Ρουμανία Salsa, φιλίες, εκδρομές και ιστορίες! (Ρουμανία)

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αντε βρε Μαρακι μας ελειψες...
Σου ευχομαι να γινεις και δασκαλα καποια στιγμη,γιατι το αξιζεις .
Αντε και στα επομενα ...τις λες γιαυτο το φεστιβαλ του Μαιαμι που ανεφερες παραπανω?
Aχ και μένα μου λείψατε! Τώρα που γράφω το ρουμανοστόρι, άρχισα να διαβάζω ιστορίες, κάτι που καιρό είχα να κάνω (πόσο να διαβάζεις για ταξίδια, όταν δεν μπορείς να κουνήσεις ρούπι) και μπαίνω σε πειρασμούς, σαν να τσιγκλάτε ένα σκουριασμένο δαιμόνιο όλοι εσείς εδώ μέσα που ΤΟΛΜΑΤΕ να πηγαίνετε ακόμα Λατινική Αμερική κλπ κλπ! :p

Όσο για το άλλο, στην Ελλάδα ο καθένας μπορεί να βαφτιστεί δάσκαλος χορού, ξέρεις πόσοι υπάρχουν που δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους?? Άσε, προτιμώ να είμαι μια καλή ερασιτέχνης και να το χαίρομαι! Νομίζω το χουμε ξανασυζητήσει αυτό!
Το πολύ πολύ να κάνω φιλικά ιδιαίτερα σε κάποιες πολύ ιδιαίτερες προσωπικότητες.(γκουχ γκουχ)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Σε ζηλεύω (με την καλή έννοια :)) όχι για τη Ρουμανία βέβαια :p
Άντε και στην Κούβα εύχομαι ταξίδι και χορό!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Κι εγώ ζηλεύω τα ταξίδια σου! Πάντα με την καλή έννοια επίσης!
Θα μου κάτσει και μένα μια Κούβα κάποτε, τι στο καλό!!!!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Στο τελευταίο κεφάλαιο πρόσθεσα κάποια βιντεάκια από τα μαθήματα και τα shows, σε περίπτωση που κάποιος θέλει να πάρει μια ιδέα! Του Παναγιώτη και της Μυρτώς δεν βρίσκω από το Danubian Salsa Festival, οπότε βάζω το ίδιο show που χορέψανε εκεί, από άλλο όμως φεστιβάλ: Enjoy!!

 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Χορεύοντας ως rock stars, η τελική μας η γιορτή και ένα τέλος δίχως τέλος.

Από κάποιον αδιόριστο χωροχρόνο ακούγεται κάτι σαν ήχος τηλεφώνου. «Ποια είμαι και που βρίσκομαι» αναρωτιέμαι με όλη την διακεκριμένη σοβαρότητά μου.

Σηκωνόμαστε μέσα στο άγχος όταν μας ενημερώνουν πως το δεύτερο show μας δεν θα παρουσιαστεί το βράδυ όπως και χτες, αλλά νωρίς το απόγευμα! Δεν θα γίνει στον γνωστό χώρο, αλλά κάπου αλλού στο Galati όπου μια μεγάλη σκηνή σε εξωτερικό χώρο, θα φιλοξενήσει Ρουμάνους stars τραγουδιστές. Θα είμαστε το άνοιγμα της συναυλίας τους! Χα! Κοίτα που σωστά μελετούσα την συναυλία χθες!!

Κάτι έχει ψήσει ο διοργανωτής του φεστιβάλ με τον δήμαρχο της πόλης, κάτι για ξέπλυμα χρημάτων ακούμε, αλλά ποιος ξέρει και who cares βασικά, έχουμε τροχάδην τώρα.

Στο διαμέρισμα επικρατεί αλαλούμ. Το κόνσεπτ λέει ισιωμένα μαλλιά τραβηγμένα κοτσίδα και αναλαμβάνει ευτυχώς μια κοπέλα από την ομάδα να φέρει βόλτα την μπουκλωτή μου κεφάλα.



Παραδόξως, είμαστε στην ώρα μας έτοιμες. Τα redbull που κατεβάζουμε 2-2 κάνουν σοβαρές προσπάθειες και μας κρατούν στην τσίτα.

Μεταφερόμαστε με τα βαν στον χώρο της συναυλίας. Έχει συγκεντρωθεί ήδη πολύς κόσμος. Μπροστά τους προβάρουμε όλες οι ομάδες τις χορογραφίες μας. Λες και κάνουμε το show 2 φορές σε μια μέρα.

Όλοι, είναι ντυμένοι πρόχειρα και θα βάλουν μετά τα καλά τους. Εμείς πάλι φοράμε ήδη τα κουστούμια μας τα οποία δεν τα λες και δροσερά. Πολύ έξυπνο! Περιμένουμε ατελείωτες ώρες μέχρι τελικά να βγούμε κι έχουμε σκάσει. Η ζέστη και η υγρασία μας χτυπά αλύπητα.

Και πεινάω! Πολύ πεινάω! Στην προσπάθεια μου να κρατήσω την μπακίτσα μου πλάκα, τουλάχιστον μέχρι την εμφάνιση μας, παραμένω νηστική από χτες. Από το πρωινό τέλος πάντων. Επιπλέον κάτι από το μακιγιάζ έχει πειράξει τα μάτια μου και δεν έχω σταματήσει να δακρύζω εδώ και ώρες! Πολύ μοιρολόι η δικιά σου.

Ρε τι τραβάμε κι εμείς οι χορεύτριες!

Ο κόσμος συνεχίζει να μαζεύεται και η πλατεία γεμίζει ασφυκτικά, όχι μόνο μπροστά από την σκηνή, αλλά και περιμετρικά εξίσου.

19283-1410953690-c0d9dde6779873a28ed8913893eccc1e.jpg


19276-1410953658-8a30435a135fe15f80ca07ac5dacf268.jpg


Συνειδητοποιούμε πως θα χορέψουμε μπροστά σε ΧΙΛΙΑΔΕΣ κόσμο. Wow! Είμαστε «προστατευμένοι» μέσα σε κιγκιλιδώματα και σε μερικούς χορευτές που βρίσκουν πρόσβαση, πιτσιρίκια ζητάνε αυτόγραφα! Τι λες τώρα!

19288-1410953708-a3e4e7439b49e34c246e6646530e3abe.jpg


19280-1410953681-3e08f55b38a07ac71ffd996253205a76.jpg


Η ώρα του του show μας φθάνει και όλα πάνε θεσπέσια, ο κόσμος φωνάζει και νιώθουμε ότι έχει βγει στο κοινό η ενέργεια που θέλαμε.

19284-1410953693-ec90ecdc789677311420855fb2d8d267.jpg

Να μαστε κι εμείς!

Με ανεβασμένη διάθεση απολαμβάνουμε τις υπόλοιπες χορογραφίες.

19286-1410953700-c0addcb26e61110551c50539566e1847.jpg

Dimitris-Stella

19289-1410953710-fcbf71cb8e57520abae7fe2868961571.jpg

Los Hermanos

19287-1410953703-3a7a6724f6432a0f22f97f7c7e2ff72c.jpg

Byron-Ariadni

19278-1410953666-3c521aae553d58b636313ed816851e64.jpg


Στο τέλος, ανεβαίνουμε ξανά στην σκηνή και χορεύουμε όλοι μαζί animation.


19279-1410953675-dc20cad1d51791b74b8bc87f94faedf7.jpg


Φοβερή εμπειρία να χορεύεις μπροστά σε τόσο κόσμο!!! Φουσκώνει η καρδιά σου από την αδρεναλίνη και η χορευτική σου οντότητα ψηλώνει 2 πόντους. Πάει κι αυτό. Το ζήσαμε κι αυτό!

19277-1410953662-fddf81ddd3c8ce4010924ae496a1a3d9.jpg

Στιγμιότυπο από την συναυλία που ακολούθησε.

Γυρνάμε στο ξενοδοχείο και τρώμε ένα ala carte menu της συμφοράς που μας αφήνει περισσότερο ξελιγωμένους από πριν. Η γκαρσόνα έχει νευράκια και μας εκνευρίζει επιπλέον. Είναι η πρώτη φορά που συναντώ αγενή άνθρωπο στην Ρουμανία. Μα τι έπαθε? Προχθές, ήταν γλυκύτατη!

Ετοιμαζόμαστε για το τελευταίο πάρτι του φεστιβάλ. Σήμερα έχει navy dress code αλλά δεν έχουμε φέρει τίποτα ναυτικό μαζί μας. Φοράμε απλά τα τζινάκια μας κι εγώ δεν παίρνω καν μαζί τα χορευτικά μου παπούτσια.

Σήμερα το βράδυ είναι για μένα το καλύτερο πάρτι. Δεν έχω άγχος για κανένα show κ έχουν μείνει λίγες ώρες μόνο για να τελειώσει. Σαν τελική γιορτή ένα πράμα.

Για αυτό με το που φθάνουμε στο φεστιβάλ το γιορτάζουμε με τον Δημήτρη καταπίνοντας σχεδόν μοχιτάκια. Έχουμε μια μικρή λογομαχία σχετικά με το αποτυχημένο ακροβατικό μας και βλέπω τον Παναγιώτη με την άκρη των ματιών μου να μας κοιτάζει αγχωμένος. Ο καλός μου δάσκαλος! θέλει να είμαστε αγαπημένοι.

Φυσικά, δεν υπάρχει κανένα τέτοιο θέμα. Τα λύνουμε όλα τσουγκρίζοντας. Σε λίγο ρίχνω το κοκτέιλ του κάτω. «Ορίστε σε εκδικήθηκα» του βγάζω την γλώσσα και χαμογελαστός με τραβάει στην πίστα για να χορέψουμε.

Χορεύω με την ψυχή μου και το ευχαριστιέμαι όσο δεν πάει. Νιώθω ευτυχής που έχω ανακαλύψει αυτήν την εμμονική και όμως υγιή διασκέδαση, ευλογημένη που το ζω όλο αυτό και τυχερή που το άμεσο μέλλον μου περιλαμβάνει αντίστοιχα happenings.

Salsa, oh salsa my love!!


Καλόκεφη όπως είμαι χασκογελάω με μια τύπισσα που και τα 3 βράδια έχει τηρήσει πιστά τα dress code. Την 1η μέρα φορούσε μια μεσαιωνική τύπου τουαλέτα, την 2η ένα φόρεμα-ουράνιο τόξο και τώρα είναι ίδια ο Ποπάυ στην γυναικεία βερσιόν του.

Ο ελκυστικός Γάλλος Tony Pirata, μεγάλη φίρμα της κιζόμπα, έχει γενέθλια και στήνεται ένας κύκλος από ντάμες γύρω του. Είναι κάτι που συνηθίζεται στον χορό όταν κάποιος έχει τα γενέθλιά του. Ένα ολόκληρο τραγούδι το χορεύει με ντάμες που εναλλάσσονται συνεχώς.

19285-1410953696-bfed6831af5d5d06770ff3602f9427ca.jpg

Tony Pirata με την παρτενέρ του Sophie Fox

Ξαφνικά, όλες οι γυναίκες μοιάζουν αιθέριες και σέξι, μάλλον είναι εκπληκτικός καβαλιέρος πέρα από φοβερός χορευτής. Σε λίγο έχω την χαρά να το διαπιστώσω η ίδια όταν χορεύουμε 2 τραγούδια απανωτά.


Γνωρίζουμε τον Florin, έναν ρουμάνο χορευτή που μένει στο Brasov. Προσφέρεται να μας ξεναγήσει τις ημέρες που θα είμαστε εκεί. Νομίζω πως απλά θέλει να ξαναδεί την Έφη.

Στο dark room όπου και πάλι καταλήγουμε οι περισσότεροι, χαιρόμαστε να ακούμε αγαπησιάρικες κι αισθαντικές bachates. Ένα ζευγάρι δίπλα μας, εμφανώς μεθυσμένο, κοντεύει να το κάνει εκεί μπροστά μας. Get a room παιδιά!


5.30 έχουμε αναχώρηση για αεροδρόμιο. Επιστρέφω απρόθυμα από το πάρτι για να ετοιμάσω τα πράγματα μου. Για ύπνο, ούτε λόγος, ούτε και χρόνος. Θα κοιμηθώ στο βανάκι.

Αποχαιρετώ το Galati λυπημένη που δεν βρήκα τον χρόνο να το γνωρίσω. Πραγματικά, ούτε μια περατζάδα δεν του αφιέρωσα. Την πάτησα όπως και με το φεστιβάλ του Βερολίνου.

Είμαι ελαφρώς στεναχωρημένη που τελειώνει το φεστιβάλ αλλά περισσότερο ενθουσιασμένη για το ταξίδι που έπεται. Κι ας είμαι η εξάντληση προσωποποιημένη. Τα μάτια είναι κόκκινα και κουρασμένα, όμως κυκλοφορεί μια σπίθα μέσα τους για όλα αυτά που αδημονούν να δουν.

Γιατί, γιατί, γιατί... ταραταρατατάμ........ το ταξίδι τώρα ξεκινά!
 
Last edited:

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ένα βιντεάκι σχετικό με τα show και την συναυλία που ακολούθησε. Είναι στα ρουμάνικα, αν κάποιος ξέρει να με ενημερώσει τι λέει :bleh:

 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πάντως το συγκρότημα που τραγούδησε είναι οι Mandinga που τους είχαμε δεί και εδώ;)

ωραίο Latin συγκρότημα γεμάτο ενέργεια.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Τι φοβερη εμπειρια να χορευεις μπροστα σε τοσο κοσμο!!!!
Αντε αδημονουμε και μεις για το ταξιδακι τωρα.Βαλε πολλες φωτο!!!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Πάντως το συγκρότημα που τραγούδησε είναι οι Mandinga που τους είχαμε δεί και εδώ;)
[]

ωραίο Latin συγκρότημα γεμάτο ενέργεια.
Latin συγκρότημα? Μάλλον κάπως έτσι κολλήσαμε κ εμείς ως άνοιγμα τους!. Δυστυχώς δεν κάτσαμε καθόλου να τους ακούσουμε, χρόνος μηδέν.

υγ. Ωραίο το τραγουδάκι που έβαλες, δεν ήξερα ότι έχει υπάρξει merengue στην eurovision! Άντε, καιρός να βάλουν και μια bachata τώρα! :D

Κλεο ε-ε-έρχεταιιιι! :)
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
…άγνωστες λέξεις…
εγώ είχα μείνει στο sieben sieben ai lu lu και την εμπνευσμένη χορογραφία του. Πόσο άσχετος είμαι Θεέ μου!

Αναμένουμε τη συνέχεια. Αυτή τη περίοδο έχει αναστενάξει η καρέκλα να διαβάζω ενδιαφέρουσες ιστορίες. Εύγε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom