Σκύρος, όχι Σύρος!

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας

Καθώς ο βροχερός καιρός των τελευταίων ημερών μας βάζει σε κλίμα φθινοπωρινό, είπα να θυμηθώ τη φετινή αλλά και την περσινή βόλτα στη Σκύρο...Και τις δύο φορές το ταξίδι ξεκίνησε από την Πάτρα με ΙΧ (5 ώρες διαδρομή ως την Κύμη) και συνεχίστηκε με το καράβι "Αχιλλέας" για μιάμιση ώρα. (Κόστος για 2 άτομα και ένα αυτοκίνητο με επιστροφή 102 ευρώ, 11 ευρώ το άτομο, 29 το αυτοκίνητο για τη μία διαδρομή). Η τιμή σταθερή, ο κόσμος στο καράβι και στο νησί πολύ περισσότερος φέτος, μιας και το φετινό ταξίδι έγινε παραμονές 15αύγουστου ενώ το περσινό μες στον Ιούλιο! Το νησί είναι μικρό, όπου και να μείνετε ωραία θα είναι. Απλά αν μείνει κάποιος Μώλο-Μαγαζιά καλό θα είναι να αποφύγει, κατά τη γνώμη μου, τα σπίτια που είναι κοντά στη θάλασσα γιατί είναι λίγο στριμωγμένα, σε στενούς δρόμους, λίγο άναρχα δομημένα θα μπορούσα να πω. Ας προτιμήσει αυτά που είναι λίγο πιο πάνω, στον κεντρικό δρόμο,κοντά στο γήπεδο κλπ. Εκεί είναι χτισμένα πιο αραιά...
P7230040.JPG Στο Λινό, στον δρόμο για τον Μώλο.
P7270701.JPG Κάπου στη Χώρα...

 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Από τον Μώλο οι συχνές βόλτες με προορισμό τη Χώρα είναι σίγουρες! Οπότε αν πρέπει να φτάσει κάποιος με αυτοκίνητο ως εκεί επιλέγει να ακολουθήσει τις ταμπέλες που οδηγούν στα πάρκινγκ της Χώρας οπλισμένος με υπομονή ή αφήνει το αμάξι πάνω στον δρόμο κοντά στο νεκροταφείο, αν βρει και εκεί, ή φεύγοντας από τα Μαγαζιά ακολουθεί την ταμπέλα για το Αρχαιολογικό Μουσείο και αν είναι τυχερός θα βρει εκεί (στη μεριά που βρίσκεται η πλατεία Μπρουκ) ή ακολουθεί την επιλογή "παρκάρω στο πάρκινγκ που βρίσκεται χαμηλά, εκεί που τελειώνουν τα Μαγαζιά και ακολουθώ το γλυκό λιθόστρωτο ανηφορικό δρομάκι που με οδηγεί στην πλατεία Μπρουκ, όπου παίρνω μια ανάσα, βλέπω τα χρώματα του ηλιοβασιλέματος (βρίσκεται ανατολικά) και ξεκινώ να χαθώ στα σοκάκια της Χώρας"!
Το λιθόστρωτο ήταν η δική μου αγαπημένη επιλογή.. Τα χρώματα, οι εικόνες, το αεράκι ήταν όλα τα λεφτά κάθε φορά! Θες να σταματάς συνέχεια το περπάτημα για να χαζεύεις τα χρώματα (και να παίρνεις και μια ανάσα, μα τι ανάσα!)
WP_20140815_19_35_19_Pro.jpg WP_20140815_19_56_46_Pro.jpg 20140815_194321.jpg
Και η κατηφορική επιστροφή τη νύχτα κάτω από τον έναστρο ουρανό απλά μοναδική! Πέρυσι ήταν όμορφα γιατί την πετυχαίναμε με γεμάτο φεγγάρι ή και πανσέληνο, φέτος το φεγγάρι δεν υπήρχε ή ήταν μικρούλι. Μόνο μαύρη θάλασσα με φωτάκια πού και πού από καμία βαρκούλα... Και από πάνω μας ευχαριστηθήκαμε να χαζεύουμε Περσείδες!!!!!! Κάναμε κανά μισάωρο να κατέβουμε (10 λεπτά διαδρομή..)
P7230089.jpg P7230110.jpg
Μες στα σοκάκια, κάτω από το κάστρο...
P7230084.jpg WP_20140815_20_18_07_Pro.jpg P7230061.jpg
Και πρωινή βόλτα στο λιθόστρωτο επιβάλλεται (με λίγη ζέστη, εκτός αν ξεκινήσετε με την ανατολή - ωραία θα ήταν) για να δείτε και στο πρωινό φως τα σοκάκια, τη θέα και, φυσικά να πάτε επίσκεψη στο Λαογραφικό και στο Αρχαιολογικό Μουσείο...
P7260407.jpg P7270669.jpg DSC02369.jpg P7260423.jpg
Και με λίγο βοριά.. WP_20140818_12_58_18_Pro.jpg
 

Attachments

Last edited:

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Καθώς ο βροχερός καιρός των τελευταίων ημερών μας βάζει σε κλίμα φθινοπωρινό, είπα να θυμηθώ τη φετινή αλλά και την περσινή βόλτα στη Σκύρο...Και τις δύο φορές το ταξίδι ξεκίνησε από την Πάτρα με ΙΧ (5 ώρες διαδρομή ως την Κύμη) και συνεχίστηκε με το καράβι "Αχιλλέας" για μιάμιση ώρα. (Κόστος για 2 άτομα και ένα αυτοκίνητο με επιστροφή 102 ευρώ, 11 ευρώ το άτομο, 29 το αυτοκίνητο για τη μία διαδρομή). Η τιμή σταθερή, ο κόσμος στο καράβι και στο νησί πολύ περισσότερος φέτος, μιας και το φετινό ταξίδι έγινε παραμονές 15αύγουστου ενώ το περσινό μες στον Ιούλιο! Το νησί είναι μικρό, όπου και να μείνετε ωραία θα είναι. Απλά αν μείνει κάποιος Μώλο-Μαγαζιά καλό θα είναι να αποφύγει, κατά τη γνώμη μου, τα σπίτια που είναι κοντά στη θάλασσα γιατί είναι λίγο στριμωγμένα, σε στενούς δρόμους, λίγο άναρχα δομημένα θα μπορούσα να πω. Ας προτιμήσει αυτά που είναι λίγο πιο πάνω, στον κεντρικό δρόμο,κοντά στο γήπεδο κλπ. Εκεί είναι χτισμένα πιο αραιά...
View attachment 63561 Στο Λινό, στον δρόμο για τον Μώλο.
View attachment 63562 Κάπου στη Χώρα...
Την φωτογραφία του καλωσορίσατε την έχω τραβήξει και εγω......:clap::clap::clap:πανέμορφη Σκύρος!!!!!!!
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Ο αρχαιολογικός χώρος στο Παλαμάρι είναι επισκέψιμος, δωρεάν και, κατά την άποψή μου, φροντισμένος με πολλή αγάπη από όσους εργάζονται εκεί...Περισσότερα εδώ. (post 187)
Δίπλα έχει και ερημική παραλία, στην οποία πέρυσι δε βούτηξα γιατί βαριόμουν... P7250237.JPG
Φέτος δε βούτηξα επειδή είχε "λίγο" βοριά! WP_20140818_10_07_06_Pro.jpg
Πέρυσι... P7250240.JPG P7250239.JPG
Φέτος... 20140818_101826.jpg P7250236.JPG
Ευρήματα από το Παλαμάρι θα δείτε στο Αρχαιολογικό Μουσείο Σκύρου (να πάτε...είναι στην κάτω από την πλατεία Μπρουκ, δίπλα στο Λαογραφικό του Μ. Φαλτάιτς - και σε αυτό να πάτε!) αλλά και στο Αρχαιολογικό Αθηνών (ή στο Μπενάκη είδα; Ή και στα δύο; Χμμμμ)
Ένας ακόμη αρχαιολογικός χώρος όπου περπατά κανείς ελεύθερα είναι και τα απομεινάρια ενός αρχαίου λατομείου, στη θέση Πουριά...Και εκεί είναι πανέμορφα νωρίς το απόγευμα. WP_20140816_20_14_39_Pro.jpg
Δίπλα βρίσκεται και ένας μύλος που τα τελευταία 2 χρόνια περιμένει να ξαναανοίξει ίσως ως καφέ ή εστιατόριο.. P7240154.JPG P7240181.JPG P7240194.JPG WP_20140816_19_54_24_Pro.jpg WP_20140816_20_37_47_Pro.jpg
Στη Σκύρο όλα τα ωραία είναι κοντά! Εκεί βρίσκεται και το υπόσκαφο εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου...
P7240160.JPG P7240203.JPG WP_20140816_20_42_05_Pro.jpg
Και απέναντι τα Βρυκολακονήσια (όπου πήγαιναν τους ασθενείς που είχαν προσβληθεί από πανώλη πριν από 200 χρόνια) με το εκκλησάκι του Αγίου Ερμόλαου. P7240183.jpg (βλέπετε κόσμο πάνω του επειδή γιόρταζε πέρυσι όταν ήμουν εκεί, στις 26 Ιουλίου).
Και η θέα της Χώρας από τα Πουριά...
WP_20140816_19_57_00_Pro.jpg
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τα Πουρια και ο ανεμομυλος ειναι τα αγαπημενα μου σημεια στη Σκυρο.
Απο παραλιες δεν ελεγε πολλα το νησι,αλλα γενικοτερα ειχε μια χαλαρη και θετικη αυρα που μου αρεσε πολυ.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Δικό μου αγαπημένο σημείο είναι ένα οποιοδήποτε ήσυχο σοκάκι στη Χώρα (εκτός κεντρικού δρόμου δηλαδή, κάπου στη Μ. Στράτα), οποιαδήποτε ώρα της ημέρας ή της νύχτας, όπου ακούγεται μόνο ο αέρας και βλέπεις μόνο ντόπιες γιαγιάδες και ντόπιους παππούδες στις βεραντούλες τους να σε χαιρετούν γλυκά! Κάτι σαν αυτό
P7260419.jpg ή αυτό...(Δεν το βρήκα μπροστά μου φέτος, μόνο πέρυσι...) P7230054.jpg
Και μιας και ανέφερες τις παραλίες, Κλεοπάτρα, πάμε και σε αυτές...
Αγαπημένη, μοναδική, πέρυσι την είδα από ψηλά μόνο γιατί δεν μπορούσα να καταλάβω από πού κατεβαίνει κανείς εκεί... P7270687.JPG
Φέτος όμως πήγα από δω, πήγα από εκεί, κατέβηκα σε κάτι χωματόδρομους, κατέληξα σε στάνη, ξαναγύρισα στον κεντρικό και το πήρα απόφαση...άνοιξα ένα συρμάτινο πορτονάκι που φαίνεται από τον δρόμο και ήταν φανερό ότι από εκεί κατέβαινες Κολυμπάδα (απαράδεκτη, το ξέρω) και κατηφόρισα. Μετά από ένα μικρό δύσκολο κομμάτι για συμβατικό ΙΧ κατεβαίνεις μια χαρά στην πεντακάθαρη αυτή θάλασσα, η οποία με αποζημίωσε για την παράνομη πράξη μου. Προφανώς ο δρόμος από τον οποίο περνάμε για να φτάσουμε είναι ιδιωτικός. Το πορτονάκι το έκλεισα αμέσως πάντως! Για τέτοιες παραλίες είναι φτιαγμένα τα γυαλάκια θάλασσας! Νερά κρυστάλλινα, δροσερά (δυστυχώς όχι αρκετά..), σούπερ, με πλάκες μεν κάτω αλλά από πάνω είχε χαλίκι οπότε δεν ήταν ενοχλητικές! Και σχεδόν όλη δική μας. Δυο Γάλλοι αριστερά, δυο Έλληνες δεξιά και εμείς. Α και ο κύριος στον οποίο ανήκει το σπίτι που είναι στην παραλία μπροστά και χάρη σε αυτόν είχαμε και ίσκιο (από τα δέντρα του κήπου του που έφταναν ως την άκρη της θάλασσας!) P8150033.JPG P8150055.JPG
Επόμενη αγαπημένη, το ναυάγιο (Αγαλίπα). Τι να πει κανείς...Γαλήνια...
Μετά την ξακουστή ταβέρνα Άγιος Πέτρος ακολουθείτε την ταμπέλα Αγαλίπα, καθώς οδηγείτε σε βατό χωματόδρομο κάπου θα δείτε μια ανηφόρα αριστερά (και ίσως αμάξια εκεί γύρω παρκαρισμένα). Ή παρκάρετε εκεί, αν δεν έχετε 4Χ4, ή συνεχίζετε στην ανηφόρα σε ένα δρόμο μέσα στα πεύκα. Έχει κανα-δυο διασταυρώσεις, ελπίζω να μη χαθείτε, παρκάρετε σε ένα ξέφωτο και κατηφορίζετε το μονοπάτι που οδηγεί σε μια παραλία φτιαγμένη για πρωτόπλαστους! Α, έχει και μπόλικους αχινούς...
WP_20140816_12_53_56_Pro.jpg WP_20140816_13_04_27_Pro.jpg
Αντί για την ταμπέλα Αγαλίπα μπορείτε να ακολουθήσετε και την ταμπέλα Λιμανάκι. Σε αυτή την περίπτωση με κανένα αμάξι δε θα έχετε πρόβλημα, ο δρόμος είναι οκ (άρα να περιμένετε πολύ κόσμο στην παραλία) και η παραλία αμμουδερή (άρα να περιμένετε ότι θα υπάρχουν πιτσιρίκια, οικογένειες), μικρή και δροσερή.... P7250260.JPG P7250271.JPG
Και μιας και αναφέρθηκε ο Άγιος Πέτρος είναι μια μεγάλη παραλία, με αρκετό κόσμο (κυρίως όσους κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ στο δάσος δίπλα στην παραλία και είναι πολλοί), πλάκες ενοχλητικές καθώς μπαίνεις στο νερό, αν και βρίσκεις και σημεία καθαρά.) Δε μου άρεσε...
P7250277.JPG Πετύχαμε και κάποιους να κάνουν βόλτα με άλογα στην περιοχή... P7250252.JPG
Και μιας και είστε εκεί γύρω δε θα πάτε και στην Ατσίτσα το απόγευμα για το ηλιοβασίλεμα; Θα πάτε! Θα πιείτε και τον βιολογικό καφέ σας στο γλυκύτατο self service καφέ που θα βρείτε εκεί και το οποίο κλείνει στις 21.00 (είπαμε, για το ηλιοβασίλεμα θα είστε εκεί..
P7250336.JPG P7260647.JPG
Μετά θα ακολουθήσετε τον βατό χαλικόδρομο για τη Χώρα. Είναι μες στα πεύκα, θα το χαρείτε...
P7250365.JPG P7250360.JPG
Κάντε το πριν νυχτώσει για να προλάβετε να δείτε και την εικόνα της Χώρας από την πίσω μεριά καθώς πλησιάζετε!
P7250370.JPG
Εγώ φέτος το έκανα και νύχτα και χόρτασα να βλέπω λαγουδάκια μπροστά μου!!
P8130030.jpg
Στην Ατσίτσα θα βρείτε και μια άλλη ήσυχη παραλία, την Πετρίτσα, πολύ μου άρεσε και αυτή. Βρίσκεις ίσκιο και είναι πολύ ήσυχη, με βότσαλο (επίσης σημείο για ελεύθερο, πολύ καλύτερο από τον Άγ. Πέτρο). Φωτό από ίντερνετ.
αρχείο λήψης.jpg
Για όποιον επιθυμεί κόσμο, φασαρία, ακόμα και ξαπλώστρες έχω τη λύση...Κυρα-Παναγιά. Πέρυσι είχε μια ταβέρνα μόνο και ήταν έτσι:
P7250334.JPG Αμμουδερή και από φέτος και με ξαπλώστρες. Δεν έχω φωτό, περαστική ήμουν και πέρυσι και φέτος...Δίπλα πάντως έχει μια πιο ήσυχη...
P7250335.JPG
Ξαπλώστρες βέβαια θα βρείτε και στην πιο κοντινή στη Χώρα, στον Μώλο. Εκεί όμως θα σας προτείνω να πάτε για μια βουτιά, όχι επειδή μου αρέσει ο κόσμος και η μουσική από τα beach bars αλλά επειδή όταν κολυμπάτε θα βλέπετε την κούκλα Χώρα πίσω σας!!!
P7260491.JPG
Μπορείτε να βουτήξετε και κοντά στο λιμάνι, στην παραλία Αχερούνες, το πρωί...
P7270675.JPG
ή το απόγευμα...
20140814_200426.jpg
Να πάτε και Πεύκο (προσοχή σε ένα φύκι που υπάρχει εκεί και πέρυσι ταλαιπώρησε τη μια ανιψούλα μου η επαφή που είχε μαζί του...ευτυχώς έχει νοσοκομείο το νησί!) Η παραλία όπως φαίνεται από το εκκλησάκι του Αγ. Παντελεήμονα. (μαζεύει κόσμο η συγκεκριμένη παραλία δυστυχώς. Να πάτε νωρίς, αν δε θέλετε φασαρία όπως εγώ...)
DSC02304.JPG Εκεί υπάρχει και μια ωραιότατη καντίνα με καλό και φτηνό καφέ και ίσκιο (αν δεν προλάβετε τους ίσκιους της παραλίας)
P7230025.JPG Μια γωνίτσα στο σπίτι όπου βρίσκεται η καντίνα..
Δίπλα είναι και η παραλία Άγ. Φωκάς. Δε με ενθουσίασε...
P7240141.JPG
Μπορείτε να πάτε και Καλαμίτσα, τεράστια παραλία, με πλάκες σε κάποια σημεία, μαζεύει κόσμο και αυτή αλλά οκ, είναι τεράστια... Δε με τρέλανε.. P7270681.JPG
Αναζητήστε την πηγή Νύφι εκεί γύρω και πιείτε δροσερό νεράκι!
P7270684.JPG
Στο Αχίλλι και να μη βουτήξετε δε χάνετε κάτι, όπως και στην παραλία Ασπούς.
Άφησα για το τέλος τις Ρένες
WP_20140815_14_57_50_Pro.jpg WP_20140815_14_29_10_Pro.jpg
Πηγαίνετε για πεζοπορία στην περιοχή,
P8150071.jpg
P8150072.jpg P8150073.jpg ψάξτε για κάνα σκυριανό αλογάκι αλλά δεν ξέρω αν θα βουτήξετε. Δύσκολος δρόμος (την πλήρωσε το λάστιχό μου με ένα επιφανειακό σκισιματάκι...) και δε βουτήξαμε τελικά γιατί ήταν κοκκινοκαφέ το χρώμα της και γεμάτη προβιές ζώων γύρω-γύρω... WP_20140815_14_35_52_Pro.jpg WP_20140815_14_34_24_Pro.jpg :(
Τόσο έρημη, τόσο στο πουθενά, τόσο κρίμα....
Να, δείτε και την πληγή...
P8160089.jpg
Και το νότιο άκρο της Σκύρου, όπως φαίνεται από τις Ρένες...
WP_20140815_14_43_15_Pro.jpg
Επιστροφή - για να κλείσω το θέμα "παραλίες" - στα βορειοανατολικά με μια ματιά στην παραλία Καρεφλού, τεράστια, εύκολος χωματόδρομος πάει, δείτε τη με βοριά!!!
WP_20140818_11_16_04_Pro.jpg
Και τα Γυρίσματα κάπως έτσι είναι, ωραία για απογευματινό μπάνιο (δεν έκανα, απλά μου άρεσε όπως ήταν άδεια και ήσυχη)
Συμπέρασμα, αν ζητάτε ό,τι εγώ, ηρεμία, όχι άμμο, ίσκιο (έστω και λίγο), δροσερά νερά (λέμε τώρα ότι είχε δροσερά η Σκύρος, τέλος πάντων... μόνο η πηγή Νύφι είχε κρύο νερό για μένα!!!) ψηφίστε Κολυμπάδα, Πετρίτσα, Αγαλίπα...
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
καλύτερη περιγραφή δεν θα μπορούσε να γίνει. οι φωτογραφίες σου είναι υπέροχες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Μπραβο Χριστινα...απιθανη αφηγηση-πληροφορηση και απιθανες φωτογραφιες.Μπαινει στη λιστα ;)
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Ο αρχαιολογικός χώρος στο Παλαμάρι είναι επισκέψιμος, δωρεάν και, κατά την άποψή μου, φροντισμένος με πολλή αγάπη από όσους εργάζονται εκεί...Περισσότερα εδώ. (post 187)
Δίπλα έχει και ερημική παραλία, στην οποία πέρυσι δε βούτηξα γιατί βαριόμουν... View attachment 63582
Φέτος δε βούτηξα επειδή είχε "λίγο" βοριά! View attachment 63581
Πέρυσι... View attachment 63580 View attachment 63578
Φέτος... View attachment 63579 View attachment 63577
Ευρήματα από το Παλαμάρι θα δείτε στο Αρχαιολογικό Μουσείο Σκύρου (να πάτε...είναι στην κάτω από την πλατεία Μπρουκ, δίπλα στο Λαογραφικό του Μ. Φαλτάιτς - και σε αυτό να πάτε!) αλλά και στο Αρχαιολογικό Αθηνών (ή στο Μπενάκη είδα; Ή και στα δύο; Χμμμμ)
Ένας ακόμη αρχαιολογικός χώρος όπου περπατά κανείς ελεύθερα είναι και τα απομεινάρια ενός αρχαίου λατομείου, στη θέση Πουριά...Και εκεί είναι πανέμορφα νωρίς το απόγευμα. View attachment 63583
Δίπλα βρίσκεται και ένας μύλος που τα τελευταία 2 χρόνια περιμένει να ξαναανοίξει ίσως ως καφέ ή εστιατόριο.. View attachment 63584 View attachment 63585 View attachment 63586 View attachment 63587 View attachment 63588
Στη Σκύρο όλα τα ωραία είναι κοντά! Εκεί βρίσκεται και το υπόσκαφο εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου...
View attachment 63589 View attachment 63590 View attachment 63592
Και απέναντι τα Βρυκολακονήσια (όπου πήγαιναν τους ασθενείς που είχαν προσβληθεί από πανώλη πριν από 200 χρόνια) με το εκκλησάκι του Αγίου Ερμόλαου. View attachment 63591 (βλέπετε κόσμο πάνω του επειδή γιόρταζε πέρυσι όταν ήμουν εκεί, στις 26 Ιουλίου).
Και η θέα της Χώρας από τα Πουριά...
View attachment 63593
Σ'αυτο τον μύλο έφαγα μερικές από τις καλύτερες αστακομακαρονάδες της ζωής μου. Κρίμα που έκλεισε...
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Αφού αναφέρατε τη λέξη "αστακομακαρονάδα" έχω να πω πως τα αστακουδάκια του Ασημενού στους Ασπούς ήταν ΓΛΥΚΑ!!!Να θυμηθώ και τιμή; 33 ευρώ για 2 άτομα...
WP_20140816_16_39_20_Pro.jpg
Και μιας και μιλάμε για φαγητό δεν μπορώ να παραλείψω τον φετινό αγαπημένο μου Αποστόλη!!! (μια φορά πήγα και σκέφτομαι ήδη πότε θα ξαναπάω!!!) Όποιος ψάχνει ένα γλυκό, μικρό μαγαζί, με ωραίο μποστανάκι, με μικρά τραπεζάκια στις μικρές αυλές του, με ωραία ελληνική μουσική και, φυσικά, όποιος θέλει να φάει καλά, φτηνά, από τα χέρια ενός μάγειρα-κομμάτι, ε, τότε πρέπει να περάσει οπωσδήποτε από το καφενείο τ' Αποστόλη στα Μαγαζιά (μετά το ξενοδοχείο "Άμμος").
WP_20140817_17_41_39_Pro.jpg
WP_20140817_18_01_46_Pro.jpg
Εδώ βλέπετε τα μύδια (7 ευρώ) ένα λεπτό καθώς τα καταβροχθίζουν τα χεράκια του Γρηγόρη μου και τα δικά μου...
WP_20140817_18_18_12_Pro.jpg
Παέγια, παέγια, παέγια (14 ευρώ για 2 άτομα)
Σημ: Σιχαίνομαι να βλέπω να τραβούν φωτογραφίες από φαγητά.. Αυτά τα έβγαλα για να μην ξεχάσω τα υλικά, για να τα φτιάχνω και εγώ - λέμε τώρα...
Λίγα λόγια για τον Αποστόλη από τη Μαρία Χούκλη εδώ...
Λοιπόν, προτού πάτε στον Αποστόλη δε θα πάτε και μία βόλτα από τον τάφο του ποιητή Μπρουκ; Θα πάτε.. Εμείς πήγαμε γυρνώντας από την παραλία Ρένες, οπότε, δεν κατάφερα να νιώσω την ατμόσφαιρα του ελαιώνα μέσα στον οποίο διάλεξε ο ποιητής να ταφεί...
WP_20140815_15_04_19_Pro.jpg WP_20140815_15_04_28_Pro.jpg
Μπορώ να μιλάω για μέρες για όσα είδα στη Σκύρο αυτές τις δύο εβδομάδες που έμεινα εκεί τα δύο τελευταία χρόνια. Θα κουράσω κι άλλο όμως και είναι κρίμα...
Τελειώνω σιγά-σιγά...Δεν μπορώ να ξεχάσω όμως τις δυο εικόνες-μυρωδιές-γεύσεις του νησιού που μας συνόδευαν σε κάθε βόλτα, το ολόλευκο γιασεμί και τις πρασινοκόκκινες ροδιές... Ήταν η καλύτερη παρέα που είχα στα σοκάκια, μετά τον Γρηγόρη μου...
P7250385.JPG P7270666.JPG
Ένα μεγάλο "Ευχαριστώ" χρωστάω και στον αγαπητό "@agalipas"!! Η βοήθειά του, οι πληροφορίες που μου έδωσε έκαναν τις διακοπές μου καλύτερες και είναι μία απόδειξη πως το Travelstories είναι μια μεγάλη παρέα που θέλει και μοιράζεται την όποια γνώση έχει για κάθε γωνιά του μικρού μας κόσμου!
P7220017.JPG
 
Last edited:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μπραβο σου για την αναλυτικοτατη περιγραφη!!!
Κατεβηκαμε και μεις στην Κολυμπαδα 2 φορες ..μια ηρεμη και μια με κυματαρες .
Το Καρεφλου εμενα μου αρεσε πολυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom