Αυστρία Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Φωτο-ιστορία Βουδαπέστη - Βιέννη - Πράγα

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Περσία
Σνιφ ...σνιφ Γιώργο δεν εχω λόγια ! Αφησες στο τελος την "αγαπημενη" μου και την προικισες με αυτές τις φανταστικες φωτο!!! Εμενα με ταξίδεψες για μια ακόμα φορα και στις 3.... αλλα βασίλισσα παραμενει η Πράγα.... 2 φορές έχω πάει και με το φωτο-αφιέρωμα σου ψήνομαι και για 3η ..... :airplane: ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!!!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Σνιφ ...σνιφ Γιώργο δεν εχω λόγια ! Αφησες στο τελος την "αγαπημενη" μου και την προικισες με αυτές τις φανταστικες φωτο!!! Εμενα με ταξίδεψες για μια ακόμα φορα και στις 3.... αλλα βασίλισσα παραμενει η Πράγα.... 2 φορές έχω πάει και με το φωτο-αφιέρωμα σου ψήνομαι και για 3η ..... :airplane: ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!!!
Εγω σ'ευχαριστω για τα καλα σου λόγια! Νομιζω πως η Πραγα ειναι και για 3 και για 13 φορές. Φαντάζομαι και το χειμώνα θα ειναι πανέμορφη. Σου ευχομαι να ξαναπας λοιπόν πολλές φορες :)
 

Gunman

Member
Μηνύματα
7
Likes
14
Πολύ ωραίες οι φώτο σου Γιώργο!

κάτι offtopic για όποιον μπορεί να βοηθήσει :
Αρχές Δεκεμβρίου κλείσαμε για Πράγα 29/11-5/12 ,
θα πάμε ημερήσια στο Cesky Krumlov απλά θέλω να ξέρω αν είμαι εκεί με το πρώτο κτελ (φτάνει 10:00) και φύγω με το τελευταίο στις 19:00 μπορώ να το γυρίσω άνετα/χωρίς άγχος ή θα ήταν καλό να διανυκτερεύσω και να φύγω πχ την άλλη μέρα το μεσημεράκι??
 

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Περσία
Πολύ ωραίες οι φώτο σου Γιώργο!

κάτι offtopic για όποιον μπορεί να βοηθήσει :
Αρχές Δεκεμβρίου κλείσαμε για Πράγα 29/11-5/12 ,
θα πάμε ημερήσια στο Cesky Krumlov απλά θέλω να ξέρω αν είμαι εκεί με το πρώτο κτελ (φτάνει 10:00) και φύγω με το τελευταίο στις 19:00 μπορώ να το γυρίσω άνετα/χωρίς άγχος ή θα ήταν καλό να διανυκτερεύσω και να φύγω πχ την άλλη μέρα το μεσημεράκι??
εχω πάει κι εγω ακριβώς τις ίδιες ώρες , χρησιμοποίησα Student agency buses -κάτι σαν ιδιωτικό κτέλ- προσφέρουν δωρεάν ρόφημα , wi-fi, δυνατότητα παρακολούθησης dvd -με ακουστικά μιας χρήσεως παρακαλώ - , θεωρώ ότι οι ώρες είναι υπεραρκετές ... ειναι μικρό μέρος αλλα κάθε γωνιά του σε συναρπάζει .... μοναδική εμπειρία ! Καλό ταξίδι...
 

almond*

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
εξαιρετικές φωτογραφίες!Συγχαρητήρια,μας ταξίδεψες όλους!
(αν είχα λεφτά θα έκλεινα επιτόπου εισιτήρια :icon_redface: )
Τι κακό κι αυτό,να μη μας φτάνει μία φορά σε ένα μέρος
 

emmybasketaki

Member
Μηνύματα
6
Likes
27
Ίσως και να είχα ενδοιασμούς για να προγραμματίσω το Γαμήλιο Ταξίδι μας στην Πράγα αλλά από τις φώτο σου πείστηκα!!!! ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ φωτο!!!!! Καταπληκτικές! Μπράβο!!!!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ! Χαίρομαι πολύ που σας άρεσαν οι φωτογραφίες και ακόμα περισσότερο που σας παρακίνησαν να επισκεφτείτε την Πράγα! Αν έχετε όρεξη να δείτε κι ένα 12λεπτο βιντεο απο όλο αυτό το ταξίδι... Το έχω ανεβάσει στην ενότητα "ταξιδιωτικά videos" στο forum. :)
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Ποσο τελεια δουλεια και περιγραφη!!
Εμεις παμε στις 3.10 αλλα μονο Πραγα!
Εχεις καμια συμβουλη να μας δωσεις, οι ημερες ειναι μετρημενες θα μεινουμε μεχρι τις 5.10, οποτε τι μας προτεινεις ως must;
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ποσο τελεια δουλεια και περιγραφη!!
Εμεις παμε στις 3.10 αλλα μονο Πραγα!
Εχεις καμια συμβουλη να μας δωσεις, οι ημερες ειναι μετρημενες θα μεινουμε μεχρι τις 5.10, οποτε τι μας προτεινεις ως must;
Σε ευχαριστώ πολύ! Οι μέρες ειναι λίγες αλλά μπορείτε να δείτε τα highlights. Θα πρότεινα βόλτα στο κάστρο, μια 45λεπτη κρουαζιέρα στο Μολδάβα για μια μικρή ξενάγηση, σίγουρα ανάβαση σε έναν απο τους δύο λόφους για τη θέα της Πράγας απο ψηλά (Letna Park ή Petrin Hill), γέφυρα Καρόλου που θα περάσετε ούτως ή άλλως αρκετές φορές, βόλτα στην παλιά πόλη αλλά και απάνεναντι, στη mala strana, να δοκιμάσετε Τσέχικη μπύρα σε κάποια pub (αν δε βαριέστε το περπάτημα δοκιμάστε να πάτε στη μεσαιωνική που έχω και στις φωτογραφίες (η οποία είναι αυτή http://www.7svabu.cz/Pages/Main.aspx)... Αν σας αρέσουν τα μουσεία έχει πολλά η Πράγα, εμείς διαλέξαμε ένα πιο σπάνιο (http://www.alchemiae.cz/en) γιατί σε φυσικής ιστορίας ή εθνικά μουσεία έχουμε πάει σε πάρα πολλά... Για καφέ και φαγητό μην κάτσετε σε τουριστικά γιατί θα σας γδάρουν (πχ στην Old Town Square). Θα σας πρότεινα το ταιλανδέζικο που φάγαμε κι εμείς που καλύπτει νομίζω όλα τα γούστα και οι τιμές είναι απίστευτα οικονομικές. Είναι αυτό http://yamyam.cz/en/ και είναι σίγουρα πολύ καλύτερο απο την παραδοσιακή κουζίνα της Πράγας (τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα). Γενικά προσπαθήστε να περπατήστε όσο περισσότερο μπορείτε, σε κάθε στενό που στρίβετε θα βλέπετε και κάτι πιο όμορφο. Καν'τε και μια βόλα απο την Εβραική Συνοικία.... Εύχομαι να περάσετε υπέροχα! Ότι άλλο χρειαστείς ευχαρίστως να βοηθήσουμε.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Βασικα αναρωτιομουν τι παιζει με το μετρο και γενικα τα μεσα μεταφορας. Οι τιμες πως κυμαινονται γενικα ειτε σε μουσεια, ειτε σε καφε-εστιατορια;Ειναι προτιμοτερο λες να κανουμε συναλλαγμα απο Γερμανια και οχι εκει;Με τα αγγλικα η τα γερμανικα θα βγαλουμε ακρη θεωρεις;
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Βασικα αναρωτιομουν τι παιζει με το μετρο και γενικα τα μεσα μεταφορας. Οι τιμες πως κυμαινονται γενικα ειτε σε μουσεια, ειτε σε καφε-εστιατορια;Ειναι προτιμοτερο λες να κανουμε συναλλαγμα απο Γερμανια και οχι εκει;Με τα αγγλικα η τα γερμανικα θα βγαλουμε ακρη θεωρεις;
Απο Γερμανία θα πάτε Πράγα; Εμείς κάναμε συνάλλαγμα στο Ελ. Βενιζέλος στην Αθήνα και μετά γυρνώντας ότι λεφτά μας είχαν περισέψει τα ξαναμετατρέψαμε στο ίδιο και έτσι δεν είχαμε έξτρα χρέωση. Στην Πράγα γενικά είχαμε ένα μικρό προβληματάκι με τα Αγγλικά. Μόνο οι νέοι μιλάνε λίγο. Αλλά στα τουριστικά σημεία δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Για Γερμανία δε γνωρίζω γιατί δεν έχω πάει, αλλά Αυστρία μιλούσαν όλοι τέλεια αγγλικά. Για το μετρό και όλα τα μέσα μεταφοράς μπορείς να βγάλεις ένα ενιαίο εισητήριο είτε για 24 ώρες που κοστίζει 110 czk (περίπου 4 ευρώ) είτε για 72 ώρες με 310 czk (περίπου 11 ευρώ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom