Πορτογαλία Πορτογαλία οποιος ενδιαφέρεται και μπορεί να βοηθήσει!

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Ωραίο!Κι εμείς σε αυτό είχαμε πάει αλλά όταν το συζητήσαμε με ένα κομμάτι-ταξιτζή μάς είπε ότι είναι πολύ τουριστικό και ότι έπρεπε να είχαμε πάει σε ένα άλλο...Γκιτάρες... κάπως λεγόταν...δε θυμάμαι.
Δεν σας τα είπε καλά ο ταξιτζής, τα πολύ τουριστικά είναι στο bairro alto. Προφανώς από αυτό που σας πρότεινε θα έπαιρνε τη μίζα του...
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Δεν σας τα είπε καλά ο ταξιτζής, τα πολύ τουριστικά είναι στο bairro alto. Προφανώς από αυτό που σας πρότεινε θα έπαιρνε τη μίζα του...
Λες;Μου φάνηκε ωραίος τύπος πάντως, ήξερε και ότι θα φεύγαμε την επόμενη μέρα οπότε δε θα μπορούσαμε να πάμε σε αυτό που πρότεινε...Anyway, το Clube de fado μας το πρότεινε Ελληνίδα που εμπιστευόμαστε και όντως ήταν άψογο. Η νεαρή μελαχρινή τραγουδίστρια σούπερ και ο γεράκος από την ορχήστρα είχε γέλιο που όλες οι τραγουδίστριες συνεχώς τον άγγιζαν!Ευτυχία!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Να απευθυνθώ κι εγώ στους καλούς μου συμφορουμίτες (@babaduma , @ευαγγελια κι όσοι αγαπάτε Πορτογαλία ακούτε;;;:D), αποφασίστηκε ταξίδι στο τσακ μπαμ αλλά λόγω έλλειψης χρόνου και κάποιων άλλων προσωπικών λόγων θα ζητήσω ''μασημένη τροφή''. Θα μείνω σίγουρα 2 μέρες Πόρτο και 3 Λισαβόνα και περισσεύει μια διανυκτέρευση ανάμεσα στις 2 πόλεις. Δεδομένου οτι θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο από Λισαβόνα και θα πάμε κατευθείαν Πόρτο μιας και φτάνουμε πρωί, θέλω να μου προτείνετε μια διαδρομή για το γυρισμό καθώς και μια πρόταση για διανυκτέρευση πριν πάμε Λισαβόνα, επίσης σκέφτομαι μιας και θα έχουμε αυτοκίνητο πριν φτάσουμε Λισαβόνα να πάμε Σίντρα κι Εστορίλ ώστε να μη χρειαστεί να κάνουμε μονοήμερες τις μέρες που θα είμαστε εκεί.
Οποιαδήποτε άλλη πρόταση, συμβουλή κτλ ευπρόσδεκτη!

υ.γ αν μου πείτε και κανά 2 μαγαζιά για φαγητό σε κάθε μέρος κι ειδικά με θαλασσινά θα με υποχρεώσετε!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τη διανυκτέρευση να τη βάλεις στη Λισαβωνα . Ναι να δώσεις χρόνο στη Σιντρα και να πάτε και Cabo da Roca με το car ! Estoril και τα συναφή δε μαρεσουν. Απο φαγητο τωρα στο Πορτο οπωσδήποτε στο TITO στη περιοχή Matosinhos ( ειναι λιγο εκτος , αλλα παει και το τραμ )
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Τη διανυκτέρευση να τη βάλεις στη Λισαβωνα . Ναι να δώσεις χρόνο στη Σιντρα και να πάτε και Cabo da Roca με το car !
Λες ε; ιδανικά σκεφτόμουν μήπως κάναμε κι ένα πέρασμα από κοιλάδα του Ντούρο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό σε τόσο πιεσμένο χρονικά διάστημα, απλά σκεφτόμουν φεύγοντας από Πόρτο μιας και θα έχουμε αυτοκίνητο να χαζολογήσουμε λίγο χωρίς άγχος να φτάσουμε Λισαβόνα. Cabo da Roca ναι το σκεφτόμουν κι εγώ οπότε αφού το προτείνεις κι εσύ θα το εντάξω!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Στη Λισαβόνα, για θαλασσινά να επισκεφτείτε το Ramiro στην λεωφόρο Almirante Reis. Στο Πόρτο να μη παραλέιψετε να φάτε την παραδοσιακή francesinha, και μην σπαταλήσετε μόνο μια μέρα για την κοιλάδα του Ντορο, καθότι δε θα δείτε ούτε το Πόρτο ούτε την κοιλάδα καλά. Συμφωνώ κι εγώ για το Cabo da Roca, ειδικά κατά την ώρα του ηλιοβασιλέματος, που είναι αρκετά πιο ωραίο απ'ότι συνήθως. Θα μπορούσατε να το συνδυάζατε με δείπνο σε εστιατόριο του Cascais, τα οποία έχουν πολύ καλό ψάρι, αν και είναι κάπως ακριβούτσικα.
Αν θέλετε να διανυκτερεύσετε κάπου μεταξύ Πόρτο και Λισαβόνας, η Κουίμπρα είναι η πιο ενδιαφέρουσα πόλη. Αν θέλετε απλά να σταθμέυσετε κάπου το Ομπιντος είναι ένα πανέμορφο μικρό χωριό λίγο πριν τη Λισαβόνα.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Cascais και Estoril δε θα πήγαινα..Sintra οκ, ας πάτε....Και Cabo da roca σούπερ!
Μπακαλιαροειδή στην Αλφάμα εδώ
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εμάς το Cascais μας άρεσε πολύ! Πήγαμε πριν ένα μήνα βέβαια και είχε πολύ καλό καιρό και κόσμο στις παραλίες.. Για την Sintra αν πάτε με αυτοκίνητο στο Pena palace θέλει προσοχή, ανεβαίνεις σε βουνό σε στενό δρόμο με μεγάλη κλίση και δε ξέρω και τι γίνεται από πάρκινγκ όταν φτάσεις πάνω..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Cascais και estoril μου θυμίζουν ξεπεςμενα θέρετρα της δεκαετίας του 60 με βουρκους παραλίες (και γω καλοκαιρι ειχα παει )
Για το Pena δε χρειάζεται να ανεβάσει το αμαξι επανω , υπάρχει τρενάκι ( με το αντίστοιχο αντίτιμο ) που σε μεταφέρει σχεδόν στην είσοδο του παλατιού
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Cascais και estoril μου θυμίζουν ξεπεςμενα θέρετρα της δεκαετίας του 60 με βουρκους παραλίες (και γω καλοκαιρι ειχα παει )
Τύπου Λουτράκι;;; Αν είναι έτσι δε θα πάρω...χόρτασα πρόσφατα...:bleh:
Βασικά Σίντρα είχα στάνταρ τα άλλα 2 ούτε που έχω προλάβει να τσεκάρω και τα βλέπω να τρώνε άκυρο, δε με κόβω δλδ να κολυμπάω σε τέτοια νερά για κανένα λόγο και ούτε και είναι στα πλάνα μου το μπάνιο γενικότερα στο συγκεκριμένο ταξίδι, λέπια έβγαλα όλο το καλοκαίρι φτάνει...
Αν τελικά διανυκτερεύσω πουθενά για Coimbra & Obidos που ανέφερε ο @marquis τι γνώμη έχεις;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Τύπου Λουτράκι;;; Αν είναι έτσι δε θα πάρω...χόρτασα πρόσφατα...:bleh:
Βασικά Σίντρα είχα στάνταρ τα άλλα 2 ούτε που έχω προλάβει να τσεκάρω και τα βλέπω να τρώνε άκυρο, δε με κόβω δλδ να κολυμπάω σε τέτοια νερά για κανένα λόγο και ούτε και είναι στα πλάνα μου το μπάνιο γενικότερα στο συγκεκριμένο ταξίδι, λέπια έβγαλα όλο το καλοκαίρι φτάνει...
Αν τελικά διανυκτερεύσω πουθενά για Coimbra & Obidos που ανέφερε ο @marquis τι γνώμη έχεις;
Εγώ μόνο για βόλτα και φαγητό έχει τύχει να πάω στο Cascais, το βράδυ γυρνώντας από τουρ σε Σιντρα, Cabo da Roca και Guincho. Είναι ένα καλό προάστιο της Λισαβόνας, που προσφέρεται για καμια βολτούλα αν έχετε χρόνο, αλλά σίγουρα δεν είναι must. Το Estoril είναι πολύ πιο αδιάφορο κατά τη γνώμη μου. Για μπάνιο εκτός από τα κρύα νερά, η πολυκοσμία που θα επικρατεί κάθε άλλο παρά θελκτική θα κάνουν την οποιαδήποτε απόπειρα να μπείτε. Εγώ το απέφυγα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom