Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο - Cotswolds βοήθεια!

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
Καλημέρα! Ξέρω ότι έχει αναπτυχθεί πολλαπλώς το θέμα "Λονδίνο", ωστόσο έχω απορίες.....
Σκέφτομαι να πάω με το φίλο μου αρχές Απρίλη ή Μάη (θα δούμε) για 6 μέρες το πολύ. Επειδή αυτός δεν είναι λάτρης της Τέχνης ή των μουσείων κι επειδή εγώ είμαι φανατική της αγγλικής εξοχής (βλ. Downton Abbey), σκέφτομαι να μείνουμε 3 μέρες αμιγώς στην πρωτεύουσα και τις άλλες να κάνουμε εκδομές σε Bath, Bibury, Newbury - Highclere Castle (ίσως κι ένα Hampton Court).
Οι ερωτήσεις τώρα είναι:
1) Ξέρει κανείς ακριβώς ποιες ημ/νίες ανοιγει το Highclere? είδα ότι είναι μετρημένες.... Αν δενβρω, εισιτήρια, υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε κάστρο κοντά στο Λονδίνο;
2) Οικονομική, αλλά αξιοπρεπής διαμονή στο Λονδίνο; Ειδα το City Continental στο Kensington, το The London Bridge Hotel και το The Belgrave London. Έχει μείνει κανείς σε αυτά ώστε να μου πει;
3) Στο Bath να διανυκτερεύσω ή αφού το περπατήσω να γυρίσω πίσω;
4) Στο δόλιο το Bibury που δεν έχει απευθείας σύνδεση με Λονδίνο, να πάω αλλάζοντας 2-3 μέσα, ή να πάω με γκρουπ από γραφείο στην πόλη;
5) Μια και οι μέρες είναι πολύ περιορισμένες, να αφήσω κάτι από αυτά που σκέφτομαι απ΄έξω; Τί λέτε όσοι ξέρετε καλά τη Γηραιά Αλβιώνα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

maria.p

Member
Μηνύματα
12
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Στο Λονδίνο έχω πάει πριν 3 χρόνια αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα να κάνω κάποια εκδρομή πιο μακριά αν κ το Bath ήταν στα αρχικά σχέδιά μας. Αν δεν έχετε ξαναπάει Λονδίνο θέλετε σίγουρα 4 ημέρες γεμάτες για να δείτε τα βασικά και ετοιμαστείτε για πολύ περπάτημα.... όπως και για ψώνια ( ανάλογα βέβαια και την διάθεση αλλά Λονδίνο χωρίς ψώνια δεν νοείται!!!!). Από διαμονή δεν μπορώ να βοηθήσω καθώς με φιλοξενούσαν σε σπίτι. Η μόνη εκδρομή που κάναμε ήταν στο Greenwich που πας με ένα τρένο χωρίς οδηγό και είναι σχετικά κοντά στο Λονδίνο- βλέπεις όλη την πόλη και είναι ωραία επιλογή για βόλτα και χαλάρωση......
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.065
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Αμα δεν ειναι λατρεις της τεχνης μηπως βαρεθει λιγακι να τρεχει στα καστρα και στα κοτατζ καθε μερα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom