Γαλλία Παρίσι

iliasmessini

Member
Μηνύματα
87
Likes
9
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΠΑΡΙΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ:
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΒΡΑΔΙΝΗ ΕΞΟΔΟΣ quarter Latin
ΣΑΒΒΑΤΟ
ΠΡΩΙ: ΜΟΜΑΡΤΗ
ΑΠΟΓΕΥΜΑ: ΠΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΑΙΦΕΛ- ΣΗΚΟΥΑΝΑΣ :ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ΜΕ ΚΑΡΑΒΑΚΙ
ΚΥΡΙΑΚΗ:
ΠΑΝΘΕΟΝ-ΣΟΡΒΟΝΗ-Boulevard Saint Michel- Κήπους του Λουξεμβούργου
ΑΠΟΓΕΥΜΑ: ΑΓΟΡA GALLERIES LAFAYET
ΔΕΥΤΕΡΑ
ΠΡΩΙ :ΛΟΥΒΡΟ.
ΑΠΟΓΕΥΜΑ :ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΙΣΙΩΝ
ΤΡΙΤΗ:
Πρωι: ΒΕΡΣΑΛΛΙΕΣ
Απόγευμα: ΗΛΥΣΙΑ ΠΕΔΙΑ-ΑΨΙΔΑ ΤΟΥ ΘΡΙΑΜΒΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ:
DISNEYLAND
ΠΕΜΠΤΗ:
ΠΡΩΙ:ΜΟΥΣΕΙΟ ORSE
ΑΠΟΓΕΥΜΑ: ΠΥΡΓΟΣ MORNPARNASSE
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΠΡΩΙ: ΒΟΛΤΑ SAINT GERMAIN

1. Βάση αυτου προγράμματος τι με συμφέρει να προμηθευτώ απο άποψης ειστηριών μεταφορικών και καρτών μουσείων; σημειώνω είμαστε ένα ζευγάρι πάνω απο 26 χρονών

2.Οποιαδήποτε παρατήρηση δεκτή διότι πρωτη φορα πάω παρισι και δεν γνωρίζω αν έχω αφήσει εξω απο το πρόγραμμα κατι πολυ σημαντικο στις λιγες αυτες μέρες που διαθέτω...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Στη Γαλλία, όπως και στην Ελλάδα, τα καταστήματα είναι κλειστά τις Κυριακές... Πρωί πρωί στο St-Germain τι να κάνεις; ψώνια; Όπως και βράδυ στο Quartier Latin... Ερημιά θα είναι. Κάνε τα swap αυτά.
Γενικά, έχεις απίθανα πολύ χρόνο σε "αξιοθέατα" (π.χ. τι σκ... θα κάνεις ένα ολόκληρο απόγευμα στην Παναγία των Παρισίων); και μηδέν σε βόλτες. Δε θα κάνεις μια περατζάδα από Marais? Μια Βαστίλη; Μια Grande Boulevards; Μια Rue de Rennes; Invalides δε θα πας; Vendome/Madelleine/Opera/St-Honore? Και σε τόσα ακόμα μέρη;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Βάλε και κανένα ακόμα μουσειάκι στο πρόγραμμα ή τουλάχιστον έχετε το καβάτζα στην περίπτωση που βρέχει κάποια μέρα.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Όπως προείπαν, το πρόγραμμα καλό θα ήταν να αφιερώσεις χρόνο για περπάτημα στην πόλη. Για πρώτη μέρα (εννοώ ολόκληρη ημέρα) μπορείς να κάνεις μια βόλτα κατά μήκος του σηκουανα συνδυάζοντάς την με μνημεία/αξιοθέατα. Άλλωστε πολλά από αυτά είναι στην όχθη του ποταμού. Ξεκίνα από το hôtel de ville, πάνε μετά προς île de la cité, notre dame de Paris, conciergerie, pont neuf, place St Michel, pont des actes, Λούβρο, απέναντι στο Orsay ή συνέχισε προς καρουζέλ, κήπους κεραμεικού , place de la concorde. Αν σε βαστανε ακομη τα ππόδια σου, συνέχισε προς grand palais, pont alexandre iii, και από εκεί πάλι κατά μήκος του ποταμού καταλήγεις πύργο του Άιφελ και μετά τροκαντερο. Όλο αυτό φυσικά με τις απαραίτητες στάσεις για ξεκούραση, φαγητό κλπ. Εμένα μου είχε μείνει αξέχαστη η συγκεκριμένη βόλτα. Ήταν τότε η πρώτη μου φορά στην πόλη.
Για μονμαρτη μπορείς να δεις την προτεινόμενη πορεία που έγραψα στο φόρουμ στις πληροφορίες για Παρίσι. Κάνε αναζήτηση για μονμαρτη.
Επιπλέον, μπορείς να πας στο père lachaise, στο μουσείο ορανζερι που αν σου αρέσει ο Μονέ θα το λατρέψεις, centre pompidou, fondation quartier (έχει κατά καιρούς ενδιαφερουσες εκθέσεις).... Το σίγουρο είναι ότι δε θα βαρεθεις.
 

iliasmessini

Member
Μηνύματα
87
Likes
9
Ευχαριστω παρα πολυ παιδια για τις παρατηρησεις!!!σιγουρα θα γινουν αμεσες διορθωσεις στο προγραμμα!!!!για τα εισητηρια και τις καρτες μουσειων καμια συμβουλη;;
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Ευχαριστω παρα πολυ παιδια για τις παρατηρησεις!!!σιγουρα θα γινουν αμεσες διορθωσεις στο προγραμμα!!!!για τα εισητηρια και τις καρτες μουσειων καμια συμβουλη;;
Εξαρτάται από την ηλικία σου. Αν είσαι κάτω των 26 δεν χρειάζεται να βγάλεις κάρτα καθώς η είσοδος στα περισσότερα μεγάλα μουσεία (τα κρατικά) είναι δωρεάν. Διαφορετικά, αν είσαι άνω των 26, σου προτείνω ανεπιφύλακτα την paris museum pass http://en.parismuseumpass.com/ εφόσον βέβαια επισκεφθείς αρκετά μουσεία. Έχει για 2, 4 ή 6 ημέρες. Το πάσο αυτό περιλαμβάνει και βερσαλλίες, ωστόσο εάν την ημέρα που πας έχει στους κήπους κάποιο δρόμο πχ μουσικούς κήπους, τότε πρέπει να πληρώσεις ένα αντίτιμο για την είσοδό σου στους κήπους (νομίζω 7€ ?). Το πλεονέκτημα με την κάρτα είναι ότι θα αποφεύγεις τις ουρές στα μουσεία -υπάρχουν και εξαιρέσεις όπως στους πύργους της notre dam, saint chapelle, versailles...
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Αν μπορείτε να μου εξηγήσετε (καθότι άσχετος), σε αυτόν τον πύργο του Montparnasse πρέπει οπωσδήποτε να κόψουμε εισητήριο για να μπούμε και να θαυμάσουμε τη θέα;
Απαντώ στην ερώτηση μου, καθώς ρώτησα φίλο που έχει πάει. Όχι δε χρειάζεται, υπάρχει καφέ μπαρ όπου μπορείς να πάρεις κάτι και να θαυμαζεις τη θέα.
 

iliasmessini

Member
Μηνύματα
87
Likes
9
παιδιά φτάνω παρισι παρασκευη βράδυ και φεύγω πάλι παρασκευή βραδυ. ειμαστε ενα ζευγάρι και θελω να μαθω τι μας συμεφερει απο άποψης ειστηριων για μετρο rer κτλ. Σημειώνω οτι στο προγραμμα μου ειναι και βερσαλλιες, disneyland, μονμάρτη.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
καλησπέρα!
Άποψη μου είναι τις πρώτες δύο μέρες να κινηθείτε στα κεντρικά διαμερίσματα με μεμονωμένα εισιτήρια και την δευτέρα να βγάλετε μια navigo κάρτα που κοστίζει 35-40 ευρώ και περιλαμβάνει και disneyland και βερσαλλίες! Βέβαια αυτό με την προυπόθεση ότι μένετε σχετικά κεντρικά ή τουλάχιστον μέσα στη ζώνη 1-2!
 

iliasmessini

Member
Μηνύματα
87
Likes
9
καλησπέρα!
Άποψη μου είναι τις πρώτες δύο μέρες να κινηθείτε στα κεντρικά διαμερίσματα με μεμονωμένα εισιτήρια και την δευτέρα να βγάλετε μια navigo κάρτα που κοστίζει 35-40 ευρώ και περιλαμβάνει και disneyland και βερσαλλίες! Βέβαια αυτό με την προυπόθεση ότι μένετε σχετικά κεντρικά ή τουλάχιστον μέσα στη ζώνη 1-2!
ευχαριστω vasilis. για να βγάλω την navigo τι διαδικασία χρειάζεται;;την navigo πρεπει να την χτυπά κάθε φορα στο μηχανημα του μετρο ή του rer;
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
http://parisbytrain.com/paris-train-metro-week-pass-navigo-decouverte/

σε αυτό το site δίνει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι ! Από όσα έχω διαβάσει αν δεν μου ξεφεύγει κάτι , την κάρτα την βγάζει στα "ταμεία" που υπάρχουν στους σταθμούς μετρό απλά χρειάζεται και μία φωτογραφία (τις μικρές για να την βάλουν πάνω)! Τώρα αν την χτυπάς κάθε φορά που την χρησιμοποιείς να σου πω την αλήθεια δεν τον γνωρίζω , αλλά λογικά θα χτυπάς κάποιο barcode αλλιώς πως θα περνάς τις πορτούλες στο μετρό?

επίσης και σαν δεύτερη επιλογή υπάρχει και η paris visite που ισχύει για 5 μέρες από την μέρα που θα την χρησιμοποιήσεις αλλά είναι αρκετά πιο ακριβή για τις ζώνες 1-5! βγαίνει κάπου στα 65 ευρώ σίγουρα! Το έξτρα θετικό που έχει είναι ότι έχεις και κάποια έκπτωση σε κάποια αξιοθέατα! άμα θες δείτε και αυτήν απλά σαν διάρκεια ημερών το ίδιο θα σας βγάλει.
 

iliasmessini

Member
Μηνύματα
87
Likes
9
http://parisbytrain.com/paris-train-metro-week-pass-navigo-decouverte/

σε αυτό το site δίνει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι ! Από όσα έχω διαβάσει αν δεν μου ξεφεύγει κάτι , την κάρτα την βγάζει στα "ταμεία" που υπάρχουν στους σταθμούς μετρό απλά χρειάζεται και μία φωτογραφία (τις μικρές για να την βάλουν πάνω)! Τώρα αν την χτυπάς κάθε φορά που την χρησιμοποιείς να σου πω την αλήθεια δεν τον γνωρίζω , αλλά λογικά θα χτυπάς κάποιο barcode αλλιώς πως θα περνάς τις πορτούλες στο μετρό?

επίσης και σαν δεύτερη επιλογή υπάρχει και η paris visite που ισχύει για 5 μέρες από την μέρα που θα την χρησιμοποιήσεις αλλά είναι αρκετά πιο ακριβή για τις ζώνες 1-5! βγαίνει κάπου στα 65 ευρώ σίγουρα! Το έξτρα θετικό που έχει είναι ότι έχεις και κάποια έκπτωση σε κάποια αξιοθέατα! άμα θες δείτε και αυτήν απλά σαν διάρκεια ημερών το ίδιο θα σας βγάλει.

Σε ευχαριστώ vasili!!! Θα μπω στο site και θα ψάξω!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom