δυτικη κρητη(χανια-ρεθυμνο)

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Κατατοπιστικότατος! Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!
Στο θέμα των παραλιών νομίζω ότι είμαι γεμάτος!
Τώρα όσον αφορά νυχτερινή ζωή έχει κάνείς να προτείνει τίποτα; Εγώ θα μένω στην Αγ. Μαρίνα οπότε προτιμότερο είναι Χανιά και πιο δυτικά.

Και επίσης με το φαγητό έχει κάποιος να προτείνει τίποτα; Θα ήθελα να κάνω και καμιά εκδρομή και σε κάνα χωριουδάκι για φαγητό αν είναι δυνατόν. Έχω ακούσει για Θέρισο στον Αντάρτη. Αξίζει ή έχει γίνει πολύ τουριστικό;
Η Αγ. Μαρινα εχει τα παντα! beach bar, clubs τα παντα!
Στο νομο χανιων αφιερωσε τον περισσοτερο χρονο! Για να μην πω ολο! Το Ρεθυμνο δε με εντυπωσιασε. Η παραλια της Πρεβελης μου αρεσε μονο! Ο νομος Χανιων ειναι ανεξαντλητος! Και μερικες απο της καλυτερες παραλιες της Ελλαδας βρισκονται εκει...
 

maria.p

Member
Μηνύματα
12
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Φέτος αποφασίσαμε να ''κουραστούμε'' στις καλοκαιρινές διακοπές και επιλέξαμε την Κρητή , ένα νησί που ήθελα πάντα να επισκφθώ αλλά λόγω του μεγέθους και επειδή συνήθως θλεόυμε να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα , το είχαμε αποφύγει.... Η μεγάλη απόφαση πάρθηκε , τα εισιτηρία βγήκαν και φύγαμε για Κρήτη.
Επιλέξαμε να ταξιδέψουμε με το βραδυνό πλοίο της anek σε συνεργασία με superfast για Ηράκλειο και να επιστρέψουμε πάλι με το βραδυνό από Χανιά στον Πειραιά. Το κόστος για δύο άτομα και ένα αυτοκίνητο με επιστροφή ήταν 246 €.
Μοιράσαμε τις διακοπές σε 3 ημέρες στο Ρέθυμνο και 5 μέρες στα Χανιά. Η διαμονή μας ήταν value for money μπορώ να πω δεδομένης της εποχής ( δεύτερο δεκαήμερο Αυγούστου). Στο Ρέθυμνο μείναμε στo Vesperi Studios&Apartments ( νέα δωμάτια - ήταν η πρώτη τους) όπου το δίκλινο μας κόστισε 50€ την ημέρα. Πολύ ωραία δωμάτια-σύγχρονα και σε ωραία τοποθεσία λίγο έξω από το Ρέθυμνο στην περιοχή Περιβόλια. Στα Χανιά μείναμε ( μετά από μεγάλη τύχη καθώς δνε βρίσκαμε με τίποτα δωμάτιο-ούτε και στα πιο ακριβά-είχε φουλ πληρότητα παντού γοια αυτό θέλει από πολύ νωρίς κράτηση) στον Παραδοσιακό Ξενώνα Οντάς , όπου το δίκλινο ήταν στα 58 € την ημέρα. Είναι στην παλιά πόλη των Χανίων στην περιοχή Κουμ Καπί , κοντά στην πλατεία Σπλάντζια. Παλιός εντικός πύργος λέγεται ότι ήταν , ανακαισμένος με την παραδοσιακή αρχιτεκτινική όμως.
Έρχομαι τώρα στα μέρη που είδαμε.
Δεν θα αναλύσω με μεγάλη λεπτομέρεια τα όσα κάναμε και είδαμε καθώς δεν θέλω να κουράσω αλλά θα προσπαθήσω συνοπτικά να αναφέρω τι θα πρότεινα από για ένα ταξίδι εκεί από όσα κάναμε εμείς.
Αρχικά στο Ρέθυμνο αξίζουν οπωσδήποτε:
1. Μονή Αρκ, γεμααδίου ( όπου πέσαμε την 6η Αυγούστου , του Σωτήρος που γιόρταζε η εκκλησία και μας κέρασαν ψάρι ψητο με πατάτες , τοπικό λευκό κρασί και πεντανόστιμο σταφυλάκι μαζί με το αντίδωρο)
2.Μονή Πρέβελης και παραλία Πρέβελης με το ποτάμι πνιγμένο στους φοίνικες ( Η κατάβαση και η ανάβαση στην παραλία είναι λίγο ζορί αλλά αξίζει τον κόπο-το τοπίο στο ποτάμι φανταστικό , λες και είσαι σε τροπικό δάσος!!!Σημείωση : επεισή ο χώρος ανήκει στην Μονή πληρώνεις 2€ για να σταθμεύσεις το αυτοκίνητο και από εκεί ξεκινά το μονοπάτι που οδηγεί στην παραλία. Εναλλακκτικά υπάρχει και καραβάκι).
3. Παραλία Πλακιά ( όχι οτι ενθουσιάστήκαμε αλλά ίσως την αδικούμε επειδή δεν είχε καλό καιρό και φυσούσε πολύ-Δίπλα υπάχρει και η παραλία Δαμνόνι που αξίζει και αυτή. Η διαδρομή προς τον Πλακιά είναι όμορφη καθώς περνάς από το φαράγγι του Κοτσυφού.)
4.Πηγές Αργυρούπολης ( ένα μέρος πανέμορφο , γεμάτο νερά και ταβέρνες- οπωσδήποτε για φαγητό)
5. Παλιά πόλη Ρεθύμνου( την λάτρεψα-καθαρή πολύ , με ωραιά πλακόστρωτα δρομάκια που μπορείς να περπατήσεις άνετα χωρίς να στριμώχνεσαι παρόλο τον κόσμο)
Στα Χανιά:
1. Το τρίπτυχο Ελαφονήσι - Φαλλάσαρνα - Μπάλος ( στον Μπάλο ετοιμαστείτε για κουρατσικό ταξίδι σε χωματόδρομο με το αυτοκίνητο ως την είδοσο και μετά κατάβαση με τα πόδια και πολύ κουραστική ανάβαση!!! Η θέα θα σας αποζημιώσει...... Προτιμήσετ νωρίς το πρωί τον Ελαφονήσι , πριν γεμίσει με κόσμο και αργά το απόγευμα τον Μπάλο. Έτσι το κάναμε εμείς τουλάχιστον!Μαγικά μέρη-εξωτικά με φανταστικά νερά και ροζ άμμο.....Τα Φαλλάσαρνα από την άλλη είναι μία τεράστια αμμώδης παραλία με κρυστάλλινα νερά που όμως καλό είναι αν την πετύχει χωρίς αέρα!!)
2.Παραλίες Λουτράκι και Μαράθι ( Το Λουτράκι το τιμήσαμε δεόντως- δύο φορές πήγαμε , μας άρεσε πολύ!!)
3. Παραλία Σταυρός ( πιο οικογενειακά αλλά ωραία παραλία και ήσυχη)
4. Χωριό Βρύσες
5. Θέρισο ( πανέμορφη διαδρομή μέσα από το ομώνυμο φαράγγι-ένα χωριό ιστορικό καθώς από εκεί ξεκίνησε η επανάσταστη για την ένωση της Κρήτης με την Ελλάδα- υπάρχει και μουσείο!! Επίσης καλες ταβέρνες για φαγητό).
6.Παλιά πόλη Χανίων
7.Τάφοι Βενιζέλων ( πανοραμική θέα στην πόλη των Χανίων-ιδανικά το απόγευμα να προλάβετε και τη δύση του ηλίου.)
Από φαγητό φάγαμε καλά όπου και να καθήσαμε και οικονομικά!!! Ενδεικτικά θα αναφέρω στο Ρέθυμνο τον Μπακαλόγατο στην παλιά πόλη και στις Πηγές της Αργυρούπολης της Αθιβολίες. στα Χανιά το Ταμάμ , Σ'αναμμένα κάρβουνα ( ψητοπώλειο αλλά πολύ καλό φαγητό αν θέτε κάτι στα γρήγορα) , The italian job ( έχει και στο Ρέθυμνο- φανταστικές μακαρονάδες και ωραία πίτσα). Στο Μαράθι ο Πατρελαντώνης.
Για ποτό στο Ρέθυμνο στις Φράουλες( πολύ ωραία κοκτείλ) και στα Χανιά Μπαρμπαρόσσα και στα γύρω από αυτό.... Αν βρείτε δηλαδή.....χαχαχα!!!!
Εν κατακλείδι μία εκδρομή στην Κρήτη αξίζει 100% απλά θες αρκετό χρόνο για να μην πιέζεσαι καθώς έχει πολλά μέρη να δεις!!!!! Εμείς αναγκαστήκαμε να παραλείψουμε κάποια μέρη καθώς εξουθενωθήκαμε από τις μεγάλες απόστάσεις!!!
 
Last edited:

vagman

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σύρος
Ταξίδι-Όνειρο
υπερσιβηρικος
τελος αυγουστου φευγω για δυτικη κρητη για μια εβδομαδα με την κοπελα μου.τι αξιζει κατα την γνωμη σας να επισκεφθουμε?π.χ.μουσεια-αρχ.χωρους-ομορφα τοπια-ωραια χωριουδακια(περαν της πολης των χανιων-ρεθυμνου κ των παραλιων που θα παμε ετσι κ αλλιως)καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη!
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
τελος αυγουστου φευγω για δυτικη κρητη για μια εβδομαδα με την κοπελα μου.τι αξιζει κατα την γνωμη σας να επισκεφθουμε?π.χ.μουσεια-αρχ.χωρους-ομορφα τοπια-ωραια χωριουδακια(περαν της πολης των χανιων-ρεθυμνου κ των παραλιων που θα παμε ετσι κ αλλιως)καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη!
Αξίζεί να δεις το Ναυτικό μουσείο Χανιών και την κλειστή αγορά. Από μοναστήρια αξίζει επίσκεψη το μοναστήρι Αγίας Τριάδας Τσαγγαρόλων και Γουβερνέτο στο Ακρωτήρι(αν φυσικά το βρείτε ανοιχτό). Το Μαράθι για μπάνιο και φαγητό.Οι τάφοι των Βενιζέλων με την ωραία θέα.
Από ωραία τοπία αξίζει η λίμνη τουν Κουρνά, η Γεωργιούπολη με το εκκλησάκι μέσα στην θάλασσα,το χωριο Βρύσες, το Θέρισσο, ο Μπάλος και το Ελαφονήσι, η μονή Χρυσοσκαλίτισσας.
Υπάρχουν πολλά μέρη που αξίζει να δεις στην Κρήτη, αυτά είναι μόνο μερικά. Δεν έχεις παρα να πάρεις το αμάξι και να τα ανακαλύψεις.Η Κρήτη είναι ένας τόπος που έχει πολλά να σου δώσει, έχει όμορφα τοπία, παράδοση, καλό φαγητό και πάνω απ όλα καλούς ανθρώπους!
 

vagman

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σύρος
Ταξίδι-Όνειρο
υπερσιβηρικος
ευχαριστω πολυ travel_mind!εχω ακουσει για μπαλο οτι τα τελευταια χρονια ειναι αρκετα βρωμικα κ ακομη οτι πληρωνεις για να περασεις με το αυτοκινητο απο τον χωματοδρομο.ξερεις αν ισχυει?
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
ευχαριστω πολυ travel_mind!εχω ακουσει για μπαλο οτι τα τελευταια χρονια ειναι αρκετα βρωμικα κ ακομη οτι πληρωνεις για να περασεις με το αυτοκινητο απο τον χωματοδρομο.ξερεις αν ισχυει?
Πήγα 30 Μαρτίου με αυτοκίνητο και δεν πληρώσαμε τίποτα.Μας ενημέρωσαν τότε, ότι αρχες Απριλίου θα έβαζαν λεωφορείο να κάνει την διαδρομή από Κίσσαμο. Δεν γνωρίζω τι ισχύει τώρα.
Την μέρα που πήγαμε, αν και δεν έκαναν δρομολόγια τα πλοιάρια, είχε αρκετό κόσμο που πήγε με δικό του όχημα.Και φανταστείτε ήταν ακόμη Μαρτης... τώρα που πάνε εκεί και τα πλοιάρια θα γίνεται χαμός.
Πήγα εκεί μόνο και μόνο για να απολαύσω το τοπίο και να βγάλω φωτογραφίες και δεν το μετάνοιωσα γιατι το τοπίο είναι φανταστικό.Είναι κουραστική η ανάβαση και τώρα το καλοκαίρι δεν θα είναι εύκολο να βρείς να παρκάρεις κοντά ,οπότε υπολόγισε και ένα χιλιόμετρο παραπάνω περπάτημα.
Τώρα όσον αφορά στην καθαριότητα πιστεύω πως η λιμνοθάλασσα,(που δεν έχει βάθός περισσότερο από μισό μέτρο και τα νερά ίσως να μην ανανεώνονται παρα μόνο με την θαλασσοταραχή),θα είναι σίγουρα πολύ βρώμικη μετα από τις ορδές κόσμου που την επισκέπτονται.Υπάρχουν όμώς και πιο βαθιά νερά προς τη μεριά της Γράμβουσας που θα είναι πιο καθαρά.
Μια καλή εναλλακτική είναι και η παραλία στα Φαλάσαρνα, που εγω δεν επισκέφτηκα λόγω καιρού, όμως άκουσα τα καλύτερα και ειδικότερα για το ηλιοβασίλεμα εκεί που είναι από τα καλύτερα.
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
τελος αυγουστου φευγω για δυτικη κρητη για μια εβδομαδα με την κοπελα μου.τι αξιζει κατα την γνωμη σας να επισκεφθουμε?π.χ.μουσεια-αρχ.χωρους-ομορφα τοπια-ωραια χωριουδακια(περαν της πολης των χανιων-ρεθυμνου κ των παραλιων που θα παμε ετσι κ αλλιως)καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη!

Μια όαση δροσιάς στην καλοκαιρινή Κρήτη είναι και οι πηγές Αργυρουπολης που βρίσκονται κοντά στην λίμνη του Κουρνά και πραγματικά θα ήταν παράληψη να μην τις επισκεφτείς.Τρεις φορές που βρέθηκα στην Κρήτη τις επισκέφτηκα και τις τρεις σε συνδιασμό με λίμνη Κουρνα και Γεωργιουπολη για μπάνιο.
 

vagman

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σύρος
Ταξίδι-Όνειρο
υπερσιβηρικος
Ευχαριστώ πολύ!Ήσουν κατατοπιστικότατος!Τις πηγές Αργυρούπολης δεν τις ήξερα,δεν τις ανέφερε πουθένα στο διαδίκτυο.Μπήκα τωρα κ είδα κ είναι όντως υπέροχες!Προστέθηκε ήδη στις σημειώσεις!
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Στο Μπάλο είναι πολύ όμορφα, αλλά πραγματικά δε ξέρω αν αυτή την εποχή θα είναι καλά λόγω πάρα πολύ κόσμου. Μερικές φωτογραφίες από εκεί τραβηγμένες το Φεβρουάριο: http://www.croissantstories.com/gr/miniposts/before-they-arrive/

Τώρα όπως πολλά μέρη παρόμοια ανά το κόσμο, η άποψη μου είναι ότι είναι ομορφότερα οπτικά παρά πργματικά... Τί θέλω να πώ.. το μέρος χωρίς να είναι βρώμικο είναι λιμνοθάλασσα και μπροστά έχει ανοικτό πέλαγος. Αυτό σημαίνει ότι μέσα στη λιμνοθάλασσα θα ...λιμνάσει μπόλικη θαλάσσια ζωή. Το αποτέλεσμα είναι ότι θα συναντήσετε πολλά φύκια και άλλα τέτοια που ενδεχομένως να μυρίζουν λίγο. Πραγματικά δε ξέρω αν θα ευχαριστηθείτε πολύ το μπάνιο εκεί. Σημειώνω ξανά ότι αυτό δε σημαίνει ότι είναι βρώμικα - εκτός φυσικά αν από το πολύ κόσμο έχει μαζέψει σκουπίδια. Αντίθετα αν πάτε δίπλα στα Φαλάσσαρνα θα είναι σούπερ για μπάνιο! Αν πάτε τώρα είτε στο Μπάλο (οπότε περνάτε αναγκαστικά από εκεί) είτε στα Φαλάσσαρνα, μπορείτε να σταματήσετε στη Καλυβιανή σε μια από τις καλύτερες ταβέρνες των Χανίων και να απολαύσετε ένα αξέχαστο γεύμα! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.244
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom