Ηνωμένο Βασίλειο Έτσι ξεκίνησαν όλα

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και ομως ..και γω ειχα πεσει στη λουμπα της Μαλτας .Και ελεγα,,,ωχ εχει να φαει κραξιμο ο καημενος!
Αντε βρε να τα 10χιλιασεις τα ποστ σου!
 

akerboom

Member
Μηνύματα
45
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
το εξεταζω
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Δεν έχω άλλο.Αυτό ήταν.
Ένα στιγμιότυπο είπα ότι ήταν.

Το "αρχίζουν όλα" αναφέρεται στη σχέση μου με τα malts.
η οποια ελπιζουμε να μην σε οδηγησε στους ανωνυμους αλκοολικους:D
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όχι ακόμα.Το ελέγχω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λάτρης της Μάλτας είναι μόνο ο ταβέρ. Και όχι, κανείς δε νομίζω ότι σε θεωρούσε τόσο ανώμαλο.:haha:
Σορρυ για το offtopic.

Λάτρης της Μάλτας δεν είμαι, αλλά τη βρίσκω πολύ ενδιαφέρον προορισμό. Βέβαια, δεν έχει ωραίες παραλίες, το μοναδικό που ενδιαφέρει εσένα....

Αλλά αμα δε σ' αρέσει, μην πάς.

awww.planetware.com_i_photo_marsaxlokk_mal100.jpg




awww.als_alexander.org_images_valletta.jpg


 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
μα καλά ο μπάρμαν (έστω και Ινδός) σε ρώτησε αν θέλεις πάγο στο malt?!?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχεις απόλυτο δίκιο,αλλά εγώ ότι είδα λέω.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
To διάβασα μόλις και σκέφτηκα το maltakia :) Νομίζω κάθε ουισκόφιλος θα έφριττε!

Finally A Whiskey For Horrible People | Food Republic

With the launch of their first liquor brand, an upstart company called Fabulous American Beverages (or FAB, if you’re feeling suicidal) is going where no other whiskey-maker I know of has purposefully gone before: Ladies Night at the Jersey Shore.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Η ιστορία σου είναι πολύ συγκινητική και μου θυμίζει δικές μου εμπειρίες προ 25ετίας όπου από τότε πίνω μόνο malt whisky, πλην ελάχιστων εξαιρέσεων σε θεματικές εκδρομές (μπυραρίες Πράγας από δεξαμενή, βότκα στα μπαρ της Κρακοβίας και της Βαρσοβίας, βάις beer στο Μόναχο κλπ). Το malt whisky με έχει σώσει, αφού όταν έπινα άλλα ποτά κυκλοφορούσα με φάρμακα για το στομάχι μου (malox, zantac κλπ), τα οποία την τελευταία 25ετία τα έχω ξεχάσει. Στην Ελλάδα και σε απλά μπαρ βρίσκεις αρκετές μάρκες από malt whisky. Στην Ευρώπη (εκτός αυτής τα πράγματα είναι πιο δύσκολα), βρίσκεις συνήθως - λόγω εισαγωγέα - μία επικρατούσα μάρκα και κυρίως Glenfiddich (Παρίσι, Βερολίνο, Μόναχο, Πράγα,Βαρσοβία, Κρακοβία, Άμστερνταμ κλπ- αν και στο Άμστερνταμ βρήκα το πιο απίθανο μπαρ το οποίο είχε μόνο malt whisky, δεκάδες μάρκες malt whisky οπότε είναι ασαφές πόσες κατάφερα να δοκιμάσω), Grangamore στη Σουηδία, αλά και σε κάποια μπαρ του Λονδίνου, όπως επίσης και στην Ισταμπούλ (δεν έκανα διανυκτέρευση για δεύτερο βράδυ και έφυγα τρέχοντας με 17 ευρώ το ποτό - Grangamore, ούτε θα ξαναπάω γιατί προφανώς θα χρεοκοπούσα). Επίσης επικρατούσα μάρκα Cardhu βρήκα σε Λισαβόνα, Μαδρίτη, Βαρκελώνη (εν μέρει), Ρώμη κλπ. Πάντως το malt whisky με έχει σώσει, οπότε σε οποιοδήποτε μέρος και να είμαι, πριν από αναζήτηση τροφής κοιτάζω με αγωνία την κάβα του μπαρ, ελπίζοντας να μην με απογοητεύσει και αναγκαστώ να συνεχίσω την εξερεύνηση (μπαρογραφία).
Πολύ καλή ταινία (2ετίας) για τους λάτρεις του μεγάλου σκηνοθέτη Ken Loach και κυρίως για τους λάτρεις του malt whisky, είναι η ταινία The Angels' Share, (Το μερίδιο των αγγέλων). Το μερίδιο των αγγέλων είναι το ποσοστό 2% το οποίο εξατμίζεται κάθε χρόνο από το βαρέλι, (το πίνουν οι άγγελοι!) παλαιώνοντας το malt whisky και προφανώς αναβαθμίζοντας την αξία του.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom