Σουηδία Στοκχολμη-πληροφοριες

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Γεια σου Despinna, Για το πρώτο ερώτημά σου δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Αλλα αν θες ρίξε μια ματιά σε αυτά τα δύο λινκ http://www.visitstockholm.com/ και http://www.swedavia.com/arlanda/#
Για τα άλλα δύο ερωτημάτα σου θα σου συμβούλευα να πάρεις μαζι σου αρκετά ζεστά ρούχα γιατί εκείνες τις μέρες θα έχει πολύ κρύο και ενδεχομένως και χιόνι. Από μουσεία θα σου πρότεινα το Vasa Museet και το Nordiska Museet. Αξίζει να κάνεις μια βόλτα στην Gamla Stan, να δεις το κοινοβούλιο και το Παλάτι και αν ο καιρός το επιτρέπει θα πρότεινα να πάρεις το καραβακι για μια βόλτα γύρω από τα νησάκια της Στοκχόλμης. Από Hostel δεν ξέρω κάποιο για να σου προτείνω αλλά ξέρω ένα κάλο ξενοδοεχειο πολύ άνετο και αρκετα φθηνό. Mornigton Hotel λέγεται. Δες εδώ το λινκ http://www.booking.com/hotel/se/mor...2e84eb927cb7e14f48be027aa16X1;highlight_room=
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου! θα δώ άμεσα για το ξενοδοχείο (γενικά η διαμονή είναι ακριβή, αλλά αν είναι οικονομικό θα το προτιμήσω!). Και εγώ φαντάζομαι θα έχει αρκετό κρύο, ελπίζω τουλάχιστον να μην είναι πολύ μικρή η μέρα (και να μην βρέχει..συνέχεια), ώστε να μπορώ να δω τα αξιοθέατα και να περπατήσω την πόλη!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Η καρτα δεν ισχύει για το λεωφορείο του αεροδρομίου , πρεπει να βγάλεις αλλο εισητηριο. Επίσης εχω μείνει στο Mornington , ειναι εξαιρετικό , λιγο ακριβό - αλλα όλα ειναι ακριβα εκει - ειναι κατι που πρεπει να το δεχθεις
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
ευχαριστώ πολύ! μπορώ να έχω τη γνώμη σας και για το εξής: μεταξύ Νοέμβριου και Μάρτιου, ποιος μήνας θεωρείτε (εκτίμηση έστω) ότι είναι καλύτερος; λαμβάνοντας υπ' οψιν ότι με ενδιαφέρει ο καιρός από την άποψη του να περπατήσει κανείς την πόλη, να δει και τα νησάκια και να γυρίσει όσο είναι δυνατό....
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Μάρτιο είναι λίγο καλύτερα γιατι αρχιζει και μεγαλώνει η μέρα. Βραδιαζει κατά τις 6μιση. Αλλά αν θες για μεγαλύτερες μέρες που θα έχεις όλο το χρόνο να επισκεφτείς την πόλη, η καλύτερη εποχή είναι το καλοκαίρι Ιούνιος-Ιούλιος.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Έχω μείνει σε αυτό
Όταν κοιτάζω τώρα τον χάρτη αναρωτιέμαι γιατί είχα μείνει τόσο μακριά από την πόλη! Πάντως ήταν πολύ καλό! (Και το μετρό που χρησιμοποιούσα πολύ, ξεχωριστό...Να κάνεις και βόλτες σε όλες τις γραμμές. Είναι όλες έργα τέχνης! Και συνέχεια βόλτες στη gamla stan, κούκλα! Και η πινακοθήκη πολύ καλή! (national museum of fine arts)
 

lyssion

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
καλησπέρα και απο εμένα,
θα πάμε μάιο για 7 μερες σουηδία και σκεφτόμουν να μείνουμε στοκχόλμη 3 μέρες και τις άλλες 4 να νοικιάσουμε αμάξι για να δούμε άλλα μέρη..
καμια εκδρομη προς τα βορεια αξίζει (οχι απαραίτητα πολύ κοντά :p ) ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Γεια σας και από μένα. 6 ημέρες στην Στοκχόλμη είναι καλές για να δούμε την πόλη? Μας φτάνουν για να δούμε και κάτι άλλο εκεί κοντά? Αν ναι, τι? Ευχαριστώ!
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Γεια σας και από μένα. 6 ημέρες στην Στοκχόλμη είναι καλές για να δούμε την πόλη? Μας φτάνουν για να δούμε και κάτι άλλο εκεί κοντά? Αν ναι, τι? Ευχαριστώ!
Γεια σου Σοφία!! 6 ημέρες είναι υπεραρκετές για να δείτε την Στοκχόλμη. Αν θέλετε μπορείτε να κάνετε μια ημερήσια στην Ουψάλα ή να πάρετε το φερι και να επισκεφθήτε Λετονια-Εσθονία!! Επίσης θα πρότεινα μια μίνι κρουαζέρια στο αρχιπέλαγος της Στοκχόλμης!!! Ποια εποχή σκέφτεστε να επισκεφθείτε την Στοκχόλμη??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom