Ταϊλάνδη Προς τους λάτρεις της Ταυλάνδης

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Προκειμένου να αρχίσω την αναζήτηση προσφορών αεροπορικών εισητηρίων για Ταυλάνδη για το ερχόμενο καλοκαιρι (αν και ειναι πολυ νωρις ακομη) και εφοσον εχω ηδη αρχισει την αναγνωση των ταξιδιωτικων ιστοριων που την αφορουν, θα παρακαλουσα τους εχοντες ιδία αποψη γιαυτον τον προορισμο να με βοηθησουν ουτως ωστε να συνθεσω τη ραχοκοκαλια του επικειμενου ταξιδιου μου σαυτη τη χωρα. Θα εχω 15 μερες στη διαθεση μου και θα ηθελα τη γνωμη σας ως προς το πως,που και με ποια σειρα να τις διαθεσω ωστε να ειναι οσο το δυνατον πιο ολοκληρωμενη,οικονομικη και ευκολη η μεταβαση απο το ενα μερος στο αλλο. Καποια απο τις πρωτες σκεψεις που εκανα ειναι ,ενδεικτικα ,να ξεκινησω με 4 μερες στη Μπανγκογκ (φανταζομαι πως ειναι αρκετες) ουτως ωστε να εξαντλησω και να εξαντληθω στις περιηγησεις και κατοπιν 4 μερες (?)στο Σαμουι, 3 μερες (?)στο Παγκάν, και για τις υπολοιπες 4 (?) σε τριγυρω νησια-μερη (Chang Mai -Chang Rai ισως; δεν ξερω αν μπορουν να συνδιαστουν με τα παραπανω) που θα μου υποδειξετε και που το ζητουμενο για ολα θα ειναι χαλαρωση ,μπανιο σε εξωτικες παραλιες με διαφανα νερα,φοινικες ,λευκή ( αλλα και λιγοτερο λευκη) αμμο αλλα και καποιες δραστηριοτητες . Να σημειωσω οτι δεν ειμαι fan του σνορκελ, δεν εχω κανει ποτε αλλα μπορει και να δοκιμαζα μονο για την εμπειρια. Αν καποιος θελησει να ασχοληθει με το "προβλημα" μου, θα με εξυπηρετουσε αφανταστα αν μου προτεινε μερη και αριθμο ημερων που θα επρεπε να τους διαθεσω οπως επισης και τα μεσα μετακινησης που απαιτουνται (πχ αεροπλανο, βαρκα, ταχυπλοο κλπ) αν πρεπει οι κρατησεις για τις εκδρομες και τα μεσα να γινουν απο το ιντερνετ ή μπορουν και επι τοπου (δεν εννοω για τις βαρκες :p) αλλα και ποιες πλευρες των νησιων ειναι καταλληλες για διαμονη για την περιοδο αλλα και για τους λογους που θελω να επισκεφθω αυτα τα νησια. (πχ ανατολικη, δυτικη, νοτια,βορεια πλευρα). Ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να μην σας κουρασα.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
που πηγατε ολοι οι Ταυλανδοπληκτοι οεο?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
1) Πώς θα πας:

Μάλλον με τους Τούρκους - για ΒΚΚ. Έχουν τις καλύτερες ώρες. Στην τιμή τους χτυπάνε λίγο κάτι Αεροφλότ και Egypt αλλά οι αναμονές της πρώτης και η φήμη της δεύτερης (και προσωπική μας εμπειρία) τις αποκλείουν εύκολα. Εκτός κι αν προκύψει καμιά σούπερ προσφορά από εταιρία του κόλπου, δύσκολα να βρεις καλύτερα. Απλά, μην βιαστείς. Συνήθως οι Τούρκοι δίνουν τις καλύτερες τιμές περίπου ενάμισυ με δύο μήνες πριν την ημέρα που θες. Συνήθως... (παρακολούθα το απ' το skyscanner).

2) Το πλάνο σου:

Με τους όρους που βάζεις, καλή η μοιρασιά σε μέρες αλλά λάθος η διάρθρωση: Πρώτα θα πας Τσιανγκ Μάι (3) - Τσιανγκ Ράι (2) και στο τέλος στη Μπανγκόκ (4). Ενδιάμεσα, στα νησιά. Εκτός κάποιων ημερήσιων εκδρομών που θα κάνεις και θα κανονίζεις επί τόπου, τις βασικές σου μετακινήσεις (πλην μεταξύ των νησιών) θα τις κάνεις αεροπορικώς. π.χ. Πετάς Μπανγκόκ - Τσιάνγκ Μάι, οδικώς Τσιάνγκ Ράι, από εκεί αεροπορικώς για Σαμούι, κλπ. Βασικές low cost εταιρίες οι Air Asia και Nok Air. Καλές συνδέσεις, φτηνά εισιτήρια αλλά προσοχή στα κιλά των αποσκευών μην ξεφύγεις απ'τα 20 (ή πλήρωσε για παραπάνω από πριν).

... και ένα tip: Πάρε μαζί σου καλοκαιρινά ρούχα που βαρέθηκες ή πάλιωσαν. Θα τα αφήσεις εκεί και θα ανανεώσεις τη γκαρνταρόμπα σου στη Μπανγκόκ (γι αυτό την αφήνεις τελευταία, για να μην κουβαλάς τα ψώνια σου - οι Τούρκοι και οι Άραβες επιτρέπουν 30 κιλά, οπότε...).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Πολύ καλά σου τα λέει ο @babaduma. Εγώ θα σου πρότεινα να μην πας Σαμούι και να πας μόνο Πανγκάν, να το ευχαριστηθείς.

Διάβασε και τις πολύ καλές ιστορίες που έχουν γραφτεί για ταξίδια στην Ταϊλάνδη και θα κατατοπιστείς πλήρως:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ασία.58/?prefix_id=60
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
κατ αρχας σε ευχαριστω για την απαντηση. για το θεμα των εισητηριων δεν θα βιαστω σιγουρα, θα παρακολουθω για προσφορες. Για τα αλλα που γραφεις , αν δεν σου κανει κοπο θα ηθελα να το κανουμε πιο λιανα. δηλ. πχ κοιταζω για πτηση αθηνα-Μπανγκοκ, απο κει κατευθειαν για Chiang Mai (3 μερες), οδικως οπως λες για Chiang Rai (2 μερες), μετα πτηση απο κει για Σαμουι (ποσες μερες?), απο κει δια θαλασσης σε ποια νησια και ποσες μερες στο καθενα?. Και τελος απο το τελευταιο νησι πτηση για Μπανγκοκ (4 μερες) ή πρεπει να ξαναγυρισω Σαμουι για να φυγω απο κει για Μπανγκγκ? Και προτεινεις να αφησω τελευταια τη Μπαγκογκ? ουφ, πολλες ερωτησεις αλλα μου φαινεται βουνο μεχρι να μπει μια σειρα

Πολύ καλά σου τα λέει ο @babaduma. Εγώ θα σου πρότεινα να μην πας Σαμούι και να πας μόνο Πανγκάν, να το ευχαριστηθείς.

Διάβασε και τις πολύ καλές ιστορίες που έχουν γραφτεί για ταξίδια στην Ταϊλάνδη και θα κατατοπιστείς πλήρως:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ασία.58/?prefix_id=60
εχω αρχισει ηδη το διαβασμα. Δηλ. δεν μπορω να παω και στα 2 μεσα στις 6 μερες που περισσευουν ?
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
μετα πτηση απο κει για Σαμουι (ποσες μερες?)

Πτήση από εκεί για Σαμούι, έχει. Για αλλού, μπορεί να έχει, μπορεί και όχι απ' ευθείας - ανάλογα με τις επιλογές σου. Το πόσες μέρες εξαρτάται από το πρόγραμμα που θα φτιάξεις. Εγώ σου είπα μέσα στις 15 που διαθέτεις, πόσες να δώσεις για τις 3 πόλεις.

απο κει δια θαλασσης σε ποια νησια και ποσες μερες στο καθενα?

Ε, από νησί σε νησί συνήθως δια θαλάσσης πηγαίνουν. Υποθέτω ότι θα είναι κοντινά. Το σε ποιά θα πας και πόσο θα κάτσεις είναι - πάλι - δική σου επιλογή, ανάλογα με το πόσο "δραστήρια" ή "αραχτή" θέλεις να είσαι.

Και τελος απο το τελευταιο νησι πτηση για Μπανγκοκ (4 μερες) ή πρεπει να ξαναγυρισω Σαμουι για να φυγω απο κει για Μπανγκγκ?

Βλέπε παραπάνω. Αν το τελευταίο νησί σου (ή μέρος της στεριάς) έχει απ' ευθείας πτήση για Μπανγκόκ, ναι. Αν όχι, όπως έχει.

Και προτεινεις να αφησω τελευταια τη Μπαγκογκ?

Ναι. Το πολύ-πολύ, αν τρελαθείς τόοοοσο πολύ με τις παραλίες, κόψε καμιά μέρα από ΒΚΚ. (Εγώ, πάντως, όσο και να κάτσω, δεν τη βαριέμαι - κι ας έχω πάει 5-6 φορές)
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
σαν να ξεδιαλυνεται λιγο το θεμα, σευχαριστω και παλι και σιγουρα θα επανελθω για αλλες λεπτομερειες
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
εχω αρχισει ηδη το διαβασμα. Δηλ. δεν μπορω να παω και στα 2 μεσα στις 6 μερες που περισσευουν ?
Εννοείται ότι μπορείς να πας και στα δυο. Άλλοι πάνε και για λιγότερες μέρες.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Εννοείται ότι μπορείς να πας και στα δυο. Άλλοι πάνε και για λιγότερες μέρες.
ωραια, ευχαριστω πολυ...οσον αφορα σε ποιες παραλιες-πλευρες των νησιων ειναι καλυτερα να κλεισω διαμονη εχετε καποια προταση? με ενδιαφερει να μπορω να κολυμπησω σε καθαρα νερα και οχι μονο να λιωσω στην ξαπλωστρα
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
με ενδιαφερει να μπορω να κολυμπησω σε καθαρα νερα και οχι μονο να λιωσω στην ξαπλωστρα
Τα νερά καθαρά είναι, το αν θα κολυμπήσεις και πώς, είναι άλλο θέμα... Ξέρεις, εκτός των άλλων, πρέπει να ταιριάζουν και οι ώρες της παλίρροιας. Το σίγουρο είναι ότι αν πας με κάποια βάρκα, ακόμη κι αν δεν κάνεις σνόρκελινγκ, θα κολυμπήσεις σε βαθειά καθαρά νερά.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
εδω ειμαι παλι...... ειδα γα Ιουλιο πτησεις Αθηνα-BKK στα 596 ευρω (δεν αναφερομαι σε ωρες αναμονης,δεν ειναι το ζητουμενο μου αυτη τη στιγμη). Ειναι βεβαια με Egypt:eek: αλλα η ερωτηση μου ειναι αν αυτη η τιμη θεωρειται καλη για τον συγκεκριμενο προορισμο, τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο (σιγουρα δεν προκειται να κανω καποια κρατηση ακομη,θεωρω οτι ειναι απελπιστικα νωρις)Ευχαριστω

που ειστε ωρε Ταυλανδέζοι?
 
Last edited by a moderator:

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Η τιμή είναι πολύ καλή για Ιούλιο, δε βρίσκεις κάτω από 700 ευρώ με τις υπόλοιπες αεροπορικές. Δεν το ξανασκέφτεσαι όμως για την επιλογή της egypt?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom