Χρήση κινητών στις πτήσεις

traveltralala

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Κατά την ώρα της απογείωσης και της προσγείωσης, όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές πρέπει να είναι απενεργοποιημένες.
Η λειτουργία πτήσης δεν είναι σαν απενεργοποιημένο κινητό; Τότε γιατί υπάρχει;;
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Η λειτουργία πτήσης δεν είναι σαν απενεργοποιημένο κινητό; Τότε γιατί υπάρχει;;
Επιτρέπεται να το έχεις σε λειτουργία πτήσης αλλά όχι κατά την απογείωση-προσγείωση. Υπάρχει για να μπορείς να έχεις το κινητό ανοιχτό την υπόλοιπη ώρα όπως και όλες τις άλλες ηλεκτρονικές συσκευές (λαπτοπ, φωτογραφική μηχανή, ταμπλετ κτλ) οι οποίες επίσης πρέπει ναναι κλειστές κατά την απογείωση-προσγείωση..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.671
Η λειτουργία πτήσης δεν είναι σαν απενεργοποιημένο κινητό;
όχι,το απενεργοποιημένο κινητό είναι το κλειστό.
Τότε γιατί υπάρχει;;
Για μελλοντική χρήση που θα το επιτρέπουν οι εταιρίες .
Προς το παρόν οι περισσότερες εταιρίες σου λένε να το κλείσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επιτρέπεται να το έχεις σε λειτουργία πτήσης αλλά όχι κατά την απογείωση-προσγείωση. Υπάρχει για να μπορείς να έχεις το κινητό ανοιχτό την υπόλοιπη ώρα όπως και όλες τις άλλες ηλεκτρονικές συσκευές (λαπτοπ, φωτογραφική μηχανή, ταμπλετ κτλ) οι οποίες επίσης πρέπει ναναι κλειστές κατά την απογείωση-προσγείωση..
Δεν είναι ακριβές. Η υποχρέωση οι επιβάτες να μη χρησιμοποιούν καθόλου ηλεκτρονικές συσκευές κατά την προσγείωση/απογείωση ήταν διεθνής κανονισμός ο οποίος έχει πλέον αρθεί. Κάποιες εταιρίες (π.χ. Ryanair, Lufthansa) έχουν ήδη ενημερώσει τους δικούς τους κανονισμούς και επιτρέπουν πλέον τη χρήση ηλεκτρονικών συσκευών και κατά την προσγείωση και απογείωση (ελαφρών συσκευών μόνο, όχι laptops). Κάποιες άλλες (π.χ. Aegean, Alitalia) δεν το έχουν κάνει ακόμα. Η Aegean, τυπικά απαγορεύει μάλιστα πλήρως τη χρήση κινητών (περιλαμβανομένων και των smartphones σε flight mode) καθ' όλη τη διάρκεια των πτήσεων - το συγκεκριμένο κανόνα, όμως, δεν τον εφαρμόζουν και πολύ φανατικά πλέον...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.360
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Η Aegean, τυπικά απαγορεύει μάλιστα πλήρως τη χρήση κινητών (περιλαμβανομένων και των smartphones σε flight mode) καθ' όλη τη διάρκεια των πτήσεων - το συγκεκριμένο κανόνα, όμως, δεν τον εφαρμόζουν και πολύ φανατικά πλέον...
says who??
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το λένε ξεκάθαρα οι ανακοινώσεις κατά το taxiing, και οι αεροσυνοδοί ενίοτε (αλλά παλιότερα - τον τελευταίο χρόνο περίπου δε μου έχει τύχει). Έχει τύχει μάλιστα περίπτωση που στα 33000 πόδια η αεροσυνδός μου ζήτησε να κλείσω το smarphone μου, και ότι το flight mode δεν αρκεί, με βάση τους κανονισμούς της Aegean.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.360
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το λένε ξεκάθαρα οι ανακοινώσεις κατά το taxiing, και οι αεροσυνοδοί ενίοτε (αλλά παλιότερα - τον τελευταίο χρόνο περίπου δε μου έχει τύχει). Έχει τύχει μάλιστα περίπτωση που στα 33000 πόδια η αεροσυνδός μου ζήτησε να κλείσω το smarphone μου, και ότι το flight mode δεν αρκεί, με βάση τους κανονισμούς της Aegean.
Την επόμενη φορά ακουσε λίγο καλύτερα τις ανακοιώσεις . Λένε ξεκάθαρα ότι κατά τη διάρκεια της προσγέίωσης και απογείωσης τα κινητά τηλέφωνα και όλες οι υπόλοιπες συσκευές πρέπει να είναι απενεργοποιημένες. "Θα μπορέσετε και πάλι να τις χρησιμοποιήσετε σε λειτουργία πτήσης μόλις σβήσει η φωτεινή ένδειξη προσδεθείτε. "
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Την επόμενη φορά ακουσε λίγο καλύτερα τις ανακοιώσεις . Λένε ξεκάθαρα ότι κατά τη διάρκεια της προσγέίωσης και απογείωσης τα κινητά τηλέφωνα και όλες οι υπόλοιπες συσκευές πρέπει να είναι απενεργοποιημένες. "Θα μπορέσετε και πάλι να τις χρησιμοποιήσετε σε λειτουργία πτήσης μόλις σβήσει η φωτεινή ένδειξη προσδεθείτε. "
Και συνεχίζουν. Τα κινητά τηλέφωνα θα πρέπει να παραμείνουν απενεργοποιημένα μέχρι να φτάσετε στο αεροδρόμιο προορισμού. Το έχω ακούσει 4 φορές την τελευταία εβδομάδα :)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.360
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Και συνεχίζουν. Τα κινητά τηλέφωνα θα πρέπει να παραμείνουν απενεργοποιημένα μέχρι να φτάσετε στο αεροδρόμιο προορισμού. Το έχω ακούσει 4 φορές την τελευταία εβδομάδα :)
Και συνεχίζουν. Τα κινητά τηλέφωνα θα πρέπει να παραμείνουν απενεργοποιημένα μέχρι να φτάσετε στο αεροδρόμιο προορισμού. Το έχω ακούσει 4 φορές την τελευταία εβδομάδα :)
Εγω πρωτη φορα το ακουω αυτο! Μήπως είναι αναγγελία που λένε σε εκτός Ευρώπης προορισμούς; Anyway, δεν έχει και πολύ σημασία. Το σημαντικό είναι ότι μπορείς να έχεις το κινητό σε flight mode μετά την απογείωση και πριν την προσγείωση.
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Εγω πρωτη φορα το ακουω αυτο! Μήπως είναι αναγγελία που λένε σε εκτός Ευρώπης προορισμούς; Anyway, δεν έχει και πολύ σημασία. Το σημαντικό είναι ότι μπορείς να έχεις το κινητό σε flight mode μετά την απογείωση και πριν την προσγείωση.
Κι εγώ το άκουσα αυτό δυο φορές τις τελευταίες μέρες, άρα στην aegean δεν ισχύει... Μια αεροσυνοδός μου έκανε και παρατήρηση που, αφού είχε σβήσει φυσικά η ένδειξη, άνοιξα το τάμπλετ μου, 10 ιντσων, και μου είπε αν είναι κινητό να το κλείσω γιατί δεν επιτρέπεται.
Με την αλιτάλια πέρυσι, σε μια πτήση που γινόταν χαμός από αναταράξεις, μας είπαν ότι οφείλεται στο ότι κάποιοι έχουμε αφήσει ανοιχτές ηλεκτρικές συσκευές. o_O
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.360
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κι εγώ το άκουσα αυτό δυο φορές τις τελευταίες μέρες, άρα στην aegean δεν ισχύει... Μια αεροσυνοδός μου έκανε και παρατήρηση που, αφού είχε σβήσει φυσικά η ένδειξη, άνοιξα το τάμπλετ μου, 10 ιντσων, και μου είπε αν είναι κινητό να το κλείσω γιατί δεν επιτρέπεται.
Με την αλιτάλια πέρυσι, σε μια πτήση που γινόταν χαμός από αναταράξεις, μας είπαν ότι οφείλεται στο ότι κάποιοι έχουμε αφήσει ανοιχτές ηλεκτρικές συσκευές. o_O
Τί άκουσες ακριβώς;;; Είσαι σίγουρος ότι είχε σβήσει η ένδειξη; Όπως και να'χει ισχυει αυτο που σας είπα για τα κινητά.
Για το δεύτερο σκέλος της απάντησής σου δε σχολιάζω καν...
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Τί άκουσες ακριβώς;;; Είσαι σίγουρος ότι είχε σβήσει η ένδειξη; Όπως και να'χει ισχυει αυτο που σας είπα για τα κινητά.
Για το δεύτερο σκέλος της απάντησής σου δε σχολιάζω καν...
Όπως πάντα σε πτήση της aegean, είπαν να παραμείνουν απενεργοποιήμενες όλες οι συσκευές μέχρι να σβήσει το προσδεθείτε, ενώ τα κινητά πρέπει να παραμείνουν απενεργοποιημένα καθόλη τη διάρκεια της πτήσης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.690
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom