Άγιος Δομήνικος Βοηθεια για ταξιδι στον Αγιο Δομηνικο

Tiffany

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Κατσε κι εφαγα κι εγω σκαλωμα με το le perena... μηπως εννοεις las terrenas??
Δεν ξέρω μου ειπε κάποιος που παει καθε χειμωνα και μένει εκεί οτι ειναι πολυ καλη περιοχή και κοντα σε ολα ίσως να μου την ειπε λάθος

Με κρουαζιεροπλοιο πηγε, μπορει τα μεγαφωνα να ειχαν λιγο παραμορφωση..:D
Λιγότερη ειρωνία
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.780
Δεν ξέρω μου ειπε κάποιος που παει καθε χειμωνα και μένει εκεί οτι ειναι πολυ καλη περιοχή και κοντα σε ολα ίσως να μου την ειπε λάθος
Le Perena δεν υπαρχει, πιθανως να ακουσες ετσι την περιοχη Las Terrenas.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική

Despina@@

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Γεια σας !!! Σκεφτόμαστε να πάμε ένα μεγάλο ταξίδι τα Χριστούγεννα στον άγιο Δομήνικο.. θα ήμαστε 6 άτομα κ ένα παιδι 1 έτους . Για 25 μέρες περίπου ... Ήθελα πληροφορίες απο άτομα που έχουν επισκεφτεί το νησί.... Αν ειναι ασφαλές για το παιδι σε περίπτωση που χρειαστούμε κάτι . Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αμάξι.. Τις πρώτες μέρες που θα φτάσουμε στο νησί λέμε να έχουμε κλείσει ξενοδοχείο . Τις υπόλοιπες να κλησουμε απο πριν η όταν φτάσουμε εκεί ;; Έχει μεγαλα σούπερ μάρκετ για ψώνια όσον αφορά το μωρο κ για το φαγιτο του ;;
 

Danaitsa24

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
σκεφτομαστε να παμε ταξιδι στον αγιο δομινικο με γκρουπ διοτι θελουμε να εχουμε καποια ασφαλεια δεν εχουμε ταξιδεψει ποτε εκτος ευρωπης!θα θελα να μαθω ποια ειναι η καταλληλη περιοδος να παμε και να μου προτεινετε καποιο πρακτορειο.θα ξεκινησουμε απο θεσσαλονικη ευχαριστω!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Ρωτώντας και ψάχνοντας για κάποιο εξωτικό προορισμό που να εχει παραλίες με φοίνικες, λευκή άμμο και γαλαζοπράσινα νερά κ να μην είναι κ πάρα πολύ ακριβός.... Είπα να μην καταλήξω για 4η φορά στις Μαλδίβες.... (Όχι ότι δεν θα ξαναπώ αλλα είπα να αλλάξω λίγο περιβάλλον αυτή την φορά...) Και με μερικές ωραίες ιδέες και προτάσεις κατέληξα τελικα στον Άγιο Δομήνικο!! Τα εισιτήρια μόλις κλείστηκαν από Μιλάνο για Πούντα Κανα μέσω Παρισιού με air France, αρχές Οκτώβρη για 10 μέρες!! Θα ήθελα να γυρίσω το μέρος και να πάω σε πολλές παραλίες, το αρνητικό είναι ότι δεν οδηγώ... Βέβαια με το παιδί που θα πάμε οδηγεί αλλα δεν ξέρω αν τον πείσω καλός ... Αν όχι υπάρχουν τύπου ΚΤΕΛ; Λεωφορεία; Η κάτι για πιο οικονομική μεταφορά στις διάφορες περιοχές; Βρήκα μέσω νετ σε ένα site γύρο στα 250$ με επιστροφή με πουλμανάκι και πλοίο για σαμανα από Πούντα κανα, αλλα δεν ξέρω αν είναι από τουριστικό γραφείο η σαν ΚΤΕΛ φάση γιατί μου φαίνεται πανάκριβο!! Θα το ψάξω καλύτερα... Γιατί δεν θέλω να πάω μονοήμερη όπως έχουν πάει κάποιοι από εδώ μου φαίνεται ταλαιπωρία και τζάμπα τα λεφτά για μια μέρα!! Θέλω να κάτσω 2-3 μέρες εκεί αν είναι κ πάω να δω τις παραλίες και το μέρος! Επίσης αν μένω Bavaro επειδή είναι μεγάλη η παραλία μπορώ να πηγαίνω σε οποίο σημείο της παραλίας θέλω η εκεί που είναι τα μεγάλα ξενοδοχεία είναι ιδιωτική παραλία και δεν επιτρέπουν σε αυτούς που δεν μένουν εκεί; Και επίσης εχει λεωφορείο εκεί που να σε πηγαίνει σε διαφορά σημεία της παραλίας η εκεί που θα είναι το ξενοδοχείο μου εκεί θα ριζώσω;
Τα μέρη που σκέφτομαι να επισκεφτώ είναι τα εξής:
Πούντα Κάνα θα μείνουμε 2-3 βραδια μάλλον μιας κ θα φτάσουμε κ θα φύγουμε από κει...
Santo Domingo ίσως μονοήμερη
Bayahibe θα θελα να μείνω κανένα βράδυ
1 μέρα ίσως boca chica
Θα θελα πολύ να πάω και samana ... Στην rincon και γενικότερα... Βέβαια αν είναι να μου βγουν πολλά για σαμανα θα την αποκλείσω.. Θα δείξει αν νοικιάσουμε αμάξι η όχι κ τι τιμές παίζουν στα μεταφορικά!
Σίγουρα θέλω να πάω στο νησί saona και ίσως στο νησί Catalina... Αν μείνω Bayahibe δεν θα είναι κ πιο οικονομικές οι εκδρομές στα νησάκια επειδή είναι πιο κοντά;
Συνεχίζω το ψάξιμο... Και ότι πληροφορίες ευπρόσδεκτες!! Μέχρι τον Οκτώβρη καλά να είμαστε κ έχουμε καιρό ακόμα!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Εγώ θα έμενα τα 2-3 βράδια στο Bayahibe αντί για την Πούντα κανα, ειδικά αφού λες οτι σε ενδιαφέρει και το οικονομικό. Στο Bayahibe θα βρεις μικρά ανεξάρτητα ξενοδοχεία και ταβερνάκια για να φας, μπητσόμπαρα για ποτάκι με ντόπιους, χωρίς να πληρώσεις το all inclusive της Πούντα κανα και φυσικά θα δεις το ντόπιο χρώμα του νησιού και την αίσθηση του χωριού- κοινότητας που δε θα βρεις στα αποστειρωμένα ριζόρτ του Bavaro όσο όμορφα κι αν είναι.
Επιπλέον οι εκδρομές προς τα νησιά που θέλεις είναι πιο σύντομες από δω, αλλά και πιο φθηνές...μένοντας εδώ θα' χεις την άνεση να συγκρίνεις τιμές, αλλά και να διαλέξεις το δρομολόγιο (δεν πάνε όλοι στα ίδια μέρη στο saona) κάποιοι σταματάνε και στο Mano juan, άλλοι κάνουν πιο party tour κλπ..
Θα συμφωνήσω κι εγώ οτι το να νοικιάσεις αυτοκίνητο είναι η καλύτερη ιδέα.

Αν τελικά μείνεις Πούντα κανα, έχει για τις μετακινήσεις τα λεγόμενα guagua, βανάκια με καρότσα που σταματάνε όπουδήποτε για να ανέβεις-κατέβεις. Βέβαια δε σε πάνε στην παραλία ακριβώς αλλά σε αφήνουν στον κεντρικό δρόμο. Για κάποιες παραλίες πιθανόν να χρειαστεί να αλλάξεις guagua.Υπάρχουν και τα motoconchos (μηχανάκια) που σε πάνε όπου θες, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλή. Και τα δύο μέσα είναι πολύ οικονομικά. Τα ταξί είναι απλησίαστα!
Δες αυτό για περισσότερες ινφο (εμένα μου φαίνεται ταλαιπωρία πάντως)
http://puntacanabavaro.com/news/punta-cana-public-bus-guide.html#mappress

Στη Σαμανα μπορείς να πας με guagua και πιο φθηνά εννοείται, αλλά μάντεψε, έχει ταλαιπωρία!
Είτε πας με λεωφορείο μέχρι το Σαντο Ντομίνγκο και μετά με Caribbe tours στο Λας Τερρένας.
Είτε από Πουντα κανα φτάνεις στη Sabana de la Mar (μέσω Higuey και El Seibo αν θέλεις να δεις στο χάρτη) και περνάς με το φέρυ στη Σαμανα.

Το φερυ δεν μεταφέρει αυτοκίνητα , παρά μόνο επιβάτες , μηχανάκια , ποδήλατα και γάιδαρους.
Τώρα για να φτάσεις Sabana de la Mar δεν μπαίνεις σε ένα λεωφορείο και έφτασες, είναι λίγο πιο περιπετειώδες...Αλλάζεις λεωφορεία σε κάθε σημείο που φτάνεις, δηλαδή: Punta Cana - Higuey , Higuey - Hato Major , Hato Major - Sabana de la Mar. Από 1 ωρίτσα και κάτι το κάθε πόδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom