Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Καλησπερα...εχω διαβασει ολα οσα λετε παραπανω...και ηδη με το μυαλο μου βρισκομαι στη ζυριχη!! Οργανωνω το γαμηλιο ταξιδι μας...κ μερος αυτου ειναι 5 μερες στη ζυριχη. Θα ξεκινησουμε απο ρωμη-φλωρεντια-βενετια και θα καταλαηξουμε (μετα απο ολα τα κλισε του ρομαντζου) στη ζυριχη...θελω να ρωτησω κατι ομως που μεινε ως απορια....αυτο το αλπικο τρενο...τι στο καλο ειναι;;κ αν το παρουμε προς τα που μας παει;;αξιζει 3μερες διμονη στη ζυριχη(με μονοημερες λουκερνη κ βερνη) και 2 μερες σε καποιο σαλε σε καποιο χωριο;;κ αν ναι...σε ποιο θα προτεινατε;στα χωριουδακια παει το αλπικο τρενο;
Το ταξιδι μας ειναι για 19 δεκμβρη με 31δεκεμβρη
Υ.γ. Μονο εμενα μου φαινεται πανακριβη αυτη η swiss card?? γτ απο οτι ειδα οι τιμες των τρενων γ βερνη και λουκερνη ειναι αρκετα προσιτες...
Υπάρχουν 2 πανοραμικά τρένα που κάνουν τις αλπικές διαδρομές. Το ένα είναι το Bernina και το άλλο το Glacier. Δες τις διαδρομές για να δεις ποιο σε βολεύει.. Και τα δυο περνούν από απίστευτα τόπιο κάποια κοινά και κάποια όχι. Δες τα δρομολόγια :
http://www.glacierexpress.ch/EN/timetable_tickets/Timetable/summer/Pages/default.aspx
https://www.rhb.ch/en/panoramic-trains/bernina-express#highlights
Ναι είναι πανάκριβη. Αν πρόκειται να πας μόνο Λουκέρνη και Βέρνη βγάλε απλά εισητήρια.
 

Lela

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Χανιμουν....αλλα που;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταιλανδη...
επίσης να ρωτήσω κ κτ ακομα....μουβειπαν κάποιοι γνωστοί ότι είναι όχι απλα ακριβα...αλλα πανααακριβα στη Ζυρίχη...μου είπαν χαρακτηριστικά ότι για καφε σε πλαστικό πλήρωσαν 15€....!!!εντάξει....δε παίζει...μαλλον ήταν 5€ κ μέχρι να φτάσει στα δικα μας αυτια τριπλασιάστηκε...εσεις που ήδη έχετε πάει...ειναι όντως τοοοσο ακριβα;πέρσι πήγαμε Βιέννη που επίσης είναι ακριβουτδικη...σλλα μ Παρίσι που χω πάει φτηνό δε το λες...εκει κυμενονται οι τιμές για φαγητό, καφε κ ποτο;
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Στην Ελβετια ειχα παει πριν 5 χρονια κι αν και ημουν low budget θυμαμαι ακριβεια αλλα οχι και τοσο απαγορευτικες τιμες.Ας πει και η φιλτατη vegerazaros που τα χει πιο προσφατα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
επίσης να ρωτήσω κ κτ ακομα....μουβειπαν κάποιοι γνωστοί ότι είναι όχι απλα ακριβα...αλλα πανααακριβα στη Ζυρίχη...μου είπαν χαρακτηριστικά ότι για καφε σε πλαστικό πλήρωσαν 15€....!!!εντάξει....δε παίζει...μαλλον ήταν 5€ κ μέχρι να φτάσει στα δικα μας αυτια τριπλασιάστηκε...εσεις που ήδη έχετε πάει...ειναι όντως τοοοσο ακριβα;πέρσι πήγαμε Βιέννη που επίσης είναι ακριβουτδικη...σλλα μ Παρίσι που χω πάει φτηνό δε το λες...εκει κυμενονται οι τιμές για φαγητό, καφε κ ποτο;
Η Ελβετια ειναι ακριβή για να ζεις εκει , αλλά για τουρισμο 10 μερών δεν νομιζω οτι ειναι απαγορευτική χώρα ή πολη αν πας μονο Ζυριχη...δεν παίζει η τιμη του καφε στα 15Ε με τιποτα!... και σερβιρισμένο στο καφε ηταν 7 ελβετικα φραγκα, Εγω για 8 μερες με ξενοδοχειο μονοκλινο , μετακινησεις και φαγητο-καφε χαλασα 780 ευρώ και πηγα απο Γενευή εως Ζυριχη και πισω...
 
Last edited:

Lela

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Χανιμουν....αλλα που;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταιλανδη...
Ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση...Και εμενα μου φάνηκε απίθανο, αλλα είπα να ρωτήσω...Περιμένουμε ότι δεν θα είναι οι τιμές στο επιπεδο της Ιταλιας, που θα επισκεφτουμε πρώτα, αλλα όχι και τέτοια ποσα...Για το αλπικο τρένο αξίζει αυτή την εποχή; Για Ιντερλάκεν;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση...Και εμενα μου φάνηκε απίθανο, αλλα είπα να ρωτήσω...Περιμένουμε ότι δεν θα είναι οι τιμές στο επιπεδο της Ιταλιας, που θα επισκεφτουμε πρώτα, αλλα όχι και τέτοια ποσα...Για το αλπικο τρένο αξίζει αυτή την εποχή; Για Ιντερλάκεν;
Ποτε θα πας..θα πας με αυτοκινητο ή θα ταξιδεψεις με τραινο..ποσες μερες ..θα μεινεις μονο Ζυριχη? δες τι εκανα εγω Ιουνιο http://www.travelstories.gr/community/threads/Διασχίζοντας-την-Ελβετία-σε-4-1-μερες.49576/
 

Lela

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Χανιμουν....αλλα που;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταιλανδη...
ΩΩΩ...πως μου ξεφυγε η δικη σου ιστορια...θα ειμαστε εκει 24 με 29 δεκεμβριου...θα πάμε μονοι μας αεροπορικως απο φλωρεντια...κ εχουμε σκοπο να επισκεφτουμε βερνη και λουκερνη...αξιζει μια βολτα με το αλπικο τρενο, λες;δε θα νοικιασουμε αυτοκινητο εκει παντως...
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Η Ελβετια ειναι ακριβή για να ζεις εκει , αλλά για τουρισμο 10 μερών δεν νομιζω οτι ειναι απαγορευτική χώρα ή πολη αν πας μονο Ζυριχη...δεν παίζει η τιμη του καφε στα 15Ε με τιποτα!... και σερβιρισμένο στο καφε ηταν 7 ελβετικα φραγκα, Εγω για 8 μερες με ξενοδοχειο μονοκλινο , μετακινησεις και φαγητο-καφε χαλασα 780 ευρώ και πηγα απο Γενευή εως Ζυριχη και πισω...
780 €για 8 μερες με ξενοδοχειο ??????? δηλαδη ποσο εδινες για υπνο, ποσο για φαγητο και ποσο για μεταφορες-καφεδες κ.λ.π. ?

Ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση...Και εμενα μου φάνηκε απίθανο, αλλα είπα να ρωτήσω...Περιμένουμε ότι δεν θα είναι οι τιμές στο επιπεδο της Ιταλιας, που θα επισκεφτουμε πρώτα, αλλα όχι και τέτοια ποσα...Για το αλπικο τρένο αξίζει αυτή την εποχή; Για Ιντερλάκεν;
Οι τιμες ειναι σε υψηλα επιπεδα σχετικα με Ιταλια. Θα υπολογισεις για ενα πιατο φαι αξιοπρεπες απο τα 30-35 €. Αν η βιεννη σας φανηκε ακριβουτσικη, η ζυριχη να δεις.
 
Last edited by a moderator:

Lela

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Χανιμουν....αλλα που;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταιλανδη...
Οι τιμες ειναι σε υψηλα επιπεδα σχετικα με Ιταλια. Θα υπολογισεις για ενα πιατο φαι αξιοπρεπες απο τα 30-35 €. Αν η βιεννη σας φανηκε ακριβουτσικη, η ζυριχη να δεις.
Κατάλαβαααα...εμ χλίδα θέλαμε για χανιμουν...τωρα θα τα λουστούμε...αλλα και για ενα πιατο φαι 30-35Ε το άτομο...ειπαμε...

Ποτε θα πας..θα πας με αυτοκινητο ή θα ταξιδεψεις με τραινο..ποσες μερες ..θα μεινεις μονο Ζυριχη? δες τι εκανα εγω Ιουνιο http://www.travelstories.gr/community/threads/Διασχίζοντας-την-Ελβετία-σε-4-1-μερες.49576/
Διάβασα όλη την ιστορία σου...και θέλω ακομη περισσότερο να πάω τωρα...χιχιχι....μονο βρε παιδάκι μου...πολύ τσο τρέξιμο δεν ήσουν;; δλδ την γύρισες ολόκληρη σχεδον απο γαλλικοελβετικα συνορα μεχρι τα χωρια τωνΑλπεων...Εμεις να πω την αλήθεια...επειδη θα εχουμε γυρισει και απο φλωρεντια...τοσκανη κλπ...θελουμε να παρουμε μαι ιδεα καλη της Ζυρίχης και μετα απο Βέρνη και Λουκέρνη..Αλλα επιστροφη παντα στο ξενοδοχεια που κλείσαμε στην Ζυριχη...ελπίζω να μη ξεπατωθούμε...αχααχ...Για αυτο ελεγα καταρράκτες και κανα αλπικο χωριουδακι να το επισκεφτουμε ή επειδη θα ειχε πολλα κρύα μαλλον να κάτσουμε στα αυγά μας που λενε;
 
Last edited by a moderator:

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Οπως εχει ξαναγραφτει,απο Ζυριχη ειναι κοντα οι καταρρακτες του Ρηνου διπλα στο ομορφο Σαουφχαουζεν ενω στην ιδια κατευθυνση ειναι το χωριο Stein am Rhein που διαφημιζεται ως το ωραιοτερο χωριο της χωρας.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
5 βραδια διανυχτερ
780 €για 8 μερες με ξενοδοχειο ??????? δηλαδη ποσο εδινες για υπνο, ποσο για φαγητο και ποσο για μεταφορες-καφεδες κ.λ.π. ?
για μενα "τουρισμος" ταξιδι σε αλλη χωρα, δεν ειναι "χαλαω χρηματα" γιατι χρηματα προτιμώ να χαλαω στο τοπο μου..οταν λοιπόν βγαινω εξω κανω οτι κανουν οι τουριστες που έρχονται στη Κρητη "σαλάτα, τζατζικακι" και super maret φαγάκι.....οσο πιο φτηνό ξενοδοχειο βρώ και εξοικονόμηση χρημάτων για το επόμενο ταξιδι, Οταν το καταλαβα αυτο καταφερα να κάνω ταξιδάκια και καθε μηνα! εκτός.. δεν ειμαι δα και τοσο οικονομημένη να κάθομαι στα ρεστοράν των 30 ευρώ το πιάτο... ( βεβαια για τη φιλη μας που κανει το χονευ-μουν σιγουρα αυτος δεν ειναι και ο καλλίτερος τροπος ταξιδιού) Μην σου φαίνεται τοσο περίεργο. Ναι εγραψα 8 μερες , Λαθος , βασικα οι 5 ηταν με ξενοδοχειο ( το αναφέρω και στη "ιστορια μου") τα ξενοδοχεία κόστισαν 260 ευρώ, τα μεταφορικά είχα ημερήσιο εισιτήριο (40φραγκα) για ολα τα ΜΜΜ 170 ευρώ και τα υπόλοιπα ηταν για 8 μερες (γιατί ενας φιλος μου εδωσε ενα δωματιο για 3 μερες αλλα δεν με ταιζε κιολας..) φαγητό και καφέδες κλπ..νεράκια απο τις Κρήνες οπως με ειχε συμβουλεψει και ο @greco γιατι εκει μπορεις να την πατήσεις και να χαλάς κανα 10ευρω τη μερα με τις τιμές που εχουν απο 2-5 ευρώ το μπουκαλάκι..Ξερω οτι εφυγα με 800 ευρώ και οταν μπηκα στο αεροπλανο απο Γενευη για Κρητη ειχα 20 ευρώ.. ( εκανα μερικα ψωνια για τα παιδια μου αλλα αυτά ειναι προαιρετικά και δεν υπολογίζονται στα βασικα εξοδα , ασε που τα ειχα και σε ξεχωριστό πορτοφόλι)...
 

Lela

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Χανιμουν....αλλα που;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταιλανδη...
Ειναι ωραιο που ακουγονται διαφορετικες εμπειριες,γιατι ετςι βλεπεις οτι ολα μπορουν να συμβουν...και 5 ή 8 μερες με 780€ αλλα κ εστιατορια με 30€ το ατομο....ολα ειναι πιθανα και εφικτα...απο εκει κ περα εκαστος επιλεγει ο,τι καλυτερο για το ταξιδι του. Σας ευχαριστω παντως που με ενημερωσατε σχετικα...θα τα εχω ολα υποψην μου...παω να ξαναδιαβασω τις ιστοριες σας για να τσεκαρω συγκεκριμενα εστιατορια και καφε που θα ταν ωραια να επισκεφτουμε με τον αντρα μου..."αντρα μου";;;:innocent:ποσο αστειο ακουγεται ακομη στα αυτια μου...χιχιιχιχ...φιλακια πολλα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom