Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εντάξει γαλότσα δεν νομίζω να χρειαστείς... Όσο για μπουφάν καλύτερα κάτι ελαφρή, μην ξεχνάς ότι σίγουρα θα πάρεις κι από εδώ κάτι, οπότε ελάτε με όσο το δυνατόν λιγότερα για να μην έχετε πρόβλημα βάρους κατά την επιστροφή. Και τώρα στον καιρό, σήμερα το πρωί έβρεξε λιγάκι αλλά δεν είχε χαμηλή θερμοκρασία. Μέσα στην εβδομάδα θα φτάσει 24 βαθμούς, καλοκαίρι... Σε ότι αφορά το Κυριακάτικο πρόγραμμα εγώ θα πρότεινα το πρωί Camden και μετά Greenwich, Canary Wharf και να περπατήσετε μέχρι Tower of London , είναι πολύ όμορφη διαδρομή.
24 βαθμοι?? Ουαουυυ!! Θα πάρουμε και μαγιό για βουτιές στη λίμνη του Hyde Park! :bleh: :bleh: Όσον αφορά το Κυριακάτικο πρόγραμμα είναι καλή λύση να πάμε δηλαδή πρώτα Camden και μετά Greenwich και σε ευχαριστώ για την βοήθεια! Aλλά δεν νομίζω πως θα έχουμε το κουράγιο να περπατήσουμε από Canary Wharf μέχρι Tower of London! Το πιο πιθανό να είμαστε ήδη εξουθενωμένοι μετά το Camden, το μουσείο Cutty Shark, λόφο του Greenwich και βόλτα στο Canary Wharf για να επιστρέψουμε πεζοί! Έλεγα να πάρουμε dlr μιας και δεν θα μας δωθεί η ευκαιρία να το χρησιμοποιήσουμε αλλού!
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
24 βαθμοι?? Ουαουυυ!! Θα πάρουμε και μαγιό για βουτιές στη λίμνη του Hyde Park! :bleh: :bleh: Όσον αφορά το Κυριακάτικο πρόγραμμα είναι καλή λύση να πάμε δηλαδή πρώτα Camden και μετά Greenwich και σε ευχαριστώ για την βοήθεια! Aλλά δεν νομίζω πως θα έχουμε το κουράγιο να περπατήσουμε από Canary Wharf μέχρι Tower of London! Το πιο πιθανό να είμαστε ήδη εξουθενωμένοι μετά το Camden, το μουσείο Cutty Shark, λόφο του Greenwich και βόλτα στο Canary Wharf για να επιστρέψουμε πεζοί! Έλεγα να πάρουμε dlr μιας και δεν θα μας δωθεί η ευκαιρία να το χρησιμοποιήσουμε αλλού!
Ανάλογα με το πως θα είστε... Dlr θα πάρετε έτσι κι αλλιώς για να πάτε Greenwich. Έχει κι εκεί μια αγορά, πάτε να ρίξετε μα ματιά.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Αντιθέτως, πιστεύω ότι η Camden Market είναι προτιμότερο να συνδυαστεί με βόλτα σε Regent Canalб Regent Park k Little Venice. Τώρα αν έχετε λίγες μέρες και σας πιέζει το πρόγραμμα, κατανοητό.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αντιθέτως, πιστεύω ότι η Camden Market είναι προτιμότερο να συνδυαστεί με βόλτα σε Regent Canalб Regent Park k Little Venice. Τώρα αν έχετε λίγες μέρες και σας πιέζει το πρόγραμμα, κατανοητό.
Έχουμε 6 ολοκληρες ημέρες και μια μιση, λόγω αναχωρησης! το little venice να σου πω την αληθεια δεν το ειχα υπολογισει στο προγραμμα. Προσπαθώ να αφήσω στην άκρη ότι δεν πολυαξίζει! Triplover θεωρείς πως η little Venice αξιζει επισκεψη? Το Regent Park το εχω υποψιν!
Παρόλο που θεωρούσα πως 7 μέρες θα είναι οκ για να μην τρέχω πανικόβλητη και δεν ευχαριστηθώ τίποτα, τελικά δεν μου φτάνουν!!!!!

Ανάλογα με το πως θα είστε... Dlr θα πάρετε έτσι κι αλλιώς για να πάτε Greenwich. Έχει κι εκεί μια αγορά, πάτε να ρίξετε μα ματιά.
Στο χωριουδάκι λες?? Ωραια! Θα παμε πιο πολυ μήπως τσιμπησουμε κατι! :bleh:
 
Last edited by a moderator:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Αρκετές μερούλες έχετε στη διάθεσή σας. Little Venice, αν και ήταν στα σχέδια, δεν πήγαμε καθότι ξεκινήσαμε λίγο αργά για το Camden. Όμως η βόλτα μέχρι το Regent Park μέσω του Regent Canal ήταν πολύ ωραία. Εδώ μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στην περιγραφή και στις εντυπώσεις μου από αυτή τη διαδρομή στην ταξιδιωτική μου ιστορία. http://www.travelstories.gr/community/threads/Μαγεμένοι-στην-Ανυπέρβλητη-Λόντρα.49776/?chapter=3
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Triplover η ιστορια σου ειναι μεσα στις 3 που ειχα σαν κατευθυντηρια γραμμη οταν αρχισα το ψαξιμο! Εμεις δεν θα κανουμε clubbing βέβαια, άντε κανένα ποτάκι στο χαλαρό! Όταν τελειώσω το πρόγραμμα θα σας το στειλω αν εχετε χρονο να μου πειτε την γνωμη σας! :icon_redface:
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Έχουμε 6 ολοκληρες ημέρες και μια μιση, λόγω αναχωρησης! το little venice να σου πω την αληθεια δεν το ειχα υπολογισει στο προγραμμα. Προσπαθώ να αφήσω στην άκρη ότι δεν πολυαξίζει! Triplover θεωρείς πως η little Venice αξιζει επισκεψη? Το Regent Park το εχω υποψιν!
Παρόλο που θεωρούσα πως 7 μέρες θα είναι οκ για να μην τρέχω πανικόβλητη και δεν ευχαριστηθώ τίποτα, τελικά δεν μου φτάνουν!!!!!



Στο χωριουδάκι λες?? Ωραια! Θα παμε πιο πολυ μήπως τσιμπησουμε κατι! :bleh:
Γενικά την ευρύτερη περιοχή. Σίγουρα θα ανεβείτε στο αστεροσκοπείο από όπου η θέα είναι απλά υπέροχη.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γενικά την ευρύτερη περιοχή. Σίγουρα θα ανεβείτε στο αστεροσκοπείο από όπου η θέα είναι απλά υπέροχη.
Όντας παντελώς άσχετη...το αστεροσκοπείο είναι εκει που περνάει ο πρώτος μεσημβρινός?? Είναι στον λόφο δηλαδή του πάρκου?
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Ναι εκεί είναι. Αν είστε τυχεροί και έχει καλό καιρό μπορείτε να αράξετε στο γρασίδι στο λόφο και να χαλαρώσετε απολαμβάνοντας την υπέροχη θέα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αν κανεις σε μια μερα και camden και canary και greenwich χωρις διακοπη για ξεκουραση το μεσημερι,βασικα για υπνο απο τον χαμο του camden, να μου το πεις fairydust ωστε την επομενη φορα να παμε μαζι λονδινο!
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Jimp καταλαβα! Δεν θα τα βαλω μαζι!! Το Greenwich και το Canary Wharf πόση ώρα χρειάζονται πάνω κάτω? Δεν θέλω να μου σπαταλήσουν όλη την ημέρα.. Το Cutty sark και το Maritime Museum αξίζει να μπουμε?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Απο ενα πρωινο ή απογευμα αναλογως την εποχη που θα πας,με αυτα που λες μεσα.
Βασικα μπορει οι μερες να μοιαζουν πολλες αλλα οταν θα φυγεις πιστευω θα εχεις την εντυπωση πως δεν ειδες οσα θα επρεπε ή δεν τα προλαβες,γιατι ειναι παρα πολλα,γιαυτο διαλεξε αυτα που πραγματικα σ' ενδιαφερουν.π.χ μπορει η tate να ειναι ενα παρα πολυ καλο αλλα να μην ασχολησε με την ολη φαση,απλα μην την γυρνας και ανεβα μεχρι την καφετερια απλα για τη θεα απο το μπαλκονι.
Στο greenwich φροντισε να εισαι στο σουρουπο στο λοφο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.794
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom