Κουβαλάτε πολλά στα ταξίδια σας;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Να μας κανεις φροντιστηριο!! ;)
Εγω εχω και μια παραξενια: απαξ και μπουν τα ρουχα σε βαλιτσα, φορεθουν-δεν φορεθουν, τα πλενω... πφφφ τον ψυχαναγκασμο μου μεσα.... :p
Εννοείται πως θα πλυθούν όλα και ας μη φορεθούν! Και βαλίτσα πλύσιμο όσο μπορώ (βούρτσα και απορρυπαντικό, dry clean κλπ), τα σακίδια στο πλυντήριο, να μην πατάω με παπούτσια στο σπίτι το καλοκαίρι δεν το πολυτηρώ. Προσπαθώ αλλά δεν τα καταφέρνω..Χειμώνα εννοείται!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όσο πληθαίνουν τα ταξίδια, τόσο βελτιώνομαι. Και ως βελτίωση εννοώ τις όλο και ελαφρύτερες αποσκευές. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευλογία από το να ταξιδεύεις light, ειδικά αν προβλέπονται πολλές μετακινήσεις με τοπικά μέσα σε "δύσκολες" χώρες. Στα πρώτα μου ταξίδια πριν από τρεις δεκαετίες έφευγα με καμιά δεκαπενταριά κιλά στην πλάτη ενώ τα τελευταία χρόνια το σακίδιό μου ζυγίζει σταθερά κάτω από δέκα κιλά. Την τελευταία φορά έφυγα με μόλις 8 κιλά για τρεις βδομάδες στη Δυτική Αφρική, και ειλικρινά δεν μου έλειψε τίποτε.
Ομοίως. Πάνω από 8 κιλά είναι εξαιρετικά σπάνιο να έχω και ποτέ δε μου έχει λείψει κάτι. Φάρμακα δεν έχω πάρει ποτέ μαζί μου. Η μόνη μου παραφωνία είναι τα βιβλία: αν πηγαίνω σε χώρες που δε μιλάω τις γλώσσες, παίρνω πολλά μαζί μου. Κι ότανμιλάω τη γλώσσα, ξεσκίζομαι στο να αγοράζω βιβλία, αλλά εν τέλει και 7-8 βιβλία δεν είναι κάτι φοβερό αν μπουν 3-4 στη χειραποσκευή και όσο τα διαβάζω τα χαρίζω. Τ>ελευταία έχω βρει ότι αν έχω σημείο αναφοράς κάπου στη μέση του ταξιδιού είναι καλύτερα να τα ταχυδρομώ εκεί και να τα βρίσκω μόλις φτάσω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Βρε κορίτσια εσείς δεν επιστρέφετε στο σπιτάκι σας, αλλά σε καταναγκαστικά έργα!
 

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΝΤΟΥ
Τη βαλίτσα και τα παπούτσια τα πλένω με τον ατμοκαθαριστή!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.782
Από το να πλενετε τα πάντα γιατί δεν βάζετε τα άπλυτα σε σακούλες; Μια για κάλτσες και εσώρουχα και μια για τα υπόλοιπα. Σιγά μην πλυνουμε ξανά και τα καθαρά
Ναι αλλα αν εχεις πακεταρει τα βασικα, το πολυ πολυ να γυρισεις με 2 αφορετα μπλουζακια... αν εχεις παρει ολη την ντουλαπα σου ομως.... :p
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom