Γαλλία Γερμανία Στουτγκάρδη - Αλσατία - Μέλανας Δρυμός

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εαν δεν πειράζει να μπω παρεμβολή σε αυτο το θέμα.
Θα ήθελα να ζητήσω κ εγώ πηροφορίες για ένα ταξίδι με αυτοκίνητο σε αυτές τις περιοχές. Εμείς λέμε να πάμε 26/12 - 01/01.
Το πρόγραμμα εχει ως εξής.
26/12 Αθήνα- Ζυρίχη παίρνουμε αυτοκίνητο κ παμε Κολμάρ οπου κάνουμε 2 διανυκτερεύσεις.
27/12 Κολμάρ - χωριά στο δρόμο του κρασιού.
28/12 Στρασβούργο
29/12 Μέλανας Δρυμός κ διανυκτέρευση σε κάποιο από τα χωριά εκεί.
30/12 Περνάμε από το Φράιμπουργκ κ πάμε Ζυρίχη
31/12 Πρωτοχρονιά στη Ζυρίχη
01/01 αναχώρηση για Αθήνα.
Πως σας φαίνεται το πρόγραμμα; Θα κάνατε κάπου αλλού διανυκτέρευση; Γενικά θα αλλάζατε κάτι;
Περιμένω τις προτάσεις σας!!!
Φίλη μου πολύ καλά κάνεις και αναθερμαίνεις το θέμα γτ και μένα πλησιάζουν οι μέρες μου!! :) Να σου πω περιληπτικά ότι εγώ έχω κανονίσει τα διαδικαστικά (αεροπορικά,αμάξι,ξενοδοχείο) και σιγά σιγά βαδίζω στην οργάνωση του προγράμματος! Εγώ έχω 3 μέρες με αρχή και τέλος τη Στουτγκάρδη οπότε την 1η μέρα θα την αφιερώσω στη διαδρομή μέσω Μέλανα Δρυμού και διανυκτέρευση Freiburg!Την 2η μέρα στο δρόμο του κρασιού και διανυκτέρευση Strasbourg!! Και την 3η μέρα θα δώ το Strasbourg και το απογευματάκι θα γυρίσω Στουτγκάρδη! Με μια πρόχειρη μελέτη που έκανα και με κάτι προτάσεις από έναν φίλο μου που πήγε σε κάποια μέρη από αυτά θα σου πω τι πληροφορίες μάζεψα μέχρι στιγμής!Φυσικά οι πιο γνώστες θα μπορούν να διορθώσουν και να προσθέσουν! Ο Μέλανας Δρυμός απότι κατάλαβα είναι μια λίγο δύσκολη περιοχή μιας και δεν έχει κάτι συγκεκριμένο να δεις!Η διαδρομή είναι το αξιοθεατο από μονη της!Οπότε καλύτερα να ακολουθήσεις μια επαρχιακή διαδρομή για να δεις τα χωριά! Μου πρότειναν το Triberg που έχει κάτι καταρράκτες και είναι το χωριό των ρολογιών κούκων!Όπως επίσης και την λίμνη Titisee ανατολικά του Freiburg!Το Freiburg μου είπαν ότι είναι εξίσου όμορφο και σχετικά μικρό για να το γυρίσεις,και πιστεύω ότι την περιόδο που θα είσαι θα έχει χριστουγεννιάτικες αγορές,που στην Γερμανία ,είναι κατ εμε ,κάτι που δεν πρέπει να χάσεις!Στον δρόμο του κρασιού μου πρότειναν τα εξής χωριά για επίσκεψη (όχι πάνω της 1-2 ωρών)....Τα χωριά Eguisheim,Riquevir και αν έχεις χρόνο και το Ribeauville.Φυσικά και το Colmar όπου μπορεί να θέλει και μισή μέρα.Βέβαια μου είπανε ότι η περιοχή είναι πανέμορφη και όλα τα χωριά είναι φανταστικά!Αναλόγως με αυτά προσαρμόζεις και τις διανυκτερεύσεις σου! Αυτή μια μικρή βοήθεια από έρευνες που έκανα,και περιμένω και από άλλα μέλη να βοηθήσουν και μένα με αξιοθέατα στις περιοχές Αλσατία-Μέλανα Δρυμού,κάποιο οινοποιίο στο δρόμο κρασιού που θα άξιζε μια επίσκεψη,κάποιο εστιατόριο μιας και έχω ακούσει ότι η περιοχή έχει μερικά από τα καλύτερα της Ευρώπης και κάποιο ζαχαροπλαστείο για να φάω μια αυθεντική Black Forest!! Αναμένουμε λοιπόν!!!!!!!!
ΥΓ Πρέπει να υπολογίζεις ότι πιθανή κακοκαιρία λόγω του ότι θα είσαι στα μέσα του Χειμώνα να επηρεάσει λίγο το πρόγραμμα σου,μιας και η περιοχή είναι ορεινή οπότε λάβε και αυτό υποψιν!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Φιλε Desiro,πολυ ωραιο το προγραμμα σου.Χαιρομαι που βαζεις και την Titisee σ αυτο,αν στο επιτρεψει ο καιρος κανε και μια βαρκαδα,το μερος ειναι πανεμορφο.Α,στις οχθες της λιμνης αν ειναι ανοιχτη η καντινα ενα πεντανοστιμο¨βρωμικο¨ επιβαλλεται!Σωστα επισης βαζεις διανυκτερευση κι αφιερωνεις τουλαχιστον μιση μερα στο Στρασβουργο γιατι η πολη ειναι κουκλα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Στο Triberg έχει το Μουσείο Του Μέλανα Δρυμού που είναι εξαιρετικό. Έχει και πολλά ρολόγια αλλά και μηχανικά μουσικά όργανα. Κατά τη γνώμη μου αν δεις αυτό το μουσείο εν χρειάζεται να δεις το μουσείο των ρολογιών στην Furtwangen. Εγώ επισκέφτηκα μόνο το πρώτο αλλά με κάλυψε και ως προς τα ρολόγια.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Στο Triberg έχει το Μουσείο Του Μέλανα Δρυμού που είναι εξαιρετικό. Έχει και πολλά ρολόγια αλλά και μηχανικά μουσικά όργανα. Κατά τη γνώμη μου αν δεις αυτό το μουσείο εν χρειάζεται να δεις το μουσείο των ρολογιών στην Furtwangen. Εγώ επισκέφτηκα μόνο το πρώτο αλλά με κάλυψε και ως προς τα ρολόγια.
Είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά όπως και η λίμνη θα είναι υπέροχα!!Το πρόβλημα μου εμένα είναι, ότι δυστυχώς από την Παρασκευή το πρωί που θα ξεκινάω από Στουτγκάρδη θα πρέπει την ίδια μέρα να έχω διανύσει την απόσταση μέχρι Φραιμπουργκ και να έχω πάρει και μια ιδέα από Φράιμπουργκ γτ δεν θα έχω περισσότερες μέρες!Την επόμενη μέρα θα πρέπει να έχω αφησει το δωματιο και να ξεκιναω για Αλσατία :( .Και πραγματικά δεν ξέρω αν πρέπει να αφιερώσω όλη τη μέρα στο να παω γρηγορα στο Φραιμπουργκ και να το δώ,ή να ακολουθήσω άλλη διαδρομή για να δω όλα αυτά τα υπέροχα μέρη που μου προτείνετε με κίνδυνο να φτάσω αργά στο Φραιμπουργκ (μιας και θα είναι Νοέμβριος θα νυχτώνει νωρίς)...
 

pada2012

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Βάζοντας τη διαδρομη Στουτγκάρδη- Τitisee-Triberg - Freiburg στο google maps την υπολογίζει γύρω στις 3 ώρες. Νομίζω ότι έαν ξεκινήσεις πρωί από Στουτγκάρδη προλαβαίνεις να πάρεις μια ιδέα από το Μέλανα Δρυμό κ το Φράιμπουργκ.
Επίσης Φράιμπουργκ- Κολμάρ- Στρασβούργο είναι γύρω στις 2 ώρες οπότε κ να φτάσεις αργά στο Φράιμπουργκ το βλέπεις κ ημέρα πριν φύγεις. Πολύ αισιόδοξο λες;
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Βάζοντας τη διαδρομη Στουτγκάρδη- Τitisee-Triberg - Freiburg στο google maps την υπολογίζει γύρω στις 3 ώρες. Νομίζω ότι έαν ξεκινήσεις πρωί από Στουτγκάρδη προλαβαίνεις να πάρεις μια ιδέα από το Μέλανα Δρυμό κ το Φράιμπουργκ.
Επίσης Φράιμπουργκ- Κολμάρ- Στρασβούργο είναι γύρω στις 2 ώρες οπότε κ να φτάσεις αργά στο Φράιμπουργκ το βλέπεις κ ημέρα πριν φύγεις. Πολύ αισιόδοξο λες;
Υπαρχει μια μικρη πιθανότητα ο φίλοσ μου απο Στουτγκάρδη να σχολάσει στις 12 οπότε αναγκαστικά θα χάσουμε αρκετά!!!Αν δεν δουλεύει και φύγουμε πρωι πρωι θα είναι το ιδανικό!!Το κακό είναι ότι βρίσκω συνέχεια μέρη και επειδή έχω εμπειρία από τέτοια ταξίδια ένα 30-40% από αυτά που υπολογίζεις να δεις δεν τα βλέπεις τελικά,οπότε το θεωρώ λίγο αισιόδοξο!!!

Μήπως έχει κανείς πληροφορίες για κάποια χωριά Schiltach και Wolfach στο Μέλανα Δρυμό και Eguisheim,Kayserberg και Riqueiwir στην Αλσατία??
Σκέφτομαι να τα βάλω στο πρόγραμμα και θέλω να δω αν αξίζουν και πόσο χρόνο θα πρέπει να διαθέσω για μια κεντρική βόλτα και ίσως κανα καφέ!!
 
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.911
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Το βράδυ στο Freiburg μπορείς να πιεις μια μπίρα στο Martin´s Bräu δίπλα στην Martinstor.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το βράδυ στο Freiburg μπορείς να πιεις μια μπίρα στο Martin´s Bräu δίπλα στην Martinstor.
Τέτοιες πληροφορίες είναι πάντα ευπρόσδεκτες :) !! Ευχαριστώ πολύ chris
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω μονο στο Τιtisee εχω παει 5-6 φορες....πολυ ομορφο αλλα δεν ξερω τι ακριβως ψαχνεις....
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
εγω μονο στο Τιtisee εχω παει 5-6 φορες....πολυ ομορφο αλλα δεν ξερω τι ακριβως ψαχνεις....
Ψαχνω μια ωραια γραφικη διαδρομή με προορισμο το φραιμπουργκ που θα διανυκτερευσουμε και 1-2 χωρια της περιοχης για μικρες στασεις,εντυπωσεις,χαρακτηριστικα της περιοχης!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.368
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom