Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Και τα δύο να χωρέσουν στην ίδια μέρα είναι μεγάλη ταλαιπωρία και τολμηρό εγχείρημα. Το Сamden με βόλτα στο κανάλι θα διαρκέσει σε ευχάριστο ρυθμό βόλτας και ψωνίων λογικά 4-5 ώρες. Το Greenwich αν αφιερώσετε και μία ωρίτσα σε κάποια από τα μουσεία και με την απαραίτητη βόλτα στα Docklands θα θέλει σίγουρα περισσότερο χρόνο. Προσθέστε σε αυτό και την απόσταση.
Το Maritime Museum το επισκέφτηκα. Συμπαθητικό θα έλεγα. Εστίασα περισσότερο στις εμπορικές δραστηριότητες του στόλου. Δεν χάνεται τίποτα να μπείτε για μια βόλτα. Είναι δωρεάν.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μετά από σκέψη, υπολογισμούς και πολλές αλλαγές κατέληξα στο παρακάτω πρόγραμμα! Πείτε μου σας παρακαλώ αν υπάρχει πιθανότητα να βγει ή αν απλά τρέφω φρούδες ελπίδες!


Πέμπτη

Άφιξη Stansted 8:30 / 10:30 περίπου στο apartment (Notting Hill)


-Βόλτα στην περιοχή & Portobello Road (δεν μας ενδιαφέρουν οι αντίκες οπότε δεν μας πειράζει που δεν θα είναι Σάββατο), μέχρι να μπορέσουμε να κάνουμε check in στη 13:00
- City (Bank)
- Tate Modern
- St Paul's Cathedral
- Temple (?)
- Trafalgar sq μέσω Fleet st.
- Βόλτα Covent Garden

Παρασκευή
- Big Ben
- Palace of Westminster (όχι είσοδος)
- Westminster Abbey
- Buckingham Palace (όχι είσοδος)
- Green Park (?)
- St James’s Park
- Horse Guards Parade (απλά διασχίζουμε τον δρόμο για photos)
- Trafalgar sq, National Gallery
- Piccadilly Circus
- Leicester sq
- Regent st., Carnaby st. για βόλτα / ψώνια / ότινα'ναι

Σαββατο
- Southbank walk
- Borough market
- The Shard (έχει λυσσάξει το έτερον ήμισυ)
- Shad Thames (?)
- Tower of London
- St' Katharine's Docks
- Wapping


Κυριακή
- Little Venice
- Regent Park
- Camden
- British Museum
- Chinatown και βόλτα στην περιοχή



Δευτέρα
- Kensington Palace (όχι είσοδος)
- Kensington Gardens
- Albert Memorial / Royal Albert Hall
- Natural History Museum
- V & A Museum (δε νομίζω πως με παίρνει ο χρόνος βέβαια!)
- Harrod's (οφθαλμόλουτρο!)
- Sloane Square και βόλτα στο Chelsea (Διάβασα στο forum για μια τρομερή gastropub και θέλουμε οπωσδήποτε να πάμε!)
- Apollo Victoria Theatre (musical Wicked)


Τρίτη
- Bond St.
- Mayfair για βόλτα
- Εκδρομή Greenwich με river bus
- Canary Wharf
- Επιστροφή με DLR


Τετάρτη

Πετάμε στις 17:45 οπότε γύρω στις 15:00 θα πρέπει να είμαστε Liverpool st. για να πάρουμε το Stansted Express για αεροδρόμιο.
Δεν ξέρω τι κάνουμε το πρωινό.. Μάλλον αυτοσχεδιάζουμε!


Πως σας φάνηκε??

Σε αυτά τα οποία έχω βάλει ερωτηματικό, δεν ξέρω αν έχει νόημα να πάω για πρώτη φορά στο Λονδίνο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μετά από σκέψη, υπολογισμούς και πολλές αλλαγές κατέληξα στο παρακάτω πρόγραμμα! Πείτε μου σας παρακαλώ αν υπάρχει πιθανότητα να βγει ή αν απλά τρέφω φρούδες ελπίδες!


Πέμπτη

Άφιξη Stansted 8:30 / 10:30 περίπου στο apartment (Notting Hill)


-Βόλτα στην περιοχή & Portobello Road (δεν μας ενδιαφέρουν οι αντίκες οπότε δεν μας πειράζει που δεν θα είναι Σάββατο), μέχρι να μπορέσουμε να κάνουμε check in στη 13:00
- City (Bank)
- Tate Modern
- St Paul's Cathedral
- Temple (?)
- Trafalgar sq μέσω Fleet st.
- Βόλτα Covent Garden

Παρασκευή
- Big Ben
- Palace of Westminster (όχι είσοδος)
- Westminster Abbey
- Buckingham Palace (όχι είσοδος)
- Green Park (?)
- St James’s Park
- Horse Guards Parade (απλά διασχίζουμε τον δρόμο για photos)
- Trafalgar sq, National Gallery
- Piccadilly Circus
- Leicester sq
- Regent st., Carnaby st. για βόλτα / ψώνια / ότινα'ναι

Σαββατο
- Southbank walk
- Borough market
- The Shard (έχει λυσσάξει το έτερον ήμισυ)
- Shad Thames (?)
- Tower of London
- St' Katharine's Docks
- Wapping


Κυριακή
- Little Venice
- Regent Park
- Camden
- British Museum
- Chinatown και βόλτα στην περιοχή



Δευτέρα
- Kensington Palace (όχι είσοδος)
- Kensington Gardens
- Albert Memorial / Royal Albert Hall
- Natural History Museum
- V & A Museum (δε νομίζω πως με παίρνει ο χρόνος βέβαια!)
- Harrod's (οφθαλμόλουτρο!)
- Sloane Square και βόλτα στο Chelsea (Διάβασα στο forum για μια τρομερή gastropub και θέλουμε οπωσδήποτε να πάμε!)
- Apollo Victoria Theatre (musical Wicked)


Τρίτη
- Bond St.
- Mayfair για βόλτα
- Εκδρομή Greenwich με river bus
- Canary Wharf
- Επιστροφή με DLR


Τετάρτη

Πετάμε στις 17:45 οπότε γύρω στις 15:00 θα πρέπει να είμαστε Liverpool st. για να πάρουμε το Stansted Express για αεροδρόμιο.
Δεν ξέρω τι κάνουμε το πρωινό.. Μάλλον αυτοσχεδιάζουμε!


Πως σας φάνηκε??

Σε αυτά τα οποία έχω βάλει ερωτηματικό, δεν ξέρω αν έχει νόημα να πάω για πρώτη φορά στο Λονδίνο.
Δεν γίνεται να μην πάτε μια βόλτα στο hyde park! Ισως το τελευταίο πρωινό με κανένα καφεδάκι απο τα starbucks! ;)
* Το Greek park βγάλτο. Επίσης εάν δεν έχεις σκοπό να πας στο London Zoo μην πας ούτε στο Regent Park.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν γίνεται να μην πάτε μια βόλτα στο hyde park! Ισως το τελευταίο πρωινό με κανένα καφεδάκι απο τα starbucks! ;)
Ναι καλή ιδέα! Θα πάρουμε από αλλού καφέ όμως γιατί τα Starbucks τα σνομπάρουμε! :bleh::bleh:
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Jimp καταλαβα! Δεν θα τα βαλω μαζι!! Το Greenwich και το Canary Wharf πόση ώρα χρειάζονται πάνω κάτω? Δεν θέλω να μου σπαταλήσουν όλη την ημέρα.. Το Cutty sark και το Maritime Museum αξίζει να μπουμε?
Το Cutty Sark είναι πολύ μικρό, βασικά ανεβαίνεις στο πλοίο. Όσον αφορά το Ναυτικό μουσείο, έχει κάποιο ενδιαφέρων αλλά μη φανταστείς τίποτα ιδιαίτερο. Εκεί δίπλα έχει και μια εκκλησία και ένα παλάτι που αξίζει να τα δείτε, δεν χρειάζονται πολύ χρόνο και είναι όλα δωρεάν, εκτός του Cutty Sark που θεωρώ ότι είναι σχετικά ακριβό γιάυτά που προσφέρει.

Μετά από σκέψη, υπολογισμούς και πολλές αλλαγές κατέληξα στο παρακάτω πρόγραμμα! Πείτε μου σας παρακαλώ αν υπάρχει πιθανότητα να βγει ή αν απλά τρέφω φρούδες ελπίδες!


Πέμπτη

Άφιξη Stansted 8:30 / 10:30 περίπου στο apartment (Notting Hill)


-Βόλτα στην περιοχή & Portobello Road (δεν μας ενδιαφέρουν οι αντίκες οπότε δεν μας πειράζει που δεν θα είναι Σάββατο), μέχρι να μπορέσουμε να κάνουμε check in στη 13:00
- City (Bank)
- Tate Modern
- St Paul's Cathedral
- Temple (?)
- Trafalgar sq μέσω Fleet st.
- Βόλτα Covent Garden

Παρασκευή
- Big Ben
- Palace of Westminster (όχι είσοδος)
- Westminster Abbey
- Buckingham Palace (όχι είσοδος)
- Green Park (?)
- St James’s Park
- Horse Guards Parade (απλά διασχίζουμε τον δρόμο για photos)
- Trafalgar sq, National Gallery
- Piccadilly Circus
- Leicester sq
- Regent st., Carnaby st. για βόλτα / ψώνια / ότινα'ναι

Σαββατο
- Southbank walk
- Borough market
- The Shard (έχει λυσσάξει το έτερον ήμισυ)
- Shad Thames (?)
- Tower of London
- St' Katharine's Docks
- Wapping


Κυριακή
- Little Venice
- Regent Park
- Camden
- British Museum
- Chinatown και βόλτα στην περιοχή



Δευτέρα
- Kensington Palace (όχι είσοδος)
- Kensington Gardens
- Albert Memorial / Royal Albert Hall
- Natural History Museum
- V & A Museum (δε νομίζω πως με παίρνει ο χρόνος βέβαια!)
- Harrod's (οφθαλμόλουτρο!)
- Sloane Square και βόλτα στο Chelsea (Διάβασα στο forum για μια τρομερή gastropub και θέλουμε οπωσδήποτε να πάμε!)
- Apollo Victoria Theatre (musical Wicked)


Τρίτη
- Bond St.
- Mayfair για βόλτα
- Εκδρομή Greenwich με river bus
- Canary Wharf
- Επιστροφή με DLR


Τετάρτη

Πετάμε στις 17:45 οπότε γύρω στις 15:00 θα πρέπει να είμαστε Liverpool st. για να πάρουμε το Stansted Express για αεροδρόμιο.
Δεν ξέρω τι κάνουμε το πρωινό.. Μάλλον αυτοσχεδιάζουμε!


Πως σας φάνηκε??

Σε αυτά τα οποία έχω βάλει ερωτηματικό, δεν ξέρω αν έχει νόημα να πάω για πρώτη φορά στο Λονδίνο.
Αν καταφέρεται να δείτε και την αλλαγή φρουράς στο παλάτι θα είναι ιδανικό, αξίζει κατά τη γνώμη μου.
http://changing-guard.com/dates-times/buckingham-palace.html
 
Last edited by a moderator:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Καλό είναι το πρόγραμμά σας και σε γενικές γραμμές υλοποιήσιμο. Το Green Park δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, αλλά είναι δίπλα στα Ανάκτορα. Με το ζόρι ένα μισάωρο να σπαταλήσετε, δεν είναι θέμα.

Θα σας έλεγα να βάλετε σε σειρά τα αξιοθέατα ανάλογα με την γεωγραφική τους θέση. Επίσης, να περάσετε από το Gherkin και τέλος να προσέξετε για τον Άγιο Παύλο ότι η τελευταία είσοδος είναι σχετικά νωρίς. Οπότε μπορεί κ να μην το προλάβετε.
 

xristina sali

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Λοιπόν μου είναι πολύ επείγον.
Μπορείτε να με βοηθήσετε!!! θα πάω Λονδίνο για 4 μέρες θα μένουμε κοντά σε στάση "Russell Square" το αεροδρόμιο στο οποίο πετάω είναι London Stansted (ΣΤΗ) θα είμαστε 4 ενήλικες και ένα παιδί 8 χρόνων. Έχω μπερδευτεί με αυτές κάρτες για μετρό του Λονδίνου . Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι μας συμφέρει πιο πολύ να είναι οικονομικό για τις μετακινήσεις μας σε Λονδίνο??? Σας παρακαλώ!!!!!!!!!

δεν καταλαβαίνω πόσο κάνει αυτή oyster αν είναι για ένα άτομο η μπορούν όλοι να την χρησιμοποιούν .... και πείτε μου την γνώμη σας αν χρειαζόμαστε καν κάρτα μήπως είμαστε κοντά σε όλα αξιοθέατα?

και ποια χαρτιά χρειάζεται το παιδί πέρα από διαβατήριο για να ταξιδεύει Αγγλία θα είναι μαζί και οι δυο γονείς.

θα με βοηθούσατε πολύ !!! έχω πολύ αγχός
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λοιπόν μου είναι πολύ επείγον.
Μπορείτε να με βοηθήσετε!!! θα πάω Λονδίνο για 4 μέρες θα μένουμε κοντά σε στάση "Russell Square" το αεροδρόμιο στο οποίο πετάω είναι London Stansted (ΣΤΗ) θα είμαστε 4 ενήλικες και ένα παιδί 8 χρόνων. Έχω μπερδευτεί με αυτές κάρτες για μετρό του Λονδίνου . Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι μας συμφέρει πιο πολύ να είναι οικονομικό για τις μετακινήσεις μας σε Λονδίνο??? Σας παρακαλώ!!!!!!!!!

δεν καταλαβαίνω πόσο κάνει αυτή oyster αν είναι για ένα άτομο η μπορούν όλοι να την χρησιμοποιούν .... και πείτε μου την γνώμη σας αν χρειαζόμαστε καν κάρτα μήπως είμαστε κοντά σε όλα αξιοθέατα?

και ποια χαρτιά χρειάζεται το παιδί πέρα από διαβατήριο για να ταξιδεύει Αγγλία θα είναι μαζί και οι δυο γονείς.

θα με βοηθούσατε πολύ !!! έχω πολύ αγχός
Καλησπέρα Χριστινα!
Ρίξε μια ματια σε αυτό και για τυχον απορίες εδω ειμαστε!
http://www.travelstories.gr/community/threads/oyster-or-travelcard.46468/

Καλό είναι το πρόγραμμά σας και σε γενικές γραμμές υλοποιήσιμο. Το Green Park δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, αλλά είναι δίπλα στα Ανάκτορα. Με το ζόρι ένα μισάωρο να σπαταλήσετε, δεν είναι θέμα.

Θα σας έλεγα να βάλετε σε σειρά τα αξιοθέατα ανάλογα με την γεωγραφική τους θέση. Επίσης, να περάσετε από το Gherkin και τέλος να προσέξετε για τον Άγιο Παύλο ότι η τελευταία είσοδος είναι σχετικά νωρίς. Οπότε μπορεί κ να μην το προλάβετε.
Καλημέρα! :) όσον αφορά τα αξιοθέατα, εννοείς να αλλάξω την σειρα που θα τα επισκεφτουμε? αναφέρεσαι σε κάποια συγκεκριμενη ημέρα?

Το Cutty Sark είναι πολύ μικρό, βασικά ανεβαίνεις στο πλοίο. Όσον αφορά το Ναυτικό μουσείο, έχει κάποιο ενδιαφέρων αλλά μη φανταστείς τίποτα ιδιαίτερο. Εκεί δίπλα έχει και μια εκκλησία και ένα παλάτι που αξίζει να τα δείτε, δεν χρειάζονται πολύ χρόνο και είναι όλα δωρεάν, εκτός του Cutty Sark που θεωρώ ότι είναι σχετικά ακριβό γιάυτά που προσφέρει.


Αν καταφέρεται να δείτε και την αλλαγή φρουράς στο παλάτι θα είναι ιδανικό, αξίζει κατά τη γνώμη μου.
http://changing-guard.com/dates-times/buckingham-palace.html
ευχαριστώ gregory! Κοιτα το Cutty Sark δυστυχώς δεν το γλιτώνουμε... Το Ναυτικό μάλλον θα το αφήσουμε για να μην χάνουμε χρόνο από την βόλτα! Προτιμώ να αράξω στον λόφο ! ;)
 
Last edited by a moderator:

Nikos Pap

Member
Μηνύματα
21
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Jordan
Σας προτείνω να επισκεφθείτε για φαγητό δύο κατά την γνώμη μου απ'τα ωραιότερα εστιατόρια του Λονδίνου.Το ένα και πιο ξακουστό βρίσκεται στο Covent Garden,το Giovanni's και έχει γκουρμέ ιταλική κουζίνα.Το περιβάλλον είναι εξαιρετικό,και σε συνδυασμό με την εορταστική ατμόσφαιρα των ημερών είμαι βέβαιος πως θα σας ανταμείψει.Το δεύτερο λιγότερο γνωστό αλλά με εξαίσια ιταλική ''οικογενειακή'' κουζίνα ονομάζεται Βar Remo.Απ'τις καλύτερες ιταλικές πίτσες που έχω δοκιμάσει και το συγκρίνω και με μαγαζιά στην Ιταλία.Για να το βρείτε,περνάτε το oxford circus,προχωράτε γύρω στα 150 μέτρα στην regent street και στρίβετε στον πρώτο κάθετο στο δεξί σας χέρι,princess street λέγεται ο δρόμος.
 

Nikos Pap

Member
Μηνύματα
21
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Jordan
Γενικά στο Λονδίνο αξίζουν τα πακέτα εισιτηρίων(ημερήσιο,εβδομαδιαίο)...Γιατί ειδικά το μετρό το λιώνεις και με το παραπάνω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom