Ιταλία Formula 1 - Monza , Sept 2014

Joannaaa

Member
Μηνύματα
31
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!
Αγαπητοί συμφόρουμοι - ταξιδιώτες,

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το ταξίδι που προορίζω για δώρο στους γονείς μου . Όπως εύκολα μπορείτε να συμπεράνετε από τον τίτλο , πρόκειται για ένα 3 ήμερο παρακολούθησης formula 1 στην Monza .

Τα εισιτήρια του αγώνα τα έκλεισα από το official site οπότε ελπίζω να μην έχω πρόβλημα . Προς μεγάλη μου απογοήτευση , δεν μου έδινε την επιλογή να μου αποσταλούν ταχυδρομικώς , συνεπώς συμβιβάστηκα με τα voucher επιβεβαίωσης της κράτησης τα οποία θα πρέπει να προσκομιστούν στην πίστα με σκοπό την ανταλλαγή τους με τα κανονικά εισιτήρια.

Όσο αφορά τα εισιτήρια του αεροπλάνου , αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα με τα αεροδρόμια και τις αποστάσεις τους . Η διαμονή θα είναι στο κέντρο του Μιλάνου , καθότι κοίταξα πως είναι μονο 20 χλμ μακρυά από την Monza . Σε ποιο αεροδρόμιο είναι το πιο βολικό να πάνε ? Το Linate από ό,τι βλέπω είναι το πιο κοντινό στο κέντρο , όμως έχει περιορισμένες πτήσεις σε αυτό & αρκετά πιο ακριβές. Οι πιο οικονομικες εταιρειες τυπου Ryan air , Easy jet etc συνεργάζονται με το Bergamo . Είναι απαγορευτικά μακρυά από το κέντρο ;

Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Σε ποιο αεροδρόμιο είναι το πιο βολικό να πάνε ?
2.Είναι απαγορευτικά μακρυά από το κέντρο ;
1. σε όλα πρεπει να αλλαξουν μεσο, οπότε όλα ειναι το ιδιο, ελαχιστη διαφορα εχουν χρονικά.
2. όχι. υπάρχει και απευθειας για Monza.
http://www.orioshuttle.com/Bergamo-Orio-al-Serio_Milano-Malpensa.cfm
υπαρχουν βεβαια και αλλες λυσεις πλην ΜΜΜ...
http://www.alimonza.com/
 
Last edited:

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Πρόπερσι πήγα monza με το φίλο μου, καθώς είναι λάτρης της formula 1..κι εμείς Μιλάνο μέναμε κ πήγαμε με easy jet (το malpensa νομίζω χρησιμοποιεί)..δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα όλα ήταν μια χαρά.
Σαν extra δωράκι να προτείνω την ενοικίαση μίας ferrari από το ferrari store που είναι πολύ κοντά στο duomo..εγώ το έκανα, νοικιάσαμε (μάλιστα ήταν κ το τελευταίοπ μοντέλο της) κ κατενθουσιάστηκε..βγάλαμε βιντεάκι κ ακόμη κ τώρα το δείχνει παντού..Καλά να περάσουνε κ ό,τι χρειαστείς ρώτα
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Δεν ειναι μακρυα το BERGAMO οποτε μπορεις να πας με Rynair Υπαρχουν και λεωφορεια που σε μεταφερουν στο σταθμο του Μιλανου και απο εκει καθε 20 λεπτα φευγουν τρενα για Μονζα.Προπερσυ ηταν τσαμπα φετος ομως πληρωσαμε 6 ευρω το ατομο ..Να εχεις υπομονη και να ξερεις οτι εχει πολυ περπατημα μεχρι να βρεις τη θεση ......
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Το λεωφορειο παει απευθειας Monza. δες λινκ πιο πανω.
Δεν το ηξερα και οσο θυμαμαι πως πηγα με αυτοκινητο ως Μιλανο και μετα πηρα τρενο για Μοντζα μια ταλαιπωρια................
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
βρηκα εδω τη συζητηση ετοιμη κ ειπα να ρωτησω δυο τρια πραγματακια για να επιβαιβεωσω ή όχι τις ηδη υπαρχουσες πληροφοριες απο αναλογα αγγλικα site που βρηκαν οι φιλοι κ συνταξιδιωτες μου σε λιγες μερες!!!
λοιπον εχουμε νοικιασει αυτοκινητο κ θα μεινουμε Μιλανο το Σαββατο πριν τον τελικο αγωνα της Κυριακης....

1.εχει κανεις εμπειρια με το τι παιζει γενικα απο κινηση,

2.ποσο νωρις να βρισκομαι στην πιστα ωστε να εχω μια αξιοπρεπη θεση (ισως κοντα σε καποια γιγαντοοθονη ωστε να παίρνω πρεφα τι γινεται στον αγωνα κ να μη βλεπω μονο αυτοκινητα να περνουν απο μπροστα μου καθε τοσο!!!)

3.παρκινγκ για το αυτοκινητο μας?ακουσα υπαρχει ενα που στοιχιζει 15 ευρω κ σε παιρνει απο εκει δωρεαν λεωφορειο κ σε βαζει μεσα σην πιστα...καποιο αλλο ισως κ πιο μακρια αλλα με προσβαση σε ΜΜΜ?

4.τι να εχω μαζι μου εκτος φωτογραφικης μηχανης κ χρηματων?να παρω καμια προμηθεια σε φαγητο???ξερετε....κεφτεδακια κλπ!!!!:haha::haha:

5.να προσεξω κατι αλλο??
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Το να πας με δικο σου αυτοκινητο στη Μονζα ειναι κομματι δυσκολο.Θα πρεπει να αφησεις το αυτοκινητο εξω απο τη Μονζα σε ενα παρκιν κοντα στο γηπεδο και απο εκει υπαρχουν λεωφορεια που σε μεταφερουν στο χωρο. Αν πας με το τρενο( που εχει ανα δεκα λεπτα δρομολογιο απο το σταθμο του Μιλάνου με 6 ευρω εισητηριο) καταβαινεις σχεδον στη εισοδο αλλα και παλι θελεις 40 λεπτα να βρεις τη θεση σου...
Για να βρεις τη θεση σου θα πρεπει να εισαι μια ωρα πριν στη εισοδο και να περπατησεις αρκετα μεχρι τη κερκιδα εξαρταται που εχεις κλεισει θεσεις.
Παντου υπαρχουν γιγαντοοθονες οποτε βλεπεις τι γινεται .
Μηχανη μπορεις να κρατας Φαγητα υπαρχουν απο εξω χιλιαδες μαγαζια μ σνακς, μπυρες αλλα τσουκτερες τιμεςπχ μια κοκα-κολα 7 ευρω!!!!!!!!
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
απογοητευτικα τα νεα!!!η κινηση κ η δυσκολια που περιγραφεις συμβαινει ακομη κι αν παω απο πολυ πολυ νωρις??αν παρω μαζι μου τιποτα για σνακ ωστε να γλιτωσω καποια χρηματα θα με αφησουν να τα περασω?
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Τι μου θύμισες...εμείς πήγαμε πρόπερσι...μέναμε όπως κι εσείς στο Μιλάνο κ πήγαμε με το τρένο στη Μόντζα, ήταν τόσο βολικό που δεν υπάρχει λόγος να πάρεις αυτοκίνητο. Λόγω του μεγέθους της πίστας συμφωνώ πως χρειάζεστε καμια ωρίτσα να είστε εκεί νωρίτερα. Αν θέλετε τυχόν αυτόγραφα είχα ακούσει πως έδιναν την Παρασκευή.. Όσον αφορά το φαγητό μπορείς να έχεις μαζί σου ό,τι θέλεις κ να ξέρεις ότι θα χρειαστείτε ωτοασπίδες καθώς κ καπέλα ή αδιάβροχα αναλόγως του καιρού γιατί θα είστε εκτεθιμένοι για πολλές ώρες. Καλά να περάσετε!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
εμεις πχ ειμαστε εκει 11( με το τρενο) το πρωι, χαζευαμε και σιγα σιγα πηγαιναμε στις θεσεις μας.. και βεβαια μπορεις να παρεις οτι θες μαζι σου και μην ξεχασεις καπελο η ομπρελα για τον ηλιο....να πας σιγουρα ειναι μια μοναδικη εμπειρια...
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
ωτοασπιδες τσεκ
ομπρελα τσεκ
αδιαβροχα τσεκ
:)
τρενο ε???εχω κλεισει ξενοδοχειο στη Μοντσα για εκεινη τη μερα του αγωνα βορεια της πολης κ την επομενη φευγουμε για Κομο.Μιλανο εχουμε παει πολλες φορες κ ειπαμε να καθησουμε απλα την πρωτη ημερα γιαυτο κ προλαβα να κλεισω Μοντσα....:(
αλλο παρκινγκ μες τη Μοντσα δεν εχει?ωστε να παρουμε απο εκει λεωφορειακι για την πιστα??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom