδα αυτο να συμβαινει


 

tzoumerka

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
ειχα την τυχη να με πανε εκει , αν θυμαμαι καλα το 1989 η 90-καναμε σχεδον δυο ωρες απο Χανια, με το τελευταιο κομματι κατσικοδρομο!!ομως οταν εφτασα και αντικρυσα αυη την παραλια οπως...τη γεννησε η μανα γη εμεινα αφωνος!!!εμεις, η ροζ αμμουδια, τα κρυσταλλινα νερα και καμια δεκαρια ακομη ατομα, και ολα αυτα αρχες Αυγουστου!!!κατσαμε εκει περιπου 8 ωρες, ηταν απο τις πιο ομορφες εμπειριες που εχω ζησει.
Παντως εχω να πω οτι ακομη και τωρα που γινεται χαμος αυτη η παραλια μου αρεσει πολυ, τα νερα ειναι οπως ηταν τοτε, απλα πολυ βαβουρα πλεον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.629
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom