Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλησπέρα. Χρειάζομαι βοήθεια. Έκανα πριν μια κράτηση για Βρυξέλλες για δύο. Από απροσεξία /αφηρημάδα στον ένα επιβάτη το ονομ/μο το έγραψα αντίστροφα. Δηλαδή στο first name έβαλα το επίθετο αντί για το όνομα. Τι μπορώ να κάνω για να μην πληρώσω κάποιο fee και να μην έχω πρόβλημα στον έλεγχο? Οι 24 ώρες χάριτος όντως ισχύουν? Αποπειράθηκα να το αλλάξω από το σάιτ αλλά μου έβγαζε fee 110€.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα. Χρειάζομαι βοήθεια. Έκανα πριν μια κράτηση για Βρυξέλλες για δύο. Από απροσεξία /αφηρημάδα στον ένα επιβάτη το ονομ/μο το έγραψα αντίστροφα. Δηλαδή στο first name έβαλα το επίθετο αντί για το όνομα. Τι μπορώ να κάνω για να μην πληρώσω κάποιο fee και να μην έχω πρόβλημα στον έλεγχο? Οι 24 ώρες χάριτος όντως ισχύουν? Αποπειράθηκα να το αλλάξω από το σάιτ αλλά μου έβγαζε fee 110€.
Διάβασε εδώ για το ίδιο πρόβλημα
http://www.travelstories.gr/community/threads/ryanair-Λάθος-σειρά-στο-όνομα.37589/
:)
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αναφορικά με τη Ryan Air. Βρίσκω στις προσφορές της για low cost flight μια προσφορά που με ενδιαφέρει (για Ιταλία), με χαμηλά κόστη. Όταν όμως πάω να κάνω κράτηση μου βγάζει έξτρα 20 ευρώ κόστος για ασφάλιση (πχ αναφέρει αποζημίωση αν η πτήση ακυρωθεί). Και η απορία μου είναι η εξής: αν κλείσω μια φθηνή πτήση με τα low fares που έχει, χωρίς έξτρα ασφάλιση, τί γίνεται αν η πτήση ακυρωθεί; αν πχ κλείσω Αθήνα-Ιταλία-Αθήνα, και στην Ιταλία κάτι γίνει και η πτήση για Αθήνα ακυρωθεί, μένω Ιταλία ή ψάχνω πανάκριβα εισιτήριο τελευταίας στιγμής που θα το πληρώσω εγώ; Προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους με εμαιλ να το διευκρινίσω, αλλά όλα είναι μηχανογραφημένα και δεν ξέρω που να απευθυνθώ, φαίνεται ότι αν δεν εχεις κάνει κράτηση δεν μπορείς να απευθύνεις πουθενά το εμαιλ σου και τα τηλέφωνά τους είναι στο εξωτερικό. Γνωρίζει κανείς να με βοηθήσει;
ευχαριστώ πολύ!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Όταν όμως πάω να κάνω κράτηση μου βγάζει έξτρα 20 ευρώ κόστος για ασφάλιση (πχ αναφέρει αποζημίωση αν η πτήση ακυρωθεί). Και η απορία μου είναι η εξής: αν κλείσω μια φθηνή πτήση με τα low fares που έχει, χωρίς έξτρα ασφάλιση, τί γίνεται αν η πτήση ακυρωθεί;
Αν δεν θελεις ασφαλεια,υπαρχει επιλογη "χωρις ασφαλεια"
Αν η πτηση ακυρωθει,η συνηθης τακτικη ειναι να σε βαζουν στην επομενη πτηση,χωρις εξτρα κοστος.
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Σ ευχαριστώ! Η τακτική του να σε βάζουν στην επόμενη πτήση ισχύει ετσι κι αλλιως αν ακυρωθεί η πτήση, σωστά; Δεν χρειαζεται δηλ να πληρώσω έξτρα το κόστος της ασφάλισης , θεωρω οτι θα με γυρίσουν δεν θα με αφήσουν εκει, σωστά; Ρωτάω απλα για κάθε ενδεχόμενο... Επισης ξέρει κανεις για Ιταλία η μικρη βαλίτσα σε διαστάσεις χειραποσκευής, ειναι οκ ή εχει χρέωση;ευχαριστω πολυ!!
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Παιδια Sos >Εκανα κρατηση στη ryanair αλλα εκανα λαθος στην ωρα της πτησης επιστροφης. Πηγα να αλλαξω την ωρα διαδυκτιακα και μου ζηταει 200 ευρω για τις αλλαγες.Ο χρονος απο την κρατηση μεχρι την αποπειρα αλλαγης ηταν περιπου 5 λεπτα. Ξερετε αν επικοινωνησω με Email με την εταιρεια μηπως μου το κανουν αχρεωτα?
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
αν δεις στην προηγούμενη ή στην πιο πίσω σελίδα ένας φίλος είχε ακριβώς το ίδιο θέμα και το άλλαξαν δωρεάν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom