Πρόβλημα με την κράτηση ξενοδοχείου..

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Mα η δέσμευση δεν είναι προκαταβολή μιας και δε γίνεται χρέωση την κάρτας, απλά το ποσό δεσμεύεται προκειμένου το ξενοδοχείο να είναι καλυμένο σε περίπτωση ακύρωσης πέραν της αναφερόμενης προθεσμίας για δωρεάν ακύρωση ή για μη εμφάνιση. Βέβαια το ποσό όντας δεσμευμένο δε μπορεί να αναληφθεί από μία χρεωστική, γι αυτό και είναι προτιμότερη η χρήση πιστωτικής σε τέτοιες περιπτώσεις. Με τις χρεωστικές και την ελάχιστη χρέωση που αναφέρετε το ξενοδοχείο με ποιον τρόπο είναι εγγυημένο σε περίπτωση no show ότι ο πελάτης δε θα έχει αδειάσει την κάρτα, ώστε να μην μπορεί το ξενοδοχείο να εισπράξει το penalty που δικαιούται?
 

Iosif

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με τις κάρτες στα ξενοδοχεία. Από προσωπική εμπειρία, σε μεγάλο ξενοδοχείο στη Βιέννη μου κρατήσανε 300 περίπου ευρώ τη στιγμή που είχα ήδη εμφανιστεί στο ξενοδοχείο και ως αποτέλεσμα μεγάλο μέρος των χρημάτων μου (είμαι φοιτητής) ήταν δεσμευμένο για περίπου 25 ημέρες μετά την αφιξή μου. Μου δημιούργησε τεράστιο πρόβλημα και αναγκάστηκα να πληρώνω υπεραστικά σε Αυστρία και Αμερική για να βγάλω άκρη. Απλά έχε το νου σου. Ελπίζω να βοήθησα.

Ιωσήφ :)
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
παιδια μηπως ξερει κανεις ποια τραπεζα μπορει να εγκρινει ευκολοτερα για να βγαλω πιστωτικη?? διαβασα τοσα εδω και αγχωθηκα και δεν θελω να κλεισω με χρεωστικη η prepaid..απλα επειδη ζητανε εκκαθαριστικο και το δικο μου το περσινο ειναι 12.000 ξερετε αν εχω πιθανοτητα να μου την εγκρινουν? και αν ναι ποια τραπεζα? εγω εχω λογαριασμο στην eurobank μονο και δεν εχω παρει ποτε ουτε δανεια ουτε καρτες..
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
και να σκεφτείς ότι κάποτε μας τις στέλνανε από μόνοι τους και τις γυρνούσαμε πίσω βρίζοντας...πάντως, από πρόσφατη συζήτηση με τραπεζικό, είναι υπέρ σου να είσαι χρόνια πελάτης της τράπεζας και να μην είχες ποτέ προβλήματα αποπληρωμής.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Το ελάχιστο ατομικό εισόδημα αν προέρχεται απο μισθωτές υπηρεσίες ειναι €10.000,00. Αν δεν εχεις γενικά αλλα δάνεια, εχεις πιθανότητες .
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
γνωριζει κανεις αν μπορω να κανω κρατηση με πιστωτικη αλλου? δηλαδη να γινει η κρατηση απο εκει και να εχω κ στο ταξιδι μαζι την πιστωτικη του..αν δεσμευτουν κατα την κρατηση τα χρηματα πρεπει παρολ' αυτα να την εχω μαζι μου?? θα γινοταν επισης αν δεν δεσμευτουν κατευθειαν να την εχω μαζι αλλα να πληρωσω εκει μετρητα???
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Αν δεν δεσμευτούν τα χρήματα το ξενοδοχείο κατά την άφιξη ζητάει πιστωτική για προέγκριση και μετά στο check-out μπορείς να πληρώσεις με όποιο τρόπο θέλεις(π.χ άλλη πιστωτικη,μετρητά).
Αν δεσμευτούν το ξενοδοχείο μπορεί πάλι να ζητήσει πιστωτική ή αν δεν έχεις μετρητά για εγγύηση(π.χ επιπλέον χρεώσεις μίνι-μπάρ κτλ).
Εξαρτάται από το ξενοδοχείο.
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Αν δεν δεσμευτούν τα χρήματα το ξενοδοχείο κατά την άφιξη ζητάει πιστωτική για προέγκριση και μετά στο check-out μπορείς να πληρώσεις με όποιο τρόπο θέλεις(π.χ άλλη πιστωτικη,μετρητά).
Αν δεσμευτούν το ξενοδοχείο μπορεί πάλι να ζητήσει πιστωτική ή αν δεν έχεις μετρητά για εγγύηση(π.χ επιπλέον χρεώσεις μίνι-μπάρ κτλ).
Εξαρτάται από το ξενοδοχείο.
η πιστωτικη που θα ζητησει για προεγκριση κατα την αφιξη με την οποια θα εχω κανει κ την κρατηση αοπ το booking πρεπει να ειναι στο ονομα μου/?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
η πιστωτικη που θα ζητησει για προεγκριση κατα την αφιξη με την οποια θα εχω κανει κ την κρατηση αοπ το booking πρεπει να ειναι στο ονομα μου/?
Δεν το ξέρω αυτό καθώς ποτέ δεν είχα πιστωτική άλλου.Δέν ξέρω αν κάνουν έλεγχο στο όνομα ή μόνον αν η πιστωτική είναι έγκυρη(ημερ.λήξης κτλ).Η πιστωτική που θέλεις να πάρει μαζί σου είναι με υπογραφή ή με pin;Πιθανό αν είναι με κωδικό/pin να μην δώσουν σημασία ποιος είναι ο κάτοχος.
 

World Nomad

Member
Μηνύματα
142
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
η πιστωτικη που θα ζητησει για προεγκριση κατα την αφιξη με την οποια θα εχω κανει κ την κρατηση αοπ το booking πρεπει να ειναι στο ονομα μου/?
Δεν πρέπει να είναι στο όνομά σου, μόνο να είναι έγκυρη. Εγώ συνέχεια κάνω κρατήσεις στο booking.com με πιστωτική που δεν είναι στο όνομά μου και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Δεν πρέπει να είναι στο όνομά σου, μόνο να είναι έγκυρη. Εγώ συνέχεια κάνω κρατήσεις στο booking.com με πιστωτική που δεν είναι στο όνομά μου και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
χρειαζεται να την εχω και μαζι μου ομως/?? και στο booking αναφερεις οτι ειναι στο ονομα αλλου? γιατι καπου διαβασα οτι πρεπει να γραψεις οτι εχεις την εγκριση του
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.356
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom