ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

konstantinosk

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Ένα θα σου πω ...... "Woodburry και ξερό ψωμί!!!!!!!!!!!".....και μία συμβουλή.....μην πάρετε από ρούχα, τίποτα άλλο μαζί σας πέρα από μία φόρμα, ένα τζην και δύο μπλουζάκια. Φροντίστε να έχετε τη δυνατότητα για επιπλέον βαλίτσα κατά την πτήση της επιστροφής σας. Θα με θυμηθείτε.....!!!!!
Εντάξει, δεν το έχουμε σκοπό να ανανεώσουμε όλη την γκαρνταρόμπα μας (εγώ τουλάχιστον, η κοπέλα μπορεί!). Αν βρω κάτι σε εξαιρετική τιμή θα το πάρω αλλά να πάρω και δεύτερη βαλίτσα το θεωρώ too much...


Μπορείς με περιαγωγή να έχεις vodafone εδώ..απλά κάνε μια ερώτηση στον πάροχο σου εκεί να δεις πως ακριβώς θα σε χρεώνουν..γιατί μπορεί να χρεώνουν κάνα 4euro ανά κλήση + τα μηνύματα πληροφοριών που σου στέλνουν οι ίδιοι και τα χρεώνεσαι εσύ..στο τέλος μπορεί να σου έρθει πολύ πιο ακριβά έτσι και να μετράς και τα δευτερόλεπτα που θα μιλάς..
Επίσης η T-Mobile με μια μικρή σχετικά επιβάρυνση πρόσθεσε και απεριόριστες κλήσεις προς κινητά για Ελλάδα..
Πάντα κάνω μία ερώτηση στην Vodafone όταν πάω εξωτερικό, απλά για να επιβεβαιώσω το πόσο δεν αξίζει να χρησιμοποιήσω roaming.
Για αυτό και κλείνω data μόλις φύγω από Αθήνα. Απλά, είναι η ευκολία του να μπορείς να καλέσεις κάποιον/δεχτείς κλήση από κάποιον, αν τυχόν γίνει κάτι. Για όλα τα άλλα, skype.
Από όσο ρώτησα έναν φίλο μου που πήγε πριν 2 χρόνια NY, η SIM δουλεύει κανονικά (cosmote έχει) αλλά η χρεώσεις είναι απλησίαστες. Την είχε βγάλει με skype και αυτός, όπως κάνω και εγώ σε όλα τα ταξίδια μου.


Κ γω με τη σειρά μου θα σού πω πως αξίζει το Woodbury!
Πας με λεωφορείο ως εκεί κ μόλις φτάσεις πας στις "πληροφορίες" τούς δείχνεις το εισιτήριο κ σού δίνουν ένα μπλοκάκι με εκπτωτικά κουπόνια για τα μαγαζιά. Όταν πας να ψωνίσεις σού κάνουν κ την έκπτωση που έχει το μαγαζί κ την επιπλέον έκπτωση που σού προσφέρουν τα κουπόνια! (τουλάχιστον το '11 που πήγαμε έτσι ήταν δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι).
Πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου και σε ευχαριστώ που την μοιράστηκες!
Εχω κάποιες ερωτήσεις που θα με βοηθούσες πολύ αν μου τις απαντούσες όμως..
  1. Αρχικά, how u get there? Όταν λές λεωφορείο, από που ακριβώς και για τι απόσταση μιλάμε? Γιατί αν είναι να κάνω 6 ώρες να πάω και άλλες τόσες να γυρίσω δεν νομίζω ότι αξίζει...
  2. Τους δείχνω το ticket του λεωφορείου και μου δίνουν κουπόνια?
Κατά τα άλλα, τα Macy's θα τα επισκεφθούμε για να δούμε τι παίζει και εκεί..!


Λοιπόν εκτος απο το Woodbury που ευθυνεται σαφώς για την οικονομική καταστροφή μου :p , το Macy's οντως βγάζει προσφορές συνέχεια και μαζι με την τουριστική καρτα παίρνεις έκπτωση. Να προσθέσω και το Bloomingdales στον κατάλογο. Τα μαγαζια πέριξ της Times κλείνουν στη μια μετα τα μεσάνυχτα ( η καλύτερη ωρα για να ψωνίσεις )
Τι είναι η τουριστική κάρτα οεο?
Το μόνο που ήξερα ήταν η metro card 7-Day Unlimited – $30 που σκοπεύουμε να βγάλουμε μόλις φτάσουμε JFK για να είμαστε ok με τις μετακινήσεις μας.


Και άλλη μία ερώτηση τώρα:
Ενδιαφερόμαστε να δούμε έναν αγώνα NBA το διάστημα που θα είμαστε εκεί στο Madison Square Garden. Ξέρει κανείς τι παίζει με τα ειητήρια και από που μπορώ να προμηθευτώ 2?
Στο ticketmaster που έψαξα μου βγάζει γύρω στα 76$ το άτομο ενώ στο stubhub μου τα βγάζει γύρω στα 25$ (μιλάω πάντα για ένα φθηνό εισητήριο, απλά για την εμπειρία!). Η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη και παραξενεύτηκα..
 

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Δεν χρειάζεται να εκτυπώσεις τίποτα, δείξε το διαβατήριο σου και θα σου κάνουν την έκπτωση...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Όταν μπεις στο πολυκατάστημα πας στον ημιόροφο στα ταμεία , δείχνεις το διαβατήριο και σου δίνουν μια καρτούλα και την επιδεικνύεις σε κάθε αγορά που κανεις
 

konstantinosk

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Δεν χρειάζεται να εκτυπώσεις τίποτα, δείξε το διαβατήριο σου και θα σου κάνουν την έκπτωση...
Όταν μπεις στο πολυκατάστημα πας στον ημιόροφο στα ταμεία , δείχνεις το διαβατήριο και σου δίνουν μια καρτούλα και την επιδεικνύεις σε κάθε αγορά που κανεις
Got it! ;)
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Και άλλη μία ερώτηση τώρα:
Ενδιαφερόμαστε να δούμε έναν αγώνα NBA το διάστημα που θα είμαστε εκεί στο Madison Square Garden. Ξέρει κανείς τι παίζει με τα ειητήρια και από που μπορώ να προμηθευτώ 2?
Στο ticketmaster που έψαξα μου βγάζει γύρω στα 76$ το άτομο ενώ στο stubhub μου τα βγάζει γύρω στα 25$ (μιλάω πάντα για ένα φθηνό εισητήριο, απλά για την εμπειρία!). Η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη και παραξενεύτηκα..
Και το 75$ εμένα πάντως να ξέρεις φτηνό μου ακούγεται...μιας και ανοργάνωτος πάντα τελευταία στιγμή το πληρώνω πάνω από 120$..το ticketmaster γενικά το ξέρω το εμπιστεύομαι..το stubhub είναι λίγο περίεργο..έχω την εντύπωση ότι πουλάει εισιτήρια από άτομα..οπότε γενικά μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα..δεν έχει και τα καλύτερα σχόλια σαν site..αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ..οπότε αν κάποιος άλλος έχει εμπειρία ας το πει..

Αρχικά, how u get there? Όταν λές λεωφορείο, από που ακριβώς και για τι απόσταση μιλάμε? Γιατί αν είναι να κάνω 6 ώρες να πάω και άλλες τόσες να γυρίσω δεν νομίζω ότι αξίζει...

ρίξε μια ματιά θα σε βοηθήσει νομίζω..
http://www.premiumoutlets.com/outlets/directions.asp?id=7
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Αν σας ενδιαφέρει μόνο η εμπειρία ρίξτε και μια ματιά στο πρόγραμμα των Brooklyn Nets... και καλύτερη ομάδα έχουν από τους φλώρους και φτηνότερα είναι τα εισιτήρια και πιο καινούργιο το γήπεδο...
 

konstantinosk

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Και το 75$ εμένα πάντως να ξέρεις φτηνό μου ακούγεται...μιας και ανοργάνωτος πάντα τελευταία στιγμή το πληρώνω πάνω από 120$..το ticketmaster γενικά το ξέρω το εμπιστεύομαι..το stubhub είναι λίγο περίεργο..έχω την εντύπωση ότι πουλάει εισιτήρια από άτομα..οπότε γενικά μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα..δεν έχει και τα καλύτερα σχόλια σαν site..αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ..οπότε αν κάποιος άλλος έχει εμπειρία ας το πει..

ρίξε μια ματιά θα σε βοηθήσει νομίζω..
http://www.premiumoutlets.com/outlets/directions.asp?id=7

Αν σας ενδιαφέρει μόνο η εμπειρία ρίξτε και μια ματιά στο πρόγραμμα των Brooklyn Nets... και καλύτερη ομάδα έχουν από τους φλώρους και φτηνότερα είναι τα εισιτήρια και πιο καινούργιο το γήπεδο...

Έκλεισα από tickpick.com για ένα match των Knicks που μας βόλευε σχετικά..
61$ τελική τιμή για 2 άτομα.. Ελπίζω να μου τα στείλουν τα e-ticket και να μην έχω θέμα..
Σχετικά με κανονισμούς στο γήπεδο, ισχύει κάτι τραγικό? Π.χ. απαγορευμένα αντικείμενα και τέτοια? Εννοείται πως δεν είμαι από τους κάφρους οπαδούς που έχουμε εδώ.. Βασικά είμαι φίλαθλος και αθλητής ο ίδιος so.. Απλά ρωτάω μην τυχόν υπάρχουν απαγορευμένα γνωστά αντικείμενα εντός του γηπέδου..
(φωτογραφικές μηχανές, μπουκάλι νερό κτλ..)
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
  1. Αρχικά, how u get there? Όταν λές λεωφορείο, από που ακριβώς και για τι απόσταση μιλάμε? Γιατί αν είναι να κάνω 6 ώρες να πάω και άλλες τόσες να γυρίσω δεν νομίζω ότι αξίζει...
  2. Τους δείχνω το ticket του λεωφορείου και μου δίνουν κουπόνια?
Όπως θα δεις κ στο site που παρέθεσε το Boxeraki το λεωφορείο φεύγει από το Port Authority κ κάνει αν θυμάμαι καλά 1 ώρα κ κάτι. Ναι, όταν είχαμε πάει εμείς έτσι ήταν, όλοι όσοι ήμασταν στο λεωφορείο είχαμε πάει στις "informations" κ δε χρειάστηκε να πούμε κάτι, τούς δείξαμε το εισιτήριο κ μάς έδωσαν το μπλοκάκι με τα κουπόνια. Όταν αγοράσετε τα εισιτήρια ρωτήστε αν ισχύει.

Όσο για τα Macy's εμείς δεν είχαμε εκτυπώσει τίποτα κ όταν κοιτάζαμε το κοστούμι κ ρωτήσαμε τιμή ο υπάληλος από μόνος του μάς είπε να βγάλουμε visitor card για να έχουμε επιπλέον έκπτωση. Μάς οδήγησε σ'ένα γραφειάκι κ, δε θυμάμαι τώρα ίσως μάς ζήτησαν διαβατήρια, μάς την έβγαλαν.

Για τον αγώνα δε μπορώ να σε βοηθήσω...εμείς είχαμε παρακολουθήσει αγώνα baseball :D
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
Καλημέρα κι από εμένα. Μόλις εχτές κλείσαμε γαμήλιο ταξίδι Las Vegas (4 νύχτες) και Νέα Υόρκη 10 νύχτες. Καταλήξαμε να κλείσουμε με ταξιδιωτικό γραφείο (αεροπορικά, ξενοδοχεία, ESTA, ταξιδιωτική ασφάλεια και μεταφορές από και προς αεροδρόμια) γιατί μας έβγαινε παραδόξως πιο οικονομικά από ότι να το ψάχναμε μόνοι μας. Η περίοδος που θα πάμε είναι για 14 μέρες, 7-21/11/2014. Έχω διαβάσει πάρα πολλά στο φόρουμ σχετικά με το τι πρέπει να κάνω/δω/φάω στη Νέα Υόρκη αλλά είναι τόσα πολλά και δεν ξέρω από που να αρχίσω να καταγράφω το πρόγραμμά μας. Να σας πω ότι στο μεν Las Vegas θα μένουμε εδώ http://www.ballyslasvegas.com/ και στη Νέα Υόρκη εδώ http://www.nycparamount.com/ αλλά υπάρχει μία περίπτωση στη Νέα Υόρκη να συμπέσουμε με ένα γκρουπ οπότε θα μετακινηθούμε σε καλύτερο ξενοδοχείο.

Προς το παρόν ήθελα απλά να μοιραστώ την χαρά μου μαζί σας. Είμαι σίγουρη ότι όσο περνούν οι μέρες θα είμαι όλο ερωτήσεις...

Καλά ταξίδια σε όλους!!!!
Το ballys μόνο με ξενοδοχείο δεν μοιάζει! Είναι τεράάάάστιο! Με το που θα περάσεις την είσοδο, δεν θα ξέρεις που να πας και που να πρωτοκοιτάξεις! Και φυσικά, προσοχή στο καζίνο! Είδα πολλές πιστωτικές να παίρνουν φωτιά! Είναι σίγουρο πως θα περάσετε υπέροχα και θα δείτε πολλάάάά!!
 

NL*

Member
Μηνύματα
31
Likes
5
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αίγυπτος
Αχ @Zacharoula ευχαριστώ πολύ. Το περιμένω πως και πως. Όσο για το ποσό που θα παιχτεί στο καζίνο έχει οριστεί από τώρα και δεν θα ξεφύγει γιατί μετά δεν θα υπάρχουν χρήματα για ρούχα, παπούτσια, τσάντες κλπ στη Νέα Υόρκη!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.696
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom