Πορτογαλία Πορτογαλία οποιος ενδιαφέρεται και μπορεί να βοηθήσει!

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Απολυτα σωστες επιλογες η διανυκτερευση στην Coimbra-πολυ ομορφη φοιτητουπολη- και η σταση στο Obidos.Εγω με περισσοτερο χρονο στη διαθεση μου επισκεφτηκα και την πανεμορφη Evora αλλα για το δικο σας προγραμμα μαλλον ειναι υπερβολη.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Απολυτα σωστες επιλογες η διανυκτερευση στην Coimbra-πολυ ομορφη φοιτητουπολη- και η σταση στο Obidos.Εγω με περισσοτερο χρονο στη διαθεση μου επισκεφτηκα και την πανεμορφη Evora αλλα για το δικο σας προγραμμα μαλλον ειναι υπερβολη.
Πολύ σωστά. Κούκλα η Evora και της πρέπουν όχι μία αλλά τουλάχιστον 2 διαν/σεις, πλην όμως εκτός διαδρομής.

Εναλλακτικά (αλλά, πολύ εναλλακτικά όμως και αν είναι του ενδιαφέροντός σας) και εφόσον θέλετε να αποφύγετε το όμορφο μεν, πολύ τουριστικό δε Obidos, μπορείτε να διανυκτερεύσετε στο Tomar, εδώ
http://www.tripadvisor.com.gr/Hotel...Tomar_Santarem_District_Central_Portugal.html
και την επομένη, καθ'οδόν για Λισαβόνα, να επισκεφθείτε (κάποια από) τα σπήλαια της περιοχής Mira de Aire
http://www.grutasmiradaire.com/?link=6&op=detalhe
ή ν'αναζητήσετε τα ίχνη των δεινοσαύρων εδώ
http://www.pegadasdedinossaurios.org/html/monumento_uk.htm

Για τις γαστριμαργικές σας αναζητήσεις, εκτός των προτάσεων που σας έγιναν ήδη, προσθέστε και δύο δικές μας επιλογές:

http://www.tripadvisor.com.gr/Resta...s-Solar_dos_Presuntos-Lisbon_Estremadura.html

και

http://www.tripadvisor.com.gr/Resta...o-Porto_Porto_District_Northern_Portugal.html
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Cascais και estoril μου θυμίζουν ξεπεςμενα θέρετρα της δεκαετίας του 60 με βουρκους παραλίες (και γω καλοκαιρι ειχα παει )
Για το Pena δε χρειάζεται να ανεβάσει το αμαξι επανω , υπάρχει τρενάκι ( με το αντίστοιχο αντίτιμο ) που σε μεταφέρει σχεδόν στην είσοδο του παλατιού
Οι παραλίες δεν ήταν βουρκοι ήταν καθαρές με διάφανο νερο αλλά για μπάνιο δεν ηταν γιατί ήταν ΨΥΓΕΙΟ! Ενδιαφέρον είχε το "στομα της κόλασης" στο κασκάις με τους σχηματισμούς στα βράχια..
Για το παλάτι έχει πουλμανακι που σε πάει από το χώρο έκδοσης εισητηριων ως την είσοδο του παλατιου αλλά δε χρειάζεται γιατί περπατιεται, 10 λεπτάκια ανηφόρα. Εγώ λέω από το κεντρο της πόλης ως εκεί ότι έχει να ανέβεις βουνό με πολλές στροφές και στενό δρόμο. Εμείς πήραμε το λεωφορείο 434 που κάνει κυκλική διαδρομή(ίσα ίσα χώραγε στο δρόμο) στα αξιοθέατα αλλά μαζεύει πολύ κόσμο..
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
@Nedelja πότε πας?Μήπως κάνουμε καμιά συνάντηση κορυφής!
Δυστυχώς πάω 10-16 Σεπτεμβρίου κι αν θυμάμαι καλά εσύ πας αργότερα, μεγάλη αδικία γιατί θα εκτύπωνα την ιστορία σου και θα ησύχαζα...;)
υ.γ αν έχεις τσεκάρει κι εσύ τίποτα ενδιαφέρον σφύρα το!

@babaduma την Εβόρα την βάλει είχα στο μάτι κι εγώ αλλά δε μας παίρνει με τίποτα και τις μέρες που βρήκαμε με το ζόρι δηλαδή! Το Tomar είναι η πόλη που έλεγες για κάποιο φεστιβάλ μπύρας ε; ενδιαφέρον!:D
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
και την επομένη, καθ'οδόν για Λισαβόνα, να επισκεφθείτε (κάποια από) τα σπήλαια της περιοχής Mira de Aire
http://www.grutasmiradaire.com/?link=6&op=detalhe
ή ν'αναζητήσετε τα ίχνη των δεινοσαύρων εδώ
http://www.pegadasdedinossaurios.org/html/monumento_uk.htm
Αν φτάσεις δίπλα στη Fatima, μπορείς να πας να δεις και τον ναό της Santissima Trindande, χωρητικότητας 9000 ατόμων κατασκευής του Αλέξανδρου Τομπάζη, ένα σπουδαίο έργο σύγχρονης αρχιτεκτονικής από έναν από τους μεγαλύτερους Έλληνες αρχιτέκτονες. Έστειλα κι αλλον συμφορουμίτη να δει και να μας πει εντυπώσεις, αλλα εσιώπησε o_O. Εγώ δεν τον πρόλαβα όταν πήγα.
http://en.wikipedia.org/wiki/Church_of_the_Santíssima_Trindade_(Fátima)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Το Tomar είναι η πόλη που έλεγες για κάποιο φεστιβάλ μπύρας ε; ενδιαφέρον!:D
Ναι, αλλά τέτοια μπερεκέτια συνήθως γίνονται τον Αύγουστο! ;)

Αν φτάσεις στη Fatima,
να προσέχεις τα speed-breakers... θα σου σπάσουν τα νεύρα, μη σου σπάσουν και τ'αμάξι! :)
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Δυστυχώς πάω 10-16 Σεπτεμβρίου κι αν θυμάμαι καλά εσύ πας αργότερα, μεγάλη αδικία γιατί θα εκτύπωνα την ιστορία σου και θα ησύχαζα...;)
υ.γ αν έχεις τσεκάρει κι εσύ τίποτα ενδιαφέρον σφύρα το!
Εμένα με συμφέρει όμως για να φέρεις πρώτη εσύ φρέσκα ντοκουμέντα από τη χώρα ;)Η αλήθεια είναι (αν όλα πάνε καλά) πως ήδη στο μυαλό μου επεξεργάζομαι την ιστορία που ενδεχομένως θα γραφτεί:D

Εγώ το πρόγραμμα μου το έχω βγάλει και επικεντρώνεται όχι μόνο στα μεσαιωνικά μνημεία Unesco αλλά στην άγρια ομορφιά του Ατλαντικού κυρίως από φωτογραφικής άποψης. Από Cabo da Roca και πάνω έχει κάποιες εξαιρετικές άγριες παραλίες και κάποια ενδιαφέροντα ψαροχώρια που έχω σκοπό να τα επισκευτώ κατά το ηλιοβασίλεμα. Και πολλά άλλα που όμως δεν ξέρω τελικά αν θα τα προλάβω:rolleyes-80:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Να πω κι εγώ εντυπώσεις από την Πορτογαλία την οποία τη λάτρεψα και στεναχωρήθηκα που δε γινόταν να μείνω περισσότερες μέρες!

Το Πόρτο εντάξει δεν χρειάζονται πολλά λόγια πανέμορφο, αξίζει να του αφιερώσει κανείς τουλάχιστον 2 μέρες να πίνει port και να τρώει θαλασσινά!
Σπάνια προτείνω καταλύμματα γιατί προσωπικά κριτήριο μου συνήθως είναι η τοποθεσία, η ύπαρξη κρεβατιού και μπάνιου με ζεστό νερό αλλά το Vivacity Porto θα το αναφέρω για όποιον θέλει οικονομική κι αξιοπρεπέστατη διαμονή σε πολύ καλή τοποθεσία με πάρκινγκ δίπλα και πολύ κοντά σε μαγαζάκια για όσους πίνουν και τα ποτάκια τους μέχρι αργά όπως εμείς!
Μαγαζάκια που ξεχώρισα ήταν το Adega de S.Nicolau όπου φάγαμε θαλασσινά μαγειρεμένα με τοπικές συνταγές και από μπαράκια χτυπήσαμε κάρτα κάθε βράδυ στο Museu d' Avo όπου έχει πάμθηνες μπύρες, κάποια συμπαθητικά πιατά για τσίμπημα, ιδιαίτερη διακόσμηση, μαζεύει ωραίο κόσμο και είναι μαγαζί για fumadores! Από οινοποιεία πήγαμε στο Graham's δοκιμάσαμε 2 διαφορετικά wine tastings με συμβουλές από @maltakias φυσικά αλλά κατά κύριο λόγο συμφέρει να ψωνίζει κανείς από κάβες σε περίπτωση που θέλει να φέρει κανά port μαζί του.
Ακολούθησα και τη συμβουλή κοκκινομάλας συμφορουμίτισσας( @ευαγγελια θενκς) πήγα στο Tito II, περάσαμε καταπληκτικά, φάγαμε του σκασμού,μπεκρουλιάσαμε φουλ, σε σημείο που μετά δε μπορούσαμε να ξεπαρκάρουμε αλλά όλα καλά!:D

Φεύγοντας από Πόρτο μιας και είχαμε αυτοκίνητο σαν φυσιολογικοί άνθρωποι που ΔΕΝ είμαστε αποφασίσαμε να κάνουμε πέρασμα από την Κοιλάδα του Ντούρο και δε το μετανιώσαμε λεπτό, αξίζει πραγματικά η διαδρομή δίπλα στο ποτάμι και τους αμπελώνες και τα οινοποιεία τριγύρω. Από τα χωριουδάκια που περάσαμε πιο συμπαθητικό για κάποιον που θέλει να καθίσει περισσότερο στην περιοχή μου φάνηκε το Pinhao.
Αφού κάναμε αρκετά χιλιόμετρα ανάμεσα σε απίστευτα τοπία, κάναμε μια στάση και στο Lamego καταλήξαμε στο Tomar έχοντας τα σκονάκι του @babaduma αυτή τη φορά! Όντως είναι πολύ όμορφο, γραφικό και ήρεμο σχετικά ότι έπρεπε για να πάρουμε δυνάμεις και να χαλαρώσουμε. Έχει κι ένα ωραίο wine & tapas bar το Iguarias do Conventο που λειτουργεί και ως delicatessen.

Με το αυτοκίνητο επίσης πήγαμε Obidos όμορφο μεν αλλά φουλ τουριστικό, Capo Da Roca όπου πραγματικά αξίζει είχε και περίεργο καιρό και ήταν ο Ατλαντικός από κάτω επιβλητικός σούπερ σούπερ, στο δρόμο προς εκεί έχει κι ένα χωριουδάκι το Azenhas do Mar που έχει ενδιαφέρον. Πήγαμε Sintra έχουν γραφτεί τόσα στο φόρουμ οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι και τέλος θα αφήσω τη Fatima επειδή οφείλω ανταπόκριση στην @paefstra!

Βασικά στη Fatima συρρέουν πιστοί από όλο τον κόσμο μιας και επισκέπτονται το Sanctuary of Fátima ένα χώρο με ιδιαίτερη για κάποιους θρησκευτική σημασία μιας και θεωρείται οτι εκεί έχει εμφανιστεί η Παναγία.
Προσωπικά οδηγήθηκα εκεί κατόπιν προτροπής της @paefstra από περιέργεια να δω την Igreja da Santíssima Trindade το ναό δηλαδή της Αγίας Τριάδας όπου αρχιτέκτονας είναι ο Αλέξανδρος Τομπάζης, αν και για να είμαι ειλικρινής πριν λίγα χρόνια είχα παρακολουθήσει ένα ντοκιμαντέρ για τον ίδιο και το συγκεκριμένο έργο για κάποιο λόγο το μυαλό μου το είχε κάνει delete κατά το σχεδιασμό του ταξιδιού αλλά ας είναι καλά το φόρουμ γιατί πραγματικά είναι από τα ενδιαφέροντα πράγματα που μπορεί να δει κανείς στη χώρα!
Από τη μία δηλαδή βλέπεις την επιβλητική Nossa Senhora de Rosário και τους πιστούς να συρρέουν ορδές μπροστά στον προαύλιο χώρο της κι από την άλλη βλέπεις ένα πολύ απλό εκ πρώτης κτίριο που σου θυμίζει συνεδριακό κέντρο και για κανένα λόγο δε μπορείς να φανταστείς οτι είναι ναός!
Σε κυκλικό σχήμα με 12 βαριές πόρτες που συμβολίζουν τους 12 αποστόλους και μέσα με μόνο διάκοσμο ένα ψηφιδωτό κι ένα γλυπτό που αναπαριστά τη σταύρωση είναι αναμφίβολα κόντρα σε ο,τι έχουμε συνηθίσει για χριστιανικούς ναούς.

DSCN7283.jpg


DSCN7287.jpg

Προσωπικά αν και δεν είμαι άνθρωπος που μπορεί να μιλήσει περί θρησκευτικού συναισθήματος κτλ μπορώ να πω οτι η αίσθηση που μου δημιουργήθηκε είναι οτι η συγκεκριμένη λιτότητα ενισχύει την όποια θρησκευτικότα μπορεί να προκληθεί κατά την επίσκεψη σε έναν τέτοιο χώρο.
Πραγματικά όποιος έχει χρόνο και τον βγάλει ο δρόμος να πάει! Επίσης δε μπόρεσα να μη μπω στον πειρασμό να σκεφτώ ποια θα ήταν η αντιμετώπιση ενός τέτοιου ναού στη χώρα μας...
Να αναφέρω επίσης πως στην κεντρική είσοδο για το Santuario υπάρχει κομμάτι από το τείχος του Βερολίνου προς υπενθύμιση της θεϊκής παρέμβασης-συμβολής στην πτώση του κομμουνισμού...:eek:

Τελευταία έμεινε η Λισαβόνα, δεν έχω λόγια για τι συναισθήματα μου προκάλεσε αυτή η πόλη για πολλούς και διάφορους λόγους! Θα μπορούσα να πηγαίνω μόνο και μόνο για να περπατάω στις γειτονιές της και να χαζεύω!
Έχουν γραφτεί και τόσες ωραίες ιστορίες, αναμένουμε και του @giannismits οπότε 2-3 πραγματάκια μόνο. Από μαγαζάκια ξεχώρισα το Taberna da Rua das Flores και το προτείνω ανεπιφύλακτα για όποιον θέλει να δοκιμάσει πορτογαλική κουζίνα σε πιο μοντέρνα και δημιουργική εκδοχή. Κατά κύριο λόγο έχει πιάτα που μοιράζονται και ο προσανατολισμός του είναι στα θαλασσινά και ειδικά στα ψάρια που μαρινάρονται και σερβίρονται έτσι τύπου σεβίτσε ή περνάν από γρήγορο πέρασμα σε σχάρα. Καταπληκτικές αχιβάδες με σκόρδο και τσορίθο και φασολάκια πράσινα τεμπούρα με γλυκιά σως τσίλι, πω πω λιγούρα με έπιασε και μόνο που τα γράφω...:haha:
Α και στην αγορά τροφίμων Mercado Da Ribeira υπάρχουν πολλά μαγαζιά για φαγητό αλλά νομίζω οτι το εστιατόριο Sea Me που έχει εκεί σταντ ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα, νιγκίρι σαρδέλα και γαρίδες τεμπούρα με φιλέ αμυγδάλου to die for!
Από μπαράκια πολλά και παντού αλλά τα περισσότερα ήταν και λίγο Μάλια τύπου τιμοκατάλογος τεκίλα 3 ευρώ, προσωπικά ξεχώρισα το Maria Caxuca στο Bairro Alto όπου είχε ντόπιους κατά κύριο λόγο και ήταν και αυτό fumadores...;)
Όσον αφορά το fado τώρα, εμείς την πρώτη μέρα που φτάσαμε πριν πάμε για φαγητό περάσαμε από συμπαθέστατο μαγαζάκι με φώτο στους τοίχους από fadistas και κρεμασμένα κασκόλ από ομάδες όλου του κόσμου στο ταβάνι...:confused: (για να καταλάβετε εκείνη την ώρα έδειχνε live Ρεάλ-Ατλέτικο) είδαμε και σε ένα μαυροπίνακα να λέει fado vadio και ρωτήσαμε τι εννοεί και μας είπαν οτι κάνουν κάποια live κάποιες μέρες όπου ξεκινάμε στις 9 και τελειώνουν στις 2 όπου κάποιος λέει 3 τραγούδια μετά γίνεται διάλειμμα και τη σκυτάλη παίρνει άλλος. Επίσης τραγουδάει και όποιος άλλος θέλει από ο,τι κατάλαβα την επόμενη όπου είχε live και πήγαμε τέλικα.
Το βασικό σχήμα ήταν 2 αγόρια όπου έπαιζαν και 2 κορίτσια όπου τραγουδούσαν αλλά κατά τη διάρκεια της βραδιάς τραγούδησαν άνθρωποι διαφόρων ηλικιών ο καθένας με το δικό του συγκινητικό τρόπο. Το μαγαζί λεγόταν A Tasca do Chico και νομίζω οτι έχει ένα ενδιαφέρον για όποιον θέλει να ακούσει fado πιο χαλαρά χωρίς σεταρισμένα μενού κτλ κτλ.

Τέλος σε όσους αρέσει ο Πεσσόα νομίζω οτι πρέπει να κάνουν μια βόλτα από το Casa Fernando Pessoa όπου και έζησε τα τελευταία 15 χρόνια της ζωής του και έχει τώρα μετατραπεί σε ένα χώρο όπου υπάρχει ένα μίνι μουσείο και μια απολαυστική ''ξενάγηση'' μέσω multimedia για παιδιά στα αγγλικά φυσικά, το δωμάτιο που έζησε, μια βιβλιοθήκη που περιλαμβάνει και προσωπικά του βιβλία, ένας χώρος μικρός εκδηλώσεων κι ένα μαγαζί - σουβενίρ όπου μπορείς να αγοράσεις ενδιαφέρουσες εκδόσεις καθώς και κάποια cd ,προσωπικά πήρα μελοποιημένη ποίηση Pessoa με ερμηνευτές μεγάλες φωνές του fado.

Αυτά και πάλι να ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές σας, δεν πρόλαβα εννοείται να τις ακολουθήσω όλες αλλά ελπίζω να μου δοθεί η ευκαιρία μελλοντικά!
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Eυχαριστούμε @Nedelja για τα υπερ φρέσκα νέα.Ο ενθουσιασμός σου με κάνει ακόμα περισσότερο να αναμένω το ταξίδι μου σε λίγες βδομάδες.
Περιμένω πως και πως την βόλτα στην ακτογραμμή από Cabo da Roca και πάνω μέχρι το χωριό που ανέφερες το Azenhas do Mar που το έχω βάλει στο πρόγραμμα κατά το ηλιοβασίλεμα. Βέβαια δεν θα έχουμε αυτοκίνητο και ελπίζω ο προγραμματισμός που έκανα με τα λεωφορεια να βρεί σωστά.
Επίσης το μαγαζί για fado που αναφέρεις επίσης το είχα σημειώσει.Κι εμένα μου προκάλεσε ενδιαφέρον που δεν είναι κάτι στημένο και είναι αρκετά νεανικό οπότε αφού σου άρεσε θα το επισκεφτούμε κι εμείς:D
Αλήθεια από τιμές πως σου φάνηκαν?Δηλαδη από Πόρτο πήγατε Λισαβόνα με αυτοκίνητο με διάφορες στάσεις.Σε πόση ώρα το κάνατε περίπου?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Σε πόση ώρα το κάνατε περίπου?
Έχει τόσες πολλές επιλογές γι αυτή τη διαδρομή που ό,τι απάντηση και να πάρεις, θα είναι μόνον ενδεικτική. Εξαρτάται αν θα κινηθείς μόνο σε αυτοκινητόδρομους (με διόδια) ή θα ακολουθήσεις και παράπλευρους δρόμους - ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου. Στον αυτοκινητόδρομο εάν κινείσαι με 120 χλμ/ω θα είσαι από τους πιο γρήγορους - οι Πορτογάλοι πάνε πιο σιγά, σέβονται πολύ τα σήματα - μου έκανε εντύπωση - ακόμη κι αν δεν υπάρχουν περιορισμοί.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Προσγειωθήκαμε Λισαβόνα και από το αεροδρόμιο καπάκι για Πόρτο δε θυμάμαι καλά έβρεχε κιόλας αλλά νομίζω γύρω στις 3 ώρες, στο γυρισμό περάσαμε από την περιοχή Alto Douro μετά διανυκτέρευση Tomar και την επόμενη Fatima, Odidos, Sintra κλτ και φτάσαμε βράδυ Λισαβόνα αλλά με τόσες στάσεις δε μπορώ να υπολογίσω ώρα.
Γενικά δεν ήταν δύσκολη η οδήγηση και το αυτοκίνητο μας έλυσε τα χέρια!
Τώρα για το μαγαζί με το fado ήταν πολύ χύμα το επισημαίνω αλλά σε σχέση με τα γύρω μας φάνηκε πιο παραδοσιακό όταν θα πας πέρνα να ρωτήσεις πότε έχουν live τις μέρες που ήμουν εγώ είχαν Κυριακή-Τετάρτη.

Οι τιμές σε καφέδες και αλκοόλ σαφώς χαμηλότερες από Ελλάδα, όσον αφορά το φαγητό και πάλι νομίζω αρκετά φθηνότερα αλλά δεν είμαι αρμόδια τόσο γιατί τρώμε πολύ και πίναμε ή 2 μπουκάλια ή 2 κιλά χύμα κρασί που όσο να ΄ναι ανεβάζει το λογαριασμό...:D
Νομίζω όμως και πάλι οτι σε αντίστοιχα μαγαζιά στην Αθήνα τουλάχιστον θα θέλαμε αρκετά παραπάνω χρήματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom