Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

@irinoulas@

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Να σας ρωτήσω κατι..Τα τρένα έχουν καθυστέρηση ή φευγουν πάντα στην ώρα τους?

Στο trenitalia μου λέει ότι παίρνω τρένο απο Bergamo και απ΄εκεί κάνει στάση στο Centrale που μου είπατε και συνεχίζει για Βενετία.Κάνω λάθος? Μήπως εννοεί να πάω με λεοφωρείο απο Bergamo στο Centrale?
 
Last edited by a moderator:

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Στο trenitalia μου λέει ότι παίρνω τρένο απο Bergamo και απ΄εκεί κάνει στάση στο Centrale που μου είπατε και συνεχίζει για Βενετία.Κάνω λάθος? Μήπως εννοεί να πάω με λεοφωρείο απο Bergamo στο Centrale?
Όχι, παίρνεις το τρένο από Bergamo, φτάνεις Milano Centrale και αλλάζεις τρένο για Βενετία.
Μόνο που ο σταθμός τρένου στο Bergamo δεν είναι στο αεροδρόμιο, δεν ξέρω πώς πας, ας απαντήσει κάποιος που ξέρει.
Όσον αφορά το αν καθυστερούν τα τρένα, δεν έχω δει κάτι τέτοιο εγώ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Να σας ρωτήσω κατι..Τα τρένα έχουν καθυστέρηση ή φευγουν πάντα στην ώρα τους?

Στο trenitalia μου λέει ότι παίρνω τρένο απο Bergamo και απ΄εκεί κάνει στάση στο Centrale που μου είπατε και συνεχίζει για Βενετία.Κάνω λάθος? Μήπως εννοεί να πάω με λεοφωρείο απο Bergamo στο Centrale?
Γενικά στα τρένα της Ιταλίας δεν μου έχουν τύχει καθυστερήσεις.

Το site σου δείχνει δρομολόγια τρένων. Με τρένο πας από Bergamo - Centrale στο Μιλάνο, εκεί κατεβαίνεις για να αλλάξεις τρένο για Βενετία. Ο ενδιάμεσος σταθμός μπορεί να μην είναι πάντα το Μιλάνο. Στο Bergamo θα σου κόψουν και τα δυο εισιτήρια για τις δυο διαδρομές. Εσύ απλά θα πρέπει να βρεις την σωστή αποβάθρα. :)
 

@irinoulas@

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Σας ευχαριστώ οι πληροφοριές σας ήταν πολύ βοηθητικές...Θα ήθελα να μου πείτε όσοι την έχετε επισκεφθεί που να πάω τι να κάνω τι να δώ, που να καθίσω για φαγητό.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είναι ακριβή η διαμονή στη Φλωρεντία δυστυχώς.. Aν θες ρίξε μια ματιά σ'αυτό που μείναμε εμείς.
http://www.booking.com/hotel/it/crocini.html

Δε τρελαθήκαμε κιόλας αλλά από όλα όσα είχα δει τότε ήταν το μόνο κάτω από 150 ευρώ με τουαλέτα στο δωμάτιο, πρωινό και καλά σχόλια. Αλλά δες superior δωματιο γιατί τα economy ήταν κακοσυντηρημένα.. Τον νοέμβριο βλέπω είναι πολύ οικονομικό (τον μάη που πήγαμε είχε 120 η βραδιά και το νοέμβρη βλέπω 50-60 με πρωινό). Η περιοχή του είναι ήσυχη, 5-10 λεπτά απ'το σταθμό των τρένων, και άρα έχει λίγο περπάτημα (15-20 λεπτά) ως τα αξιοθέατα..
Καλημερα.. Εγω ειχα μεινει στο Hotel Machiavelli Palace, οικονομικο, στα 65 ευρω μας βγηκε αλλα ειχαμε παει Ιανουαριο, με πρωινο, και γενικα ηταν γλυκουλικο... 10 λεπτα με τα ποδια απο Duomo... Ριξε μια ματια και σ αυτο..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σας ευχαριστώ οι πληροφοριές σας ήταν πολύ βοηθητικές...Θα ήθελα να μου πείτε όσοι την έχετε επισκεφθεί που να πάω τι να κάνω τι να δώ, που να καθίσω για φαγητό.
Έχεις διάβασμα! Ψάξε τα θέματα που σε ενδιαφέρουν
από εδώ
http://www.travelstories.gr/community/search/1127610/?q=βενετια&o=date&c[title_only]=1&c[node]=19
και εδώ
http://www.travelstories.gr/community/search/1127631/?q=βενετια&t=post&o=date&g=1&c[node]=99
και εδώ
http://www.travelstories.gr/communi...=date&c[title_only]=1&c[node]=57&c[prefix]=21
και βέβαια από τον ταξιδιωτικό οδηγό
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικοί-Οδηγοί.203/?prefix_id=480
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Για το τρένο διάβασα κάπου ότι είναι προτιμότερο να πάει κάποιος από Bergamo-Brescia και μετά να πάρει το γρήγορο για Βενετία.Δεν ξέρω,ας δει η φίλη και αυτή την επιλογή.
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Γεια σας παιδιά!! Σκέφτηκα να κανω δώρο ενα διημεράκι στον δικο μου στην ιταλια μιας που η ryanair εχει φτηνα εισητηριακια για ρωμη πιζα και μιλανο! πιστευετε οτι αξιζει να πας για ενα σαββατοκυριακο σε καποιο απο αυτα ή καπου αλλου?? και αν ναι σε ποιο θα προλαβω να δω τα πιο πολλα!! ευχαριστω!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Eνταξει,ο διαθεσιμος χρονος ειναι ελαχιστος.Για Ρωμη δεν το συζητω,αν οι ωρες πτησεων ειναι βολικες ισως μπορεις να παρεις μια σχετικα καλη δοση Μιλανου.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.019
Likes
6.398
Γεια σας παιδιά!! Σκέφτηκα να κανω δώρο ενα διημεράκι στον δικο μου στην ιταλια μιας που η ryanair εχει φτηνα εισητηριακια για ρωμη πιζα και μιλανο! πιστευετε οτι αξιζει να πας για ενα σαββατοκυριακο σε καποιο απο αυτα ή καπου αλλου?? και αν ναι σε ποιο θα προλαβω να δω τα πιο πολλα!! ευχαριστω!!
Αυτό το ταξιδάκι θα το κάνεις για ν΄απολαύσεις τις Ιταλικές πόλεις και όχι για να δεις τα πιο πολλά αλλά να χαλαρώσεις, να φας το φαγητάκι σου, το παγωτάκι σου και να τρελαθείς στις βόλτες!

Κλείσε 3 σερί π.σ.κ και στις 3 πόλεις για να συγκρίνεις μόνη σου!

Γενικά τσέκαρε τις ώρες πτήσεων και σε όποιο προορισμό έχεις τις περισσότερες ώρες διαθέσιμες πήγαινε εκεί. Με σειρά ευκολίας από άποψη χρόνου Πίζα-Μιλάνο-Ρώμη. Απλά προσοχή στο Μιλάνο το αεροδρόμιο για το οποίο πετάει η Ryanair είναι στο Bergamo και θες σίγουρα μία ώρα για να φτάσεις στο κέντρο, όπως μία ώρα θες+- και από Πίζα για Φλωρεντία, αν το σκεφτείς αυτό.
 

Daphne 1231

Member
Μηνύματα
34
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντιν/πολη ξανα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Καλημερα καλημερα:).Ταξιδευουμε και εγω με τον αντρα μου στις 16 Οκτωβριου,φτανουμε στο Μιλανο στις 12:30 (Malpensa) και θελουμε να φυγουμε κατευθειαν για Βενετια οπου εχω κλεισει δωματιο στο hotel Florida στο Cannaregio http://www.booking.com/hotel/it/flo...TLP91HQcgS25160648177;sid=3dae85915c4d6.Ειναι πολυ κοντα στο σιδηροδρομικο σταθμο και απο τα πιο οικονομικα που βρηκα (115 e) με ιδιωτικο μπανιο..Θα μεινουμε δυο μερες και μετα θελουμε να επισκεφτουμε για μια μερα τα cinque Terre με μια διανυκτερευση στη Γενοβα και μετα για 2 μερες στη λιμνη Komo.Eκτος απο τη Βενετια δεν εχω κλεισει αλλου ξενοδοχειο και η αληθεια ειναι οτι εχω χαθει λιγο μεσα στις τοσες πληροφοριες εδω μεσα:confused:..Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:Για Βενετια που σκεφτομαστε να παρουμε τραινο και λογω πιθανης καθυστερησης της πτησης δεν κλεινουμε θεση,ξερει κανεις ποσο ειναι το εισιτηριο της τελευταιας στιγμης;Εχει παει κανεις προσφατα;Για CinqueTerre και Κομο θα νοικιασουμε αυτοκινητο απο Μιλανο και αναρωτιεμαι αν οι τρεις μερες που διαθετουμε ειναι πολυ λιγες..αλλα δεν θελω να χασω τιποτα απο τα δυο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.405
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom