Δανία Πληροφορίες για Κοπενχάγη

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
depy σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες , στο μαλμο με τρενο κατάλαβα, αν και ειχα δει οτι υπαρχουν διόδια γενικα στις γέφυρες . Το θεμα ειναι να προλαβω να δω και την πολη ! σε μια μερα θα δω και το Frederiksborg και το Κρόνμποργκ ? να παω και μια μερα στο μαλμο. :)
Εγω ειχα νοικιασει αυτοκινητο για μια μερα και εκανα ενα κυκλο. Κρονμποργκ - frederiksborg - Roskild -Malmo.
Στο Malmo εκανα μια βολτα με το αυτοκινητο δεν το γυρισα με τα ποδια. Τωρα με τρενο δεν ξερω τι θα προλαβεις σε μια μερα γιατι δεν ξερω τι ανταποκρισεις θα εχει -κι σν εχει- απο το ενα μερος στο αλλο.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
στο Μαλμο σκέφτομαι να ξεκινήσουμε κατα τις 9-10 το πρωι και να γυρίσουμε το βραδάκι κατα της 8 . απ οτι βλεπω εχει τρενα και ειναι 35 λεπτα διαδρομή οπότε φαντάζομαι προλαβαινουμε να παρουμε μια ιδεα απο σουηδια :).
μια αλλη μερα να παρουμε ενα αυτοκίνητο και να κανουμε την παραπανω διαδρομή ! φαντάζομαι αναλογα και με τα αξιοθέατα της πολης να προλαβαινουμε ! απλα ειναι χειμώνας και η μερα ειναι ελάχιστη :)
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Μια χαρα σου βγαινει ετσι. Οσο μικρη και να ειναι η μερα τα δυο καστρα προλαβαινεις ανετα να τα δεις. Το κρονμποργκ τσεκαρε απο πριν τι ωρα σνοιγει, γιατι εγω ειχα φτασει πρωι και περιμενα.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
προς το παρών λεω να κανω κατι τετoιο μεσα στην πολη, σίγουρα ειναι και το παρκο Tivoli και το παλάτι Αmalienborg κατω απο την Μαrble Church. οτι αλλο δεν εχω βρει πειτε μου να το βαλω στο πρόγραμμα μου ! (οχι οτι θελω να μπω σε ολα αυτα, πολλα θα τα δω και απο εξω ! )
θελω τελικα να παω και στα 2 καστρα που προ-ανέφερα και μάλλον με car. κατα την γνώμη σας προλαβαίνω ? ξερω ειναι ακομα Αύγουστος αλλα απο την χαρα μου καθομαι και ψαχνω καθε μερα :)
συγχωρείστε με αν σας παιδεύω :)
υγ : αα και Μαλμο !!! :)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
δεν θελουν φαντάζομαι διαβατήριο ! τους κανει και η ταυτότητα ετσι ?
πειτε μου καποιες εκδρομές που αξίζουν να γινουν σε 5ημερη παραμονή στην πολη εκτος απο το Μαλμο που ξερω ! Πχ το Γκέτεμποργκ ειναι μακρια για εκδρομή ετσι ?
Αξίζει πιστεύω να επισκεφθείς κ το μμουσείο μοντέρνας τέχνης Louisiana. Είναι μιση ώρα με το τρένο από το κέντρο της Κοπεγχάγης σε μια περιοχή με φοβερή φυσική ομορφιά. Οργανώνονται κ σημαντικές περιοδικές εκθέσεις, ενώ είναι ωραία αν έχει καλή μερα να αράξεις στον κήπο του (έχει κ ωραίο καφέ, ενώ το καλοκαίρι πολλοί κάνουν ηλιοθεραπεία) κ να αγναντευσεις τη θάλασσα κ τη Σουηδία απέναντι
Μια γειτονιά επίσης της Κοπεγχάγης που αξίζει να επισκεφθείς είναι η κριστιανια (αυτοδιαχειριζόμενη συνοικία νεοχιπις-άκρως καλλιτεχνική κ μποεμ). Στη συγκεκριμένη συνοικία γίνεται κ ελεύθερη διακίνηση μαλακων ναρκωτικών. Έχει κοινωνιολογικό ενδιαφέρον
 
Last edited by a moderator:

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Να κανω εγω μερικές ερωτήσεις μιας και το ψαχνω αυτες της μερες.
Θα ειμαι στην Κοπενχαγη στης 28 Δεκεμβρίου

Να πω λιγο το σχέδιο που εχω σκεφτεί για παρατηρήσεις ?

28 φτάνουμε το μεσημέρι στης 4, οπωτε θα δουμε την πολη νυχτα, το Ξενοδοχειο ειναι διπλα στο tivoli, 2η μερα εχω ενοικιάσει αυτοκίνητο για να παω στο Frederiksborg Castle και στο Κάστρο Κρόνμποργκ, θα ξεκινήσω δηλαδη στης 9 το πρωι και το απόγευμα προς βραδάκι θα ειμαι πισω στην Κοπενχαγη.
3η μερα 30/12 θελουμε να δουμε και το Μαλμε, αλλα να ειναι και ανοιχτα τα μαγαζια του (γιαυτο και παμε στης 30/12). Οποτε λεω να παρουμε το τρενο το πρωι ώστε παλι το απογευμα προς βραδυ να γυρίσουμε Κοπενχαγη.
Εως τωρα δεν θα εχουμε δει μερα την πολη (κακο αυτο).
Επομενη μερα 4η 31/12 θα ειναι η πρωτη μερα στην ουσια που μπορουμε να δουμε την πολη. Ο σκοπος μου ειναι να δουμε αυτα στον χαρτη που σας παραθέτω (ελπιζω να σας ανοιγει το link)
https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=zdOUoiTE6GU0.kW7ZW7-UfQqQ&authuser=0&hl=el
θα εχουμε την 31/12 και την 1/1 για να δουμε την πολη (θα εχουμε 2 ολοκληρες μερες).
Δεν ειμαστε του μουσείου οποτε εκει δεν θα χάνουμε χρονο.
Σίγουρα θελουμε να δουμε το Rosenborg Castle, το Christiansborg Palace, Frederik's Church.
Τα πιο πολλα αποτι εχω καταλάβει ειναι ποδαρόδρομος (βέβαια το κρυο δεν ξερω κατα ποσο θα μας εμποδίζει) Σιγουρα καποια σχεδια θα αλλάξουν με γνώμονα τον καιρο .

Εσεις προτείνετε να βγαλω καποια 24-ωρη καρτα για μεσα μεταφορας ? Περπατιεται η πολη? νομιζω οτι οι αποστασεις ειναι πολυ καλες για περπάτημα. Ποια ειναι η γνωμη σας ?
Επίσης Θελω να μου πειτε κατα ποσο μπορω παντού να χρησιμοποιώ την καρτα μου (οχι πιστωτική) αντι να κανω συνάλλαγμα! ακομα και για μικρες συναλλαγές θα μπορω να την χρησιμοποιώ?

Περιμένω γνώμες και παρατηρήσεις, ισως κατι που πρεπει να δω οπωσδηποτε, κατι που πρεπει να αλλαξω.

Σας ευχαρσιτω :)
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Μια βόλτα στην Κριστιάνια να κάνετε! Και να κυκλοφορείτε με ποδήλατα, όπως όλοι!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
ναι η Κριστιάνια ειναι μεσα στο προγραμμα και στα τοπ, το θεμα ειναι αν βγαίνει οπως το σκέφτηκα ! τωρα για το ποδήλατο... ο καιρος θα δείξει :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
\

Εσεις προτείνετε να βγαλω καποια 24-ωρη καρτα για μεσα μεταφορας ? Περπατιεται η πολη? νομιζω οτι οι αποστασεις ειναι πολυ καλες για περπάτημα. Ποια ειναι η γνωμη σας ?
Επίσης Θελω να μου πειτε κατα ποσο μπορω παντού να χρησιμοποιώ την καρτα μου (οχι πιστωτική) αντι να κανω συνάλλαγμα! ακομα και για μικρες συναλλαγές θα μπορω να την χρησιμοποιώ?
Βγάλε μια κάρτα των 10 εισιτηρίων που είναι βολική και για μεταβαση από και προς αεροδρόμιο κι είσαι μια χαρά για όλες τις μέρες. Γιατί η πόλη περπατιέται αλλα λόγω κρύου βολεύει να παίρνετε και κανένα λεωφορείο.
Η κάρτα ήταν οκ για τα πάντα εκτός από τη βόλτα στα κανάλια που ήθελαν cash. ουσιαστικά μπορείτε χωρίς καθόλου συνάλλαγμα.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Βγάλε μια κάρτα των 10 εισιτηρίων που είναι βολική και για μεταβαση από και προς αεροδρόμιο κι είσαι μια χαρά για όλες τις μέρες. Γιατί η πόλη περπατιέται αλλα λόγω κρύου βολεύει να παίρνετε και κανένα λεωφορείο.
Η κάρτα ήταν οκ για τα πάντα εκτός από τη βόλτα στα κανάλια που ήθελαν cash. ουσιαστικά μπορείτε χωρίς καθόλου συνάλλαγμα.
αυτο θα ηταν πολυ σημαντικό για μενα, δεν θελω να κρατάω συνάλλαγμα!
εκτος αν κανω εκει κανα 50 ευρω :)
Σε ευχαριστω πολυ
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
χιλή
Χρησιμοποιείστε ΑΤΜ για να βγάλετε τα ελάχιστα μετρητά που θα σας χρειαστούν (παίρνουν κάρτες σχεδόν παντου). Στα ανταλλακτήρια οι κρατήσεις είναι φωτιά!
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος των ΗΠΑ
2η μερα εχω ενοικιάσει αυτοκίνητο για να παω στο Frederiksborg Castle και στο Κάστρο Κρόνμποργκ, θα ξεκινήσω δηλαδη στης 9 το πρωι και το απόγευμα προς βραδάκι θα ειμαι πισω στην Κοπενχαγη.
Αφού θα πας στο Kronborg Slot, μπορείτε να περάσετε απέναντι με το πλοίο ώστε να δείτε και το Helsinborg, το οποίο νομίζω είναι πιο ωραίο από το Helsingor. Είναι γύρω στη μισή ώρα για να περάσεις απέναντι. Το ωραίο κομμάτι του Frederiksborg slot είναι οι κήποι του, αλλά φοβάμαι ότι την περίοδο που θα έρθετε ίσως έχουν χιόνια

3η μερα 30/12 θελουμε να δουμε και το Μαλμε, αλλα να ειναι και ανοιχτα τα μαγαζια του (γιαυτο και παμε στης 30/12). Οποτε λεω να παρουμε το τρενο το πρωι ώστε παλι το απογευμα προς βραδυ να γυρίσουμε Κοπενχαγη.
Υπάρχει ένα εισητηριο το οποίο είναι για 2 άτομα, και το οποίο έχει κάποια έκπτωση. Αν πχ είναι 3 άτομα βγάζεις ένα τέτοιο και ένα μονό. Είναι γύρω στα 18-20€ με επιστροφή.

Επομενη μερα 4η 31/12 θα ειναι η πρωτη μερα στην ουσια που μπορουμε να δουμε την πολη. Ο σκοπος μου ειναι να δουμε αυτα στον χαρτη που σας παραθέτω
https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=zdOUoiTE6GU0.kW7ZW7-UfQqQ&authuser=0&hl=el
Η διαδρομή αυτή βγαίνει άνετα σε μια μέρα, ακόμα και το χειμώνα που νυχτώνει νωρίς. Εκτός και αν βρέχει...

Εσεις προτείνετε να βγαλω καποια 24-ωρη καρτα για μεσα μεταφορας ? Περπατιεται η πολη? νομιζω οτι οι αποστασεις ειναι πολυ καλες για περπάτημα. Ποια ειναι η γνωμη σας ?
Αναλογως το πόσα άτομα θα είστε. Λογικά σε συμφέρει να πάρεις ένα 2ζωνο klippekort (κλίπκορτ ). Η πόλη περπατιέται ανετότατα. Επίσης σε αρκετά σημεία υπάρχουν ενοικιαζόμενα ποδήλατα αλλά δεν ξέρω τη χρέωση. Τα ποδήλατα αυτά είναι ηλεκτροκίνητα οπότε και συνηθισμένοι να μην είστε δε θα έχετε πρόβλημα. Επίσης έχουν ένα ενσωματωμένο tablet με χάρτη και πρηροφορίες - προτάσεις για την πόλη. Σίγουρα έχει στον κεντρικό σταθμό της Κοπεγχάγης, από την πλευρά του Tivoli.

Επίσης Θελω να μου πειτε κατα ποσο μπορω παντού να χρησιμοποιώ την καρτα μου (οχι πιστωτική) αντι να κανω συνάλλαγμα! ακομα και για μικρες συναλλαγές θα μπορω να την χρησιμοποιώ?
Στα πιο πολλά μαγαζιά θα γίνεται δεκτή. Υπάρχει μια κάρτα που υπάρχει μόνο εδώ και λέγεται Dankort. Αυτή δεν έχει κάποια επιβάρυνση για τον καταστηματάρχη οπότε τη δέχονται παντού. Αντιθέτως, μπορεί να σου τύχει κάποιο μαγαζί να μη δέχεται Mastercard ή Visa, αλλά αυτό είναι πολύ σπάνιο να συμβεί στο κέντρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom